Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór wędki około 30lb - konsultacje.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
131 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:02

Wydaje się że najtrudniejszym do pogodzenia będzie to że chcę tą wędką łowić tak na gumy jak i jerki. Jaka jest najważniejsza różnica pomiędzy wędkami do gum a do jerków?

Co sądzicie o rękojeści rezonansowej?
Proszę o odpowiedź.

#22 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:08

moim zdaniem główna przeszkoda to długość - moim zdaniem łatwiej jest zaprezentować gumę wędka dłuższą, no a jerki wiadomo jak kijek krótszy to i wygodniej, no ale to tylko takie moje odczucie - niech się bardziej doświadczeni koledzy wypowiedzą.
pozdrawiam!

#23 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:13

Dlatego ja wybrałem dłuższą wędkę do gum: 7'7 Rzeczywiście Mpehisto nie łowi się komfortowo w opadzie. Chociaż tego największego złowiłem właśnie na gumę - nazwałbym to jednak na wleczonego :D

Rezonans? Jestem na TAK. Opisywałem to już kilka razy. Sprawdziłem to na łowisku jednego pięknego dnia w Szwecji. Wtedy to łowiłem praktycznie tylko ja - czułem więcej. Mam świadków :D I teraz pytanie czy te blanki mają taką właściwość, czy to rezonans? :D

Pozdrawiam
Remek

#24 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:15

Na podstawie widzenia dość ciężko wyciągnąć wnioski-ale szanuję każdą opinię. Moim zdaniem wędką trzeba trochę porzucać i wyholować parę rybek. Kiedyś zrobiłem test klientowi , który zawsze wybierał najwyższy moduł- dostał dwie wędki z blankami o tym samym kolorze jeden im6 drugi ponad 50 mln. psi - po przełowieniu wybrał ten o niższym sądząc ,że ma ten lepszy... Był lepszy dla niego .Mam poprostu trochę inne podejście do wędzisk- może to zboczenie zawodowe , ale dla mnie muszą one być przedewszystkim narzędziem , które ułatwia nam łowić ryby . Tzn: Pozwolić rybie i wędkarzowi zgrać się z zacięciem, łatwo rzucać ,trzymać rybę i mieć zapas mocy odpowiedni do metody-ryby. Dla mnie nie ma znaczenie moduł blanku -tylko na ile dana wędka sprawdzi się w testach polowych i będzie pasować klientowi. Dla przykladu dziś testowaliśmy przez 8 godz wędki które mają pogodzić rzeczne łowienie okoni i szczupłych , i wcale nie wygrywały te blanki high-end.
Ważne jest dopasowanie wędki do wędkarza. Ja poprostu wątpię czy jakaś japońska wędka będzie idealna np. do połowu jazi na wiśle , czy pstrągów na pomorskich rzekach. -ale ciekawe są bardzo to muszę przyznać i perełki się znajdą jak wszędzie.

pozdrawiam Łukasz

#25 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:21

Sprawdziłem to na łowisku jednego pięknego dnia w Szwecji. Wtedy to łowiłem praktycznie tylko ja - czułem więcej. Mam świadków.

Hola hola! :D Praktycznie Ty, ale na Waszej lodce :mellow:

Nie czas i nie miejsce na przypominanie wynikow z calego pamietnego dnia B)

Pozdrawiam

Guzu

#26 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:22

Łukaszu, dla mnie ważnych jest kilka kwestii - widzenie jest jednym z nich. Przyznasz, że miłość najlepsza to ta od pierwszego wejrzenia. Podobnie jak Ty wędki traktuję jak narzędzie dlatego napisałem - zbyt mało widziałem Shikari by być pewnym swojego zdania. Na razie ono jest takie ale nie twierdzę, że nie można zbudować wędek klasy st. croix legend na blanku shikari. Chciałbym taką zobaczyć. Bazuję również na praktycznej wiedzy wędkarza, który łowił na Shikari i na Legend'a. Jego zdanie jest podobne do mojego. Ale być może nie widzieliśmy obaj TOPu Shikari.

Pozdrawiam
Remek

#27 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:23

Tylko długość wędki predestynuje ją bardziej do gum lub jerków? A co z akcją? Pamiętajcie że to ma być pierwsza wędka więc siłą rzeczy będzie to kompromis. Mile widziane wskazówki. Dlaczego z jednej strony wędka 30lb jest przyrównywana do palca bożego, a z drugiej na musikie są wędki nawet 80lb :huh:

#28 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:24

Sprawdziłem to na łowisku jednego pięknego dnia w Szwecji. Wtedy to łowiłem praktycznie tylko ja - czułem więcej. Mam świadków.

Hola hola! :D Praktycznie Ty, ale na Waszej lodce :mellow:

Nie czas i nie miejsce na przypominanie wynikow z calego pamietnego dnia B)



Teraz wiem jak wywołać Cię do tablicy. Siedzisz cicho i nic nie piszesz. He, he, he .... chciałem Ci przypomnieć, że start miałeś dobry ale po zakładzie ... finish ja miałem lepszy :lol:

Łodziami, co przyznaję z wstydem, przegraliśmy bo Rognis używał jakiegoś Cormorana a nie Megabass'a :D Jednak po tym zachorował na niego i powiedział - pieprzę muszę coś takiego mieć :)

Pozdrawiam
Remek

#29 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:26

Tylko długość wędki predestynuje ją bardziej do gum lub jerków? A co z akcją? Pamiętajcie że to ma być pierwsza wędka więc siłą rzeczy będzie to kompromis. Mile widziane wskazówki. Dlaczego z jednej strony wędka 30lb jest przyrównywana do palca bożego, a z drugiej na musikie są wędki nawet 80lb :huh:


No widzisz ja uwielbiam REGULAR. Ostatnio zakochałem się w SZKLE, które wygina się jak guma we wszytkich kierunkach. Do odległości i mojego DC używam FAST'a.

Pozdrawiam
Remek


#30 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:28

Remku,

Przeciez to nie ja sie z Toba zakladalem. Ja nie lubie wewnatrzgrupowej rywalizacji w tym pojeciu.
Rywalizuje z rybami by zlowic ich najwiecej :D

Tamten dzien pamietam jako dzien dwoch hattrickow - w dwoch sytuacjach cala trojka na lodzi holowala szczupaki B)

A co do siedzenia cicho- znasz mnie.Nie znam sie = czytam tylko.
Przeciez jak dyskutujecie o wedkach castingowych 30 lb, to nie bede sie wychylal, bo ja nie mam nic do powiedzenia na temat castingu. Zze slepej uliczki wyszedlem. Jak to napisal gdzies Standerus :mellow:

Pozdrawiam

Guzu

#31 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:29

Tylko długość wędki predestynuje ją bardziej do gum lub jerków? A co z akcją? Pamiętajcie że to ma być pierwsza wędka więc siłą rzeczy będzie to kompromis. Mile widziane wskazówki. Dlaczego z jednej strony wędka 30lb jest przyrównywana do palca bożego, a z drugiej na musikie są wędki nawet 80lb :huh:



@Perasada i @Remek -mają rację dłuższy kij pod ciężką gumę na szczupłego to lepszy wybór - większa dźwignia do zacięcie i kontrola przynęty - nie bez znaczenia jest również lotność dużej gumy. Jak szukasz złotego środka to bierz pod uwagę magnum taper lub najcięższe spinbassy . Musky to nie tylko jerki ale też inne metody .
Pozdrawiam Łukasz

#32 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:37

Ale mam dzisiaj dzień :D To chyba z nudów bo muszę siedzieć w domu.

Łukasz, nie znam odpowiedzi na pytanie - Shikari vs st. Croix. Chętnie bym się dowiedział bo niekiedy miłość od pierwszego może być ślepa. No i przyszedł mi taki oto pomysł do głowy. Napiszę specyfikację jaka wędka mnie interesuje. Będzie to odpowiednik mojego Elite 8lb. Zrobisz taką wędkę ze wszystkimi bajerami jakie tylko przychodzą Tobie do głowy tak by jej użytkowość była najlepsza mając na myśli łowienie pstrągów. Cena powinna być nie wyższa niż mojej Elite (rachunki posiadam :D). Później zrobimy w kilka osób test porównawczy. Kryteria ustalimy wspólnie i każdy osądzi, która wędka wg danego sędziego w ustalonych kategoriach jest lepsza. Jak Shikari będzie lepsza to ją kupię od Ciebie :D a jak nie ... to nie kupię. By nie było żadnych przekrętów (choć ja jestem sprawiedliwy i mnie dziecinada nie interesuje) ustalimy zasady sędzowania - by było maksymalnie sprawiedliwie.

To co? Reflektujesz? Traktuję to jako zabawę a nie zawody na śmierć i życie :D

Pozdrawiam
Remek

#33 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:56

@Remku tej odpowiedzi nikt niezna :D Bardzo chętnie zbuduję wędkę pod twoje -lub ogólne wymagania -ale nie widzę możliwości porównania lepsza-gorsza . 8lb elitka to pewien typ blanku , który może komuś pasować lub nie - w zależności od łowiska - do budowy wędzisk pstrągowych pod casting bazuję na co najmniej 7 blankach w zależności od tego jakie i gdzie kto ryby łowi. Pod twoje wymagania i łowiska bardzo chętnie taki patyk zbuduję. Co do bajerów to do końca nie rozumiem -biorę pod uwagę relacje koszt -efekty . Mogę zrobić np. kij połowę tańszy od twojej eltki -ale wątpię czy znajdzie się tester , który jednoznacznie orzeknie czy ta tańsza łowi lepiej czy gorzej. Moge też zrobić high-end sztukę dla sztuki czyli wszystko co najdroższe .

ps. temat jest ciekawy i napewno coś do przetestowania wkrótce będzie- natomiast czy ocena wędziska będzie w formie testu czy porównania nie ma dla mnie znaczenia -byle by wyszły z tego jakieś wnioski :D .

Pozdrawiam Łukasz

#34 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 11 sierpień 2007 - 19:57

Dziękuję za odpowiedzi. Sądzę że jeśli chodzi o długość to chciał bym około 2.10m czy 7ft. Czy Waszym zdaniem Daiwa robi dobre wędki? Jest kilka modeli droższych od MB.
Niestety wędkę będę kupował po omacku więc mogę się kierować jedynie Waszymi opiniami i swoim mizernym doświadczeniem mówiącym że premierem łowiło się w pyteczkę. Ale jak pamiętam Kuba dziwił się że wyczułem branie na gumę na tej wędce. Może bez przesady, ale napewno chciał bym żeby wędka którą kupię dała lepszy kontakt z gumową przynętą, co nie zmienia faktu że sprawnie obsługiwać salmowskie fatsa i slajdery.

#35 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 sierpień 2007 - 20:30

....ponieważ mogę go kupić w basspro, który jest najbardziej naturalnym wyborem miejsca zakupów. Niestety nie znalazłem tam ani jednej wędki z rezonansem....

I nie zastanowilo Cie to?
To jeden z najwiekszych sklepow na Swiecie.

Gumo
p.s.Musze przyznac, ze kierunek dyskusji jest dla mnie dosc zaskakujacy.
I pytanie pomocnicze: 30LBS?A jak czesto lowi sie tam szczupaki powyzej 20kg?

#36 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 11 sierpień 2007 - 20:39

[quote title=remek napisał(a) dnia Sat, 11 August 2007 07:49][quote]

P.S.
Peresada, lubię z Tobą dyskutować ale ta masakra w Twoim podpisie mnie denerwuje :D Nie mogę się skoncentrować tylko patrzę cały czas na tego ludzika no i utrudnia mi to odbiór treści, którą nam dajesz. Ja też niekiedy tak robię jak ten ludzik, zwłaszcza jak czytam jakieś tam głupoty na swój temat ale zdecydowanie wolałbym w 100% chłonąć Twoje wypowiedzi niż zmagać się ze swoją koncentracją :D Mam nadzieję, że mnie rozumiesz - to taka moja mała prośba i sugestia :D
[/quote]




no troche mnie to też przeraziło jak zobaczyłem,kurde jeszcze ktoś zacznie tego ludka naśladować, :unsure:

#37 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 11 sierpień 2007 - 20:49

I pytanie pomocnicze: 30LBS?A jak czesto lowi sie tam szczupaki powyzej 20kg?

Nie mam pojęcia. Opieram się na radach kolegów Podobno z takim kijem duży szczupak mi nie straszny :lol: Jeśli o mnie chodzi to chętnie bym widział wędkę nawet 40lb z uwagi na planowane połowy w morzu. Ale jak na pisałem na początku. Ma to być kompromis, wejście na tę uliczkę i sprawdzenie czy nie jest aby (dla mnie) ślepa :mellow:


#38 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 11 sierpień 2007 - 21:09

I pytanie pomocnicze: 30LBS?A jak czesto lowi sie tam szczupaki powyzej 20kg?


Nie łowi się często, ale dobra 10 kilo już potrafi dać po du.pie jak się patrzy. Jeśli jest sie w miarę odpowiedzialnym wędkarzem, chce się stosować C&R w SKUTECZNY sposób to jest to moim zdaniem odpowiednia moc (30lb). Miałem kije 20lb i były one ZDECYDOWANIE za słabe - tzn można po dłuższej pogoni i szarpaniu się nastominutowym rybę wyjąć, nawet tą bardzo dużą jeśli się ma szczęście i dobrego boatmana, który będzie nam napływał i ustawiał łódź w czasie pojedynku, jednak w większości wypadłów trzeba wtedy rybę rozłożyć na łopatki czy co ona tam ma żeby nie wydała z siebie nawet pierdnięcia w czasie podbierania bo sprzęt jest za słaby. Wypuszczanie takiej ryby jest dość kłopotliwe, wymaga długiej reanimacji i moim subiektywnym zdaniem jest dla ryby bardzo szkodliwe.
Druga rzecz to łowienie na gumy z klifów - znowu trzeba rybę podnieść w górę, moc wymagana, jednocześnie trzeba być w stanie wyczuć branie z opadu, ja miałem z tym bardzo duży problem na premierze, na MB czuje nawet ocieranie się linki o zielsko.
Trzecia rzecz to multi który chcesz zastosować - może się mylę ale jakoś z trudem jestem w stanie skojarzyć niski profil shimano który nadawałby się do ciężkiej orki. Pliz nie mówcie że curado 201 bo khem khem moim zdaniem to do orki on nie robi, a z całym szacunkiem dla osób je wygłaszających nie wytrzyma on zbyt długo łowienia fatso 14 i innymi przynętami od 70 gramów w górę. Niski profil jak dla mnie to Revo - on spisywał się znakomicie, mimo że przez kilka miesięcy był orany często dwa-trzy razy w tygodniu, zawsze z mocą 30lb w zestawie i duzymi ciężkimi przynętami. Nie znam możliwości antaresów, metanim itd ale moim zdaniem do łowienia na jerki i na klify w bardzo zasolonej wodzie to raczej round - np tak sympatyczna maszynka jak conquest 201, nawet z solącym się DC. siedzi na tyle nisko na kiju że nie ma dużej różnicy między low profile a conquestem.


#39 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 11 sierpień 2007 - 21:13

A i jeszcze jedno - mam taką całkiem subiektywną teorię że amerykanie ogólnie są dość zachowawczy i nie montują nowych fajerwerków do swoich zabawek - są troche jak starsze LandRovery - mimo nawet napakowania cudami i komfortu założenia mechaniczne są stare i sprawdzone - sztywna rama i mosty :mellow: A małe żółte rączki powinny mieć na drugie inspektor gadżet :mellow:
Ale to tylko moja prywatna teoria, jak się ktoś nie zgadza to się nie obrażę :mellow:

#40 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 11 sierpień 2007 - 21:14

OK - co do multika pewnie odkopię jakiś temat na forum później. Na razie skupmy się na wędce. Jedno wyjaśnienie, pisząc o morzu miałem na myśli łowienie również z łodzi. Na klify wędkę mam - 3 metrową :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych