Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór wędki około 30lb - konsultacje.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
131 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 12 sierpień 2007 - 13:47

Dziękuję wszystkim za posty w moim temacie.

remek, czyli twierdzisz że ten amazon flip jest wędką dobrą i na jerki i na gumy?
Niestety domyślam się że nie świadczy o tym żaden jej parametr a subiektywne odczucie powstałe podczas łowienia taką wędką. Myślę że rozumiecie mój problem, będę wędkę kupował w ciemno bez możliwości choćby wzięcia jej w rękę przed zakupem.

#62 OFFLINE   burzum666

burzum666

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów

Napisano 12 sierpień 2007 - 13:59

uhuhuhu...drogi ten Temujin - The Amazon Flip TMJC-70XH :mellow:

#63 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 12 sierpień 2007 - 14:05

No drogi. Mam tylko nadzieję że remek zaproponował go w dobrej wierze a nie z przekory. Ale jeśli jest taki idealny to gotów jestem go kupić, choć w tym przypadku czy nie lepiej kupić mefisto które jest tańsze?

#64 OFFLINE   mirat

mirat

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 684 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Mirek

Napisano 12 sierpień 2007 - 17:48

Nie wiem czy powinienem się wypowadać jako, że jerkuję a właściwie gumuję kijami jerkowymi od niedawna. Co do konkretów to Ci nie pomogę ale uważam że lepszy wybór dwa kije niż jeden pozdrawiam.


#65 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 12 sierpień 2007 - 21:42

.....Czy można ocenić wartość jednej i drugiej? Moim zdaniem tak. Powołam się choćby na wypowiedzi Jerzego i Thymallusa. Obaj zachwycają się kijami zbudowanymi na Shikari. Jeden z nich użytkował nawet kijek zbudowany na blanku scV i głosi teraz, że ma wędkę Shikari unikalną, najlepszą w Europie. Więc jakoś oni doszli do takich wniosków....
Pozdrawiam
Remek


Remek ja mam kij zbudowany przez tego samego rodbuildera na tym samym blanku co najlepszy w Europie :unsure: kij Thymallusa. Jednak moja wedka się od Andrzejowej rózni dwoma zasadniczymi cechami.Piersza to: krótszy jednoręczny dolnik, druga to zbrojenie. Mój ma spiralę Rodmas, andrzejowy kijek ma zbrojenie klasyczne. Co do samego blanku to mogę go przedstawić tak. Jesli na jednym końcu umiescisz sztywną elitkę a na drugim szklany kijek zaprojektowany przez Friko to mój isj 601 jest gdzies pośrodku. Jest natyle szybki, ze agresywne prowadzenie gumy czy woblera nie stanowi zadnego problemu i na tyle ustepliwy, że rzucanie nawet lekkimi nielotami jest relatywnie proste. Rzut na kilkadziesiąt metrów 7g jigiem tez pikuś, mam na to świadków. Najfajniejszą cechą tego kija jest to, że ryby z niego nie spadają, bez względu czy to jest mały okoń, kleń czy prawie 70 cm szczupaczek. Właśnie takie cechy moim zdaniem posiadają najlepsze wędki castingowe..
Łowiąc 8 funtowa elitka nie miałem pzrekonania, że kij ten jest taki jak obecnie posiadany przeze mnie shikari,
pozd JW :D

#66 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 sierpień 2007 - 22:49

Nie łowi się często, ale dobra 10 kilo już potrafi dać po du.pie jak się patrzy. Jeśli jest sie w miarę odpowiedzialnym wędkarzem, chce się stosować C&R w SKUTECZNY sposób to jest to moim zdaniem odpowiednia moc (30lb). Miałem kije 20lb i były one ZDECYDOWANIE za słabe - tzn można po dłuższej pogoni i szarpaniu się nastominutowym rybę wyjąć, nawet tą bardzo dużą jeśli się ma szczęście i dobrego boatmana, który będzie nam napływał i ustawiał łódź w czasie pojedynku, jednak w większości wypadłów trzeba wtedy rybę rozłożyć na łopatki czy co ona tam ma żeby nie wydała z siebie nawet pierdnięcia w czasie podbierania bo sprzęt jest za słaby. Wypuszczanie takiej ryby jest dość kłopotliwe, wymaga długiej reanimacji i moim subiektywnym zdaniem jest dla ryby bardzo szkodliwe.

A widzisz Standerus, akurat dzisiaj mialem taki przyjemny epizod, na wedke sporo mniejszej mocy niz 30LBS, dosc powiedziec ze plecionka miala 8LB.
Hol trwal w moim odczuciu troche dluzej niz 5 min. Ryba byla tak zmaltretowana, ze zdazyla mnie up...ić dwa razy w noge i raz a dobrze w reke.Tak sadze, ze poplynela w lepszym stanie niz ja... :D

Tajemnica tkwi w roznicach, jesli chodzi o przynete na dana wode, to z kolei ciagnie za soba potrzebe zast.odpowiedniej wedki.
Zauwazylem, ze dosc dluga wedka, dosc wolna bardzo skutecznie meczy rybe. Na 2m wedce 30LBS taka zabawa wyglada zupelnie inaczej, z takiej przyczyny ze wedka jest duzo sztywniejsza.

Gumo



#67 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 12 sierpień 2007 - 23:38

No tak, ale Tomaszek od początku pisze - kij do jerków i gumy - dla mnie to znaczy krótki - ok 7stóp. Pisze że łowi w Irlandii - dla mnie to znaczy że 70cm to norma jak nie bierze, realna sznasa na rybę ponad metr - realność wzrasta w miarę pobytu nad wodą, ale takie ryby tu pływają w dość dużych ilościach. Na koniec pisze że kij ma być też na rdzawce - czyli dość sztywny, moc 30lb jak znalazł - dzisiaj łowiliśmy rdzawce takimi kijami i było ok, więcej mięcha nie potrzeba, mniej to za mało do obsługi przynęt (znowu moje prywtne opinie :mellow: ) Mefisto na rdzawce to jak bugatti żeby wozić nim słomę albo cement na budowę - żal wedki, uświni się i wysmaruje ich syfilisem, ja bym nie brał :D

P.s.
Gumo, walnąłeś szczupaka ponad 10 kilo na linkę 8lb?? W mniej niż 5 minut?? Rekord świata??

#68 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 sierpień 2007 - 08:24

Dziękuję wszystkim za posty w moim temacie.

remek, czyli twierdzisz że ten amazon flip jest wędką dobrą i na jerki i na gumy?
Niestety domyślam się że nie świadczy o tym żaden jej parametr a subiektywne odczucie powstałe podczas łowienia taką wędką. Myślę że rozumiecie mój problem, będę wędkę kupował w ciemno bez możliwości choćby wzięcia jej w rękę przed zakupem.


Tomaszku,
Pogodzenie gumy z jerkiem będzie trudne. Coś kosztem czegoś. Ja mam z tym mniejsze problemy bo mam 200 cm wzrostu. Jerkowałem wędkami 7'10 i jak dla mnie było w porządku. Taką wędką operowałem również gumami - też przyjemnie. Jednak szukanie takiej wędki to jak szukanie pewnej uniwersalności. Takie podejście jednak sprowadza się finalnie do tego, że średnio się jerkuje i średnio łowi na gumę. Przejście na którąś ze stron będzie powodowało, że jedna z metod będzie wygodniejsza do obsługi za pomocą wędziska.

Jeśli jerki to moim zdaniem wędka 7' to długość maksymalna, choć może być już zbyt długa. Jeśli gumy to coś około 8' w castingu choć dłuższa nie byłaby gorsza.

Tak więc czy Amazon Flip będzie dobry na jerki i gumy? Rozpatrując powyższe to będzie to uniwersalna wędka, którą będziesz mógł łowić na gumy i jerki ale może być tak, że kosztem komfortu łowienia.

Czy jerkowałeś wędkami 7'? Spróbuj choćby Mephisto. On jest krótszy troszeczkę ale będziesz miał pojęcie czy nie jest to zbyt długi kij.

Pozdrawiam
Remek

#69 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 13 sierpień 2007 - 09:36

Remku, ja właśnie takiej uniwersalności szukam. Nie sądzę też aby w najbliższym czasie ta uniwersalność powodowała u mnie jakiś dyskomfort, a jeśli zacznie to będzie najlepszy znak że potrzebuję kolejnej wędki – ale jak napisałeś przynajmniej wtedy będę lepiej wiedział czego potrzebuję, czego szukam. Co do jerkowania to robiłem to już z łódki (2 dni :mellow: ) wędką 2.9m (ile to na stopy?) i jakoś bardzo źle mi nie było (choć przyznaję że wygodne to też nie było). Tak więc spodziewam się że jeśli długość wędki to jedyny czy największy problem w pogodzeniu łowienia na obydwa rodzaje przynęt, to nie powinno być tutaj problemu. Dziękuję za informacje – mam jeszcze conajmniej miesiąc na podjęcie decyzji, w międzyczasie będę 2 tygodnie w PL, więc czasu na przemyslenia pod dostatkiem.

@standerus, jakie duże te rdzawce (dawaj zdjęcia ), na co je łowiłeś, pewnie na gumy, jakie duże, jaka główka? No i co, czułeś dobrze przynętę, czy może kontakt z nią był zbyt słaby?

Jeśli widzicie jeszcze jakies ważne różnice (poza długością) pomiędzy wędką na jerki i na gumy, proszę piszcie.

#70 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 sierpień 2007 - 09:48

Tommaszek,

290 cm to 9 stop i 6 cali :D

Pozdrawiam

Guzu

#71 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 sierpień 2007 - 14:43

Remku, ja właśnie takiej uniwersalności szukam. Nie sądzę też aby w najbliższym czasie ta uniwersalność powodowała u mnie jakiś dyskomfort, a jeśli zacznie to będzie najlepszy znak że potrzebuję kolejnej wędki – ale jak napisałeś przynajmniej wtedy będę lepiej wiedział czego potrzebuję, czego szukam. Co do jerkowania to robiłem to już z łódki (2 dni :mellow: ) wędką 2.9m (ile to na stopy?) i jakoś bardzo źle mi nie było (choć przyznaję że wygodne to też nie było). Tak więc spodziewam się że jeśli długość wędki to jedyny czy największy problem w pogodzeniu łowienia na obydwa rodzaje przynęt, to nie powinno być tutaj problemu. Dziękuję za informacje – mam jeszcze conajmniej miesiąc na podjęcie decyzji, w międzyczasie będę 2 tygodnie w PL, więc czasu na przemyslenia pod dostatkiem.


W castingu, co wielokrotnie podkreślaliśmy, uniwersalizm jest drogą przebywaną w ślepej uliczce. Dojdziesz do końca no i ... będziesz musiał ponownie wybierać, sprzedawać itd. W pewnych przypadkach jest to OK jednak w Twoim przypadku preferowałbym co następuje.

Osobiście zadałbym sobie takie pytanie: wolę łowić na jerki, czy na gumy? Jak chciałbym zacząć przygodę z castingiem od połowu na jerki czy na gumy. No i mając odpowiedź na to pytanie kupiłbym sobie specjalizowaną wędkę do jerków lub do gumy i drugą tanią uzupełniającą. Myślę, że robiąc właśnie w ten sposób będziesz bardzo zadowolony. Bo jedna z wędek, dla Twojej ulubionej metody będzie najwyższej jakości, a druga dla mniej ulubionej metody będzie po prostu OK.

Jeśli zamówisz Evera to możesz sobie za nią poczekać nawet 6 miesięcy. Chcesz TOP musisz czekać. Jaxona kupisz od ręki.

Pozdrawiam
Remek

#72 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 sierpień 2007 - 14:49

....
W castingu, co wielokrotnie podkreślaliśmy, uniwersalizm jest drogą przebywaną w ślepej uliczce. Dojdziesz do końca no i ... będziesz musiał ponownie wybierać, sprzedawać itd. W pewnych przypadkach jest to OK jednak w Twoim przypadku preferowałbym co następuje.

....

Pozdrawiam
Remek


Ciekawa teza... :unsure:

JW

#73 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 sierpień 2007 - 14:56

[quote]


....
W castingu, co wielokrotnie podkreślaliśmy, uniwersalizm jest drogą przebywaną w ślepej uliczce. Dojdziesz do końca no i ... będziesz musiał ponownie wybierać, sprzedawać itd. W pewnych przypadkach jest to OK jednak w Twoim przypadku preferowałbym co następuje.

....

Pozdrawiam
Remek
[/quote]

Ciekawa teza... :unsure:

JW
[/quote]


Wiem o co Tobie chodzi ale moim zdaniem łowienie takie nijakie szczupaków na jerki i gumy to nieporozumienie. Można ale ja wolę opcję dwóch wędek. Ty w swoim artykule miałeś na myśli przezież zupełnie co innego.

pozdrawiam
Remek

#74 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 sierpień 2007 - 16:41

Rdzawce jak dla mnie małe - najwi.ekszy miał ze 3 kilo z hakiem, na pilker i kawałki makreli na trokach, ale miałem za grubą plecionkę - 65lb więc łowienie w szybkim dryfie było kiepskie. Premierkiem śmigał peresada, ja petem mainą - no i wreszcie udało się go wygiąć!! Raz na zaczepie jak mi go prawie wyrwało z ręki przy fali, drugi raz jak miałem dwie ryby naraz - 3 i 2 kilo, wtedy ładnie pracował. Za to abu c4 nie robi - mi za słąby hamulec do takiej orki. Szyper mówił że pete maina dobry ale na rekiny :mellow:

#75 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 13 sierpień 2007 - 23:15

Przeczytałem artykuł o uniwersalizmie w castingu Jerzego. Szkoda, że wcześniej nie wrzucił nikt linku do niego do tematu. Czytając posty powoli klaruje mi się obraz. Jak już wspominałem wcześniej widzę tu odniesienie do audiofilów którzy do CD mają osobny wzmacniacz i osobny do gramofonu (monobloki itp.) oczywiście na drugim końcu są Ci, którzy ciągle wciskają CC (kasetę kompaktową) w odbiornik w swoim samochodzie. Ja, używając tej analogii, chcę kupić coś lepszego niż technicsa :lol: ale nie koniecznie high-end, (choć w tym wypadku jest w moim zasięgu i nie muszę sprzedawać domu żeby go mieć).

Wracając do wędek. Zastanawia mnie to, że producenci (a jak się domyślacie wertuję właśnie różne katalogi), zwykle nie rozróżniają wędek względem przynęty ile raczej względem ryby, na którą ma służyć. Spodziewałbym się, więc, że wędka szczupakowa pozwoli łowić na przynęty szczupakowe (jerki, woblery gumy, obrotówki – z przedrostkiem duże).

Wracając do meritum, Kuba pisze o wędce fast do jerków, a do gum raczej regular (wiem, że te nazwy tak naprawdę niewiele znaczą ale czegoś trzeba się trzymać). Czy łowiąc szczupaki na jerki wędką regular oznacza to, że przy zacięciu będę musiał wykonać obszerniejszy ruch?

Jeśli zamówisz Evera to możesz sobie za nią poczekać nawet 6 miesięcy. Chcesz TOP musisz czekać. Jaxona kupisz od ręki.

No i to jest to, co mnie najskuteczniej leczy z top-ów. Pójdzie na drugi rzut, póki co nie mam żadnej wędki castingowej więc nie zamierzam czekać że łaskawie mi coś sprzedadzą.

W tej chwili taką uniwersalną wędkę widzę tak. Długość około 2.10 – nie więcej niż 2.40 (znowu nie w stopach – jeszcze tego nie opanowałem). cw. myślę że od 3/8 oz do 2 oz w zupełności wystarczy. Moc constans 30lb (choć gdyby trafiła się odpowiednia 40lb :unsure: avid taki jest do 40lb z serii muskie).

Na koniec jedno konkretne pytanie, czy Waszym zdaniem duża moc wędki utrudnia łowienie na gumy? Oczywiście cały czas mówimy o wadze 20g +


#76 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 13 sierpień 2007 - 23:21

@standerus, a ile to na centymety te 3 kilo? Nigdy nie ważyłem rdzawca. Zciągaliście je z pod skał czy w toni brały? Co do plecionki 65lb to rozumiem że znając swoje szczęście do kończącego się paliwa na wodzie, to wziąłeś ja na wypadek gdyby trzeba było kuter ciągnąc do brzegu. :lol: <_<

#77 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 sierpień 2007 - 23:33

Tommaszek,

Rozejrzyj sie moze za taka wedka:

X 80 MBC GH.

To jest Lamiglas, seria Certified Pro 240 cm, 30 lb mocy, 1 czesciowy.
Rekojesc wyglada, ze ma woven graphite a moze nawet rezonans, nie wiem co tam oni montuja w tych nowych.
Mysle ze znajdziesz dostepnego od reki w USA i wysla Ci na Zielona Wyspe.

O samej wedce Ci nic nie powiem, bo po prostu wszedlem na strone Lamiglasa, i o :D

Ciekawe na co sie zdecydujesz...ale kijow Musky bym Ci nie polecal.

Pozdrawiam

Guzu


#78 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 13 sierpień 2007 - 23:41

ale kijow Musky bym Ci nie polecal.

Dlaczego? Dzięki za symbol wędki, zaraz zobaczę.


#79 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 sierpień 2007 - 23:43

bo to pały są które szybciej zameczą cię niż złowisz rdzawca marlina czy sporego szczupaka.
pozd JW :D

a tak z nieco innej beczki, cała ta rozmowa o kiju 30 lbs przypomniała mi pewiemn ekjsperyment jaki zrobił mój kuzyn.
Wielu wędkarzy łowiacych duże esoksy w szwecji uzywało z powozeniem popularnej wędki dragona do 70g wyrzutu. Mało kto wie, ze ten kij ma tylko 16 lbs, pod trakim ciężarem łamie się na złaczach. Dla mnie wszystkie teorie każące łowić duze szczupaki na jakieś potwornej mocy kije to mit... :D

#80 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 sierpień 2007 - 23:43

Bo z calym szacunkiem dla irlandzkich szczupakow, czy jakichkolwiek innych.

To nie jest do normalnego wedkowania sprzet. Szczytowka grubosci takiej...ze jak napisal Standerus na rekiny.
Nie bedziesz mial frajdy z lapania. Zadnej frajdy z holu (wyciagania) szczupakow.
Popatrz na parametr blankow musky opisywany jako tipp, to jest grubosc czubka wedki.
Te Musky to inny swiat.

Z reszta, Remek tez mial kiedys Pete Maine. Nawet na Szczupakach w Szwecji. Moze opowie o wrazeniach.

Guzu




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych