Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędkarstwo muchowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
482 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 26 październik 2007 - 10:01

czyli na mój chłopski rozum jakieś 115 gr B) :mellow:

#62 OFFLINE   Carlos

Carlos

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2007 - 10:46

[quote]
Witam
@ Bujo
Zamierzam łowić Bolenia oraz leszcze??. Jaki Typ tej wędki, oraz jaki sznur trzeba zastosować to ja jestem jeszcze w tym zielony. Ale miło jest posłuchać po trochu od was, niż na raz wszystko przeczytać w jeden dzień, tak jakbym się uczył.
Więc Bujo, więc warto zaiwenstować w droższy sprzęt (lepszy do rzucenia itd.) ? Czy wystarczy na początek kupić tani do nauki i dopiero jako zaawansowany wędkarz much przejść w droższe wyposażenie w sprzęd wędkarski na muche?
[/quote]

@carlos - leszcze na muchę? :lol: :lol: :lol: to chyba jakiś żart czy podpucha?
[/quote]
Dostaniesz jak Cię spotkam na kółku w pon ;) .
Pisałem wcześniej że zamierzam łowić wszystkie ryby jakie mi wpadną. Nie tylko te co wymieniłem. Co z linami?, karpiami, Płotkami? Hmmm...cio jeszcze? Nie wiem co mam pisać, ale wołę łapać wszystkie rybki jakie mi wpadną :D

Mówiłem że jestem w tym zielony więc się nie śmiejta :wacko:
Bujo, może kupię ten sznurek na muchy. Daj mi znać na Priv jaka jest cena.

A jaki to ma być ten kołowrotek? Obejrze sobię inne portale na temat tych łowisk na muchę. Przy okazji zobaczę jak Cia się nią obsługiwać.

#63 OFFLINE   Carlos

Carlos

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2007 - 10:50

@Pirania74
wiesz , z tymi leszczami jest to możliwe, czytałem trochę artykułów o łowieniu ich na nimfy, zresztą sam znam gości którzy je łowią w morzu, tak jak płocie np. Ale żeby tak od tego przygodę z muchówką zaczynać , fujć... Ja stawiam jednak że to był żart ze strony naszego kolegi

Widzisz pirania76? To się nie mądrzyj :mellow:
Podobno wszystko jest możliwe złowienie na muchę :unsure:



#64 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 26 październik 2007 - 10:56

Nie łatwiej wiaderko zanęty i spławik?? Mniej jebaczki z tym wszystkim....

#65 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 26 październik 2007 - 11:04

:lol:

#66 OFFLINE   Carlos

Carlos

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2007 - 11:29

Nie łatwiej wiaderko zanęty i spławik?? Mniej jebaczki z tym wszystkim....

Jasne że łatwiej, skupienie i gapienie się w spławik. Na to potrzeba czasu, 2h czy 3h na spławik jest nie opłacalne ( w tym przygotowanie zanęty czy sprzętu ).

#67 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 26 październik 2007 - 11:38

na electrofisher.com było coś kiedys jeszcze szybszego i bardziej opłacalnego....

To był żart- bez urazy... ale inna polemika jakoś mi nie przychodzi do głowy...A tak ładnie się ten wątek zaczał :wacko:

#68 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 26 październik 2007 - 11:59

@Carlos - metoda muchowa NIE jest dobrym pomysłem na łowienie leszczy, linów i innych śmierdziuchów. Jest to metoda klasyczna, do łowienia ryb +-sportowych - pstrągów, łososi, lipieni, całej masy gatunków morskich. Oczywiście DA SIĘ - ja sam miałem z dobry rok zajawkę na łowienie wszystkiego na muchę - w efekcie nie łowiłem prawie nic.... Moim zdaniem nie ma sensu się nawiedzać - do każdej ryby/stylu łowienia są odpowiednie metody, zupełnie nie rozumiem sikania pod wiatr z takim zapałem. Owszem łowi się tą metodą np Albule/bonefish'e które pobierają pokarm +- jak ryby spokojnego żeru (najbardziej jak brzany, do których są podobne) ale to troszkę inny ciężar gatunkowy :mellow:

#69 OFFLINE   Carlos

Carlos

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2007 - 12:20

Eh...
TO nie kupię droższego sprzętu (lepszego). Ponieważ nigdy nie wiadomo czy będę na nim łowił. Jak mi się spodoba to może tak. A tak to bym stracił kasiorkę jakby co...
Jak dla mnie nie na razie miejsca w dyskusji...

Cyaa all...


Adios....


#70 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 26 październik 2007 - 13:51

Dla początkujących krętaczy
http://ns33014.ovh.net/~dessaign/Astuces/Sommaire_astuces.ht m#
Są ze trzy fajne filmiki z kręcenia muszek, jednak jak się to zobaczy to ciut łatwiej niż tylko z opisu ;)
Dodatkowo kilka modeli krok po kroku niestety opisów nie rozumiem :(

#71 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 26 październik 2007 - 14:28

Dobra Panowie,myślałem ,że czytając ten wątek dowiem się czegoś konkretnego,ale bez dobrych pytań nie ma dobrych odpowiedzi.
A więc.Ja kupiłem wędkę Jaxon atlantis 270 cm klasy 5-6,do tego sznur o klasę wyżej AirFlo DT (tak polecało kilka książek i artykułów)jakiś podkład i kołowrotek jaxona.Dostałem kilka muszek imadełko,bobinkę i parę innych drobiazgów.Na naszym zalewie wodnym całkiem nieźle było,ale tylko w długości rzutów,bo mucha padała gdzie jej się podobało,owszem brały i okonki i płoteczki,ale już na rzeczce z pstrągów były nici....nie mogłem trafić tam gdzie chciałem.
Tak więc proszę o podanie różnych technik rzutów ,szczególnie na mocno zakrzaczonej rzeczce szerokości do 3-5 m i głębokości do 1,5 m.Wiem,że naukę mam prowadzić na łące ale jak????????????Napiszcie jak rzucać,kiedy i jak wykonać wymach w przód i powroty w tył.Może macie do tego jakieś filmiki lub zdjęcia?Proszę też o inne informacje.Ważne dla mnie też jest prowadzenie.Chcę łowić głównie na mokrą i suchą muszkę.Jeżeli macie dużo(objętościowo)informacji to proszę na priva.A może ma ktoś jakieś muszki niepotrzebne,albo jakąś lekturę do poduszki dla młodszego kolegi :lol:
Pozdrawiam i dzięki.

#72 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 26 październik 2007 - 14:41

Bardzo ciekawe filmiki dla kogoś kto tak jak ja zaczyna.Mam w związku z tym pytanko.Jak nazywa się ten przyrządzik do skręcania nitki wiodącej z dubbingiem??

#73 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 26 październik 2007 - 14:45

TWISTER

Brzmi swojsko dla spinningisty,co :mellow:

#74 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 26 październik 2007 - 14:46

Tak z opisu to wygląda na problem z timingiem?? Szczerze mówiąc tak na odległość metodą szklanej kuli słąbo można pomóc... Ale proponowałbym znalezienie jakiegoś muszkarza w okolicy, bardziej doświadczona osoba, na żywo jest w stanie bardzo pomóc, skorygować błędy i pokazać te małe tricki które później mają duży wpływ na całokształt. Ew jakiś zlot muszkarski?? Albo szkolenie organizowane przez sklep??

#75 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 26 październik 2007 - 14:48

Aha mam też problem z wykonaniem węzła końcowego.Ten pan na filmie robi to inaczej niż w książce pożyczonej w bibliotece.Ja dostałem do tego taki przyrząd (finisher się nazywa??) ,ale nie wiem jak go poprawnie użyć.Znaczy ogólną zasadę znam,ale moje węzły są takie duże :( a więc ile razy okręcać i ogólnie jak to robić,może ja popełniam błędy?No i proszę też o opis materiałów i wykonania fundamentalnych muszek,tych podstawowych i absolutnie koniecznych w każdym pudełku,np.march brown,red tag,czy jęteczka majowa.W wędkarskim świecie były opisywane muszki,ale tam są głównie jakieś trudne i mało znane koncepcje,a ja proszę o te podstawowe.

#76 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 26 październik 2007 - 14:52

Na początek proponuję patrzyć się na końcówkę sznura, pozwolić się mu wyprostować, powinieneś też poczuć delikatne pociągnięcię na wędce jak linka będzie wyprostowana za tobą i cała lecieć do tyłu - wtedy wymach do przodu.najłatwiej będzie to robić na jakiś 10-12metrach linki od szczytówki - wtedy powinien kij ładować się w pełni. I na początek metoda zegarowa i ruch ręki jak tłoka, nie jak wycieraczek samochodowych - znaczy nie rzucaj z nadgarstka bo to szybko odbierze przyjemność. a później jakieś książki?? longer fly casting leftyego kreha??
www.namuche.pl - tam może się znajdzie ktoś z okolicy??

#77 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 26 październik 2007 - 14:57

No właśnie z tym muszkarzem na żywo to jest największy problem :( u mnie w miejscowości tylko ja i jeszcze jedna osoba ma muchówkę,on jest dobry,ale nie ma czasu w weekendy,bo ma zawody,albo pracuje,a w tygodniu ja się uczę.Sklep wędkarski odpada,bo kolega wie o muszcze tyle co ja mu opowiem(za to o tycze może godzinami :mellow: ).A jeden kolega,który mnie tym zaraził i poprowadził trzy kroczki,już nie mieszka w okolicy.Więc zostaje literatura(w dużej mierze już przyswojona),internetowe zasoby no i Wy drodzy koledzy.

#78 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 26 październik 2007 - 15:06

moje węzły są takie duże :( a więc ile razy okręcać i ogólnie jak to robić,może ja popełniam błędy?No i proszę też o opis materiałów i wykonania fundamentalnych muszek,tych podstawowych i absolutnie koniecznych w każdym pudełku,np.march brown,red tag,czy jęteczka majowa..


Ok, robisz za duże główki bo albo masz za grubą nić, albo za dużo węzłów na główce. Ja robię 2-3 z 3-4 nawinięć każdy. Mozesz mieć za grubą nitkę wiodącą.

Co do much - Red Tag jest ciekawym, prostym i bardzo uniwersalnym wzorem. Marchbrown prawie nie występuje już w Polsce, a do majówki masz dużo czasu. Ja bym wiązał suche jętki - parachute z CDC i też z CDC chruściki na hakach 12-16. Tułowie z pawia, bażanta, żółtego czy czarnego jedwabiu. Jeżynki z tego co masz czyli pewnie brązowej kapki koguta - polecam grizzly - ładne muchy wychodzą. Streamerki z czarnego i brązowego marabuta z kilkoma pasmami flesha.



#79 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 26 październik 2007 - 15:07

Jedyną uniwersalną i prostą muchę jaka mogę ci polecic na początek zarówno do łatwego wykonania jaki skutecznego łowienia to chrust lub jętki z CDC (takie małe piórka do kupienia w kazdym sklepie z mat muchowymi), w róznych wielkościach, od np 18 do 10, w zależności od warunków i rzeki. W wersji bezjerzynkowej jest bardzo prosta i szybka do zrobienia, doskonale się sprawdzają jako sucha, a po lekkim przytopieniu jako mokra prowadzona pod powierzchnią... Wiesz , te wszelkie klasyki jak march brown np to taka wersja ksiązkowa, nad wodą chyba niewiele osób ich używa , wędkarze na ogół robią duzo prostsze niż w ksiązce muchy nawiązujące do wzorów. Polecam galerię na np FF, tam jest naprawdę dużo fajnych wzorów , nawet bardzo prostych i łatwych do wykonania.
Ja myślę że skutecznośc i piękno tej metody tkwi w prostocie przede wszystkim , nawet gdy chodzi o wykonanie much.
A poprawnych rzutów niesety z ani z forum , ani z maili się nie nauczysz raczej.. sciągnij sobie z netu trochę filmów instruktażowych, przeczytaj trochę naprawdę fachowych artykułów na portalach muchowych a przede wszystkim umów się na ryby z kimś kto już łowi i pokaże ci co i jak- nie znam lepszego sposobu...
A parę wzorów prostych much mogę ci podesłac pocztą , nie ma problemu.
Pozdrawiam

#80 OFFLINE   SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Miasto Feniksa

Napisano 26 październik 2007 - 15:19

@chrzanek w warunkach opisywanych przez ciebie to tylko rzut typu roll cast będzie skuteczn. co do lektur to oprócz Sikory polecam również Wędkarstwo muchowe J.Jeleńskiego (tania książka i znajdziesz w niej krok po kroku jak zrobić muchę). Wykonywanie much krok po kroku znajdziesz też na stronie www.szczurek.webd.pl oraz poszukaj no youtube tam też jest tego naprawdę sporo...pozdrawiam




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych