Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędkarstwo muchowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
482 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 26 październik 2007 - 10:01

czyli na mój chłopski rozum jakieś 115 gr B) :mellow:

#62 OFFLINE   Carlos

Carlos

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2007 - 10:46

[quote]
Witam
@ Bujo
Zamierzam łowić Bolenia oraz leszcze??. Jaki Typ tej wędki, oraz jaki sznur trzeba zastosować to ja jestem jeszcze w tym zielony. Ale miło jest posłuchać po trochu od was, niż na raz wszystko przeczytać w jeden dzień, tak jakbym się uczył.
Więc Bujo, więc warto zaiwenstować w droższy sprzęt (lepszy do rzucenia itd.) ? Czy wystarczy na początek kupić tani do nauki i dopiero jako zaawansowany wędkarz much przejść w droższe wyposażenie w sprzęd wędkarski na muche?
[/quote]

@carlos - leszcze na muchę? :lol: :lol: :lol: to chyba jakiś żart czy podpucha?
[/quote]
Dostaniesz jak Cię spotkam na kółku w pon ;) .
Pisałem wcześniej że zamierzam łowić wszystkie ryby jakie mi wpadną. Nie tylko te co wymieniłem. Co z linami?, karpiami, Płotkami? Hmmm...cio jeszcze? Nie wiem co mam pisać, ale wołę łapać wszystkie rybki jakie mi wpadną :D

Mówiłem że jestem w tym zielony więc się nie śmiejta :wacko:
Bujo, może kupię ten sznurek na muchy. Daj mi znać na Priv jaka jest cena.

A jaki to ma być ten kołowrotek? Obejrze sobię inne portale na temat tych łowisk na muchę. Przy okazji zobaczę jak Cia się nią obsługiwać.

#63 OFFLINE   Carlos

Carlos

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2007 - 10:50

@Pirania74
wiesz , z tymi leszczami jest to możliwe, czytałem trochę artykułów o łowieniu ich na nimfy, zresztą sam znam gości którzy je łowią w morzu, tak jak płocie np. Ale żeby tak od tego przygodę z muchówką zaczynać , fujć... Ja stawiam jednak że to był żart ze strony naszego kolegi

Widzisz pirania76? To się nie mądrzyj :mellow:
Podobno wszystko jest możliwe złowienie na muchę :unsure:



#64 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 26 październik 2007 - 10:56

Nie łatwiej wiaderko zanęty i spławik?? Mniej jebaczki z tym wszystkim....

#65 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 26 październik 2007 - 11:04

:lol:

#66 OFFLINE   Carlos

Carlos

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2007 - 11:29

Nie łatwiej wiaderko zanęty i spławik?? Mniej jebaczki z tym wszystkim....

Jasne że łatwiej, skupienie i gapienie się w spławik. Na to potrzeba czasu, 2h czy 3h na spławik jest nie opłacalne ( w tym przygotowanie zanęty czy sprzętu ).

#67 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 26 październik 2007 - 11:38

na electrofisher.com było coś kiedys jeszcze szybszego i bardziej opłacalnego....

To był żart- bez urazy... ale inna polemika jakoś mi nie przychodzi do głowy...A tak ładnie się ten wątek zaczał :wacko:

#68 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 26 październik 2007 - 11:59

@Carlos - metoda muchowa NIE jest dobrym pomysłem na łowienie leszczy, linów i innych śmierdziuchów. Jest to metoda klasyczna, do łowienia ryb +-sportowych - pstrągów, łososi, lipieni, całej masy gatunków morskich. Oczywiście DA SIĘ - ja sam miałem z dobry rok zajawkę na łowienie wszystkiego na muchę - w efekcie nie łowiłem prawie nic.... Moim zdaniem nie ma sensu się nawiedzać - do każdej ryby/stylu łowienia są odpowiednie metody, zupełnie nie rozumiem sikania pod wiatr z takim zapałem. Owszem łowi się tą metodą np Albule/bonefish'e które pobierają pokarm +- jak ryby spokojnego żeru (najbardziej jak brzany, do których są podobne) ale to troszkę inny ciężar gatunkowy :mellow:

#69 OFFLINE   Carlos

Carlos

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2007 - 12:20

Eh...
TO nie kupię droższego sprzętu (lepszego). Ponieważ nigdy nie wiadomo czy będę na nim łowił. Jak mi się spodoba to może tak. A tak to bym stracił kasiorkę jakby co...
Jak dla mnie nie na razie miejsca w dyskusji...

Cyaa all...


Adios....


#70 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 26 październik 2007 - 13:51

Dla początkujących krętaczy
http://ns33014.ovh.net/~dessaign/Astuces/Sommaire_astuces.ht m#
Są ze trzy fajne filmiki z kręcenia muszek, jednak jak się to zobaczy to ciut łatwiej niż tylko z opisu ;)
Dodatkowo kilka modeli krok po kroku niestety opisów nie rozumiem :(

#71 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 26 październik 2007 - 14:28

Dobra Panowie,myślałem ,że czytając ten wątek dowiem się czegoś konkretnego,ale bez dobrych pytań nie ma dobrych odpowiedzi.
A więc.Ja kupiłem wędkę Jaxon atlantis 270 cm klasy 5-6,do tego sznur o klasę wyżej AirFlo DT (tak polecało kilka książek i artykułów)jakiś podkład i kołowrotek jaxona.Dostałem kilka muszek imadełko,bobinkę i parę innych drobiazgów.Na naszym zalewie wodnym całkiem nieźle było,ale tylko w długości rzutów,bo mucha padała gdzie jej się podobało,owszem brały i okonki i płoteczki,ale już na rzeczce z pstrągów były nici....nie mogłem trafić tam gdzie chciałem.
Tak więc proszę o podanie różnych technik rzutów ,szczególnie na mocno zakrzaczonej rzeczce szerokości do 3-5 m i głębokości do 1,5 m.Wiem,że naukę mam prowadzić na łące ale jak????????????Napiszcie jak rzucać,kiedy i jak wykonać wymach w przód i powroty w tył.Może macie do tego jakieś filmiki lub zdjęcia?Proszę też o inne informacje.Ważne dla mnie też jest prowadzenie.Chcę łowić głównie na mokrą i suchą muszkę.Jeżeli macie dużo(objętościowo)informacji to proszę na priva.A może ma ktoś jakieś muszki niepotrzebne,albo jakąś lekturę do poduszki dla młodszego kolegi :lol:
Pozdrawiam i dzięki.

#72 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 26 październik 2007 - 14:41

Bardzo ciekawe filmiki dla kogoś kto tak jak ja zaczyna.Mam w związku z tym pytanko.Jak nazywa się ten przyrządzik do skręcania nitki wiodącej z dubbingiem??

#73 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 26 październik 2007 - 14:45

TWISTER

Brzmi swojsko dla spinningisty,co :mellow:

#74 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 26 październik 2007 - 14:46

Tak z opisu to wygląda na problem z timingiem?? Szczerze mówiąc tak na odległość metodą szklanej kuli słąbo można pomóc... Ale proponowałbym znalezienie jakiegoś muszkarza w okolicy, bardziej doświadczona osoba, na żywo jest w stanie bardzo pomóc, skorygować błędy i pokazać te małe tricki które później mają duży wpływ na całokształt. Ew jakiś zlot muszkarski?? Albo szkolenie organizowane przez sklep??

#75 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 26 październik 2007 - 14:48

Aha mam też problem z wykonaniem węzła końcowego.Ten pan na filmie robi to inaczej niż w książce pożyczonej w bibliotece.Ja dostałem do tego taki przyrząd (finisher się nazywa??) ,ale nie wiem jak go poprawnie użyć.Znaczy ogólną zasadę znam,ale moje węzły są takie duże :( a więc ile razy okręcać i ogólnie jak to robić,może ja popełniam błędy?No i proszę też o opis materiałów i wykonania fundamentalnych muszek,tych podstawowych i absolutnie koniecznych w każdym pudełku,np.march brown,red tag,czy jęteczka majowa.W wędkarskim świecie były opisywane muszki,ale tam są głównie jakieś trudne i mało znane koncepcje,a ja proszę o te podstawowe.

#76 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 26 październik 2007 - 14:52

Na początek proponuję patrzyć się na końcówkę sznura, pozwolić się mu wyprostować, powinieneś też poczuć delikatne pociągnięcię na wędce jak linka będzie wyprostowana za tobą i cała lecieć do tyłu - wtedy wymach do przodu.najłatwiej będzie to robić na jakiś 10-12metrach linki od szczytówki - wtedy powinien kij ładować się w pełni. I na początek metoda zegarowa i ruch ręki jak tłoka, nie jak wycieraczek samochodowych - znaczy nie rzucaj z nadgarstka bo to szybko odbierze przyjemność. a później jakieś książki?? longer fly casting leftyego kreha??
www.namuche.pl - tam może się znajdzie ktoś z okolicy??

#77 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 26 październik 2007 - 14:57

No właśnie z tym muszkarzem na żywo to jest największy problem :( u mnie w miejscowości tylko ja i jeszcze jedna osoba ma muchówkę,on jest dobry,ale nie ma czasu w weekendy,bo ma zawody,albo pracuje,a w tygodniu ja się uczę.Sklep wędkarski odpada,bo kolega wie o muszcze tyle co ja mu opowiem(za to o tycze może godzinami :mellow: ).A jeden kolega,który mnie tym zaraził i poprowadził trzy kroczki,już nie mieszka w okolicy.Więc zostaje literatura(w dużej mierze już przyswojona),internetowe zasoby no i Wy drodzy koledzy.

#78 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 26 październik 2007 - 15:06

moje węzły są takie duże :( a więc ile razy okręcać i ogólnie jak to robić,może ja popełniam błędy?No i proszę też o opis materiałów i wykonania fundamentalnych muszek,tych podstawowych i absolutnie koniecznych w każdym pudełku,np.march brown,red tag,czy jęteczka majowa..


Ok, robisz za duże główki bo albo masz za grubą nić, albo za dużo węzłów na główce. Ja robię 2-3 z 3-4 nawinięć każdy. Mozesz mieć za grubą nitkę wiodącą.

Co do much - Red Tag jest ciekawym, prostym i bardzo uniwersalnym wzorem. Marchbrown prawie nie występuje już w Polsce, a do majówki masz dużo czasu. Ja bym wiązał suche jętki - parachute z CDC i też z CDC chruściki na hakach 12-16. Tułowie z pawia, bażanta, żółtego czy czarnego jedwabiu. Jeżynki z tego co masz czyli pewnie brązowej kapki koguta - polecam grizzly - ładne muchy wychodzą. Streamerki z czarnego i brązowego marabuta z kilkoma pasmami flesha.



#79 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 26 październik 2007 - 15:07

Jedyną uniwersalną i prostą muchę jaka mogę ci polecic na początek zarówno do łatwego wykonania jaki skutecznego łowienia to chrust lub jętki z CDC (takie małe piórka do kupienia w kazdym sklepie z mat muchowymi), w róznych wielkościach, od np 18 do 10, w zależności od warunków i rzeki. W wersji bezjerzynkowej jest bardzo prosta i szybka do zrobienia, doskonale się sprawdzają jako sucha, a po lekkim przytopieniu jako mokra prowadzona pod powierzchnią... Wiesz , te wszelkie klasyki jak march brown np to taka wersja ksiązkowa, nad wodą chyba niewiele osób ich używa , wędkarze na ogół robią duzo prostsze niż w ksiązce muchy nawiązujące do wzorów. Polecam galerię na np FF, tam jest naprawdę dużo fajnych wzorów , nawet bardzo prostych i łatwych do wykonania.
Ja myślę że skutecznośc i piękno tej metody tkwi w prostocie przede wszystkim , nawet gdy chodzi o wykonanie much.
A poprawnych rzutów niesety z ani z forum , ani z maili się nie nauczysz raczej.. sciągnij sobie z netu trochę filmów instruktażowych, przeczytaj trochę naprawdę fachowych artykułów na portalach muchowych a przede wszystkim umów się na ryby z kimś kto już łowi i pokaże ci co i jak- nie znam lepszego sposobu...
A parę wzorów prostych much mogę ci podesłac pocztą , nie ma problemu.
Pozdrawiam

#80 OFFLINE   SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Miasto Feniksa

Napisano 26 październik 2007 - 15:19

@chrzanek w warunkach opisywanych przez ciebie to tylko rzut typu roll cast będzie skuteczn. co do lektur to oprócz Sikory polecam również Wędkarstwo muchowe J.Jeleńskiego (tania książka i znajdziesz w niej krok po kroku jak zrobić muchę). Wykonywanie much krok po kroku znajdziesz też na stronie www.szczurek.webd.pl oraz poszukaj no youtube tam też jest tego naprawdę sporo...pozdrawiam