Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

trolling sielawowy jednak nie tak prosty jak drut


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
209 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 20 marzec 2014 - 14:52

Witam.
Mam taka propozycje koledzy.
Moze podacie przyklady wagi dopalow i osiaganych glebokosci konkretnych najbardziej popularnych wobkow Rapali czy Salmo, (np. skiner 15) majac na uwadze oczywiscie dl. wypustu linki, predkosc lodzi. Napewno przydadza sie takie cenne informacje niejednemu raczkujacemu w trolingu, hm....naprzyklad mi. Z gory dzieki.

Jak dla mnie takie informacje są... wszystko mamy pisać? Trolling w PL jednak nie wszędzie jest zakazany. Wystarczy mieć dodatkową agrafkę na dopał, ustawić się na wodzie 4-8m i pudło wobków do testów(plus dopały) no i echo(jak chcesz trollingować to raczej niezbędne). To co przetestujesz sam na dłużej zostanie w pamięci niż jakieś zestawienie zbiorcze z forum. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że jestem na wodzie i z kartki czytam: Skinner 15 + dopał 50gr na lince 30m = tyle i tyle(nie testowałem tej konfiguracji więc nie piszę na ile zejdzie). I większości też konkretnie nie pamiętam ale na łowisku ustawię sobie jak chcę bo praktyka się liczy a nie internet ;) . Na ostatnim wyjeździe bawiłem się np obrotówką Mepps Lusox 3 na dopale. 30gr było za dużo na wodę 1.5-2m a 20gr było w sam raz(goła blacha bez orginalnego ciężarka tego na druciku). Ryba żadna nie wzięła ale w pamięci zostaje co się robiło. Rada moja, próbuj sam.

P.S. W ten sposób da się wyczaić prowadzenie nad dnem przy konkretnym dopale i konkretnej długości lince oraz znanej głębokości(średnica linki też ważna). A to na jakiej głębokości biorą ryby  to już niestety inna bajka. Do tego oprócz miejsca gdzie wolno trollingować musi być jeszcze rybne łowisko.


Użytkownik Krisu23 edytował ten post 20 marzec 2014 - 15:06


#122 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2535 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 marzec 2014 - 16:28

Panowie, super wątek. Jednak mam pewien pomysł, sugestię.

Czy użytkownicy, którzy trollingują w dobrych łowiskach i mają jakieś konkretne wyniki - Krzysiek, Harry, Pumba, Mario, Pitt i inni wtajemniczeni, przechodząc do meritum, czy jest opcja żeby każdy z Was zaproponował 10 podstawowych woblerów, którymi da się obskoczyć polskie jeziora i głębokość do 12/15 metrów?

Może w ten sposób powstanie ciekawy niezbędnik dla początkujących?

Był (jest?) taki wątek, który założył Guzu jakieś 2 lata temu, nazywał się "Drabinka faworytów". Z tego co pamiętam było tam niezłe "how to" na co, na ile schodzi itp itd. Poszukaj, powinno być gdzieś w czeluściach forum.



#123 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 20 marzec 2014 - 16:34

Nie łowię na polskich jeziorach i nie wiem, czym się je "obsługuje". Służę za to informacją nt. przynęt i wód, gdzie są ryby. Ale mam propozycję: ponieważ ja już tą pracę wykonywałem kilkukrotnie, nawet wklejałem foty arsenału na otwartą wodę, to może ktoś spragniony porządkowania i systematyzowania wiedzy odnajdzie te treści i je wklei. Uczciwe postawienie sprawy, prawda? :) Nie mam nic przeciwko użyciu moich wpisów i zdjęć do budowy "niezbędnika".

 

Krzysiek, fotki oczywiście pamiętam. Forum przeglądałem pod tym kątem wielokrotnie. Rozumiem też jak i dlaczego tak stawiasz sprawę :) Może i bym podsumował, tyle że przy mojej ignorancji zapewne wyszło by to karykaturalne.

 

Przetrzepię jeszcze raz Wasze wpisy i spróbuję zestawić sobie jakiś set startowy.

 

Pumba - dzięki!

Jest i ranking

http://jerkbait.pl/t...aworytow/page-2

 

pozdrowienia


Użytkownik wojciiech edytował ten post 20 marzec 2014 - 16:45


#124 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 21 marzec 2014 - 08:32

Jak dla mnie takie informacje są... wszystko mamy pisać? Trolling w PL jednak nie wszędzie jest zakazany. Wystarczy mieć dodatkową agrafkę na dopał, ustawić się na wodzie 4-8m i pudło wobków do testów(plus dopały) no i echo(jak chcesz trollingować to raczej niezbędne). To co przetestujesz sam na dłużej zostanie w pamięci niż jakieś zestawienie zbiorcze z forum. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że jestem na wodzie i z kartki czytam: Skinner 15 + dopał 50gr na lince 30m = tyle i tyle(nie testowałem tej konfiguracji więc nie piszę na ile zejdzie). I większości też konkretnie nie pamiętam ale na łowisku ustawię sobie jak chcę bo praktyka się liczy a nie internet ;) . Na ostatnim wyjeździe bawiłem się np obrotówką Mepps Lusox 3 na dopale. 30gr było za dużo na wodę 1.5-2m a 20gr było w sam raz(goła blacha bez orginalnego ciężarka tego na druciku). Ryba żadna nie wzięła ale w pamięci zostaje co się robiło. Rada moja, próbuj sam.
P.S. W ten sposób da się wyczaić prowadzenie nad dnem przy konkretnym dopale i konkretnej długości lince oraz znanej głębokości(średnica linki też ważna). A to na jakiej głębokości biorą ryby  to już niestety inna bajka. Do tego oprócz miejsca gdzie wolno trollingować musi być jeszcze rybne łowisko.

Jakos nie wyobrazam sobie zeby podczas lowienia tracic jeszcze czas na doswiadczenia w ustawianiu przynet pod katem glebokosci pracy. Gratuluje takze pamieci. Jezeli chodzi o mnie to raczej nie zapamietalbym wagi dopalow i innych parametrow do okolo 15 wobkow. Co do testow... Porady o jakie proponowalem mialy by tylko miec charakter orientacyjny. Testy byly zaplanowane i zaczynam od przyszlego tygodnia. Po wszystkim napisze co i jak w stylu :
Jaxon karas 11 - dopal - 20gr. dl. linki - 30m. 0,19mm.

#125 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 21 marzec 2014 - 08:37

Jakos nie wyobrazam sobie zeby podczas lowienia tracic jeszcze czas na doswiadczenia w ustawianiu przynet pod katem glebokosci pracy. Gratuluje takze pamieci. Jezeli chodzi o mnie to raczej nie zapamietalbym wagi dopalow i innych parametrow dla okolo 15 wobkow. Co do testow... Porady o jakie proponowalem mialy by tylko miec charakter orientacyjny. Testy byly zaplanowane i zaczynam od przyszlego tygodnia. Po wszystkim napisze co i jak w stylu :
Jaxon karas 11 - dopal - 20gr. dl. linki - 30m. 0,19mm.



#126 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 21 marzec 2014 - 08:58

 

Jakos nie wyobrazam sobie zeby podczas lowienia tracic jeszcze czas na doswiadczenia w ustawianiu przynet pod katem glebokosci pracy.

 

mowiac szerze, czytajac takie wypowiedzi, nie wyobrazam sobie jak mozna zdobyc jakiekolwiek doswiadczenie, nie tylko wedkarskie ... natomiast wobrazam sobie doskonale, dlaczego coraz wiecej osob nie chce sie dzielic wiedza, nie tylko na tym forum :)



#127 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 21 marzec 2014 - 10:34

O kurniawa, ile ja czasu straciłem. The problem was, że nie miałem się od kogo uczyć i do używania większości skutecznych przynęt, metod prowadzenia, udogodnień, miejscówek, pór dnia, niuansów sprzętowych musiałem dojść sam... :)

Ale przy tym traceniu odkryłem sporo rzeczy, o których nie śniło się fizjologom ;)

 

O dziwo z netu najwięcej nauczyłem się o trollingu pstrągowym, bo jest dość szeroko opisany, ale głównie nt. otwartej wody. Opracowania dotyczące dorożki, czyli tzw. flat line'a w kameralnych miejscach są mniej liczne - to konieczne jest nabywanie doświadczenia na rybnej wodzie...



#128 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 21 marzec 2014 - 10:44

Do prawdy... Nie rozumiem panowie waszego uporu w dzieleniu sie wiedza. Nie mniej jednak uwazam temat za.zamkniety.

#129 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 21 marzec 2014 - 10:48

Do prawdy... Nie rozumiem panowie waszego uporu w dzieleniu sie wiedza.

 

tak, to namacalne ^_^   ale i my tez nie rozumiemy, naszego uporu w dzieleniu sie wiedza, choc juz spora czesc sie ta wiedza przestaje dzielic ... wiadomo, wiosna idzie, prace ogrodowe, zachwaszczenie, pasozyty, tu i tam trzeba przesiac i takie tam B)



#130 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 21 marzec 2014 - 10:50

Do prawdy... Nie rozumiem panowie waszego uporu w dzieleniu sie wiedza. Nie mniej jednak uwazam temat za.zamkniety.

 

Ależ Kadecie, ja już się nią wielokrotnie dzieliłem, do znudzenia... :)



#131 OFFLINE   kolay

kolay

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów

Napisano 21 marzec 2014 - 13:36

To może ja jako założyciel zapytam czy macie doświadczenia w trollowaniu po plosie ogromną, big wahadłówką taką 20 cm>. Wygrzebałem właśnie odczyt z echa z letniego popołudnia na moim łowisku. Co jest jakim gatunkiem, zwłaszcza poniżej 20 metra chyba niekoniecznie sielawa:)

Załączone pliki



#132 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 21 marzec 2014 - 13:45

ja proponuje aby wylaczyc, zupelnie nieprzydatna funkcje, fishalarm i ustawic greyline na 17-19% ... wtedy echo (prawdopodobnie) ozyje inaczej i bedziemy wiedzieli o czym rozmawiamy :)



#133 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 21 marzec 2014 - 14:45

Ja mam, choć nie tak dużą - 15cm. Na DR-ze, szczególnie w słoneczne dni, bywa bardzo skuteczna.



#134 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 21 marzec 2014 - 15:27

i dlatego jutro takowa będzie ciągana po solance :D



#135 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 21 marzec 2014 - 15:41

Igora?



#136 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 21 marzec 2014 - 15:44

dzerwysówki oraz primarki :)

dzerwysowki mam z cienkiej blachy, primarki z ciut grubszej. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)



#137 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6186 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 21 marzec 2014 - 15:48

Ja mam takie z cienkiej, 35g. Fajne do rzutu, na wodę 2m i płytszą. Do trolla dobre z DR-em.



#138 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 22 marzec 2014 - 05:13

Kolego Kadet jak dla mnie bijesz się sam własnymi słowami. Piszesz, że nie wyobrażasz sobie tracić czasu w trakcie łowienia ale już niedługo podasz nam konkretne wyniki testów przynęt z dopałami. No chyba, że oddzielasz jednoznacznie testy od łowienia- moim zdaniem kiepska praktyka. Nie wyobrażam sobie nowej wody którą poznaję bez testowania jej i kombinowania. To nie jest strata czasu tylko element łowienia. Zmiana wabików w trollingu, głębokości ich prowadzenia ich charakteru(wahadło, obrotówka, woblery, gumy) to takie samo żonglowanie przynętami jak w trakcie łowienia z ręki. Ja Ci na prawdę źle nie życzę ale wydaje mi się że jak samemu do czegoś dojdziesz to lepiej zapadnie w pamięć. No nic testuj, sam chętnie poczytam o wynikach i myślę, że inni też.


  • slawek_2348 lubi to

#139 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 22 marzec 2014 - 16:19

Chyba mnie nie rozumiesz. Nie mam nic przaciwko w kombinowaniu i stosowaniu
roznorakich przynet, wrecz przeciwnie, nie wyobrazam sobie lowienia jedna przyneta, ktora w dodatku bylaby jeszcze nieskuteczna. Mozna zmieniac, szukac tej ktora bardziej trafi w gusta ryb, ale jest warunek. Trzeba znac przynety ktorymi ma sie zamiar lowic miedzy innymi wlasnie glebokosc ich pracy. To tak jak w golfie, wybierasz odpowiedni kij do sytuacji na polu golfowym, ale jak nie wiesz do czego sluza poszczegolne kije to co...? Bedziesz robil doswiadczenia podczas gry...?

Użytkownik Kadet edytował ten post 22 marzec 2014 - 16:53


#140 OFFLINE   Kris2568

Kris2568

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaWągrowiec
  • Imię:Krystian
  • Nazwisko:Urbańczyk

Napisano 30 marzec 2014 - 07:50

Jest sielawa na 15-20-25-30 m jest i szczupak .aby prowadzić kontrolowanie prznętę na 15-20-30 ; 2-3kg ołowiu na lince lub winda trol naznaczasz głębokość klamra trolingowa dużego uścisku i dajesz czadu nie za szybko 2-3 przynęty blachy perłowe trudno dostępne i nie tanie 200 zł sztuka ,woblery,gumy ,kolor najlepszy srebrny lub perłowy .Sprawa nie prosta ale do opanowania w ojczyźnie Adolfa dają radę to my też (czyste jeziora alpejskie tlen do 45 m ) połamania kijaszków