Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
AUTORSKI

O tym jak pepso swoją wędkę robił.

autorski-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
184 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 03 wrzesień 2013 - 09:43

W międzyczasie mam pytanie o naklejkę z opisem wędki. Bo powoli zaczynam myśleć nad omotkowaniem kija.

W przypadku MHX to jest chyba taka zwykła naklejka do naklejenia na blank? Czy po naklejeniu można "złapać" jej brzegi omotkami czy lepiej pozostawić bez niczego? Interesuje mnie jaka jest kolejność czynności przy mocowaniu zaczepu na haczyk i naklejki.

Mój plan jest taki:

1. Wymierzenie wszystkich odległości ( omotka przy fore, zaczep omotka, naklejka, omotka).

2. Naklejenie naklejki

3. Omotkowanie zaczepu i fragmentu naklejki.

4. Omotkowanie fragmentu naklejki z drugiej strony.

 

Czy taki plan działania jest ok?



#62 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 03 wrzesień 2013 - 09:56

Najpierw nawiń omotki/zaczep.

Naklejki nie trzeba omotkować, klej trzyma bardzo dobrze.

Najlepiej naklejkę nakleić tuż przed lakierowaniem - przynajmniej ja tak robię.

Pamiętaj by naklejki nie mazać żadnym rozpuszczalnikiem przed lakierowaniem, bo napisy znikną :D



#63 OFFLINE   osiak

osiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Kuba

Napisano 03 wrzesień 2013 - 10:05

Najpierw nawiń omotki/zaczep.

Naklejki nie trzeba omotkować, klej trzyma bardzo dobrze.

Najlepiej naklejkę nakleić tuż przed lakierowaniem - przynajmniej ja tak robię.

Pamiętaj by naklejki nie mazać żadnym rozpuszczalnikiem przed lakierowaniem, bo napisy znikną :D

całej naklejki oczywiście nie przecierać rozpuszczalnikiem, jednak jej krawędzie,po dokładnym przyklejeniu można lekko przetrzeć acetonem w celu usunięcia brzydko wychodzących z pod foli śladów kleju.



#64 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 03 wrzesień 2013 - 13:39

Wędka przezbrojona. Na pierwszym zdjęciu ugięcie pełne z kątami wędki i linki ok. 45 stopni, druga fotka to ugięcie z linką prostopadłą do ziemi.

Niestety nie mogłem znaleźć backingu.

Co o tym myślicie?

Załączone pliki



#65 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 03 wrzesień 2013 - 14:38

Piszesz że wędkę przezbroiłeś więc w jakim kierunku poszedłeś ?

Zrobiłem czerwoną linkę i wygląda to bardzo porządnie i prawidłowo

v0mr.jpgrvbg.jpg



#66 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 03 wrzesień 2013 - 15:06

No jak w jakim :) ? Zgodnie z Twoją sugestią : 11,5/23,7/36,8/50,6/67,5/86,5/109,5.

 

Zastanawia mnie jedna sprawa. Dlaczego firmowe spacingi są takie hm no właśnie "takie sobie". czy oni to liczą jakimś algorytmem?

Nawet taki laik jak ja widzi kolosalną różnicę pomiędzy pierwszym i ostatnim rozwiązaniem.



#67 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 wrzesień 2013 - 15:12

Spacingi "firmowe" nie uwzględniają charakterystyki ugięcia - bo nie mogą. Tzn. mogą do pewnego stopnia, ale powodowałoby to ogromne namnożenie l. wariantów.



#68 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 17 wrzesień 2013 - 18:33

Dzisiaj znalazłem czas żeby nawinąć omotki.

Robota żmudna ale wdzięczna, no może poza omotkowaniem najmniejszych przelotek na szczytówce. Przy delikatniejszym kiju i mniejszych przelotkach to na pewno jest gimnastyka.

 

Przede mną lakierowanie lakierem U-40 Dura Gloss LS Supreme i jak pewnie się domyślacie mam kilka pytań :

 

1. Ile lakieru przygotować na jednokrotne pomalowanie zaczepu, naklejki i 8 przelotek?

 

2. Czy zaczynać od zaczepu i naklejki czy lepiej od przelotek?

 

3. Jaki czas jest najlepszy pomiędzy nałożeniem pierwszej i drugiej warstwy lakieru?

 

4. Czy pierwsza warstwa ma być położona tak by przesączyć omotki, a druga jako kosmetyczna czy raczej odwrotnie?

 

5. Jakie narzędzia oprócz pędzelka i wykałaczki będą przydatne ?

 

6. Hyde Park - czego unikać i czego się obawiać ? :)

 

Tak naprawdę to liczę się z tym, że lakier wyjdzie taki sobie bo ten projekt służy do nauki, a wędka ma być wołem roboczym. Ale tego etapu obawiam się najbardziej bo mam świadomość braku możliwości poprawienia wielu czynności.

No i w końcu trzeba będzie zamieścić fotografie z tego lakierowania i wiem, że to będzie bolało ;) .


Użytkownik pepso edytował ten post 17 wrzesień 2013 - 18:36


#69 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 17 wrzesień 2013 - 18:38

pepso, nie chcę poganiać , ale mam nadzieję połowić Twoją wędką (wypróbować ją) w następny weekend na Pławniowicach :D



#70 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 17 wrzesień 2013 - 18:47

Jeżeli Profesorowie KKR (Korespondencyjnego Kursu Rodbuildingu) pomogą to jest duża szansa.

Plany mam ambitniejsze bo chciałbym połowic już w ten weekend.

Nie wiem tylko czy lakier zdąży stwardnieć.



#71 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 17 wrzesień 2013 - 18:50

Hmmmmmmmmm

miałem sporo do czynienia z żywicami . Generalnie to właściwości fizykochemiczne uzyskują po około 7 dniach.

Ale o lakierach do wędek nie wypowiadam się tak autorytatywnie bo może się mylę, nie znam ich



#72 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 17 wrzesień 2013 - 20:10

Jeżeli będziesz malował na jeden raz, to weź po 3ccm każdego, ze składników. Jeśli planujesz położyć 2 warstwy, to po 2ccm styknie.


  • pepso lubi to

#73 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 918 postów
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Napisano 17 wrzesień 2013 - 20:22

Chyba się przyjmuje 72h leżakowania lakierowanej wędki. Ja poniżej tego minimum nie używam wędek, nawet ich nie obciążam w żadnych testach. Po 3 dobach spokojnie można działać.



#74 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 17 wrzesień 2013 - 20:30

No to przyjdzie do następnego weekendu poczekać.

Chyba, że dam radę położyć jutro dwie warstwy lakieru. Jeżeli pierwszą warstwę położę rano to ile musiałbym czekać z drugą warstwą?



#75 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 17 wrzesień 2013 - 20:33

Są różne lakiery ( piszę to z perspektywy lakierów do parkietów....) . jedne możesz kłaść dopiero po około 12 godzinach , inne MUSISZ nałożyć w ciągu 24 godzin inne natomiast na zasadzie "mokre w mokre'

To powinno byc napisane w karcie technicznej lakieru


  • pepso lubi to

#76 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 918 postów
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Napisano 17 wrzesień 2013 - 20:35

Spokojnie możesz wieczorem kłaść drugą. W odpowiednich warunkach już po 6h lakier można dotykać, zawsze jednak należy to sprawdzić. Druga warstwę zaleca się położyć do 24h po pierwszej, mi zdarzyło się później kilka godzin i nic specjalnego się nie dzieje. Warstwy wiążą się ze sobą, nie tworząc kolejnych warstw, przynajmniej ja niczego takiego nie zauważyłem przy demontażu przelotek.


  • pepso lubi to

#77 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 17 wrzesień 2013 - 20:41

Spokojnie możesz wieczorem kłaść drugą. W odpowiednich warunkach już po 6h lakier można dotykać, zawsze jednak należy to sprawdzić. Druga warstwę zaleca się położyć do 24h po pierwszej, mi zdarzyło się później kilka godzin i nic specjalnego się nie dzieje. Warstwy wiążą się ze sobą, nie tworząc kolejnych warstw, przynajmniej ja niczego takiego nie zauważyłem przy demontażu przelotek.

Dzieje się , dzieje . Może nie dojść do połączenia  tych 2 warstw . Wtedy zaleca się lekkie "zmatowanie" powierzchni (jeżeli przeskoczysz termin) . Zazwyczaj się udaje ale mimo wszystko znam przypadki kiedy 2 warstwa zaczęła się łuszczyć , właśnie z powodu zbyt późnego jej nakładania .

Dlaczego? Bo pierwsza warstwa już związała na beton i stała się twarda jak szkło.



#78 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 17 wrzesień 2013 - 21:21

Trondak LS ,bardzo niewdzięczny lakier ,trzeba poświęcić sporo uwagi.Zaczynałem na nim i za cholerę nie wrócę.Mogę doradzić ,że najlepiej położyć pierwszą warstwę bardzo cieniutko,przesączając tylko omotki .Jednowarstwowe załatwienie tematu nie wchodzi w grę,lakier przy grubszej warstwie zbiegnie się do środka tworząc śliwy.Drugą warstwę możesz położyć dość szybko nawet po 2-3h(warunek to bardzo cienka pierwsza,tak że jak wsiąknie w omotkę to na nici prawie nic nie zostanie). Zdarzało się często ,że kładłem trzecią na drugi dzień i wtedy efekt był najlepszy.


  • pepso lubi to

#79 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 18 wrzesień 2013 - 08:44

Pierwsza warstwa położona, kij się kręci i kręci.....

Wnioski:

1. Nie przesadzać na przyszłość z ilością lakieru.

2. Załatwić jakąś stabilną podpórkę pod przedramię.

3. Więcej światła, znacznie więcej światła

4. Nie spieszyć się, mieć czas. Wyłączyć telefon !!! ;)

5. Dużo pracy przede mną bo mistrzem lakiernictwa nie jestem. Nie mam śliw ale nie jest idealnie równo, zwłaszcza na naklejce.

6. Wędka będzie łowić ale miss to ona nie zostanie! Będzie to raczej stara, robotna i pomarszczona squaw.

 

Jedno pytanie.

Czy podczas drugiego lakierowania można zamaskować drobne nierówności ? Czy raczej powinno ono być bardzo cienkie i kosmetyczne ?



#80 OFFLINE   drozdo

drozdo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Rafał

Napisano 18 wrzesień 2013 - 08:54

mozna ale nie przesadzaj z iloscia lakieru. Akurat lakierowanie to najtrudniejsza część tej roboty i duzo trzeba ćwiczyc zeby dojsc do wprawy :S







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: autorski, autorski-rb