Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo
AUTORSKI

O tym jak pepso swoją wędkę robił.

autorski-rb

  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#81 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 918 posts
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Posted 18 September 2013 - 09:46

Możesz nawet papier ścierny użyć, jak coś wystaje. Papier o gradacji od 400.

 

 

Dzieje się , dzieje . Może nie dojść do połączenia  tych 2 warstw . Wtedy zaleca się lekkie "zmatowanie" powierzchni (jeżeli przeskoczysz termin) . Zazwyczaj się udaje ale mimo wszystko znam przypadki kiedy 2 warstwa zaczęła się łuszczyć , właśnie z powodu zbyt późnego jej nakładania .

Dlaczego? Bo pierwsza warstwa już związała na beton i stała się twarda jak szkło.

 

Wiem, że się dzieje, jeżeli żywica stwardnieje na beton, ale ja nie piszę o takim przypadku a o 24h +/- kilka godzin.



#82 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,187 posts
  • Imię:Krzysztof

Posted 18 September 2013 - 09:55

Drobne dziobki zetnij skalpelem albo żyletką.

 

Szczerze mówiąc nie wiem, po co rozrabiać takie ilości lakieru. Na przelotki w takim kijaszku biorę po 0,5-0,7ccm każdego składnika na każde lakierowanie, na nalepkę/iskrypcję po 1ccm. No chyba że ten lakier jest taki wrażliwy na proporcje, ja używałem do tej pory FC i PK. Nie są wrażliwe na propocje odmierzane strzykawką 2ccm.

 

Poza tym kręć na stole, podpieraj łokieć o stół, a nadgarstek trzymaj drugą reką - pomaga.



#83 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 posts
  • LokalizacjaŚląsk

Posted 18 September 2013 - 10:43

Poza tym kręć na stole, podpieraj łokieć o stół, a nadgarstek trzymaj drugą reką - pomaga.

 Tak robiłem ( stary przyjaciel chirurg sprzedał mi ten patent już lata temu, kiedy wiązałem dużo much - tak samo robi się w czasie operacji) ale lepiej będzie mieć jakiś profil z drewna lub grubej i mocnej pianki.



#84 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 posts
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Posted 18 September 2013 - 10:57

pepso - aluzju z telefonem panjał :lol:  Ale na swoje usprawiedliwienie mam to że szybko się wyłączyłem :lol:



#85 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,187 posts
  • Imię:Krzysztof

Posted 18 September 2013 - 10:58

Nie oceniam obu rowiązań, mi wystarczy podtrzymywanie nadgarstka, nigdy nie robiłem inaczej.

Namawiam do prostych rozwiązań. Wiesz, jak to jest: trening czyni mistrzem i jak się nie wywrócis, to się nie naucys...



#86 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 posts
  • LokalizacjaŚląsk

Posted 18 September 2013 - 11:04

pepso - aluzju z telefonem panjał :lol:  Ale na swoje usprawiedliwienie mam to że szybko się wyłączyłem :lol:

 

Kiedy Ty dzwoniłeś dopiero rozrabiałem lakier, nie było problemu. Potem, w trakcie lakierowania, było kilka telefonów i zrobiło się nerwowo ;-)

Nie oceniam obu rowiązań, mi wystarczy podtrzymywanie nadgarstka, nigdy nie robiłem inaczej.

Namawiam do prostych rozwiązań. Wiesz, jak to jest: trening czyni mistrzem i jak się nie wywrócis, to się nie naucys...

 

Po prostu masz wprawę i pewną rękę. Ja muszę poszukać protez ;-)



#87 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,187 posts
  • Imię:Krzysztof

Posted 18 September 2013 - 11:09

Zrób sobie kilka omotek na jakimś pręcie/rurce i poćwicz. Poważnie, nabierzesz pewności. Operacje na "żywym organiźmie" to zawwsze stres, potem będziesz tym musiał łowić ;) Ja zaczynałem od przezbrajania i przelotek Batsona... 



#88 ONLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,655 posts
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Posted 18 September 2013 - 11:16

A co do lakierowania nalepki, to rozprowadzaj lakier wzdłuż blanku. Równiej wychodzi.



#89 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 posts
  • LokalizacjaŚląsk

Posted 18 September 2013 - 11:19

Powodem dla którego robię 'na żywca" jest to, że nie zniósłbym ćwiczeń na sucho oraz żeby ten kij był "wyrzutem sumienia" i przypominał o ślepej drodze kompromisu.

Następny (a dwa blanki czekają już w kolejce) będzie po prostu znacznie lepszy bo wyciągnę wnioski.

 

Po namyśle stwierdzam, że będę jednak musiał trochę potrenować na złomach :)



#90 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 posts
  • LokalizacjaŚląsk

Posted 18 September 2013 - 11:20

A co do lakierowania nalepki, to rozprowadzaj lakier wzdłuż blanku. Równiej wychodzi.

 

Święte słowa, sprawdzone na żywym blanku.



#91 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 posts
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Posted 18 September 2013 - 11:22

podrzucę Ci swojego diaflexa - tam na 2 przelotkach jest popękany lakier. Potrenujesz sobie :lol:



#92 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 posts
  • LokalizacjaŚląsk

Posted 18 September 2013 - 11:26

A jak pójdzie nie tak jak trzeba to mnie z łódki wyrzucisz :D . To może być niezła motywacja do nauki.



#93 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 posts
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Posted 18 September 2013 - 11:58

A wiesz- to dobry pomysł do zmotywowania.

Ale musimy wybrać zimny dzień :lol:



#94 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 posts
  • LokalizacjaŚląsk

Posted 18 September 2013 - 15:10

Druga warstwa położona i się kręci. Kilka spraw naprawiłem, niewiele więcej zepsułem.

Jedno wiem, tytułu "Lakiernika Roku 2013" na pewno nie dostanę :D .

 

Zaskoczyło mnie to, że lepiej wyszły mi małe przelotki niż większe. Nie radzę sobie z dużymi powierzchniami - i tutaj porady Krzyśka o treningu i legendarne już wygładzanie kawałkiem plastiku na pewno znajdą zastosowanie.

Muszę sobie sprawić lepsze pędzle bo te tanie żółte z Mudhole są takie sobie. Macie jakieś propozycje?

Dobrym pomysłem było przycięcie jednego z nich o połowę (pocienienie) ale wpadłem na to niestety po pierwszym malowaniu.

Nie jest idealnie, na pewno nie jest zbyt czysto ale mam świadomość przyczyn i będę je eliminował.

Kiedy lakier wyschnie wrzucę fotki i poddam się krytyce.


Edited by pepso, 18 September 2013 - 15:16.


#95 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,187 posts
  • Imię:Krzysztof

Posted 18 September 2013 - 18:32

Bardzo dobre są te tanie żółte z Mudhole, filoletowe też nie gorsze ;) Jednym takim żółtym zrobiłem z 40 kijów, albo więcej. Drugi dociąga do 30 zapewne :)

Ja lubię te miękkie, do rzadkiego jak znalazł, do mocno zgęstniałego lepsze twardsze.

 

Zastanawiam się, które omotki trudniej robić - krótkie, czy długie? Długie łatwiej poziomować, ale i łatwiej gdzieś niedolakierować, jest to też bardziej widoczne. Krótkie i na małej średnicy trudno zrobić idealnie poziomo, łatwo można zebrać zbyt wiele lakieru i zrobić siodełko... Najłatwiejsze w obsłudze są chyba średnie. Technika lakierowania bardzo dużych powierzchni, np. przestrzeni w splicie, inskrypcji - jest zupełnie inna. Fire and forget: nanosisz, podgrzewasz, usuwasz nadmiar i wygładzasz, zapominasz... Nie wylezie thread, nie spłynie lakier ze stopki - bo z jakiej? Tylko pilnujesz, żeby ci jakiś syf w gładź nie wpadł.


Edited by krzysiek, 18 September 2013 - 18:37.


#96 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 posts
  • LokalizacjaKatowice

Posted 18 September 2013 - 18:46

A potem bądzie jak u mojego szwagra, mam nadzieję że nie zajrzy na ten wątek bo mnie przeklnie,pół roku składał SC w jednoskładzie popłynęliśmy na Dźiećkowice i po pół godzinie złamał 20 cm od szczytu,a ja żeby było śmieszniej pod wieczór jak żeśmy się składali złamałem zwykły patyk  :angry: tyle że mi go znajomy wymienił, a jego kwitnie za szafą.



#97 OFFLINE   pietrus

pietrus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 581 posts
  • LokalizacjaStalowa Wola

Posted 18 September 2013 - 18:54

Kurcze ,zastanawiam sie dlaczego jeszcze nikt nie nagrał jakiegos filmiku jak kłaść lakier. Ja ze Swojej strony zabieram sie do tego od dłuższego czasu i jakoś wylatuje mi z głowy. Wielu kolegów pewnie chciałoby zobaczyć z czym to sie je. Z opisu nigdy nie połozy sie dobrze lakieru. Wkońcu musze sie do tego zabrać.



#98 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,187 posts
  • Imię:Krzysztof

Posted 18 September 2013 - 18:56

Ja raz widziałem tutorial na YT, jak oglądałem efekt, to myślałem, że pęknę ze śmiechu :) Jakiś szpec anglojęzyczny położył lakier z finezją przeciętnie inteligentnego szympansa :) Może to celowo, żeby nie było za łatwo :)



#99 OFFLINE   gregorxix

gregorxix

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 posts
  • LokalizacjaKraków

Posted 18 September 2013 - 19:03

Zainteresowało mnie to wygładzanie dużej lakierowanej powierzchni. Jak i czym to się robi? Mam właśnie pierwszy kijek do polakierowania i prosiłbym o wskazówki w tej materii. Nałożony cienką warstwą i podgrzany lakier sam z siebie równą warstwą się nie ułoży? 



#100 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,317 posts
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Posted 18 September 2013 - 19:10

Ja raz widziałem tutorial na YT, jak oglądałem efekt, to myślałem, że pęknę ze śmiechu :) Jakiś szpec anglojęzyczny położył lakier z finezją przeciętnie inteligentnego szympansa :) Może to celowo, żeby nie było za łatwo :)

Bez ironii, a z prośbą i całkiem serio:

Nagraj Krzychu może kiedyś, jak kij po kolei zbroisz, w krótkich odcinkach "spacing", "rękojeść", "omotki", "lakierowanie" itd. itd. Takie jerkbaitowe(a nie no name internetowe) kompendium wiedzy i tutorial filmowy każdemu początkującemu wędkokrętaczowi by się przydał :)

 

Pozdrówka

Kamil


  • MateuszDDZ likes this





Also tagged with one or more of these keywords: autorski, autorski-rb