Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

NAJDŁUŻSZY KIJ UŻYTKOWNIKA FORUM


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
168 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 26 styczeń 2008 - 15:31

na kropka to ja mam - teraz juz w zasadzie ZAWSZE 6' i ani centa wiecej :mellow: to moje wypracowane optimum. :D zreszta ostatnio chyba nie tylko moje... ;) swego czasu na bobrz emialem 7' oraz 6'8 i nawet bylo niezle ale... z 6' czuje sie najpewniej i najwygodniej :D

#62 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1941 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 26 styczeń 2008 - 16:15

To może teraz koledzy wywołani do odpowiedzi postem Remka - odpowiedzą na pytanie:


Wow, ale długaśne macie kije :D Na pstrąga też? Zastanawiam się po co?

Pozdrawiam
Remek

Czyli jakie są plusy ,jeśli są - kijków dłuższych niż 6'- oczywiście niekoniecznie trzeba ograniczać się w wypowiedzi tylko do łowienia pstrągów.

#63 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 26 styczeń 2008 - 16:19

Na bolenie, bassy morskie :D, może łososie tak ale ... na pstrągi? Jestem bardzo ciekawy. Moim zdaniem jeszcze cały czas przenoszone są na casting (nawet wielu doświadczonych kolegów) nawyki spinningowe. Niby łowi się na casting bo tak się powinno ale ... myślenie pozostaje spinningowe (trudno rozstać się z pewnymi nawykami). To tak jak wyjście z nerwicy - nie chciało by się nic zmieniać ale chciałoby się dobrze czuć.

Pozdrawiam
Remek

#64 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1941 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 26 styczeń 2008 - 16:23

Ok poczekamy na wypowiedź innych użytkowników forum, zwłaszcza' że tytuł wątku nie zawężał zastosowania zestawu tylko do pstrągowania. Swoją drogą daje się właśnie dostrzec ewolucja poglądów zwłaszcza odnośnie połowu boleni ( czy długi czy krótki, spinn czy cast). Bassy morskie nie będą w najbliższym czasie celem moich połowów :D a to piękna ryba...

#65 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 26 styczeń 2008 - 16:27

To zależy - niekiedy na bolki wystarczy krótki kijek np. nad Bug w zupełności wystarczy 6'6, zresztą nad niektóre wiślane miejscówki też. Niekiedy jednak dłuższy 7'10 albo i jeszcze dłuższy będzie najbardziej odpowiedni, a niekiedy ... spinning. Wszystko kwestia umiejętności przystosowania się do łowiska.

Pozdrawiam
Remek

#66 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 26 styczeń 2008 - 16:30

Remku na fotce udało się ująć pewne złudzenie perspektyiczne zupełnie przypadkowo. KIj miał około 8 stóp ale na zdjęciu wygląda na bardzo długi. Poza tym kol Milo, który trzyma ten kijek wytargał na niego pstrąga. tak, że ci koledzy, którzy lubią długie kije na salmonidy (deklarował się powyżej taki jeden fachowiec) mają potwiedzenie. To działa. :D

pozdrawiam

#67 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 26 styczeń 2008 - 16:38

Andrzeju,
Pytani na ile to casting a na ile proteza castingu.

Pozdrawiam
Remek

#68 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1941 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 26 styczeń 2008 - 16:39

cóż nawet 8 stóp to długaśny jest.
Remku cóż tak to jest umiejętnosć operowania posiadanym zestawem czy to cast czy spinn wyznacza możliwosć dostosowanie sie do danej miejscówki. A odnosnie boleni to ciekawe co mówią statystyki forum (cast czy spinn) odnośnie preferowanych zestawów przez boleniowców. Oczywiscie nie chodzi o bałwochwalstwo w stosunku do statystyk - tak tylko z ciekawości.
To byłby przełom gdyby Robert spytał na forum o multi na bolki :mellow:

#69 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 26 styczeń 2008 - 16:43

Robert nie zapyta o multika na bolki. Mieliśmy okazję wspólnie połowić bolenie i zawsze Robert podkreślał, że da niego uniwersalność zestawu jest cechą podstawową. Poza tym ... u Roberta nie ma czasu na rozwiązywanie problemów castingowych. Tam po prostu chodzi o rybę, nierzadko medalową i na zawiłości nie ma po prostu miejsca.

Pozdrawiam
Remek

#70 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 26 styczeń 2008 - 17:34

Andrzeju,
Pytani na ile to casting a na ile proteza castingu.

Od pewnego czasu staram się dostosować do panującej dupokracji. Każdy może używać kijka jakiego uważa. Całkowita dowolność. A, że po jakimś czasie dochodzi do takich wniosków do których my doszliśmy to chwała mu. Jak się czyta różne wypowiedzi to widać coraz więcej takich, którzy wiedzą albo uważają, że wiedzą. I bardzo dobrze. Niech żyje dupokracja.
Prywatnie mam na pstrągi kijek 6 stopowy 6-10 lbs i jestem bardzo zadowolony. Natomiast na duże salmonidy mam oczywiście dłuższy kij bo 6 stóp i 8 cali. Ale duże salmonidy występują w większych rzekach i to chyba dlatego :D

pozdrawiam

#71 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 26 styczeń 2008 - 17:42

Tak Andrzeju, duża rzeka ... to rozumiem ale to wtedy zmienia się optyka ... tyko gdzie u nas wielka rzeka ... W 100% na rzeki na które uczęszczam 6' max 6'6 jest wystarczający w castingu. Łowi się bardzo przyjemnie i ... to nadal casting gdzie przynęta ładuje blank wędziska a nie gdzie przynęta napędza szpulkę multiplikatora.

Pozdrawiam
Remek

#72 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 26 styczeń 2008 - 17:49

Masz rację Remku. Ale 6.8 to raptem 2,05m. Czyli nie jest tak strasznie. Kij ma prawie 3 oz i ładnie się ładuje już lżejszymi woblerami tak od 1/2 oz. Poza tym zdarza się, że nie tylko Ty wyjeżdzasz gdzieś dalej na wakasje :D Trzeba patrzeć do przodu. Jest również mała szansa, że pojadę w tym roku na wody kolegów z wioski z tramwajami, a tam wody są tyć szersze Embarassed

pozdrawiam

#73 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 26 styczeń 2008 - 17:54

Andrzeju,
Ale te wody ... to nie Wisła :D ani Amazonka. Mnie to po prostu interesuje dlaczego tak długie wędziska castingowe. Patrzę tu i tam i widzę do czego takich się używa tu i tam i w Polsce trudno znaleźć zastosowanie dla długaśnych ponad 8' wędek poza jednostkowymi przypadkami.

Pozdrawiam
Remek

#74 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 26 styczeń 2008 - 18:05

Tak jest. Masz rację. Niestety są również na forum samozwańczy fachowcy od długich castingów. Szczególnie nad pomorskimi rzekami. Jak jednak napisałem poprzednio niech żyje dupokracja. I niech sobie używają zamiast 3 nawet 3,2 meta. Ich sprawa.
Całą tą dyskusję napędziło jedno zdjęcie z nad Drawy, które nieopacznie zamieściłem. Tak trochę dla rozkręcenia dyskusji. I widzę, że się udało.

#75 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 26 styczeń 2008 - 18:15

No tak Thymallusie - rozkręciłeś. Ja już w zeszłym roku zastanawiałem się nad tym kiedy nad Bugiem zobaczyłem długie castingowe tyczki. Problem był w tym, że ryby chodziły tam gdzie najlepiej pasowały wędki 6-6'6 - czyli praktycznie jednoręczne, delikatne podanie wabika w określony punkt (ja to nazywam bolenie taktyczne, inne to odległościowe zwane inaczej w krainie Kuzyna spinningowymi).

Pozdrawiam
Remek

#76 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1941 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 26 styczeń 2008 - 18:35

Robert nie zapyta o multika na bolki. Mieliśmy okazję wspólnie połowić bolenie i zawsze Robert podkreślał, że da niego uniwersalność zestawu jest cechą podstawową. Poza tym ... u Roberta nie ma czasu na rozwiązywanie problemów castingowych. Tam po prostu chodzi o rybę, nierzadko medalową i na zawiłości nie ma po prostu miejsca.

Pozdrawiam
Remek

Dokładnie. Liczy sie złowienie bolka na hak bezzadziorowy i szybkie wypuszczenie - a nie jakieś castingowe pierdoły- bez urazy. W pewnych przypadkach nie wyrzeknę się spinningu - bo to wg mnie właśnie dupokracja. Łowię jak lubię i to jest ważne. Mimo wszystko wyznacznikiem są złowione ryby - kazdy znajdzie coś dla siebie w naszym hobby.

#77 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 26 styczeń 2008 - 18:56

Ja osobiście bardzo lubię łowić na krótkie patyki spinningowe czy castingowe- chociaż wiem ,że robię to często kosztem komfortu łowienia , ale w arsenale mam też dłuższe kijki . W środę odbieram blanki także pod casta w długości 8'6 i 9'6na większe ryby.
Jest parę rzek pstrągowych gdzie z krótkim kijem można sobie za pstrągiem pochodzić , ale łowić będą ci z dłuższymi kijami. Chodzi o prowadzenie przynęty oraz bardzo zarośnięte brzegi , łowi się na tak zwanego stawianego dużego woblera. Moim zdaniem bardzo wielu castingowców prędzej nie łowiło na dobre jednoczęściowe spinningi i casting jest ich pierwszym porządnym wędziskiem . Przez to powstają mity o nadnaturalnych możliwościach krótkich castingów - a blank to blank i różne kije można z niego zbudować.

Ps . W USA na zawodach bassowych jest ograniczenie do długości 8 -gdyż w wielu technikach łowienie dłuższym wędziskiem jest zbyt skuteczne i mało sportowe-należy brać to pod uwagę przeglądając zachodnie katalogi.

Pozdrawiam Łukasz

#78 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4911 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 26 styczeń 2008 - 19:48

Nie pojmuję , czemu typ kołowrotka miałby determinować długość kija . Zawsze myślałem że casting i spinning się uzupełniają , a nie wykluczają .. Bo czym właściwie różni się zestaw castingowy od spinningowego , oprócz miejsca mocowania zwijadełka ?
Przyjmę potulnie czytelne wyjaśnienia ..


#79 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 26 styczeń 2008 - 19:59

Różnic jest kilka. Podstawowa to taka, że spiningowcy mają całe wielkie forum j.pl. natomiast castingowcy tylko tą małą zakładkę :D

pzdrawiam

#80 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 26 styczeń 2008 - 20:57

Różnic jest kilka. Podstawowa to taka, że spiningowcy mają całe wielkie forum j.pl. natomiast castingowcy tylko tą małą zakładkę :D

pzdrawiam


A to dobre :D Jak będzie Andrzeju więcej castngowców, którzy będą chcieli dzielić się swoimi spostrzeżeniami mogę i forum otworzyć. Fakt jest taki, że w Polsce castingowców jest z 50 (może więcej ale niewiele).

Pozdrawiam
Remek