Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

NAJDŁUŻSZY KIJ UŻYTKOWNIKA FORUM


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
168 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 26 styczeń 2008 - 21:03


Ps . W USA na zawodach bassowych jest ograniczenie do długości 8 -gdyż w wielu technikach łowienie dłuższym wędziskiem jest zbyt skuteczne i mało sportowe-należy brać to pod uwagę przeglądając zachodnie katalogi.
Pozdrawiam Łukasz


łukaszu, katalogi robi się głównie dla masy/tłumu a nie zawodników. Zawodnicy to inny świat w US czy Japonii. Dla nich robi się często specjalne konstrukcje. W katalogach też znajdziesz dłuższe konstrukcje głównie do long casting ale i tam prym wiodą wędki spinningowe.


#82 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 26 styczeń 2008 - 21:16

Remku ja to wiem. Masz rację. I dlatego bardzo się cieszę, że mamy taki malutki byt tu i teraz. Miejsce gdzie można pogadać wymienić doświadczenia poradzić się czy pochwalić sukcesami. To wszystko dzięki Tobie.
Musimy pamiętać jednak, że spiningowców jest około miliona i nawet tylko z sympatii mogą nas na tej zakładce zadeptać.
Oni są wszędzie.
Dam przykład. Na ubiegłoroczny zlot głowacicowy znalazłem najdalej odległe miejsce w Polsce na samej granicy. Byliśmy schowani na małym obszarze rzeki. I co?. Nawet tam wleźli ze zlotu dla spiningistów. Są wszędzie. Na tej zakładce również.

#83 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 26 styczeń 2008 - 21:31

[quote]
Różnic jest kilka. Podstawowa to taka, że spiningowcy mają całe wielkie forum j.pl. natomiast castingowcy tylko tą małą zakładkę :D

pzdrawiam
[/quote]

A to dobre :D Jak będzie Andrzeju więcej castngowców, którzy będą chcieli dzielić się swoimi spostrzeżeniami mogę i forum otworzyć. Fakt jest taki, że w Polsce castingowców jest z 50 (może więcej ale niewiele).

Pozdrawiam
Remek
[/quote]

Remku
Tak źle to chyba nie jest :D . Przez niewiele ponad rok uzbroiliśmy w rodmasie około 100 castingów. Inne pracownie mają też pełne ręce roboty , ponadto są też wędki fabryczne -ktoś to kupuje i na to łowi. Chyba ,że tych 50-ciu castingowców to coś jak loża masońska -a same wędzisko i chęci nie wystarczą :lol:

Remku chyba niedokładnie mnie zrozumiałeś w temacie długości wędzisk. Spinning ma też wiele technik rzutowych . Jak ktoś łowił na krótkie spiningi to wie,że się je rozpędza dość podobnie do casta ale kulą też pchnąć można :lol: . Katalogi zawsze regaują na trendy zawodnicze, bo tzw. masa jak to nazywasz ,tych zawodników naśladuje , lub sama w zawodach bierze udział . Nawet jak któryś z zawodników ma specjalny , tajny ,super-duper kijek to i tak nie będzie on dłuższy niż 8 stóp-takie przepisy.
A wędki castingowe dłuższe buduje się i w Jp i Us i Polsce , tylko unas robi się z tego wielką aferę i zdradę castingu.
Pozdrawiam Łukasz




#84 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18617 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 styczeń 2008 - 10:10

Ciekawa dyskusja. Widze że rozbieżności pojawiają się już na etapie definiowania pojęcia castingowiec. Może od tego warto zacząć - kto to jest? Czy wystarczy sobie kupić wędkę z pazurem i multiplikator żeby być castingowcem? Czy wystarczy kupic wedkę i kołowrotek żeby być wędkarzem?

#85 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 27 styczeń 2008 - 10:33

Sądzę, że bardzo ogólnie można określić castingowca po tym, że powszechnie do łowienia ryb używa wędki z kołowrotkiem o ruchomej szpuli i wykorzystuję masę przynęty do wykonania rzutu.
Dlatego ludzie łowiący ryby przy pomocy kołowrotka ze stałą szpulą w/g powyższej definicji nie powinni być uważani za castingowców. Sama rezydencja na zakładce jeszcze nie definiuje castingowca. Chociasz niektórzy uważają inaczej... .

#86 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 27 styczeń 2008 - 11:27

Widzę, że pojawiło się troszkę filozofii w wątku.

Macie rację. Mówimy o castingowcu a to po prostu wędkarz, który trzyma w rękach wędkę z pazurem i multiplikatorem. Pewnie nawet pierwszy składnik nie jest potrzebny by całość równania logicznego była prawdziwa. Długość wędki wg światowych norm wyznacza głównie gatunek poławianej ryby, warunki w których łowimy oraz metoda połowu. Pewnie dałoby się to skondenować do dwóch zmiennych. Dla bassowców tą graniczną długością najczęściej jest rzeczywiście 8'. Dla bassowców morskich ... wędki mogą już mieć i po 11'. Nadal to casting. Moim zdaniem jednak popełnianych jest mnóstwo błędów przez polskich castingowców ale wynika to głównie z ... rodowodu. Nieskażeni Japończycy czy nawet Amerykanie nie cierpią na to schorzenie. U nas jest inaczej. I tak dziedziczy się oprócz myślenia spinningowego również pewne nawyki. Polski castingowiec chce po prostu mieć spinning w wydaniu multiplikatorowym czyli długą wędkę, rzucać tak samo (bo leci do przodu) i o wyborze sprzętu myśleć w takich samych kategoriach (czyli mieć jedną wędkę do wszystkiego i od wszystkiego). Trudno niekiedy wyskczyć z tych butów.

Co do loży ... hmmm ... myślę, że to przeszłość. Tak samo jak przeszłość wiary w niezwykłe miejsce muszkarstwa w Polsce, kiedyś (i nadal przez niektórych) uważanych jako coś niezwykłego. Fakty są jednak inne ... w Polsce trudno o współpracę w zakresie castingu tak jak to robi się w Japonii czy USA. W Polsce promocja castingu w wielu wydaniach jest po prostu karykaturą wędkarstwa.

Pozdrawiam
Remek



#87 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4911 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 27 styczeń 2008 - 19:00

Troszkę filozofii ,powiadasz ..
Bardzo dużo filozofii . Jest nawet miazmat parareligijny , kosher - niekosher ..

#88 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 28 styczeń 2008 - 15:03

Jednak ja widzę, że wielu mimo, że spokojnie da się coś obłowić na krótko wlecze ze sobą sporej długości tykę. Później to co widzę jest ... typowym spinningiem i nie ma nic wspólnego z castingiem - fazwość rzutu, ładowanie kija ... nic z tego. Wędka z przynęta do tyłu chwila namysłu i pchnięcie kulą.


To juz akurat nie koniecznie wina dlugiego kija, tylko brak odpowiedniej teczniki... Jesli ktos poprawnie rzuca z krotkiego kijka, to zrobi to pewnie taksamo poprawnie z dluzszego...

Owszem, krotki kij ma bezsprzecznie swoje zalety (lekkosc, porecznosc w ostatniej fazie holu...), a dluzszy ma swoje... np. dluzszy hebel, pozwalajacy ratowac przynety na ostatnich zarosnietych lub kamienistych metrach, dluzszsze dystansy rzutow...
Dla mnie dluzszy kij nie gryzie sie w zadnym (rozsadnym) wypadku z idea castingu... Ot, jak w kazdej metodzie warunki panujace na danym odcinku danego akwenu dyktuja optymalna dlugosc kija. Na jednym stanowisku 5'6 bedzie supaaa, dziesiec metrow dalej moze i 7' nie wystarczyc, aby szczytowka wystawala z pasa trzcin czy zeby utrzymac przynete w nurcie...
Kto wie, moze kiedys bedziemy ciagnac za soba wozek golfowy i do kazdego rzutu dobierac odpowiedni kij B)

Pozdrawiam --Yacar--


#89 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 28 styczeń 2008 - 15:04

Kto wie, moze kiedys bedziemy ciagnac za soba wozek golfowy i do kazdego rzutu dobierac odpowiedni kij B)

Pozdrawiam --Yacar--


Oby nie :D


#90 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 28 styczeń 2008 - 15:19

Oby nie... Na lodziach juz teraz sa prowadzone cale arsenaly sprzetu spinningowego/castingowego, choc akurat tu mozna sie umowic na 6 :mellow:

#91 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 28 styczeń 2008 - 15:21

Tu masz rację - kilkanaście wędek to nie rzadkość leżąca na górnym pokładzie.

Pozdrawiam
Remek

#92 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 28 styczeń 2008 - 22:29

Otóż to, jak pisze Sławek O.Bronikowski, w tłumaczeniu na polski
poprawny-niepoprawny. Nie jestem znawcą jeśli chodzi o casting.
Ale w dyskusjach na jego temat, na tym forum zawsze widzę lub
wydaje mi się, że widzę, jakieś antagonizmy. Ale czy o to chodzi
chyba nie. Z mojego punktu widzenia, sprzęt i metoda nie jest determinantą dobrego wędkarza. Natomiast nie przemawiają do mnie
argumenty na temat długości wędzisk, w zależności od metody, a
szczególnie ich przydatności w trudnym terenie. Bo nie sądzę aby
bardziej poręcznym było wędzisko castingowe jednoskładowe o dłu-
gości powiedzmy 1.80 w stosunku do spinningu 2.70, który w razie
potrzeby, przedzierania się przez sajgon można złożyć do dłu-
gości 1.35cm. Natomiast z doświadczenia wiem, że na pomorskich
zarośniętych rzeczkach takie dłuższe (2.70cm) wędzisko daje wiele więcej możliwości. I jeszcze jedno, to tylko moja subiek-
tywna ocena, poparta pewnym doświadczeniem. a nie głos w za i
przeciw w stosunku do preferencji innych.
Pozdro Jachu

#93 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 29 styczeń 2008 - 08:56

Witaj Januszu

To nie jest tak. Ja nie dostrzegam na zakładce żadnych antagonizmów poza nielicznymi pretensjami miłośników spiningu, że tu i teraz jacyś inni próbują wygłaszać własne opinie czy mieć własne zdanie uznające casting za bardziej im odpowiedni.
To tak jakby jakiś miłośnik ruchu prawostronnego pojechał do Walii i miał pretensje, że oni jeżdzą po lewej stronie, a on chciał im udowadnić, że sam woli i lubi bardziej po prawej stronie. Po prostu jadąc tam należy się dostosować i basta. Inaczej można zapłacić mandat lub nawet spowodować wypadek!
U nas niestety różni niereformowalni nie chcą przyjąć do świadomości, że to jest zakładka dla użytkowników castingu. Zaprzęgają do dyskusji filozofię słowa obcojęzyczne i cały czas udają zdziwionych. A może się uda.... .To takie polskie.

#94 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4911 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 29 styczeń 2008 - 16:30

Thymallus , zdaje się , że tytuł wątku ci umknął . Albo uprawiasz socjotechnikę w banalnym stylu .
Stylu pokolenia JP. plat , naturalnie ..

#95 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 29 styczeń 2008 - 16:45

Troszkę filozofii ,powiadasz ..
Bardzo dużo filozofii . Jest nawet miazmat parareligijny , kosher - niekosher ..


Witaj Sławku

Tytuł wątku umkną powiadasz. No, no być może. Tylko komu?

pozdrawiam

#96 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4911 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 29 styczeń 2008 - 17:10

Zakładam , że akurat tutaj zmierzamy do wiedzy , nie kapłaństwa castingowego . Tytuł brzmiał , najdłuższy kij użytkownika forum + dopisek z multi sparowanym . Ty i Remek , nie wiedzieć czemu , próbujecie mieć monopol na słuszne poglądy . Pachnie autokompromitacją ..
Wierzę też , że casting ma więcej wymiarów , niż próbujecie sugerować .
Bez urazy oczywiście ..

#97 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 29 styczeń 2008 - 18:07

Sławku uważam Cię za bardzo inteligentnego człowieka i nie zmuszaj mnie do łopatologi-przynajmniej w stosunku do Twojej osoby. Jestem przekonany, że Ty wszysko rozumiesz i tylko udajesz xxxxxx. (tutaj użyłem ostrgo słowa, ale go wykreśliłem)
Jest to zakładka castingowa, a nie forum propagowania korbolandii. Sprawdz sobie kto zamieścił najwięcej fotek wędek w wątku, kto zamieścił foto długiego kija CASTINGOWEGO, a potem odpowiedz sobie uczciwie - kto się trzyma tematu wątku castingowego?

pozdrawiam :D

#98 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4911 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 29 styczeń 2008 - 18:21

Andrzeju .
Nie śledzę tak dokładnie wszystkich postów . I tylko w swoich odczuciach jestem kompetentny . Jeśli forum ma mieć charakter otwarty na poglądy , jeśli możemy się nimi różnić to jest świetnie . Nie uchybiłem w niczym tematowi wątku . A połajanki z pozycji depozytariuszy prawdy , albo podawanie obowiązującej wykładni , mnie degustują ..
Z szacunkiem ..


#99 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 29 styczeń 2008 - 18:35

Ty i Remek , nie wiedzieć czemu , próbujecie mieć monopol na słuszne poglądy .


Sławku to, że nazywasz mnie zjawiskiem Plata, popkulturą nowoczesnego wędkarstwa z pierwiastkiem skośnych oczu - a nazywaj do woli. Na mnie to działa jak tatrzański wiatr na wzrost pszenicy w zachodnich Chinach. Ale to, że wyciągasz wnioski na podstawie rzeczy, których nikt nie napisał to akurat mnie rusza. Nie wiem z czego to wynika - z Twojego braku uwagi, pośpiechu podczas czytania lub braku zrozumienia (o to Ciebie nie podejrzewam) ale proponuję kolejnym razem przeczytać to co napisałem (a było i o krótki i o długich wędkach i ... o pewnym podejściu do przejścia ze spinning na casting - to moje subiektywne wnioski, z którymi masz prawo zgadzać się lub nie - możemy na ten temat dyskutować).

Pozdrawiam
Remek

#100 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4911 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 29 styczeń 2008 - 21:27

Nie wątpię , powodów znajdziemy bez liku .