Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blank na okonia

okoń blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
877 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 19 lipiec 2007 - 19:40

Witaj Sławek Oppeln Bronikowski@ przeczytałem Twój post i jestem zadowolony. Wydawało mi się, że to ja wyrażam się najbardzej krytycznie o tej prymitywnej konstrukcji przedstwionej w jednym z artykułów, a tu proszę. Plugawa imitacja. Jestem kontent.

#22 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 19 lipiec 2007 - 19:43

Sławku,
Uwielbiam łowić tym kijem okonie. Ten z przełomu wieków faktycznie jest nieco niechętny w karku. Aktualny jest nieco łagodniejszy. Pod czterdziestką idzie do 3/4. Jak będziesz na wodzie, załóż Cometa 3 albo Veltica 4. Zabiera te blachy z dna tak jak chcesz, a nie tak, jak na to pozwala wędka. Myślę, że na pstrąga za słaby w dole. Ma tylko 10 lb. Również uważam, że dla tych plugawych i kosmicznych jest absolutnie niedościgniony.
Pozdrawiam,
Irek

#23 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 19 lipiec 2007 - 20:45

Przy łowieniu okonia ,ważna jest bardzo dobra kontrola przynęty , oraz amortyzacja. Wędka musi być przedłużeniem ręki wędkarza. Osiągniesz to kijem o szybkiej akcji i progresywnym ugięciu. Pomimo ,że w swoim arsenale okoniowym na stałe mam 6 kijków :unsure: ,to jak bym miał wybrać jeden zostałbym bym przy blanku typu spin jig np. isj661 . Znajdziesz taki blank w każdym katalogu renomowanej firmy . Pełna kontrola ,zapas mocy i frajda z łowienia B) .

Pozdrawiam Łukasz

#24 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 lipiec 2007 - 21:21

Korzystając z zainteresowania tematem fachowców :D pozwolicie że podrążę z pozycji amatora-entuzjasty:

Szybka akcja, progresywne ugięcie na okonia - trudno się nie zgodzic, zwłaszcza z tym drugim. Tylko czy to musi oznaczać krotki blank typu spin-jig?

Tutaj na wstępnie pewne założenie: okonie można łowić różnie: można na woblery, można na obrotówki, można na jigi. Można na żyłę i na plecionkę. Z ręki i z trollingu - jednym kijem w równie dobrym stopniu trudno będzie pewnie to wszystko obleciec, chociaz byc moze nie jest to niemożliwe...

Mnie zatem interesuje aspekt następujacy - łowimy z opadu na lekkiego jiga. Nie będę wchodził w dyskusję na żyłkę czy na cienką plecionkę - ja nie potrafię łowić z opadu na żyłkę (niestety) choć spotkalem się z poważnymi opiniami że miękkość zestawu którą się w ten sposób uzyskuje wyraźnie wpływa na zwiększenie ilości bran w okresie słabego żerowania.

Skupmy się jednak na kontroli pracy przynęty. Załóżmy że nasz jig jest lekki, ma 3 gramy. Pytanie czy jest możliwe poczucie łupnięcia takiego koguta o dno na gryfie wędziska - wydaje mi się że będzie to bardzo, bardzo trudne. Zwłaszcza jeśli dno nie będzie wybitnie twarde. Zakładam łowienie w idealnych warunkach atmosferycznych przy tej gramaturze przynęty, oczywiście. To co będzie możliwe do poczucia natomiast, na blanku, to pewne odprężenie rozluźnienie zestawu w momencie kontaktu przynety z dnem. Nie mówię tutaj o obserwacji linki celowo, bo skupiamy się na blanku. Również nie mówię o obserwacji szczytówki, bo zostanie pogonionych przez silną grupę antywlkejankową B) I teraz pytanie drugie - na jakim blanku będziemy w stanie lepiej poczuc to zejście napięcia? Wydaje mi się że na blanku bardziej elastycznym - czyli z reguły nieco dłuższym... A może krókim - ale szklaczku, na ten przykład?

Liczę na polemikę B)

Pozdrawiam

#25 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 19 lipiec 2007 - 21:24

@Thymallusie
Ordynarną kichę wyśmieję zawsze ..
@ Irku
Owo 993 F nieżle komponuje się z moim wyobrażeniem kija precyzyjnego , celnego i lekkiego zarazem . Różnymi kijami pstrągi łowię , ale ten pewnie będzie tym ulubionym ..
  • Bolesław lubi to

#26 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 19 lipiec 2007 - 21:39

@Friko

Wydawało mi się ,że szukamy blanku do łowienia z łodzi jig + obrotówka. Jak dla mnie dł 6'6 starczy(nawet w wielu przypadkach z brzegu) jak ktoś woli to spin jig występuje też w dł 7 '. W 90 % łowię na żyłkę i to grubą 0,20 - 0,25. Nie bez powodu napisałem też ,że łowię na 6 kiji. Nie oznacza to ,że bez takiej ilości ani rusz. Ale trzeba brać pod uwagę przynęte ,typ prowadzenia , łowisko. Okoń siada na przynęte i wtedy się go tnie. A żeby dobrze usiadł potrzebna jest prowokacja do ataku. Zrobisz to wędziskiem gdzie w 100% kontrolujesz ruch jiga - lub innej przynęty. Potencjalna ofiara okonia raz zasuwa jak rakieta innym razem miga w toni , lub pełza po dnie. Jak wstrzelisz się w prędkość i typ poruszania to masz połowę sukcesu. Dlatego wybrał bym spin jiga -jest szybki ale w miarę ustępliwy, informuje też świetnie o zmianie naprężenia linki . przy łowieniu z brzegu doszły by inne typy.


Pozdrawiam Łukasz

#27 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 lipiec 2007 - 21:48

informuje też świetnie o zmianie naprężenia linki


właśnie to jest esencja mojego pytania, czy blank bardziej elastyczny, który opadający jig będzie w stanie głębiej napiąć, nie będzie wyraźniej odskakiwał ? Zdaje sobie sprawe oczywiscie ze ta jedna cecha nie przesadza niczego...

Pozdrawiam


#28 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 19 lipiec 2007 - 21:55

Zależy od umiejetności i temperamentu łowiącego - jak chcemy iść łatwą drogą ,(pomijając kontrole przynęty) - to do all round Polska szkoła , nie do pobicia będzie wklejanka - nota bene nie nasza. Ewentualnie Is701 lub p701 <_<

Pozdrawiam Łukasz

#29 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 lipiec 2007 - 22:10

No tak, tylko że we wklejance ślipi się człowiek na szczytówkę i nic nie czuje na kiju... a na dobrze dobranym kiju spinningowym... Widzę że w propozycjach pojawił się blank IP - i do tego przykładowo zmierzałem ze swoim pytaniem o przekazywanie naprężenia linki czy też odskakiwania/zwiotcznia blanku przy zatrzymaniu jiga. Tudzież w kierunku, niespraktywkowanym przeze mnie jak dotąd niestety - delikatnego szklaczka (tu chyba Sławek mógłby zabrać głos) lub dluższego kija o niskiej mocy, głębokim ugięciu i relatywnie szybkiej akcji (w scisłym tego słowa znaczeniu, szybko gasnącym) - to akurat praktykuje ale za wczesnie na wnioski, no i kaliber troche grubszy B)



#30 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 lipiec 2007 - 08:08

Nie omieszkam też przy okazji spostponować wklejanek . Jest to może mało eleganckie , ale konieczne .
Hot shot jest dla tych plugawych , komicznych imitacji niedoścignionym wzorem .
:lol: :lol: :lol:

Ja uwazam, ze o hot shotach za malo sie mowi, w stosunku do tego, co soba reprezentuja. Zwlaszzca w tym kraju gdzie, zeby zlowic cokolwiek trzeba stosowac naprzemiennie rozne techniki

Gumo

#31 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 20 lipiec 2007 - 08:23

Wydaje się , że jednakowo uprawnione są różne metody rozpoznawania brań . Ta najbardziej modna , typu fast + plecionka jest najpowszechniejsza i dobrze rozpoznana . Ale nie jedyna przecież . Tu otwiera się pole do popisu /jakiż wtręcik?!/dla ciekawszych i poszukujących nieco dalej . Sześć okoniowych kijów Łukasza daje możliwość swobodnego dopasowania metody , przynęty , do wody i ryb .
Zamiast srodowiskowego stereotypu masz możliwość wyboru .
Lekki szklak pojawił się jako naturalne dopełnienie mocy /niemocy?/ typu 3/16 . Na przedzimiu i zimą jest nieoceniony na okonie . Idealnie trafia w tempo . A teraz próbuję łowić nim białe tałatajstwo..
  • Bolesław lubi to

#32 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 lipiec 2007 - 08:41

Lekki szklak pojawił się jako naturalne dopełnienie mocy /niemocy?/ typu 3/16 .


No właśnie Sławku, trafiłeś w punkt, bo dlaczego w ogóle tak drążę ten odgrzany przez Ciebie wątek - mam takie wrażenie, że do naprawdę lekkiego jiga - wspomniane przez Ciebie 3/16 , a nawet niżej, powiedzmy 1/8 , te wszystkie świetne typowe blanki jigowe są po prostu odrobinę za mocne... I teraz pytanie, czy jest tu normalna spinningowa alternatywa dla wklejanki która tak spostponowałeś ożywiając starą dyskusję :D

Może delikatny szklaczek jak wspominasz, a może jakiś jaziowiec nie w typowej rzecznej długości, a może najdelikatniejszy IP - taki co ulegnie nieco wiekszemu paprochowi podczas opadu i wróci ja paproch się zatrzyma...

że 6 kijów to jedynie słuszny kierunek przekonywac mnie nie trzeba :o


#33 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 20 lipiec 2007 - 10:01

Cała ta dyskusja pokazuje jak bardzo potrzebne są wędziska ręcznie robione :D . Jak różnie może być postrzegane łowienie okonia. Dla jednych będzie to paproch dla innych przynęta od 8 cm. Okoń może być rybką na danym akwenie do 25 cm , lub celem od tej długości w górę. Cała propozycja przedstawionych blanków jest moim zdaniem połową drogi do zbudowania wędki . Ważny jest typ łowiska ,przynęty , jak i oczekiwania potencjalnego klienta , a one bywają bardzo różne .
Jakbym miał wybrać blank paprochowy to był by to is701 lub delikatny bs seekera. Jak ma być uniwersalnie w jednym kawałku to stawiam na spin jiga o mocy 1.

Ps. Na spijigu o mocy jeden spokojnie można , skutecznie zaciąć i wyholować nawet małe okonie .Czym jest on dłuższ tym szczytówka delikatniejsza. Ja na swoich łowiskach najczęściej używam mocy 2 w dł 6'6.

Pozdrawiam Łukasz

#34 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 lipiec 2007 - 10:13

A to jeszcze dorzucę myśl taką, którą zresztą podpowiedział mi jeden z brdziej doświadczonych kolegów: blank muchowy, dłuższy, delikatny, wysokomodułowy. Podobno okoniówki na takich blankach robił p. Banachowski. Wiem że blanki muchowe stosowne sa przez amerykańskich rodbuilderów do budowy ultralekkich wędek jigowych - może więc to jest ciekawa alternatywa? Zwłaszcza że kombinacji długości i mocy w blankach muchowych dostatek.

#35 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 20 lipiec 2007 - 10:14

a tak na marginesie rozważań na temat spiningu okoniowego to niech mi ktoś wyjaśni jaki jest sens lowienia okoni na 1-2cm paprochy. Skoro te ryby zawsze dobrze reagują na znacznie większe przynety. nie wyobrazam sobie rzucania takimi wabikami np w warunkach wietrznych. No chyba, ze paproch jest prowadzony na bocznym troku. Ale ja tak nie łowię.
pozd JW :D

#36 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 20 lipiec 2007 - 10:18

jurek ale jakby sjezdzil na zawody i chcial zapunktowac byle zera ni miec to bys kusil nawet na 5 mm skrawki sfisterkow.... ;)

#37 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 20 lipiec 2007 - 10:23

Miałem kilka wędek na blankach muchowych -fajna sprawa.
Jedną z moich aktualnych wędek będzie muchówka shx w klasie 8 - właściwie to narazie balnk , który ma zastąpić moje stare 9 stopowe cascade. Najczęściej używam tego blanku do bardzo długich rzutów , przy silnym nadmorskim wietrze , szczególnie na jesień. Akcja i długość kija ładnie wybiera luz linki(plecionki) i daje mi lepszy kontakt z przynętą . Używam go głównie do technik typu boczny trok. W tym roku więcej uwagi chce poświęcić ATCVP702 - będzie fajny dropshot :D

Pozdrawiam Łukasz

#38 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 lipiec 2007 - 10:29

Skoro te ryby zawsze dobrze reagują na


w przypadku okonia termin zawsze uważam za ryzykowny B)


#39 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 20 lipiec 2007 - 10:39

[quote]
Skoro te ryby zawsze dobrze reagują na
[/quote]

w przypadku okonia termin zawsze uważam za ryzykowny B)

[/quote]

Friko, był czas, że łowiłem tylko okonie. Ten okres to prawie 2 pełne sezony. Nigdy na żadnym odwiedzanym przeze mnie łowisku nie stwierdziłem, zeby konieczne było stosowanie paprochów. Dla mnie paproch to przyneta poniżej 3cm albo wiróweczka 0 lub nawet 00. Jeśli okonie żerowały to brały dobrze na większe przynety , a jak nie to niczym skusić sie ich nie dało. Sprawa ma tez inny wymiar. Głebokośc na jakiej jestesmy wstanie prowadzić nasz wabik. Nie wiem jak na Mazowszu, ale w WLKP czy suwalszczyżnie okonie stoją raczej na głebszej wodzie, co wymusza stosowanie cięzszych wabików. Jedyny sposób sprowadzenie microgumki na głebokośc to trok. Ake moim zdaniem łowinie bocznym trokiem ponizej 5-6m jest mało efektywne, dożo lepiej spisuje sie zwykły opad. ponad 40 cm okoń potrafi nieżle harcować nawet na kiju 12 lbs.
pozd Jw

#40 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 20 lipiec 2007 - 13:18

Muszę przyznać ze stosowanie w wędkarstwie terminu zawsze jest ryzykowne. Jednak po moim miesięcznym doświadczeniu z okonikami stwierdzam że 25 cm okonki fajnie walą w hornety 5 i 6cm , a fajnie się nimi castinguje i na tym poprzestałem. BTW to w wobkach naprawdę drzemie duża moc. zapewne sa wyjatkowe sytuacje gdzie paprochy są zażerane przez większe sztuki jednak są to uwazam rzadsze sytuacje. Po kilku braniach 15cm okonków na rovera
po mniejsze przynęty nie sięgam, bo obce jest mi punktowanie na zawodach.
Jerzy pokusisz się o podanie Twojej prywatnej listy pięciu najłowniejszych przynęt na okonie jeziorowe?





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: okoń, blank

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych