Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Pstrągowy casting - czy to możliwe? - nowy artykuł


  • Please log in to reply
417 replies to this topic

#61 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 27 February 2008 - 11:24

... brakuje konkretnego artykułu o połowach pstrąga od A do Z który najprawdopodobniej napisze @paskud pomorski....

Tez mam takie wrazenie.. :D
Ze szczegolnym uwzglednieniem pstragow potokowych 70-80cm, a moze powyzej... B)

Gumo

#62 OFFLINE   Smaczek

Smaczek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 399 posts
  • LokalizacjaZielona Góra

Posted 27 February 2008 - 11:28

@Gumo
a może powyżej ... średniej krajowej czyli 25 cm? :D

#63 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,497 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 27 February 2008 - 11:31

Pawle jest OK

artykuł jest napisany dla początkujących pod kątem zlotu nad Kwisą.

w skrócie przedstawiona rzeka jak również sprzęt czy przynęty.
Nadmienię iż wszystko o czym pisałem to tylko pod kątem KWISY a nie rzek w całej Polsce.

Czuję że brakuje konkretnego artykułu o połowach pstrąga od A do Z który najprawdopodobniej napisze @paskud pomorski

Już prawie się zadeklarował :D



Moje przemyślenia:

-jeśli ktoś oczekiwał pełnego opisu połowu pstrąga, szczegółowej recepty, to raczej niech poszuka w wydawnictwach książkowych.
To zbyt obszerny temat jak na jeden artykuł.
Alternatywą jest.....wypad na pstrągi. I to nie jeden.
Tylko tak zdobywamy praktyczne umiejętności i doświadczenie.

-artykuł na pewno nie przedstawiał ( i pewnie nie przyświecał mu taki cel) by casting postawić nad/przed spinningiem

-sam artykuł istotnie, jest jakby uwarunkowany terenowo, czyt. przypisany do określonego regionu kraju.

-castingu w połowach pstrągów jeszcze nie użyłem, chociaż samą metodę zgłębiam, od dobrych kilku miesięcy.
Pewnie na Zlocie się odważę.
Wówczas sam ocenię wartość metody, w połowie TEGO gatunku.

-podnoszona wielkość ryb, hm...nie znam wymiaru największego pstrąga, złowionego w kraju.
Wiem za to, że na TYM terenie, od dawna nie interesują mnie rybeńki, poniżej 40 centymetra, liczonego od końca pyska/haka, po nasadę płetwy ogonowej.

-nawet na TE warunki terenowe zakładam zwykle buty gumowe ocieplane lub wodery, chociaż zdarza się, że i obuwie sportowe wystarcza.

-artykuł: Pstrągowy casting - czy to możliwe? w swej treści wykazał, że jest to możliwe, przy spełnieniu pewnych warunków

#64 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 posts
  • LokalizacjaKowary

Posted 27 February 2008 - 11:39

[quote]


Pawle jest OK

artykuł jest napisany dla początkujących pod kątem zlotu nad Kwisą.

w skrócie przedstawiona rzeka jak również sprzęt czy przynęty.
Nadmienię iż wszystko o czym pisałem to tylko pod kątem KWISY a nie rzek w całej Polsce.
Czuję że brakuje konkretnego artykułu o połowach pstrąga od A do Z który najprawdopodobniej napisze @paskud pomorski

Już prawie się zadeklarował :D


[/quote]

Moje przemyślenia:

-jeśli ktoś oczekiwał pełnego opisu połowu pstrąga, szczegółowej recepty, to raczej niech poszuka w wydawnictwach książkowych.
To zbyt obszerny temat jak na jeden artykuł.
Alternatywą jest.....wypad na pstrągi. I to nie jeden.
Tylko tak zdobywamy praktyczne umiejętności i doświadczenie.

-artykuł na pewno nie przedstawiał ( i pewnie nie przyświecał mu taki cel) by casting postawić nad/przed spinningiem

-sam artykuł istotnie, jest jakby uwarunkowany terenowo, czyt. przypisany do określonego regionu kraju.

-castingu w połowach pstrągów jeszcze nie użyłem, chociaż samą metodę zgłębiam, od dobrych kilku miesięcy.
Pewnie na Zlocie się odważę.
Wówczas sam ocenię wartość metody, w połowie TEGO gatunku.

-podnoszona wielkość ryb, hm...nie znam wymiaru największego pstrąga, złowionego w kraju.
Wiem za to, że na TYM terenie, od dawna nie interesują mnie rybeńki, poniżej 40 centymetra, liczonego od końca pyska/haka, po nasadę płetwy ogonowej.

-nawet na TE warunki terenowe zakładam zwykle buty gumowe ocieplane lub wodery, chociaż zdarza się, że i obuwie sportowe wystarcza.

[/quote]



Waldku wszystko na ten temat

#65 OFFLINE   Adam Łuczak

Adam Łuczak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 posts
  • LokalizacjaGdańsk

Posted 27 February 2008 - 11:49

Ojej widze ze kij w mrowisko wsadziłem. Kolega Spigot sie napina, pręży i jeszcze w ogóle nie nawiązał do któregoś z moich wytkniętych wątpliwych wątków w treści artykułu. Zamiast tego wykrzykuje co to ja niby łowie itd. Z jednej strony przepisuje wikipedie z błedem podając ze nie ma pstrągów wiekszych jak 65cm co jest oczywistą bzdurą. Widać to w paradach rekordów w prasie wędkarskiej czy chociażby rekordowe polskie pstrągi. Z niczego sie nie wycofuje. To, że zaprzeczam błednym twierdzeniom Autora o kwestii wielkości największych pstrągali łowionych w Polsce podając oczywiste źródło tej wiedzy nie oznacza że muszę się chwalić złowieniem takiegoż. Wystarczy że sam widziałem i wiem że są większe. Ponad 70cm złowiłem i owszem ale pstrąga tęczowego. Do potokowców osobiście miałem mniejsze szczęście i oscylowały maksymalnie w okolicy 50cm. Ale jakie to ma znaczenie gdy brak kontrargumentacji na wymienione moje spostrzeżenia co do merytorycznej zawartości artykułu powoduje emocjonalne odwoływanie się Autora do wielkości łowionych pstrągów. Zawody jakieś, zapasy czy jak?? Paru kolegów zawtórowało porównując mnie do znanej postaci z Onetu co ani nie jest smaczne ani nie podtrzymuje ducha dyskusji lecz powoduje odruch rezygnacji. Cofam więc stopę swą z tego mrowiska. Przepraszam.

#66 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4,473 posts
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Posted 27 February 2008 - 11:57

Artukuł bardzo dobry jak już mówiłem, niektórzy tylko biorą słowa autora jako jedyne słuszne prawdy, a nie o to chodziło.
Jest to opis, jak sam @spigot powiedział, dla początkujących w
castingu na przykładzie konkretnej znanej mu wody i stosowanych
przynent itp, itd. Co do kontrowersyjnej wielkości (długości)
polskich pstrągów, jeden z tzw. oficjalnych rekordów to potok
trochę ponad 5,5kg i 77,5cm. Wiem, że takie pstrągi ok 80cm
są jeszcze w naszych wodach, znam dwie takie pewne miejscówki , nie znaczy to jednak, że złapanie takiego potwora jest łatwe i
proste. Zresztą nie będę tu wypisywał prawd oczywistych, wiadomo
o co chodzi. Poniżej link do tego rekordu.

http://www.wedkarze....?article_id=288

Pozdro Jachu

#67 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 posts
  • LokalizacjaKowary

Posted 27 February 2008 - 12:12

Ojej widze ze kij w mrowisko wsadziłem. Kolega Spigot sie napina, pręży i jeszcze w ogóle nie nawiązał do któregoś z moich wytkniętych wątpliwych wątków w treści artykułu. Zamiast tego wykrzykuje co to ja niby łowie itd. Z jednej strony przepisuje wikipedie z błedem podając ze nie ma pstrągów wiekszych jak 65cm co jest oczywistą bzdurą. Widać to w paradach rekordów w prasie wędkarskiej czy chociażby rekordowe polskie pstrągi. Z niczego sie nie wycofuje. To, że zaprzeczam błednym twierdzeniom Autora o kwestii wielkości największych pstrągali łowionych w Polsce podając oczywiste źródło tej wiedzy nie oznacza że muszę się chwalić złowieniem takiegoż. Wystarczy że sam widziałem i wiem że są większe. Ponad 70cm złowiłem i owszem ale pstrąga tęczowego. Do potokowców osobiście miałem mniejsze szczęście i oscylowały maksymalnie w okolicy 50cm. Ale jakie to ma znaczenie gdy brak kontrargumentacji na wymienione moje spostrzeżenia co do merytorycznej zawartości artykułu powoduje emocjonalne odwoływanie się Autora do wielkości łowionych pstrągów. Zawody jakieś, zapasy czy jak?? Paru kolegów zawtórowało porównując mnie do znanej postaci z Onetu co ani nie jest smaczne ani nie podtrzymuje ducha dyskusji lecz powoduje odruch rezygnacji. Cofam więc stopę swą z tego mrowiska. Przepraszam.



Adam jeżeli mogę po imieniu

to nie o to chodzi !!! piszą koledzy o różnych punktach widzenia.
Tak samo jak rzeki na południu czy na północy kraju ni jak nie mają się ku sobie. w budowie strukturze dna , szerokości czy głębokości.

Pole widzenia jest uzależnione od kąta siedzenia więc
czy warto umoralniać @ spigota że napisał artykuł do dupy????
i nie zna się w ogóle na łowieniu a już nie wspomnę o pstrągach?


Masz własne zdanie więc stwórz klimat przyjemnej rozmowy
czyż nie lepiej byłoby coś oprócz płytkiego i do bani artykułu wyciągnąć wiele innych wniosków ????

Do tego służy forum !!! a nie do kłótni czy udowadniania czy 2 zdania były skopiowane z innego portalu lub czy 65 cm to maksymalna długość pstrąga co uznałeś za brednię.

Nie dość że wszedłeś jak poparzony pisząc posta , głosząc kazanie to jeszcze masz pretensje że się urodziłeś.

Tutaj jest grono ludzi którzy przedstawiają swoją osobą wartości
różnego pokroju , wymieniają się doświadczeniami i przede wszystkim starają sie wspólnie wspierać, doradzać , tłumaczyć jeden temat po kilka razy jeżeli tego wymaga sytuacja.

Odniosłem wrażenie że Twoim przesłaniem było tylko dolanie oliwy do ognia po to aby później mieć satysfakcje że zamiast normalnej rozmowy na forum jest kłótnia.

A jak widzisz spokojnie bez nerwów rozmowa sie toczy i w najważniejszym momencie kiedy zaczęliśmy odbierać na tych samych falach ty się wycofujesz.

Dlaczego ????



#68 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,900 posts
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imię:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Posted 27 February 2008 - 12:22

Jachu - :D
A przy dobrych warunkach
potokowy-9,986 kg -z 95 roku
teczowy-9,45 kg- z 94 roku
Pstragow nielowie ale z tego co czasem czytam 80 cm pada rok w rok.Artykol jak dla mnie laika bardzo pomocny bo pokazuje na co poczatkujacy ma lowic (tu konkretne przaynenty) zeby nieutkanac w gaszczu sklepowych polek .

#69 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4,473 posts
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Posted 27 February 2008 - 12:40

Dokładnie tak jak prawisz @TERMOS, artykuł pokazuję drogę, otwarte drzwi dla początkujących, co by ich nie musieli wyważać
i tracić czasu. Z drugiej strony nawiązując do niektórych postów
uważam za niemożliwe opisanie w jednym artykule, obojętnie jak
obszernym, wszystkich aspektów polskiego pstrągowania. Książka
i to nie w jednym tomie, pewnie by wystarczyła.
Pozdro Jachu

#70 OFFLINE   Adam Łuczak

Adam Łuczak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 posts
  • LokalizacjaGdańsk

Posted 27 February 2008 - 12:49

Ja przepraszam bardzo Rafale, ale czy gdzieś stwierdziłem że łowić nie umiesz?? Ja twierdze, że do artykułu pisania się niezbyt dobrze przyłożyłeś. Zdołałeś jedynie przedstawić przykładowy sprzęt, tony przynęt (równie dobrze spinningowych), prawidłowy ubiór i tyle. Nie opisałeś różnorodnych technik rzutowych w trudnych pstrągowych miejscach co jest chyba największą trudnością w castingu. Nie udowodniłeś, że lepiej albo fajniej jest łowić castem 4g przynętami. Potraktowałeś temat pobieżnie. Spytałeś się w tytule czy można castem? Owszem wiem, że można, ale również można leszczyną z katuszką łowić. Jak taki artykuł ma przekonać doświadczonego pstrągowego spinningistę, żeby przerzucił się na casta albo chociaż spróbował? Chyba tylko dlatego, że sporo w nim dziur ze znakami zapytania. A ciekawość to pierwszy stopień do piekła jak mawiali starożytni eskimosi. Nie przekonałeś. A do tego bezceremonialnie z błędami posłużyłeś się obcym żródłem informacji (do czego się przyznałeś) który sam zautoryzowałeś co jest karygodne. Nie wiem jak z autoryzacją zdjęć. Po prostu jeżeli artykuł z mojego punktu widzenia ma mankamenty albo niejasnośći to je wyłożyłem. W pierwszym moim poście na początku zaznaczyłem że ktoś kto dopiero zaczyna myśleć o pstrągach może chwalić autora. Ja łowie już troszke i oczekuje od artykułu porządnych treści. Chociażby tak porządnych jak artykuł o łowieniu na wahadłówki. Jeśli dolałem oliwy do ognia to pozostaje pytanie gdzie ten ogień był. Przecież chyba tylko ja tu krytycznie odniosłem się do treści artykułu który traktuje o połowie pstrągów potokowych który skądinąd jest moją pasją.

Edycja - przepraszam, jednak nie tylko ja znalazłem parę wątpliwych treści w artykule.

#71 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2,738 posts
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Posted 27 February 2008 - 12:55

Chyba nie spotykamy sie tutaj tylko po to, zeby poklepywac sie po plecach? Zadalem kilka pytan, ale niestety autor dosyc ogolnikowo sie do nich odniosl. Na szczescie dyskusja wyjasnila moje watpliwosci. Inny tytul np. Podstawy pstragowego castingu na przedwiosniu na Kwisie. Byloby o wiele latwiej.

Poza tym piszac artykul trzeba byc przygotowanym na krtytyke, a nie zaperzac sie i odbijac pileczke.

Pozdrawiam

#72 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4,473 posts
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Posted 27 February 2008 - 13:11

Adam - @paskud witaj.
Ty masz oczywiście rację w tym co piszesz, ale może forma była
zbyt napastliwa. Mimo to dalej twierdzę, że to dobry artykuł,
no jeśli chodzi o tytuł, to @lukomat ma dużo racji. Ja osobiście
nie znalazłem w nim (artykule) nowych dla siebie treści, ale
nie wyobrażam sobie aby można było napisać jeden artykuł dla
wszystkich, początkujących i zaawansowanych. Nie oczekuję też
osobiście refleksji nt. pstrągowego castingu, mnie osobiście ten
temat kompletnie nie interesuje, nie łowiłem pstrągów na casta
i nie zamierzam. Natomiast nie postrzegam obu metod rzutowych
jako rywalizujących ze sobą o miano, nie wiem, tej jedynej, słusznej i skutecznej. Dla mnie ważniejsze jest samo łowienie i
czerpanie z tego przyjemności.
Jachu

#73 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 posts
  • LokalizacjaKowary

Posted 27 February 2008 - 13:23

Faktycznie może i tytuł odbiega od intencji artykułu ale za to jaka wspaniała , fachowa forma wymiany zdań użytkowników :D





#74 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,720 posts
  • LokalizacjaPolska północna :)

Posted 27 February 2008 - 13:58

Jak to dobrze, że już niedlugo spotkamy się nad Kwisą - NA RYBACH :D

#75 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 posts
  • LokalizacjaKowary

Posted 27 February 2008 - 14:12

Jak to dobrze, że już niedlugo spotkamy się nad Kwisą - NA RYBACH :D



dokładnie Sławku



#76 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26,625 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Posted 27 February 2008 - 14:42

[quote]
Jak to dobrze, że już niedlugo spotkamy się nad Kwisą - NA RYBACH :D
[/quote]


dokładnie Sławku


[/quote]


Spigot,
Ja mam taką oto uwagę i nie do tekstu - proszę nie szukaj wsparcia i osób, które poprą Ciebie w głoszonych tezach, z tego co widziałem kilku forumowiczów zadało Tobie konkretne pytania, na które nie udzieliłeś jako autor odpowiedzi. Publikujemy artykuły naszych forumowiczów, za co jesteśmy wdzięczni, ale jednocześnie liczymy też na to, że autor będzie gotów sprostać wymaganiom stawianym przez innych forumowiczów - udzielać samodzielnie konkretnych odpowiedzi, broniących stawianych tez. :D

Pozdrawiam
Remek

#77 OFFLINE   MichałR

MichałR

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 280 posts
  • LokalizacjaWrocław

Posted 27 February 2008 - 15:10

@paskud, piszesz:

Ja rozumiem, że gdy człowiek nigdy nie był na pstrągach to można wciskać autorowi artykułu że to kawał fajnego tekstu itd

- i o ile Twoje zrozumienie dotyczące mojej swego rodzaju wdzięczności za pojawienie się omawianego tekstu jest trafne, to piszesz też o wciskaniu - i tu jesteś w błędzie. Ja nie wciskam nikomu niczego - z kilkunastu może powodów, po pierwsze dlatego, że od wdzięczności wciskanej (na siłę) - można sie porzygać. Ja wyrażam wdzięczność, niczego nie wciskam.
To o czym piszę, może wydawać z pozoru małostkowe, ale obrazuje pewną różnicę postrzegania tego, co napisałem.
I to jest różnica podobna do tej, która różni Twoje i moje pojęcie dyskusji prowadzonej w dobrym klimacie.
Ja tam się nie dziwię, że część osób odebrała Twoje uwagi raczej jako krytykanctwo, dość wybuchowo zareagowałeś, zresztą wygląda to tak, jakbyś został osobiście urażony tym artykułem.
Zakładam jednak, że może być tak, iż miałeś dobre intencje, ale Ci nie wyszło. W takim razie polecam na przyszłość takie trzy zasady (odtworzone z głowy i dostosowane na potrzeby takich jak ta dyskusji), którymi scholastycy kierowali się w dyskusji:
1. najpierw rozważ ten tekst jakby był Twojego autorstwa, obroń go i spróbuj ulepszyć
2. potem postaraj się znaleźć w nim błędy
3. wyraź opinię na jego temat

pozdrawiam
Michał

#78 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 posts
  • LokalizacjaKowary

Posted 27 February 2008 - 15:39

DO REMKA

Ja mam taką oto uwagę i nie do tekstu - proszę nie szukaj wsparcia i osób, które poprą Ciebie

:huh: tak ?? a mianowicie w czym ??

proszę o konkrety

#79 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26,625 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Posted 27 February 2008 - 15:48

Mam wrażenie, że nie odpowiadasz forumowiczom na pytania tylko wdajesz się w dyskusje nie związane z tematem. Od razu uprzedzę - nie pytaj mnie na które :D

Pozdrawiam
Remek

#80 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 posts
  • LokalizacjaKowary

Posted 27 February 2008 - 15:53

OK :D

już się skupiam proszę pytać , dyskusja wraca odnośnie artykułu :D