Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Zrozumieć bolenia - nowy artykuł


  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#101 OFFLINE   Redzi

Redzi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,866 posts
  • LokalizacjaBolenie nad Wisłą

Posted 16 March 2008 - 10:12

Moim zdaniem kotwiczki to 30% sukcesu największy sukces to odpowiedni hol, oczywiście im dłuższy hol tym ryba robi sobie większą dziurkę i prawdopodobieństwo, że spadnie z każdą minutą robi się coraz większe(tym bardziej jak likwiduje się zadzior), dużo ryb spada właśnie w ten sposób( pomijając że może się też lekko zaciąć)

#102 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 16 March 2008 - 13:32

@Kuzyn
Ownerow jest co najmniej 4 rodzaje. Rzeczywiscie wystepuja tez i takie cienkie...nigdy ich nie stosowalem i chyba nie zastosuje...ale ja mowilem o takich, ktorych grubosc robi wrazenie juz przy nr 10-8.
Sa one stosowane m.in. do polowu łososi na duze muchy...


Jesli chodzi o bolenia w %...
Kolo 90% to znalezienie miejsca zerowania, jak to sie juz znajdzie...to kolo 90% to jest dobor odpowiedniej przynety, jak to sie juz znajdzie...to kolo 90% to jest wykonanie odpowiedniego rzutu, ktory nie spowoduje przestraszenia ryby (ma to zwiazek z war. poprzednim)...jak to zostanie spelnione to (trudno oszacowac ile %) duzo zalezy od sposobu brania, raz moze to byc potezne walniecie, innym razem niewielkie skubniecie, ktore jak sie przeoczy to nie ma bolenia..zalozywszy, ze bolek zawisnie w ten czy w inny sposob...to mozliwosci jego wyholowania sa nie do oszacowania (bo ma to zwiazek z war. poprzednim a moze i ze wzystkimi)

Gumo

#103 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 posts
  • LokalizacjaZielona Góra

Posted 16 March 2008 - 15:51

@Gumo

Wiem, ubolewam tylko, że te grubsze sprowadzane do nas są z innej stali (dużo gorszej)!!!

#104 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,505 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 16 March 2008 - 15:57

@Gumo

Wiem, ubolewam tylko, że te grubsze sprowadzane do nas są z innej stali (dużo gorszej)!!!



Witaj Robercie.
Sorki za OT ale...skąd takie przypuszczenie? Właśnie zamówiłem większą partię, z różnych źródełek ale teraz mam obawy :wacko:

#105 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 16 March 2008 - 16:00

Ja mam i takie, ktore nie byly sprowadzane do nas, te grubsze...nic im nie moge zarzucic..poza tym, ze przy mniejszych rozmiarach, jak wdepne to sie rozplaszzca... :lol:...przy wiekszych to juz mozna orła wywinac... :lol:

Gumo

#106 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 posts
  • LokalizacjaZielona Góra

Posted 16 March 2008 - 16:01

Wg katalogu importera materiał jest inny. Cienkie są sprężyste, a grubsze się gną :wacko:
Gumo ma pewnie jeszcze inne... u nas na wsi takich nie uświadczysz :D

#107 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,505 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 16 March 2008 - 16:18

Do ubiegłego roku, z powodzeniem stosowałem takie Gamakatsu, w rozmiarze 6 (nie znam symbolu).
Niestety zapasy już mam na ukończeniu, stąd pytania o Ownery

Attached Files



#108 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26,625 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Posted 16 March 2008 - 16:23

Ja miałem rzeczywiście kiedyś takie, które pękały ale zwaliłem to na błąd partii i problemy technologiczne - nieodpowiednio hartowane. W zeszlym roku kupilem wór potrójnie hartowanych i te były/są super.

#109 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 16 March 2008 - 16:58

...Gumo ma pewnie jeszcze inne... u nas na wsi takich nie uświadczysz...

Nie to zebym sie czepial..ale mowisz do mnie czy do kogos 3ego??

Remek..3trojnie hartowane...jakze to?

Gumo

#110 OFFLINE   robert2

robert2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 16 March 2008 - 16:58

@Remek
Nie twierdzę, że to wina Ownerów. Twierdzę, że bolki czasami spadają - nawet przy dobrze spasowanym zestawie. Dlaczego spadł? Myślę, że był po prostu słabo zahaczony, ale żeby mieć pewność musiałbym go wyjąć i obejrzeć.

#111 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,505 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 16 March 2008 - 17:04

Pawle, Robert pewnie do mnie to skierował. Z mikrozadziorem :lol:

#112 OFFLINE   robert2

robert2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 16 March 2008 - 17:24

@Pirania
A jakże bolki pływały za przynętami. Tego dnia zdarzało się, że podczas jednego przeciągnięcia miałem kilka (3-4) wyjść do przynęty, które kończyły się gwałtownym odwrotem ryb tuż przy przynęcie. Po kilku przeciągnięciach tej samej przynęty ryby traciły zainteresowanie. Przy zastosowaniu innej cała akcja z wychodzeniem do przynęt się powtarzała. Aż do momentu, gdy wszystkie łowne modele zostały rybom zaprezentowane.Przerwy w łowieniu powodowały wznowienie zainteresowania, ale tylko na chwilę i nie było już tak jak na początku to znaczy kilka bardzo gwałtownych wyjść kilku ryb do tej samej przynęty i równie gwałtowne odwroty. Były to spokojne odprowadzenia przynęty. Z czasem ryby straciły całkowicie zaintersowanie przynętami, ich żerowanie na ukleji nie było już tak intensywne, ale nie ustało zupełnie. Wtedy nie złowiłem ryby, ale sporo się nauczyłem, a późniejsze analizowanie tej sytuacji także pomogło mi zrozumieć lepiej zachowanie ryb. Było to kilka lat temu, ale nawet dzisiaj nie twierdzę, że gdyby sytuacja ta się powtórzyła to złowiłbym rybę.

#113 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,534 posts
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Posted 16 March 2008 - 17:49

Dobrze ze moje bolenie nie znają Gamakatsu i Ovnerów bo pewnie nic bym nie łowił tylko patrzał. Osobiście łowie na kotwice firmy JAXON i jakoś nie mam problemów z wyprostowanymi kotwicami nie wiem może to jest ich produkt który im wyszedł :D


ps. zadziory są zaginane, do tego łowie żyłką

#114 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 posts
  • LokalizacjaKowary

Posted 16 March 2008 - 17:52

Do ubiegłego roku, z powodzeniem stosowałem takie Gamakatsu, w rozmiarze 6 (nie znam symbolu).
Niestety zapasy już mam na ukończeniu, stąd pytania o Ownery



13 - to nikiel
13B- brown

:D

#115 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5,823 posts
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Posted 16 March 2008 - 19:00

[quote]


Uderzenie nie jest najgorsze dla kotwic tylko forsowny hol, a czasami nie da się inaczej.
[/quote]

W moim przypadku jak już siądzie to w 90% przypadków wyciągnięty (moim zdaniem to kwesia optymalnie dobranego zestawu).

[/quote]

Remek, tylko w 90%? B)

#116 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 posts
  • LokalizacjaZielona Góra

Posted 16 March 2008 - 19:01

@Gumo

Ownerów jest Ci dostatek, ale dystrybutor w swoim katalogu nie ma ich zbyt wiele. Ja, jak już mam marudzić to chciałbym te grubsze ale z materiału takiego jak te cieńsze - to wszystko.
Ktoś powie, że lepiej jak się kotwica rozgina niż pęka i pewnie będzie miał rację, ale ja już tak mam, że lubię takie sprężynujące!
Chyba okradnę Remka z potrójnie hartowanych B)

#117 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5,823 posts
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Posted 16 March 2008 - 19:11

@Robert2
Spróbuj plecionki, fajniej czuć boleniowe branie :D i nie stracisz metrowego bolka . Ja na jednej szpuli mam nawiniętą dobrą 0.18 a na drugiej plecionkę, przy czym żyłki używam tylko łowiąc z brzegu, a plecionki i z brzegu i tylko z łodzi.
Co do waleczności boleni to dużo zależy od ryby. Miałem bolka który też odjechał mi z 50m i przy próbie siłowego zatrzymania wypiął się. Mój największy po braniu zszedł do dna i nie chciał za bardzo dać się podciągnąć, ale w końcu się poddał :D
Może i masz rację z tym Dębę. Trafnie się domyśliłeś że nie lubię takich klimatów, a jak widzę jak ktoś zabija bolka to płakać mi się chce. Niestety obawiam się że teraz ta woda została dla kłusoli. Jestem zdania że obecność wędkarzy ogranicza kłusownictwo.

#118 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26,625 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Posted 16 March 2008 - 20:32

Remek..3trojnie hartowane...jakze to?

Gumo


Ej .. źle się wyraziłem ... to te najmocnieszje ownery (grube, czarne, mocne ... nie do rozgięcia ale ... pękały). Kupiłem je w W-wie hurtowo ... rozmiar 8.

Pozdrawiam
Remek


#119 OFFLINE   piatras

piatras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 posts
  • LokalizacjaKacergine, Kaunas
  • Imię:Robertas
  • Nazwisko:Rimkus

Posted 16 March 2008 - 20:41

... Jestem zdania że obecność wędkarzy ogranicza kłusownictwo.

Zgadzamsie w 100%, ale jezeli wedkarz jeden, a pseudowedkarzow desiacz, to juz niewiem... :(

#120 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,420 posts

Posted 16 March 2008 - 20:45

To co prawda jest off topic (bo o boleniu, nie ownerze), ale niech tam. Skoro sam admin dryfuje... :mellow:
Najmocniejsze Ownery sa srebrniutkie i maja symbol ST 66. To w zasadzie tylko na suma sie stosuje. Gumofilcowi przy stosowaniu tej kotwicy pekl drut mocujacy w woblerze a nie uszko od kotwicy czy kólko...
Kolejne to ST 41, bywaja czarne ale sa i srebrne (salt zapewne). Mozna je z wielkim trudem rozgiac, owszem, ale z powodzeniem dadza rade 99% ryb z polskich wód. Pisalem juz ze watpie, zeby ktos z nimi na bolenia szedl, bo najmniejszy rozmiar to 6, a jakos mi do Xrapa nie podchodzil :lol:
Ostatnie to ST36, tu polecalbym rozmiary <6.
Reszte olejcie.