Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Lakier do omotek

tech-rb lakierowanie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
157 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 21:34

a ja zauważyłem, że lakier podczas mieszania (lamar, zarówno high build jak light bulid) wykazuję pewną tendencję pomagającą określić moment wymieszania się żywicy z utwardzaczem. jak zaczynam mieszać lakier następuje delikatnie zmatowienie (zmętnienie) masy. po pewnym czasie zaczyna się mas klarować - robić szklista (niezależnie od ilości bąbelków powietrza wprowadzonych podczas mieszania). jak już lakier jest przeźroczysty w całej masie, dmucham na niego gorącym powietrzem (np z suszarki) w celu pozbycia się nadmiaru(!) pęcherzy powietrza. lakier do nakładania na omotki jest przeźroczysty bez zmętnień w całej masie. nie sprawdzałem jaki wpływ ma temperatura i wilgotność otoczenia na czas uzyskania "szklistości" lakieru przed nałożeniem na omotki....


  • Del Toro lubi to

#142 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1598 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 13 grudzień 2017 - 21:57

a ja zauważyłem, że lakier podczas mieszania (lamar, zarówno high build jak light bulid) wykazuję pewną tendencję pomagającą określić moment wymieszania się żywicy z utwardzaczem. jak zaczynam mieszać lakier następuje delikatnie zmatowienie (zmętnienie) masy. po pewnym czasie zaczyna się mas klarować - robić szklista (niezależnie od ilości bąbelków powietrza wprowadzonych podczas mieszania). jak już lakier jest przeźroczysty w całej masie, dmucham na niego gorącym powietrzem (np z suszarki) w celu pozbycia się nadmiaru(!) pęcherzy powietrza. lakier do nakładania na omotki jest przeźroczysty bez zmętnień w całej masie. nie sprawdzałem jaki wpływ ma temperatura i wilgotność otoczenia na czas uzyskania "szklistości" lakieru przed nałożeniem na omotki....

NIc dodac nic ująć ... PO zmętnieniu przychodzie efekt klarowania się lakieru - po tym można nakładać. Dodatkowo staram sie aby podczas mieszania nie dostawały się do lakieru bąbelki powietrza ...

 

I tyle ....



#143 OFFLINE   jedin

jedin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 530 postów
  • Lokalizacjawyrzysk
  • Imię:Mariusz

Napisano 14 grudzień 2017 - 17:02

a ja zauważyłem, że lakier podczas mieszania (lamar, zarówno high build jak light bulid) wykazuję pewną tendencję pomagającą określić moment wymieszania się żywicy z utwardzaczem. jak zaczynam mieszać lakier następuje delikatnie zmatowienie (zmętnienie) masy. po pewnym czasie zaczyna się mas klarować - robić szklista (niezależnie od ilości bąbelków powietrza wprowadzonych podczas mieszania). jak już lakier jest przeźroczysty w całej masie, dmucham na niego gorącym powietrzem (np z suszarki) w celu pozbycia się nadmiaru(!) pęcherzy powietrza. lakier do nakładania na omotki jest przeźroczysty bez zmętnień w całej masie. nie sprawdzałem jaki wpływ ma temperatura i wilgotność otoczenia na czas uzyskania "szklistości" lakieru przed nałożeniem na omotki....

Potwierdzam...



#144 OFFLINE   PiotrCz

PiotrCz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów

Napisano 06 luty 2021 - 22:40

Jakim rozpuszczalnikiem myjecie pędzelki po malowaniu omotek lakierem lamar?



#145 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 06 luty 2021 - 22:51

Jakim rozpuszczalnikiem myjecie pędzelki po malowaniu omotek lakierem lamar?

 

 Aceton



#146 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 07 luty 2021 - 09:28

 Wcześniej kupowałem drogie pędzelki, ale ponieważ po kilku czyszczeniach i tak pędzelek jest zazwyczaj do wyjumania ...teraz używam jednorazówek ...  ;)  :)



#147 OFFLINE   Rafaloni73

Rafaloni73

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • Lokalizacjawielkopolska

Napisano 07 luty 2021 - 10:54

Izopropanol  tj. alkohol izopropylowy.



#148 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 07 luty 2021 - 12:30

Jakim rozpuszczalnikiem myjecie pędzelki po malowaniu omotek lakierem lamar?

Aceton jest dobry, można nim też rozcieńczać lakier podczas mieszania.



#149 OFFLINE   PiotrCz

PiotrCz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów

Napisano 07 luty 2021 - 21:02

Dziękuję za podpowiedzi :good:



#150 OFFLINE   drzejko

drzejko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej

Napisano 10 luty 2021 - 13:13

Świeży lakier/żywicę do klejenia rękojeści umyjesz spirytusem lub denaturatem. Pędzelek, miejsca gdzie klej się wylał spod uchwytu itp.

#151 OFFLINE   PiotrCz

PiotrCz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów

Napisano 10 luty 2021 - 19:00

Jeśli zdarzy Wam się przerwać lakierowanie omotek i nie możecie położyć drugiej warstwy przed upływem 24 godzin *lakier lamar* jakie triki stosujecie przed ponownym lakierowaniem?

Wystarczy odtłuścić?


Użytkownik PiotrCz edytował ten post 10 luty 2021 - 19:01


#152 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 10 luty 2021 - 20:02

Jeśli zdarzy Wam się przerwać lakierowanie omotek i nie możecie położyć drugiej warstwy przed upływem 24 godzin *lakier lamar* jakie triki stosujecie przed ponownym lakierowaniem?

Wystarczy odtłuścić?

Jeśli chcesz polakierować opis na blanku, to wystarczy tylko odtłuścić, jeśli omotki (zakładam że robisz to na dwa razy) i pierwsza warstwa tylko przesączyła nici (jest chropowata/nierówna) to spokojnie odtłuść i lakieruj. W swoich prywatnych kijach kilka razy nie miałem czasu skończyć omotek z różnych powodów, lakierowałem drugą warstwę po kilku dniach i nic im się do dzisiaj nie dzieje.


  • PiotrCz lubi to

#153 OFFLINE   fox mulder

fox mulder

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 postów

Napisano 11 luty 2021 - 23:46

Aceton jest dobry, można nim też rozcieńczać lakier podczas mieszania.

Lakier rozcieńczony acetonem nigdy nie uzyska prawidłowej twardości. Aceton ingeruje w strukturę lakieru i zmienia ją po utwardzeniu tegoż. O wiele bardziej bezpiecznie jest rozcieńczać lakier czystym spirytusem.


  • Pluszszcz lubi to

#154 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 12 luty 2021 - 09:24

Lakier rozcieńczony acetonem nigdy nie uzyska prawidłowej twardości. Aceton ingeruje w strukturę lakieru i zmienia ją po utwardzeniu tegoż. O wiele bardziej bezpiecznie jest rozcieńczać lakier czystym spirytusem.

Wielokrotnie dodawałem minimalne ilości Acetonu do Lamara HB (by np. w końcowej fazie mieszania usunąć bąbelki powietrza) i zawsze po 24h lakier był twardy jak beton.



#155 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 13 luty 2021 - 13:53

Ja też 👍

#156 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 13 luty 2021 - 16:22

U mnie z twardością różnie ... wiek robi swoje  :P   :lol:



#157 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2939 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 14 luty 2021 - 07:39

Dodatek acetonu do drugiej warstwy ma taką zaletę, że jest to na tyle silny rozpuszczalnik, że 'zmiękcza' nawet ten zastygły lakier pierwszej warstwy. Więc druga warstwa poniekąd może się lepiej połączyć z tą pierwszą, a na pewno bardzo dobrze się do niej 'przykleja'.

Aceton to jest naprawdę agresywny rozpuszczalnik, chyba jako jedyny może pomóc w usuwaniu nawet zastygniętych żywic epoksydowych. Ja go raczej unikam i przy robieniu czegokolwiek w wędkach używam izopropanolu.


  • fox mulder lubi to

#158 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2939 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 14 luty 2021 - 09:47

PS. przy cienkiej warstwie czy to aceton, czy izopropanol bez problemu sobie odparuje w czasie wiązania lakieru. Przy grubej warstwie będzie potrzebował więcej czasu, żeby się wydostać, ale tak czy inaczej po kilku dniach odparuje cały i lakier będzie twardy, jednak wtedy jego powierzchnia może nie być idealnie gładka, a lekko pofałdowana.


  • fox mulder lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, lakierowanie