Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór echosondy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4177 odpowiedzi w tym temacie

#3841 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4698 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 22 marzec 2023 - 21:12

Garmin Echomap Ultra 102sv, jakieś podpowiedzi co do Chirpa, ClearVu i SideVu, jakieś podstawowe ustawienia. Pływałem na Lowrance cały czas, tutaj chce chociaż ustawić jakąś "podstawę" a resztę sam na wodzie sobie ogarnę. Widziałem, że jest opcja TVG. Włącza się ją przy bardzo brudnej wodzie ?

Filmy moje zobacz z Akademii Garmina z Fishtech- tam jest o ustawieniach na plytką, głęboką wodę


  • Kozi i rybens lubią to

#3842 OFFLINE   rybens

rybens

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Piotr

Napisano 23 marzec 2023 - 08:55

Wez echo na łajbe lec na wode i zacznij od najnizszego poziomu zakłóceń oraz TVG. Znajdz wode 3-6m najlepiej z zatopionym drzewem i kombinuja z poziomami zakóceń i TVG+ wiadomo wzmocnienie do zadowalajacego efektu.Kazda jednostka, instalacja elektryczna na łodzi jest inna i moze róznie siac zakłócenia. Nie ma receptury tzn. ustawień wyjsciowych trzeba dostosować do własnych potrzeb. Jak juz znajdziesz obraz który jest czysty od zakłóceń wez przynete  20cm z główką 30-50g, moze byc butelka na sznurku z piaskiem wsrodku puść pod przetwornik i bedziesz miał punkt odniesienia wielkosc przynety vs siła odbicia sygnału na ekranie. W przypadku sidevu podobnie tylko juz bez przynety lub butelki najlepiej znajeść zatopiony przedmiot i pływać w pobliżu. Na pocztaku zachecam do korzystania z ustawien Auro wzmocnienia a w kolejnych etapach prezechodzenie na manualne sterowanie. Czestotlisowsci khz w danej funkcji dobieraj do glebokosci wody. 

Miłej zabawy



#3843 OFFLINE   mickeN

mickeN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów

Napisano 23 marzec 2023 - 17:02

Filmy moje zobacz z Akademii Garmina z Fishtech- tam jest o ustawieniach na plytką, głęboką wodę

Pierwsze co to szukałem u Ciebie, ale o echomap ultra nie ma ( chyba, że cudem przeoczyłem ) , CHYBA, że inne tiery to te same ustawienia ? :P



#3844 OFFLINE   mickeN

mickeN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów

Napisano 23 marzec 2023 - 17:04

Wez echo na łajbe lec na wode i zacznij od najnizszego poziomu zakłóceń oraz TVG. Znajdz wode 3-6m najlepiej z zatopionym drzewem i kombinuja z poziomami zakóceń i TVG+ wiadomo wzmocnienie do zadowalajacego efektu.Kazda jednostka, instalacja elektryczna na łodzi jest inna i moze róznie siac zakłócenia. Nie ma receptury tzn. ustawień wyjsciowych trzeba dostosować do własnych potrzeb. Jak juz znajdziesz obraz który jest czysty od zakłóceń wez przynete  20cm z główką 30-50g, moze byc butelka na sznurku z piaskiem wsrodku puść pod przetwornik i bedziesz miał punkt odniesienia wielkosc przynety vs siła odbicia sygnału na ekranie. W przypadku sidevu podobnie tylko juz bez przynety lub butelki najlepiej znajeść zatopiony przedmiot i pływać w pobliżu. Na pocztaku zachecam do korzystania z ustawien Auro wzmocnienia a w kolejnych etapach prezechodzenie na manualne sterowanie. Czestotlisowsci khz w danej funkcji dobieraj do glebokosci wody. 

Miłej zabawy

Jezu to aż takie skomplikowane xd w Lowrance czułość 70-80 to drugie podobnie, boczny to 60 na 455khz na 800khz A0 do +A3 i tyle. 
Nie da się tak jakoś podpowiedzieć ? A TVG Kiedy się włącza lub wyłącza ? Na yt amerykanie coś tam gadali, nie do końca zrozumiałem



#3845 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4698 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 23 marzec 2023 - 17:47

Jezu to aż takie skomplikowane xd w Lowrance czułość 70-80 to drugie podobnie, boczny to 60 na 455khz na 800khz A0 do +A3 i tyle. 
Nie da się tak jakoś podpowiedzieć ? A TVG Kiedy się włącza lub wyłącza ? Na yt amerykanie coś tam gadali, nie do końca zrozumiałem

Sprawdzona receptura Sonary i mapy dla Garmina: kolor reflektor 455khz, jasnosć autoniska, kontrast 20-40, zasięg 30m strona, tvg niskie a teraz w ogóle wyłączyć bo woda czysta, redukcja zakłóceń- jeśli masz to niska/średnia. Co do Lowrance- tak jest prosto ale garmin ma właśnie TVG, które oczyszcza obraz. Nie włączaj go na płytkiej wodzie, bo to jest rodzaj filtru, który usuwa część informacji przy przetworniku i jak jest płytko, to wytnie ci toniowe ryby- jeśli masz go na wysokiej wartoci. Uziemienie ekranu pomaga jeśli masz silnik dziobowy czy pawężowy z maksymizerem. Pooglądaj moje materiały, tam jest masa wiedzy praktycznej pokazana. 


  • amalker lubi to

#3846 OFFLINE   mickeN

mickeN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów

Napisano 23 marzec 2023 - 19:59

Sprawdzona receptura Sonary i mapy dla Garmina: kolor reflektor 455khz, jasnosć autoniska, kontrast 20-40, zasięg 30m strona, tvg niskie a teraz w ogóle wyłączyć bo woda czysta, redukcja zakłóceń- jeśli masz to niska/średnia. Co do Lowrance- tak jest prosto ale garmin ma właśnie TVG, które oczyszcza obraz. Nie włączaj go na płytkiej wodzie, bo to jest rodzaj filtru, który usuwa część informacji przy przetworniku i jak jest płytko, to wytnie ci toniowe ryby- jeśli masz go na wysokiej wartoci. Uziemienie ekranu pomaga jeśli masz silnik dziobowy czy pawężowy z maksymizerem. Pooglądaj moje materiały, tam jest masa wiedzy praktycznej pokazana. 

O dziękuje bardzo już bardziej rozjaśnione :) Chciałem do Ciebie pisać/dzwonić, ale dość często Ci tyłek zawracałem, bardzo dziękuje za pomoc



#3847 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4698 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 29 marzec 2023 - 12:46

Zakończenie i podsumowanie o 7mkach z sonarem bocznym, bez ekranu dotykowego. 

 

https://sonaryimapy....ovl3Rr9uQQSybx8


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 29 marzec 2023 - 12:49

  • Biesan i Przemek_M lubią to

#3848 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 30 marzec 2023 - 08:08

Zakończenie i podsumowanie o 7mkach z sonarem bocznym, bez ekranu dotykowego. 

 

https://sonaryimapy....ovl3Rr9uQQSybx8

Maciek, mam dwie uwagi do zestawienia odnośnie Helixa G4N

1. ma on sieć ehternet co oznacza, ze oprócz silnika dziobowego, mega 360 i mega live można go podłączać również do innych ekranów Helixa (można i do Solixa choć z ograniczoną funkcjonalnością), jak i do huba i korzystać z całej dużej sieci Humminbirda (pozycja w tabelce Możliwość rozbudowy), choć dodałeś punkt za sieć ethernet. Ale środowsko Humminrida sieciowe do rozbudowy jest wielkie, np windy trolingowe Cannon, kotwice Raptor i Talon etc

Załączony plik  network.jpg   53,41 KB   20 Ilość pobrań

https://minnkota-hel...-Network-Basics

 

2. Humminbird ma także mapy społecznościowe, jest ich mało ale są, nawet trochę wód w Polsce.

I jeden wielki minus do map tworzonych przez echo to ograniczenie wyświetlania mapy do wielkości 1km x 1km. Na większych zbiornikach to duży problem że nie możesz zaplanować całej trasy bo nie widzisz mapy. podobno na komercyjnym Navionicsie nie ma tego ograniczenia, ale jeśli będziesz miał okazję to sprawdź

Załączony plik  liveshare.jpg   82,62 KB   19 Ilość pobrań


Użytkownik wuran edytował ten post 30 marzec 2023 - 08:10


#3849 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4698 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 30 marzec 2023 - 08:30

Maciek, mam dwie uwagi do zestawienia odnośnie Helixa G4N

1. ma on sieć ehternet co oznacza, ze oprócz silnika dziobowego, mega 360 i mega live można go podłączać również do innych ekranów Helixa (można i do Solixa choć z ograniczoną funkcjonalnością), jak i do huba i korzystać z całej dużej sieci Humminbirda (pozycja w tabelce Możliwość rozbudowy), choć dodałeś punkt za sieć ethernet. Ale środowsko Humminrida sieciowe do rozbudowy jest wielkie, np windy trolingowe Cannon, kotwice Raptor i Talon etc

attachicon.gif network.jpg

https://minnkota-hel...-Network-Basics

 

2. Humminbird ma także mapy społecznościowe, jest ich mało ale są, nawet trochę wód w Polsce.

I jeden wielki minus do map tworzonych przez echo to ograniczenie wyświetlania mapy do wielkości 1km x 1km. Na większych zbiornikach to duży problem że nie możesz zaplanować całej trasy bo nie widzisz mapy. podobno na komercyjnym Navionicsie nie ma tego ograniczenia, ale jeśli będziesz miał okazję to sprawdź

attachicon.gif liveshare.jpg

Marcin- napisałem, że Helix może "żyć dłużej". Socjalki od HB niestety nie mają się za bardzo do pozostałych brandów jeśli chodzi o ilość. 1km siatki mapy nie dotyczy Navionicsa ani komputerowo generowanej warstwy AC izobat z poziomu Autocharta.  Co do ekosystemu- punkt za możliwości rozbudowy, bo rozdrabniać się nie chcę- w Ray wchodzi kompas, autopilot, stacje pogodowe i pewnie jeszcze kilka innych rzeczy w ramach sieci. To zostało ujęte w kryterium komunikacji



#3850 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 30 marzec 2023 - 09:27

Mnie zastanawia jak to działa w Humminbird. Nabyłem kartę navionics ale pytanie jak to jest w rzeczywistym urzytkowaniu, poniewaz mam tez kartę zeroline od Hb. Wrzuciłem obie karty do plotera to mogę wybrać tylko jedno źródło map. Jak to wyglada podczas robienia map AC ? Będzie rysował mapę na zeroline ale będzie to widoczne jako nakładka na mapie navionics ? Czy muszę zmieniać z karty na kartę, co by troche bylo dziwne.
Bo nie ma raczej opcji używania jednaj karty na jednym rzucie mapy a drugi na drugim.

#3851 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2313 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 30 marzec 2023 - 11:31

Warstwy, określasz co chcesz widzieć.

U mnie na wierzchu jest AC, a pod spodem Navionics.

 

(O ile dobrze pamiętam, bo przestałem zwracać na to uwagę)

 

Maciek, ekosystem to pojęcie z ekologii, a nie sprzętu. Weź to popraw.   ;)


Użytkownik Pietruk edytował ten post 30 marzec 2023 - 11:34


#3852 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 05 kwiecień 2023 - 18:05

Pewnie temat przewijał się iż nie raz ale wybaczcie musiałbym z dwa dni poswiecić na czytanie. Chciałbym zakupić echo do kwoty powiedzmy 3,5 tys zł. Wędkuje raczej na płytkich zbiornikach 1,5-6m. Oczekuje bardzo dobrego obrazowania zanieczyszczeń na dnie zielsko, gałęzie, kamienie itp. Do tego boczny sonar oraz GPS. Wyświetlacz 7 lub 9" o wysokiej rozdzielczości. Możecie coś ciekawego polecić? Wstępnie myślałem nad lowrance Hook reveal tripleshot

#3853 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 05 kwiecień 2023 - 18:50

W tej chwili Helix 7” jest w promo wiec warto się zastanowić.

#3854 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 05 kwiecień 2023 - 19:25

Gdzie jest w promocji? I w czym ma przewagę nad lowrance? Miałem wcześniej Garmina 5 kupiłem używkę ale po kilku wyjazdach szlak ja trafił. Dlatego teraz chce kupić raz a porządnie

#3855 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4698 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 05 kwiecień 2023 - 19:34

Gdzie jest w promocji? I w czym ma przewagę nad lowrance? Miałem wcześniej Garmina 5 kupiłem używkę ale po kilku wyjazdach szlak ja trafił. Dlatego teraz chce kupić raz a porządnie

Jeśli nie czytałeś, oglądałeś- zacznij od mojego wpisu blogowego

https://sonaryimapy....-z-sonarem.html

masz tam pokazane jak obrazują, jak mapują, jakie mają plusy i minusy. 


  • Kozi lubi to

#3856 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 217 postów

Napisano 05 kwiecień 2023 - 20:08

Lowrance elite fs 9 - bardzo dobre obrazowanie, podstawa do rozbudowania o live, współdziała z dziobowka, w sumie chyba największą dostępność map batymetrycznych na Genesis social maps, prosta obsługa. 



#3857 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5513 postów
  • Imię:adam

Napisano 05 kwiecień 2023 - 20:21

Lowrance elite fs 9 - bardzo dobre obrazowanie, podstawa do rozbudowania o live, współdziała z dziobowka, w sumie chyba największą dostępność map batymetrycznych na Genesis social maps, prosta obsługa.


Fs nie jest w tym budżecie
  • Maciej_K lubi to

#3858 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 05 kwiecień 2023 - 21:29

Jeśli nie czytałeś, oglądałeś- zacznij od mojego wpisu blogowego
https://sonaryimapy....-z-sonarem.html
masz tam pokazane jak obrazują, jak mapują, jakie mają plusy i minusy.

Dzieki, obejrzałem 🙂. Kurde widzę ciężki wybór. Garmin wychodzi chyba najlepiej cenowo ale mam delikatny uraz do sprzętu ten firmy niestety.

#3859 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 817 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 06 kwiecień 2023 - 19:03

Pytanie co kupiłeś jako używkę. Jakoś nie słychać o masowo padających Strikerach. O problemach w Hook Reveal w pewnym okresie coś było słychać, o czym nawet Maciej_K napisał w tym wpisie:

https://sonaryimapy....al-w-moich.html


  • Kozi lubi to

#3860 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4698 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 06 kwiecień 2023 - 19:27

Pytanie co kupiłeś jako używkę. Jakoś nie słychać o masowo padających Strikerach. O problemach w Hook Reveal w pewnym okresie coś było słychać, o czym nawet Maciej_K napisał w tym wpisie:

https://sonaryimapy....al-w-moich.html

Konrad, w nagrywce pluso-minusowej też o tym mówiłem. Kwestia dostępności nowego sprzętu na serwisie, bo bezproblemowo wymieniają jeśli się trafi felerny egzemplarz. 


  • Przemek_M lubi to