Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rodbuilderzy prezentują - wędki boleniowe - nowy artykuł

artykuł blank boleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 23 kwiecień 2008 - 20:49

Friko


Przy siłowych rzutach przynętami o dość skupionej masie pętla spadająca z kołowrotka musi być jak najszybciej zagarnięta (30Y) a następnie ukierunkowana (16 , 10 Y),żeby linka szła prosto . Bardzo fajnie i daleko wtedy leci .

Łukasz

#22 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 kwiecień 2008 - 21:16

hmm... no właśnie o to mi chodzi, że mniej siły trzeba włożyć przy dłuższym stożku LV30-LV20, plus premia przy lekkich przynetach, np. wiosennych małych i lekkich woblerkach.. przy cienkiej plecionce podejrzewam że różnicy wielkiej nie będzie, ale już przy żyłce ?

#23 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 23 kwiecień 2008 - 21:25

Friko

Albo się buduje kije do zastosowań ogólnych , gdzie są rzuty bezwładnościowe=dłuzszy stożek . Albo armatę do łowienia przynętami z zakresu rzutowego kija, przy okazji mamy też mniej masy na szczytówce. Swoje kije do bocznego troka i gum często zbroję 20 12 8 do 5,5 , Rzucaja jak diabli . Ważna jest akcja kija -nie da się tego wszystkiego zamknąć w paru zdaniach -blank musi być uzbrojony poprostu dobrze.

Łukasz

#24 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 kwiecień 2008 - 21:33

Oczywiscie, dlatego to co mnie zaciekawilo to ze mamy tu 4 rózne blanki ale wszyscy doszliscie do tych samych wniosków jeżeli chodzi o wybór stożka / pierwszej pary przelotek.

Fakt że dużo zależy od ugięcia/odkształcenia kija przy wyrzucie, wydłużenie stożka ma swój efekt w postaci trochę większego obciążenia środkowej sekcji blanku, więc nie zawsze da się to zastosować z dobrym skutkiem

Myślę że spinning boleniowy jest dużym wyzwaniem ze względu na rozpiętość wagową przynęt, jeśli chcemy łowić tym samym kijem na początku sezonu nielotami 5-6gramowymi a później ołowiankami pod 30 gram to... B)

#25 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 23 kwiecień 2008 - 21:41

...to trzeba iść do Ery :lol: :lol: :lol:
Pzdr.
Tarłoś

#26 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 kwiecień 2008 - 22:46

Bardzo potzrebny artykol i na czasie...bo wszyscy juz zapewne w bloczkach startowych w oczekiwaniu.. :D

Artykol pokazuje bezlitosna prawde - lowienia boleni w roznych m-cach i porach roku nie da sie zamknac 1nym wedziskiem, nawet jak to bedzie Talon... <_<
Dlaczego akurat Talon?
A bo Slawek rzucil temat kija MLXF, ktory ma moc 10LB.
Idac dalej jest MF, ktorym lowilem w dlugosciach 9 i 10', a ktory ma moc 15LB.
No i jest MXF, ktory mam we wszystkich dlugosciach i ktory ma 20LB.
Kije te laczy to, ze maja zblizone srednice szczytowek i mimo razacych roznic w mocach wszystkimi da sie lowic przyneta 5g.
Zadnym jednak nie da rady piznac 25g olowianka nie obciazajac niebezpiecznie szzcytowki.
Trzeba drugiego kija... :(
Moj typ to wedka do 20LB ale do 42g, nie za szybka...

Z serii XMG Lamiglasa wybralbym do lowienia (ale nie boleni) jeden kij 2,9m 10lb.
A rozwiazania kija boleniowego, ździebko ostrzejszego w szczytowce od Talona poszukalbym w serii G1000.
Moj typ to 9' 12LB 21g. Krotszy nieco ale pomyslany po lowienia rowniez z lodzi byl.

Tez mnie zaskakuje ta zgodnosc jesli chodzi o zbrojenie w przelotki Y.
No i...wiem ze sa rozne blanki i nie mozna generalizowac ale w przypadku bolenia ratowalbym sie jak mogl przed zastosowaniem przelotek 5,5 a jesli sie da to i 6(z konsekwencja koniecznosci zalozenia tytanow wlacznie)
Rozumiem, ze uchwyty 18 dobrze pasuja do srednicy dostepnego korka, pytanie tylko czy ten korek pasuje do wszystkich łap(niektorych jak bochny)

Gumo

#27 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 23 kwiecień 2008 - 23:05

Gumo

Do zadań ogólnych sprawdzi się uncjówka 9'0 -zarówno z brzegu jaki i łodzi . Przytoczone przelotki 5.5 dotyczyły kijów do bocznego troka nie boleniowych czy wielkorzecznych. Chodziło o zobrazowanie wpływu stożka na rzuty. Przy wiślanych kijach prawie zawsze stosuje 7 lub 8 jako kończące-nie ma co sobie utrudniać życia. Natomiast grubość uchwytu to sprawa dyskusyjna -jak wspomniałeś ma być do reki .Mi pasuje 18 -czasami 17 . Dłonie mam raczej duże ale nie trzymam wędzisk kurczowo i taki uchwyt mniej mnie męczy.

Łukasz

#28 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 kwiecień 2008 - 08:30

Do zadań ogólnych sprawdzi się uncjówka 9'0 -zarówno z brzegu jaki i łodzi

Do zadan ogolnych wyszczegolnilbym 3 wedziska, ktore przy zachowaniu c.w. odpowiednio dla lekkich, srednich, ciezkich przynet zachowuja duzy zapas mocy a jednoczesnie nie podchodza pod ciezka artylerie.

Wedzisko posrodku to wlasnie ten Lamiglas 9' 12LB 21g G1000, mimo opisu smialo dalbym mu z 15 do 17LB.

Jasne, wszystko jest sprawa indywidualna, np. w rozwiazaniu ponizej, gdzie foregrip ma w najgrubszym m-cu okolo 32, uchwyt 18 bardzo gwaltownie by sie zaczynal. :D


Mnie, mimo ze nie naleze do tych co maja lapy jak drwale i nie sciskaja kurczowo rekojesci (chyba ze trzeba w pewnych ekstremalnych sytuacjach;)) nieraz jednak przeszkadza srednica korka.

Nie ma tu jakichs atakow na nikogo, jest dyskusja wiec pisze wedle tego motto ponizej...

Gumo



Załączone pliki



#29 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 24 czerwiec 2008 - 21:33

w związku z tym ze dałem słowo ,że napisze coś na temat mojego avida po dłuższych testach a ,że dziś właśnie kijek ten został należycie przetestowany przez sumka około 120 cm napisze parę punktów na temat owego avida

- swietny uniwersalny kij 4 cm wobler na 0,18mm ładnie przygina szczytówkę pozwalając zaciąć slusznych rozmiarów klenia a zarazem można założyć linkę 12 15 lb i śmigać rapalą husky jerk 11 cm bądź ewentualnie dt 6

- kij ładnie wchodzi w parabolę trzymając świetnie bolenie 40 cm jednakże ma wystarczająco mocy w dolniku aby wyjąć słusznego rozmiaru rybę

-kijek nie boi sie główek 15 20 gr plus guma można nim fajnie łowić w opadzie na dalekich dystansach

- jest dalekosiężną armatą która świetnie się ładuje od 7 gram najlepiej jednak się spisuje przy woblerach 12 15 gr smaczkowe ołówki latały wystarczająco daleko w stronę Szwecji aby złowić belonę

- na dzień dzisiejszy inne moje kije lezą w koncie a na okrągło piłowany jest avid

o wykonaniu nie będę chyba nic pisał profesjonalizm pierwsza klasa Daniel xRods naprawdę robi kije z duszą i odrobiną szczęścia w sobie mimo iż kijek ma w sobie 13 (pozdrawiam Rafka :D)





#30 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 czerwiec 2008 - 16:29

Wszystko fajnie i nawet wiecej niz fajnie...ale czytelnikom to niewiele mowi. Oni z pewnoscia chcieliby wiedziec co to dokladnie jest za blank...?

Gumo

#31 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 czerwiec 2008 - 19:14

@gumo,

to ten Avid co go Daniel opisal w artykule nowy SCIII 9'6MF2

#32 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 29 czerwiec 2008 - 18:12

dokladnie tak jak friko mowi:)

p.s zagapilem sie i nie widzialem twojego posta gumo :D

#33 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 30 czerwiec 2008 - 13:45

... a ja postawiłem na troszkę mocniejszy, dalekosiężny patyk ( pod boleniówki 10-20gr i gumy na główkach do 25gr). Buduje u Daniela XRods Lamiglasa z XMG 9`6 do 21gr ( firmowy opis bynajmniej dziwny - myslę że 1 uncja byłaby jak najbardziej na miejscu ). Blank cięty, szybki z czułym szczytem...pierwsze testy w week :mellow:

#34 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 czerwiec 2008 - 19:34

Wypisz wymaluj G1000 12LB 21g, ktory juz zostal pzreze mnie zamoczony. Nijak nie wyglada na te 12LB...

Gumo

#35 OFFLINE   casso

casso

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 256 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 14 lipiec 2008 - 18:46

w związku z tym ze dałem słowo ,że napisze coś na temat mojego avida po dłuższych testach a ,że dziś właśnie kijek ten został należycie przetestowany przez sumka około 120 cm napisze parę punktów na temat owego avida

- swietny uniwersalny kij 4 cm wobler na 0,18mm ładnie przygina szczytówkę pozwalając zaciąć slusznych rozmiarów klenia a zarazem można założyć linkę 12 15 lb i śmigać rapalą husky jerk 11 cm bądź ewentualnie dt 6

- kij ładnie wchodzi w parabolę trzymając świetnie bolenie 40 cm jednakże ma wystarczająco mocy w dolniku aby wyjąć słusznego rozmiaru rybę

-kijek nie boi sie główek 15 20 gr plus guma można nim fajnie łowić w opadzie na dalekich dystansach

- jest dalekosiężną armatą która świetnie się ładuje od 7 gram najlepiej jednak się spisuje przy woblerach 12 15 gr smaczkowe ołówki latały wystarczająco daleko w stronę Szwecji aby złowić belonę

- na dzień dzisiejszy inne moje kije lezą w koncie a na okrągło piłowany jest avid

o wykonaniu nie będę chyba nic pisał profesjonalizm pierwsza klasa Daniel xRods naprawdę robi kije z duszą i odrobiną szczęścia w sobie mimo iż kijek ma w sobie 13 (pozdrawiam Rafka :D)


Od tygodnia jestem posiadaczem kija na tym blanku. Zbudowany, a jakże, u Daniela :D Potwierdzam powyższe opinie Szpiega.

Kij ochrzciłem dwoma przyzwoitymi bolkami. Pięknie trzyma rybę. Poza tym przetestowałem go pod kątem wabików kleniowo-jaziowych, jak i opadu (główki 15-20gr). Muszę powiedzieć, że bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie jego uniwersalność. Polecam jako wielkorzeczny uniwersał.

P.S. Żałuję, że kijek nie zrobił się przed moim czerwcowym wyjazdem do Szwecji, gdzie brakowało mi kilku metrów zasięgu przy okazji łowienia jeziorowych kropasów.

#36 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 15 lipiec 2008 - 06:48

@casso a ja już szukam czegoś z konkretnym powerem do gum na główkach 25 30 gram z na tyle subtelna szczytówka aby wystrzelił rapale husky jerk 12 cm na znaczna odległość oraz na tyle mocny aby walka z dwucyfrowym sumkiem była przyjemnością a nie stresem :mellow:

#37 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 15 lipiec 2008 - 06:53

@casso a ja już szukam czegoś z konkretnym powerem do gum na główkach 25 30 gram z na tyle subtelna szczytówka aby wystrzelił rapale husky jerk 12 cm na znaczna odległość oraz na tyle mocny aby walka z dwucyfrowym sumkiem była przyjemnością a nie stresem :mellow:

szpiegu, polecam lamiglasa 9`6 z XMG.... wezmę go na zlot to sobie przetestujesz...do takich zastosowań o jakich piszesz bedzie git...ja go zbroiłem z myślą o cięższej gumie i nielekkich wobkach ;)...szczytówka subtelna, opad gumą widzisz i czujesz, na szczytówce widać pracę zawieszonego w nurcie rippera...ale dolnik potwornie mocny, i mięsa na dwa patyki by starczyło :D ...

#38 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 15 lipiec 2008 - 07:36

bajer jest jeden musi współpracować z linka co najmniej 15 lb i sie nie bać 20 lb jak mi sie coś ubzdura, są miejsca gdzie trzeba położyć 30 i więcej gram i dobrze podbić okazuje się że sa jeszcze ryby na moim odcinku którym kijek do 3/4oz nie daje rady :mellow: oraz miejsca gdzie nikt nie łowi :D bo nie jest w stanie dojechać do dna


a może do tego wszystkiego trzeba było dorosnąć........

#39 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 15 lipiec 2008 - 07:57

...ja nim rzucałem 30gr głowami bez żadnego ale, i łowiłem w najbardziej nurtowych odcinkach mojej Oderki...opis firmowy można wsadzić między bajki...

#40 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 15 lipiec 2008 - 10:20

a realny opis według ciebie jaki powinien być ??





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: artykuł, blank, boleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych