Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Pytanie o underwrap - kiedy i jak stosować?

tech-rb omotka nici

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 24 grudzień 2008 - 14:30

Do kija 30 lb można spokojnie zastosować przelotki jednostopkowe – Mam uzbrojone bardzo dużo kijów 40 lb , 50lb do 130 150 g na jednej stopce tylko wyjściową daję dwustopkową . Dobrze przygotowana przelotka i dobrze polakierowana nie odpadnie jest znacznie silniejsza niż blank sam w sobie –dobrze zastosować forhan locking warp . Jak użyjesz małych i lekkich przelotek , bez podomotki to sumując ,to wszystko uzyskasz lepszy balans i lżejszy kij o bardziej żywej akcji . Jednak nie znaczy to ,że trzeba zbroić każdy ciężki blank lekko . Musisz zastanowić się do czego będzie on służył , na czym Ci zależy, w jakich warunkach będziesz łowił . Czy będzie to kij morski gdzie będziesz często uderzał o burty , czy też kij który będzie służył do wielu rzutów i precyzyjnego prowadzenia. Jak nie lubisz underwarp warto położyć cienką warstwę lakieru i na to montować przelotkę . Nie jestem fanem stosowania klejów termicznych , gdyż moim zdaniem nie można wtedy dobrze przesączyć omotki . Ale wiele wędzisk szczególnie fabrycznych jest w ten sposób montowane.

Pozdrawiam

Łukasz


#22 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 24 grudzień 2008 - 15:06

Na starszych modelach bywał termik regułą . Nawet niedawno przezbrajałem sobie starszego Lamiglasa , i pod oboma pierwszymi był ..
To wszystko , te niuanse , underwrapy , to rozkosze rodbuildera . Bez tego ani rusz , Łukaszu ..
To magia i wiedza , bez której bylibyśmy golasami z grafitem na sprzedaż w garściach .
Albo Smuggler albo Święta mną bujają ..
Najlepszego , panowie , w naszych poczynaniach ..


#23 OFFLINE   pietrus

pietrus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 581 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola

Napisano 24 grudzień 2008 - 15:35

To mnie Panowie zamotaliscie.Teraz to jestem zakręcony jak śledź po sztormie :wacko: .

#24 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 24 grudzień 2008 - 15:51

Napisz dokładniej co to za blank konkretnie, jakie przelotki, do czego chcesz go stosować to będzie łatwiej ci coś doradzić Bo ogólnie mówiąc do jednego 30 lb można założyć podomotki , do innego powinno się założyć a jeszcze innego nie ma absolutnie żadnej potrzeby ich zakładania Łukasz już Ci napisał że wiele zależny do czego i w jakich warunkach kij będzie używany, ja się pod tym podpisuję.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt wszystkim życzę :D





#25 OFFLINE   pietrus

pietrus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 581 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola

Napisano 24 grudzień 2008 - 17:58

Blank to Talon VI+ 2.75m 20-110g. Przelotki takie jak pisałem wyzej a zastosowanie to Sum i Głowatka.

Pozdrawiam

#26 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 25 grudzień 2008 - 00:16

Więc moim zdaniem argument o dodatkowym niepotrzebnym obciążeniu kawałkiem nitki i cienką warstewką żywicy tego konkretnego blanku i utraty przez to jego dynamiki, balansie etc jest całkowicie bezpodstawny. Wg mnie możesz spokojnie zakładać

Pozdr

#27 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 25 grudzień 2008 - 00:40

Przy takim blanku i zastosowaniu jakie opisałeś przede wszystkim kierowałbym się komfortem i lekkością jak sugerował @Gumo. Dałbym pierwszą , lub dwie dwustopkowe a resztę na jednej stopce –ale dość duże na szczycie 8 np. blag lub nowe alconite w ramce V–mają duży prześwit przyda się to przy łowieniu w mrozie na głowatce . Podomotki to trochę rzecz gustu przy takim kiju natomiast wędką z lekką szczytówką będziesz łowił dużo przyjemniej i przez to skuteczniej :D .

Pozdrawiam
Łukasz


#28 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 grudzień 2008 - 14:43

Kazda wedka to jest osobny projekt, wszystko zalezy od warunkow i preferencji. I kazda bedzie wynikiem jakichs kompromisow...
Podobna do rozpatrywanej wedki mialbym juz dawno zrobiona ale...nie za bardzo mam jak wykorzystac... :D
Na glowatke nie jezdze...sumy lowie albo z lodzi albo z lodzi i poza Polska(troche inne warunki)...na tajmienie moze pojade...na lososia by mi sie przydala.
Wbrew pozorom kazda z tych ryb bedzie miala swoje preferencje. Na głowe to slyszalem lowi sie sporymi woblerami czesto (sztywnosc szytowki nienajmniejsza potrzebna zeby dalo rade zaciac) i w mrozie(preferowana duza srednica wewn. przelotek - zamarzanie)...sum z brzegu to rowniez rynny z silnym uciagiem ale rowniez poza glownym nurtem - nocne lowienie, dochodzi problem z zatrzymaniem z brzegu stajacej w poprzek nurtu ryby (z lodzi wyglada to inaczej)...łosos to potrzebna duza moc w dolniku i niewypasiona szzcytoweczka, zeby dalo rade lowic mala przyneta. Tajmien jak na razie jest dla mnie niewiadoma ale zakladam, ze typy podobne do glowatki.

Wybrany przez Ciebie kij to Talon 30LBS z niezbyt gruba szzcytowka nr 6. Na bardzo nurtowe sumy moze byc za delikatny, na nocne wysmienity...na glowatke ok pod warunkiem, ze nie bedziesz przesadzal z wielkoscia przynety(oporem w wodzie).

Otoz pomijajac nastawianie sie na potwory gatunku sumowego, moje obserwacje dowodza, ze rzeczywiscie przelotki jednostopkowe typu LV wytrzymuja duzo. Z tym, ze ja lowilem z lodzi...co daje mozliwosc splyniecia razem z sumem. Z brzegu trzeba go albo zatrzymac albo za nim isc.
Ale kij bedzie noszony w lapie caly dzien...
Czyli 1sza albo 2ie od kolowrotka Fuji SV a reszta LV albo wszystkie SV(jak sie boisz :D ...ja bym sie troche bał),szzcytowa 8ka ale z uwagi na zamarzanie moze nie typu PST.

Jak zauwazylem dobrze jest poprzymierzac rozne przelotki zanim podejmie sie decyzje. Wazne jest jak kij sie zachowa w trakcie 2óch prob: proby rzutu (mozna przelotki zamocowac na plastry - sprawdzone, trzyma dosc mocno)) oraz probyholu.
Trzeba tak wykonac, zeby nie bylo nienaturalnych przeciazen i zeby rzutowo bylo poprawnie.
W razie watpliwosci nie wahalbym sie dac przelotki nr 40 od str. kolowrotka, na obciazenie to nie wplywa(blisko od uchwytu) a moze byc lepiej rzutowo.

Gumo





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, omotka, nici

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych