Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Liwiec


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1136 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   polk

polk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaKałuszyn
  • Imię:Paweł

Napisano 26 styczeń 2014 - 23:08

Dla mnie herbową rybą Kostrzynia jest płoć.

Mimo iż jako 10-latek stałem z kolegami w wodzie po kolana i mąciłem wodę. W lewej ręce kanaka na mleko do przetrzymywania złowionych kiełbi, w prawej wędka. Wtedy bambusowa.

Robaki z karpy tam gdzie się krowy poi. 

Potem płotki łowione z dziadkiem na białą parzoną pszenicę. Czasami udało się przechytrzyć grubego golca (jelca). 

Pierwsze klenie na wiśnie. O szczupakach i okoniach już nie wspomnę.

To będę pamiętał.

 

A dlaczego płocie ba dały mi dużo frajdy i chyba jest to najliczniejszą rybą w Kostrzyniu.



#222 OFFLINE   dru

dru

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaNieporęt
  • Imię:Darek

Napisano 28 styczeń 2014 - 14:19

Pewnej wiosny nad Liwcem.... (Węgrów)

Załączone pliki


Użytkownik dru edytował ten post 28 styczeń 2014 - 14:21

  • Mikros i Krystekwolf lubią to

#223 OFFLINE   dru

dru

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaNieporęt
  • Imię:Darek

Napisano 28 styczeń 2014 - 14:31

... i jeszcze wijący się Liwiec w w okolicach Pierzchał (Węgrów - Wyszków) w czerwcu.

 

Załączone pliki


  • Przemek lubi to

#224 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 28 styczeń 2014 - 21:02

Czyżby widoczek z góry widokowej? :)

Za zakrętem (z lewej strony zdjęcia) jest kilka fajnych miejscówek z kleniami  :D



#225 OFFLINE   dru

dru

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaNieporęt
  • Imię:Darek

Napisano 28 styczeń 2014 - 21:58

Tak to właśnie to miejsce. Bardzo klimatyczne miejsce, niestety zdjęcie nie oddaje w pełni piękna tego krajobrazu.  Rzeka jest bardzo urozmaicona i ciekawa od tego miejsca aż do rejonu Starej Wsi. Są tu  odcinki bardzo wijące się z podmytymi skarpami, są wypłycenia że można przejść je w wodzie po kolana, ale i są miejsca dość wąskie gdzie znajdziemy kilku metrowe, głębokie doły i rynny. Są miejsca gdzie rzeka płynie przez łąki, na brzegach prawie nie ma krzaków, drzew i wreszcie są miejsca gdzie ciężko jest przedrzeć się do wody przez gęstwinę. Dość dużo zwalonych drzew (teraz chyba jeszcze więcej niż kiedyś z racji pojawienia się bobrów). Kilka małych dopływów. Kilka śluz, elektrowni wodnych. Starorzecza gdzie można spotkać piękne liny i karasie. W tym roku na pewno tam zawitam. Może nie spotkam się znowu z pięciokilogramowym kaczodziobym czy ponad kilogramowym garbusem ale ponownie doświadczę tego piękna i spokoju czego i Wam życzę.        



#226 OFFLINE   dru

dru

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaNieporęt
  • Imię:Darek

Napisano 29 styczeń 2014 - 20:40

A tu jeszcze Liwiec z lotu ptaka w okolicach Pierzchał (pomiędzy punktem widokowym Sowia Góra a Jarnicami).
Zamieszczone dzięki uprzejmości autora - Romana Postka.
Odsyłam również do zapoznania się z ciekawą stroną źródłową http://www.liw-zamek...=galeria&p=594 gdzie można poznać i zaznajomić się z historią doliny Liwca.

Załączone pliki



#227 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 29 styczeń 2014 - 20:55

Stronkę znam, ale polecam wszystkim interesującym się naszą rzeczką i okolicą.  :)



#228 OFFLINE   dru

dru

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaNieporęt
  • Imię:Darek

Napisano 29 styczeń 2014 - 21:05

Bartek, czy wiesz może czy planuje się jakieś działania odnośnie bobrów które dość mocno w ostatnim czasie zaczęły zmieniać krajobraz nad Liwcem? To dość świeży nabytek nad tą rzeką który dość mocno się tu rozpanoszył.

#229 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 29 styczeń 2014 - 21:36

"Wiceprezes Jerzy Szczęśniak przedstawił informację na temat wniosku o ograniczenie liczebności populacji bobra w naszym regionie. W chwili obecnej brak woli władz województwa i powiatów do rozwiązania tego problemu. Wojewoda mazowiecki gotów jest wyrazić zgodę na odstrzał kontrolowany, ale nie będzie pokrywał kosztów z tym związanych. Podobnie Marszałek województwa mazowieckiego. Koszty generuje konieczność utylizacji zabitych zwierząt. Myśliwi naszego regionu również nie chcą ponosić dodatkowych wydatków z tego tytułu. Środowisko myśliwych jest gotowe do wykonania odstrzałów kontrolowanych pod warunkiem znalezienia źródeł finansowania takiej operacji."

 

To fragment protokołu z posiedzenia ZO w Siedlcach w dniu 26 września 2013. Kłopot polega na ilości bobrów. Żeby odstrzał kontrolowany przyniósł efekty trzeba zabić około 25-30 rodzin, 4-5 sztuk w każdej, co daje 100-150 zwierzaczków. Koszt odstrzału i utylizacji to około 250-300 zł za sztukę, robią się z tego poważne pieniądze. Druga sprawa, że okręg nie bardzo ma możliwość prawną sfinansowania takich działań. Nie jest to działalność statutowa, trudno ubrać to w zagospodarowanie i ochronę wód, żaden myśliwy nie wystawi rachunku. 

Członkowie i ZO widzą problem, wniosek pojawił się na zjeździe delegatów kół, ale brak sposobów na rozwiązanie. :( 

Może Ty, albo inni koledzy mają jakieś pomysły?



#230 OFFLINE   dru

dru

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaNieporęt
  • Imię:Darek

Napisano 29 styczeń 2014 - 22:39

A rozmawialiście może z kimś z kół łowieckich z naszego terenu? Może akcję trzeba by rozpropagować szerzej nie tylko na naszym terenie ale i poza granicami? (to tak na szybko) Bo ten gryzoń staje się dość duży problem nie tylko w tym rejonie. Myślę że trzeba działać bo za chwilę drzew nie będzie wcale a wały (tam gdzie są) będą jak szwajcarski ser.



#231 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 29 styczeń 2014 - 23:04

Owszem, rozmawialiśmy. Problem z gryzoniami jest taki, że nie są atrakcyjnie łowiecko, ani gospodarczo. Tylko problem, frajdy żadnej. 



#232 OFFLINE   dru

dru

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaNieporęt
  • Imię:Darek

Napisano 29 styczeń 2014 - 23:26

Oni powinni coś doradzić.

Człowiek ten jest autorem opracowania modelu gospodarowania populacją bobra.

dr Andrzej Czech

Towarzystwo Naukowe Castor
Sławkowska 12, 31-014 Kraków



#233 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2014 - 23:38

"Koszt odstrzału i utylizacji to około 250-300 zł za sztukę, robią się z tego poważne pieniądze. 

 

To ja mam taki wniosek racjonalizatorski, rodem z książek Karola Maya.

 

Dajcie po wsiach ogłoszenie, że płacicie po 50 zł za skalp bobra. Chłopy przeliczą se na flaszki i szybko porządek zrobią nad wodą. za 1/6 kosztów. 


  • Paweł nizinny i godski lubią to

#234 OFFLINE   dru

dru

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaNieporęt
  • Imię:Darek

Napisano 29 styczeń 2014 - 23:54

Z tego co poczytałem to bóbr jest gryzoniem tak jak szczur a gryzonie w momencie zagrożenia gatunku zaczynają się jeszcze intensywniej rozmnażać i przemieszczać zajmując nowe terytoria. Potrzebna jest tu odpowiednia gospodarka i przesiedlenia - bardziej naukowe podejście do tematu niestety.



#235 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 styczeń 2014 - 00:13

Myślę, że nie doceniasz Indian dru ;)  ale ok, rozumiem że takie są uwarunkowania że musi być naukowo, w oparciu o instytucje



#236 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 styczeń 2014 - 01:12

Paweł. ja myslę, że 20 zł wystarczy . Szybko byśmy sie modlili aby bobry powróciły.



#237 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 30 styczeń 2014 - 09:51

Darek, zrozum, nie jest problemem zdobycie zgody na odstrzał, problemem jest kasa. Samorządy mają to w d...., nie interesują ich problemy wędkarzy (z nielicznymi wyjątkami). Myśliwi nie chcą łazić po krzaczorach, marnować amunicji i jeszcze wywozić truchło do zakładu utylizacji.

 

W Polsce już nie ma dokąd przesiedlać bobrów, trochę oddaliśmy Niemcom, skandynawom, Litwinom i Słowakom. Teraz klną, że się rozmnożyły wściekle.

 

A chłopi już pomalutku zawzinają się na boberki, niestety niewielu ich. Większość gruntów nad Liwcem (nad Bugiem również) to nieużytki, więc nikomu nie przeszkadza znikanie drzewostanu i obrywanie burt.



#238 OFFLINE   dru

dru

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaNieporęt
  • Imię:Darek

Napisano 30 styczeń 2014 - 10:24

Chyba źle to sformułowałem, chodziło o  porozumienie się z kołami łowieckimi aby znaleźć jakieś rozwiązanie, nie koniecznie masowy odstrzał, bo i pieniądze są potrzebne na to a "towar" nie jest rozchwytywany.(Małe zapotrzebowanie na czapki;-))  Być może mają jakieś rozwiązanie tego problemu. Mój #post 232 - może pomogą w rozwiązaniu problemu, bo to już chyba ogólnokrajowy problem się robi. Trzeba poszukać przyczyny takiego stanu a nie walczyć ze skutkami bo w tym wypadku rezultaty są jeszcze gorsze (zwiększona płodność i częstotliwość narodzin nowych bobrów) 


Użytkownik dru edytował ten post 30 styczeń 2014 - 10:41


#239 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 30 styczeń 2014 - 11:23

Obawiam się, że bez zaangażowania samorządów, szczególnie na szczeblu wojewódzkim, będzie ciężko coś zdziałać. Potrzeba rozwiązań systemowych, a nie lokalnych porozumień wędkarzy i myśliwych. Na początek chcieliśmy doraźnie ograniczyć liczebność, by zyskać na czasie.

Pogadam z paroma ludźmi, może uda się rozpocząć jakąś kampanię od strony kilku ZO, to już byłby jakiś znaczący głos w sprawie. Myślę, że jest szansa zaangażować w temat kilku członków ZG.



#240 OFFLINE   dru

dru

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaNieporęt
  • Imię:Darek

Napisano 30 styczeń 2014 - 11:51

Niestety problem z bobrami jest ogólnokrajowy i jak zwykle chodzi głownie o pieniądze. Obecnie mieszkam nad Zalewem Zegrzyńskim i bobrów jest tu również całe mnóstwo. Dziwi mnie to że dopóki problem jeszcze jest dość mały to nikt za bardzo nie kwapi się nim zająć (chodzi o samorządy). Przecież nie tylko chodzi tu o dewastację krajobrazu, ale i straty spowodowane zniszczeniem wałów przeciwpowodziowych, grobli oraz podtopieniami związanymi ze spiętrzaniem wód przez te gryzonie czy nawet sprzątaniem zalegających ściętych drzew. Zostaje jeszcze przecież spadek atrakcyjności regionu na skutek zniszczenia krajobrazu.  Są to wymierne pieniądze które trzeba będzie przeznaczyć na odbudowę tych obiektów, sprzątanie drzew, odszkodowania.... . 
Z tego co wiem w samorządach rozmawia się już o ty. Niestety brak działań. Musimy wywołać ogólną dyskusje społeczna na ten temat pokazać zagrożenia uświadomić że opłaca się bardziej zapobiegać niż przeciwdziałać skutkom.   

Piszesz Bartek że:

"Na początek chcieliśmy doraźnie ograniczyć liczebność, by zyskać na czasie."

W wypadku bobrów może to przynieść wręcz odwrotny skutek - może być ich jeszcze więcej. 

Min mówi o tym właśnie to opracowanie no i jest rozwiązaniem systemowym.

http://pracownia.org...02,article,2203


Użytkownik dru edytował ten post 30 styczeń 2014 - 11:52

  • deejaybialy lubi to