Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jerkbait's Myth Busters czyli Wędkarscy Pogromcy Mitów! Edycja specjalna.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
297 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5361 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 01 marzec 2014 - 10:23

A jakby tak w ramach obalania mitów nie czepiać się obalania jednego i wszystkie te 'odgórne" zanegować?

To znaczy odrzucić jednocześnie:

- długość do łokcia

- anorektyczność programową uzbrojenia

- najlżejsze kołowrotki

A skupić się na tym dla kogo do czego, czym i gdzie,- to może wyszło by co osobistego  :P


  • kogut lubi to

#122 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 01 marzec 2014 - 14:35

A moim zdaniem na wyważenie kija ma decydującą role długość rękojeści,zbalansowanie blanku. Niektóre blanki są tak wyważone ,że biorąc je do łapek w miejscu gdzie byłby kręcioł wogóle nie lecą na pysk(np k2) ,a inne czujemy że nawet 30g w gałce może być mało ,aby dobrze wyważyć kij(np Vecter Boron)(przy tej samej długości i mocy)

Doczytałem dotąd i w 100% się zgadzam.

Balans blanku najpierw,długość rękojeści jak najbardziej,później rodzaj materiału na rękojeść( w zależności jaka długość preferujemy),gałki doważające owszem jeśli nie chcemy wydłużać rękojeści w nieskończoność.

Sam kołowrotek ma bardzo mały wpływ.Jeśli kij jest wyważony bez kołowrotka ,w okolicy miejsca mocowania młynka ewentualnie maks do końca standardowego fore,to w zasadzie każdą wędkę można wyważyć każdym kołowrotkiem,bo masy przybywa lub ubywa w okolicy chwytu.



#123 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1645 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 01 marzec 2014 - 15:20

Prosze sie wybrac na wiosenne łowienie po 10 godz dziennie przez 7 dni....  z wędka nieprzemyslana pod dany kołowrotek, nie mowic juz o przyneteach jakie beda miotane z danego kija...  No chyba ze na wyjazd zabierze sie dwa fotele i parkiet do łodzi :)


Użytkownik yglo edytował ten post 01 marzec 2014 - 15:21

  • Negra lubi to

#124 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 01 marzec 2014 - 15:21

Dąbek ma absolutną rację. Dzisiaj przykleiłem samą wędkę bez kołowrotka do mojej ramki i zgodnie z oczekiwaniami, waga dała ponownie wynik 16 gr. Czyli kołowrotek nie wyważa wędki. Zdjęcia na dowód wstawię później.


  • kotwitz lubi to

#125 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 01 marzec 2014 - 15:24

Prosze sie wybrac na wiosenne łowienie po 10 godz dziennie przez 7 dni....  z wędka nieprzemyslana pod dany kołowrotek, nie mowic juz o przyneteach jakie beda miotane z danego kija...  No chyba ze na wyjazd zabierze sie dwa fotele i parkiet do łodzi :)

Takie posty nic nie wnoszą, ponieważ są niemerytoryczne. Wszystko to odczucia: proszę się wybrać... wędka nie przemyślana do kołowrotka... itd. Tymczasem suche fakty, potwierdzone doświadczeniem fizycznym są zgoła inne. Zresztą każdy w łatwy sposób może to sprawdzić sam. Odwagi.


  • iksmen lubi to

#126 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 01 marzec 2014 - 15:39

wyjścia nie ma, to nie kołowrotek trzeba dopasować pod wędkę, tylko wędkę i kołowrotek pod przynętę i stawiany przez nią opór w wodzie ... :lol:
nie rozumiem co ma dać wyważenie na sucho wędki skoro zależnie od tego czy ciągniemy gumkę, woblera czy blachę, będziemy mieli do czynienia z zupełnie inną siłą działającą na nasz łokieć, nie wertowałem przepychanek, jeśli ktoś zadał + odpowiedział na to pytanie to wybaczcie lenistwo :rolleyes:

Lenistwo wypłynęło bardzo szybko, widzę że @Godski ma podobne przemyślenia


Użytkownik Panek edytował ten post 01 marzec 2014 - 15:41


#127 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 01 marzec 2014 - 15:39

Witam

Wątek z punktu widzenia twórcy odniósł niewątliwie sukces.Raz-sprowokował dyskusję.Mniej lub bardziej merytoryczną,osobistą zagotowaną,humorystyczną.Jak zwał tak zwał :) Dwa-włożył kij w mrowisko.Znając już trochę(z"czytania tylko")autora podejrzewam,że o to także chodziło :D .Wracając do sedna,wątek mnie osobiście utwierdził w przekonaniu które mam juz od dawna.Jak będę chciał sparować nowy kij z nowym kołowrotkiem to nie będe się pie.....ł jego wagą tylko jak zawsze sprawdzę jak mi leży zestaw w łapie.I coś mi się wydaję że tak będzie lepiej niż zakładać wątek z pytaniem jaki kołowrotek,o jakiej wadze wyważy kij 2,70.Mając nadzieję że nie obraziłem zwolenników liczenia gramów wszelakich,

Pozdrawiam :D  :D



#128 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1645 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 01 marzec 2014 - 15:45

Doswiadczenie z fotelami nie wnosi absolutnie NIC, bo tak sie ryb nie łowi zeby nie bylo linki, przynety i wody... tyle w merytoryce PUSTOSTANU :)


Użytkownik yglo edytował ten post 01 marzec 2014 - 15:49

  • Wojtek B. i krzychun lubią to

#129 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 01 marzec 2014 - 15:54

Doswiadczenie z fotelami nie wnosi absolutnie NIC, bo tak sie ryb nie łowi zeby nie bylo linki, przynety i wody... tyle w merytoryce PUSTOSTANU :)

Doświadczenie z fotelami daje dokładną odpowiedź na pytanie czy kołowrót wyważa wędkę. I tylko tyle. Nic tam nie było o linkach, przynętach, numerze butów łowiącego czy jego stosunku do służby wojskowej. Bo i nie miało być. Wątpiący Tomasze uporczywie usiłują podważyć suche fakty, skierowując uwagę czytających na inne czynniki typu przynęta czy linka, uciekając zarazem od meritum. A przecież nie o to tutaj chodzi.

Niech będzie, przypnę buźkę :)


Użytkownik skippi66 edytował ten post 01 marzec 2014 - 15:56


#130 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1645 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 01 marzec 2014 - 15:59

Ale to takie doświadczenie  typu ; czy Krowa daje SER....  no nie daje i kazdy  (chyba) o tym wie...  :)


  • kogut, makamba i Rheinangler lubią to

#131 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 01 marzec 2014 - 16:42

A ja nadal bede sie upieral ze waga kolowrotka na wply na balans wedki.Zawsze musi byc srodek odniesienia, wywazenia, bezwladnosci, jak zwal tak zwal.Bezsenwowne jest (bez urazy) badanie wywazenia wedki w taki sposob.Musimy miec z jednej strony czesc wedki, punkt podparcia a dopiero pozniej kolowrotek i dolnik.Trzymajac wedke w dloni (w zaleznosci od chwytu) ale chyba kazdy trzyma chociaz jeden palec przed stopka kolowrotka.Na tym palcu jest punkt podparcie i wszytsko co znajduje sie poza tym palcem-dwoma-trzema ma za zadanie robienia przeciwwagi dla czesci od szczytu dop pierwszego palca na wedce.Jak skippi sam zauwazyles bez kolowrotka blank wazy tyle samo.Teraz zlapcie swoje wedki bez kolowrotko i zobaczcie ze dzwignia wypada na pierwszym palcu(palcach) na wedce a nasada dloni wykonuje nacisk na dolnik z taka sila aby zrownowazyc sile z jaka leci czesc szczytowa ku ziemi.Czyli im ciezszy kolowrotek tym sila nacisku naszej dloni na dolnik musi byc mniejsza a co za tym idzie mniej nas boli reka a zestaw jest lepiej wywazony.Jesli jak pisalem kilka postow wyzej ktos ma super wedeczke dobrze wywazaona to mozna zalozyc cokolwiek i nie bedzie problemu ale sa kija (blanki) ciezkie do wywazenia, ja takim kijem lowilem, bez odpowiedniego kolowrotka jest meka, z ciezszym kij "sam rzuca".


Użytkownik grunwald1980 edytował ten post 01 marzec 2014 - 16:43


#132 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1645 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 01 marzec 2014 - 16:52

Zeby nie byc gołosłownym, zeby byc merytorycznym:

 

Na tym zdjeciu trzch Kolegów trzyma wedke, jeden od szczytu, drugi od dolnika a trzeci od patyka:

 

Załączony plik  10.jpg   163,86 KB   12 Ilość pobrań

 

A teraz na powaznie i od siebie: Prawidłowe umiejscowienie uchwytu kołowrotka na blanku w zgraniu z przewidywanym do blanku/wedki kołowrotkiem powoduje optymalne znalezienie srodka ciezkosci zestawu ( bez linki i przynety) w krótkich kijach max 10cm od stopki kołowrotka w kierunku szczytu (ten punkt wywazenia) w kijach długi max 15 cm od stopki. Wtedy takim kijem łowi sie z przyjemnoscia i poczuciem lekkosci...  Mozecie mnie koledzy skorygowac co do tych cm od stopki, bo to wynika z mojego doswiadczenia.


Użytkownik yglo edytował ten post 01 marzec 2014 - 16:56

  • pepso i krzychun lubią to

#133 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 01 marzec 2014 - 17:05

Fajny ogólnie pomysł autora i nie chciałbym nikogo krytykować tym bardziej, że te testy kosztowały trochę zachodu a nie każdemu się chce i na to się zdobywa.

Nie chcę gwiazdorzyć, ale z mojej strony pragnę zauważyć i nie potrzebuję do tego testów organoleptycznych, że nacisk na wagę będzie różny zależnie od kąta nachylenia szczytówki na wagę, a kołowrotek o środku wyważenia w środku stopki, będzie potęgował odchylenie standartowe od mediany czyli kąta, który będzie dawał wartość 0 na wadze. W wędkach gorzej wyważonych mediana będzie dziwnym kątem jeśli byśmy to przełożyli na praktykę, ale w teorii to suche dane, które są prawidłowe.

Ogólnie rzecz biorąc temat jest na tyle szeroki, że wiele osób podchodząc do tego z różnych perspektyw może mieć po części rację i bronić swojego stanowiska skutecznie, jednak zadajmy sobie pytanie czy warto ;)

Możemy wprowadzić kolejną zmienną czyli, różne kołowrotki poza różną masą będą miały różne punkty środka ciężkości jeśli chodzi o uchwyt i nie zawsze to jest idealnie na środku, jednak ta zmienna już całkowicie wywoła zamęt w pomiarach ;)



#134 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 01 marzec 2014 - 17:26

Fajny ogólnie pomysł autora i nie chciałbym nikogo krytykować tym bardziej, że te testy kosztowały trochę zachodu a nie każdemu się chce i na to się zdobywa.

Nie chcę gwiazdorzyć, ale z mojej strony pragnę zauważyć i nie potrzebuję do tego testów organoleptycznych, że nacisk na wagę będzie różny zależnie od kąta nachylenia szczytówki na wagę, a kołowrotek o środku wyważenia w środku stopki, będzie potęgował odchylenie standartowe od mediany czyli kąta, który będzie dawał wartość 0 na wadze. W wędkach gorzej wyważonych mediana będzie dziwnym kątem jeśli byśmy to przełożyli na praktykę, ale w teorii to suche dane, które są prawidłowe.

Ogólnie rzecz biorąc temat jest na tyle szeroki, że wiele osób podchodząc do tego z różnych perspektyw może mieć po części rację i bronić swojego stanowiska skutecznie, jednak zadajmy sobie pytanie czy warto ;)

Możemy wprowadzić kolejną zmienną czyli, różne kołowrotki poza różną masą będą miały różne punkty środka ciężkości jeśli chodzi o uchwyt i nie zawsze to jest idealnie na środku, jednak ta zmienna już całkowicie wywoła zamęt w pomiarach ;)

Pewnie że tangens jest ważny :), tyle że u mnie miał zawsze tę samą wartość. Naprawdę nie ma co komplikować, wynik jest jednoznaczny. Wartość wyniku też nie ma znaczenia, ważne ze zawsze była ta sama.



#135 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 01 marzec 2014 - 17:33

Pewnie że tangens jest ważny :), tyle że u mnie miał zawsze tę samą wartość. Naprawdę nie ma co komplikować, wynik jest jednoznaczny. Wartość wyniku też nie ma znaczenia, ważne ze zawsze była ta sama.

Ja poprzednio pisałem, że w teorii twój test ma 100% prawo istnienia i trudno się nie zgodzić. Praktyka wprowadza jednak zmienne o, których napisałem wyżej i to one dają różne punkty odniesienia i spojrzenia na zagadnienie.

Właściwie to nie ma o co się spierać ;)



#136 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 01 marzec 2014 - 17:45

 

Właściwie to nie ma o co się spierać ;)

No właśnie. :)



#137 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9512 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 01 marzec 2014 - 18:01

A nad wodą pięknie ;)

eaadc8010583ca0fm.jpg



#138 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 marzec 2014 - 18:09

Coś Ci Waldek ta wędka za mocno na pysk leci. Niewyważona jakaś taka ..... :ph34r:  :ph34r:


  • popper, pepso i krystiano1981r lubią to

#139 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9512 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 01 marzec 2014 - 18:14

Coś Ci Waldek ta wędka za mocno na pysk leci. Niewyważona jakaś taka ..... :ph34r:  :ph34r:

Bo i, jak widać, patyczki do podtrzymania inne niż użył @skippi :lol:  

Pięknie, słonecznie i....pusto ale ciekawiej, niż pitolić o abstrakcjach ;)


  • patu, pepso i Del Toro lubią to

#140 OFFLINE   darogryf

darogryf

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 258 postów
  • LokalizacjaGryfino

Napisano 01 marzec 2014 - 19:09

Skippi jestem z tobą. Kopernik też był sam na początku. W tym doświadczeniu można wprowadzać coraz więcej zmiennych które będą mącić ogólny obraz, ale ważne jest jedno.

Jak się komuś coś wydaje to oznacza nic innego, że mu się wydaje.

Ty sprawdziłeś.


  • skippi66 lubi to