Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rodbuilderzy prezentują – wędki okoniowe (cz. II)

artykuł blank okoń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 02 wrzesień 2008 - 16:27

Panowie ale w czym temat bo ja już zaczynam się gubić sam przez wiele lat łowiłem okonie na rzece a także na jeziorach zarówno z brzegu a także z łodzi, miałem okazję łowić okonie zarówno kijem 6`8 jak i 9,6 o mocach od 8 do 12 i więcej lb zarówno żyłką jak i plecionką chyba wszystkimi przynętami jakimi można kusić okonie i jestem pewien ze z tych wszystkich kiji najlepiej do tego nadawał się krótki kijek z bardzo subtelną szczytówką i mocnym dolnikiem ale może wyjaśnię dlaczego tak myślę i odniosę się do sytuacji z naszego zlotu na Pomorsku.

Stajemy na jednej główce razem ze spigotem ja kijek do 5/8 oz pod casta on 1/2 oz tez pod casta obydwa kije robione na blankach scIV o akcji typu xfast zakładam gume na glowce ok 15 gram i wykonuje rzut w klatkę na środku której jest lekkie wypłycenie wynoszące się nad dno okolo 1,2, 1,5 w pierwszym opadzie następuje przytrzymanie tnę ale pusto zmiana przynęty na kopytko na 8 gr główce i ponowne branie teraz ryba już siedzi, z wody wyjeżdża rybka dlugosci 20 cm wszystko dzieje sie na 25 30 metrach albo jeszcze dalej kijek ten wykonał świetną robotę wypluł relatywnie małą przynętę na właściwą odległość świetnie pokazał moment brania i pozwolił zaciąć relatywnie małą rybę na dużej odległości, żeby było jeszcze śmieszniej spigot zakłada obrotowkę WRTA nr 1 i zaczyna łowić okonki takiej samej wielkości co można zauważyć na załączonej fotce

@szpiegu, zasady publikacji zdjec

kije takie mi świetnie leżą i odpowiadają moim potrzebą bo:

- szybkość blanku pozwala mi robić z przynetą co tylko zechcę podbijać na raz na dwa albo robić jeden bardzo długi opad

- subtelna szczytówka fajnie przenosi brania na suwaku a także na opadzie

- mocny dolnik pozwala zaciąć mi rybę na znacznych odległościach co na odrze ostatnio jest regułą gdyż ładne okonie stoją na środku klatki na głębszej wodzie

- wystarczająca moc kija pozwala zaoszczędzić nerwów związanych z niespodziankami w postaci wyrośniętego szczupaka czy sandacza

- możliwość zastosowania zarówno obrotówki nr 1 a za chwilę kopytka na główce 6 8 gram a później innej większej gumki na glowce 15 gr i poprowadzeniu tego jak się chce

to co napisałem odnosi się do okoni ponad 25 cm gdyż łowienie rybek około wymiarowych przestało mnie bawić gdybym dalej chciał łowić takie rybki to robił bym sobie kijek ale do max 7 gr ale tez na blanku hot shot




#22 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 postów
  • LokalizacjaKowary

Napisano 02 wrzesień 2008 - 18:24

Spigocie , ja szczerze Ci gratuluję śmiałości i temperamentu . Myślę , że takie objawienia są jednym z cenniejszych efektów cyklu o wedkach .
Zachęcic i osmielić innych i niezdecydowanych do wyjścia z cienia..
Inaczej pozostaje czysta scholastyka sprzętowa . Miła i pouczająca , ale siłą rzeczy ograniczona . Tyle że odważnych z własnym bagażem doswiadczeń , jak widzę , na palcach ciągle liczymy ..



Witaj Sławku dzięki za słowa otuchy to jest jak walka z wiatrakami.

Choć czasami się nie zgadzam z czyimś zdaniem to piszę bez owijania w bawełnę . Pozostawiając autorowi wiarę w to że szanuję jego zdanie. Często jest tak i to przekonałem się wielokrotnie jak odskoczę od szablonu że to od dziś jest czarne a ja twierdzę że widzę śnieżną biel to wtedy mnie malują na czarno i jestem zwykła czarną owcą.
Już chodzą pogłoski o spigocie zadymiaczu.

Tylko że czasami jak się coś czyta to aż się palce rwą do napisania na dany temat odpowiedz czy sprostowanie z własnego punktu widzenia czy doświadczenia. I nie w celu rozkręcenia piekła na forum tylko po to aby znaleźć wspólnie jakąś odpowiedz czy rozwiązać WSPÓLNIE problem. Bo każdy z nas cały czas się jeszcze i wciąż uczy i uczył będzie.

#23 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 postów
  • LokalizacjaKowary

Napisano 02 wrzesień 2008 - 18:27

@szpiegu już zdjęcie poszło do piachu

dlatego nie wstawiałem okoni złowionych na paprocha bo po co
w sumie te duże okonie też w tym wątku nie są potrzebne już idę usunąć :mellow:

@ FRIKO zwany (DELETE) :lol:

tak się składa że ta fotka była świetnym i na miejscu przykładem.
Ja też potrafię usuwać i tylko usuwać. :lol:





#24 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 02 wrzesień 2008 - 18:33

hm dyskusja w sumie fajna. mamy argumenty, jakieś tam tezy, dużo doświadczenia tylko czasami być może jestem przewrażliwiony) odnoszę wrażenie ze zamiast przedstawiać swoje zdanie, poparte jakimś tam doświadczeniem, autor postu (nie mam tu nikogo konkretnego na myśli) próbuje przekonać cała resztę ze to on właśnie ma racje...




#25 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 02 wrzesień 2008 - 19:03

Skromnym zdaniem. Moim.
Rację ma ten, kto łowi skutecznie, takim sprzętem, jakim dysponuje ;)


#26 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 02 wrzesień 2008 - 19:39

@moderator który usunął moją fotkę


Zdaję sobie sprawę, że wywalona fotka może nie spełniała kryteriów jakiegoś tam regulaminu który za bardzo mnie nie interesuje, powyższa fotka miała być fotką poglądową a nie przedstawiającą rybę jako trofeum i odnosiła się ona do wypowiedzi nawiązujących, że kije typu hotshot bądź dropshot nie nadają się do łowienia małych ryb na małe przynęty ,FOTOGRAFIA TA MIAŁA UKAZAĆ ZE MOŻNA I SIĘ DA ŁOWIĆ W TAKI SPOSÓB TAKIMI A NIE INNYMI PRZYNĘTAMI BO CZASAMI JEST TAK, ŻE JAK KTOŚ NIE ZOBACZY TO NIE UWIERZY.

Zdaję sobie sprawę ze istnieją pewne regulaminy nie koniecznie akceptowane przez użytkowników naszego forum ale my nie mamy takiej siły aby moderować forum w przeciwieństwie do niektórych. NIE CHCIAŁEM ŹLE


Wiem, że dla niektórych czarne jest czarne a białe jest białe ale dla mnie po drodze istnieje jeszcze jakieś dziesięć tysięcy odcieni szarości.


kolor czerwony proszę pozostawić dla administratora forum :D KRZYCZEĆ też nie trzeba

#27 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 wrzesień 2008 - 19:43

@popper
czy mamy różne preferencje wynikające z odmiennych doświadczen ktore nadybliśmy nad wodą? Z pewnością. Czy się rozwijamy? Tego bym już taki pewien nie był... jak napisał @mifek, widać syndrom obrony Okopów Świętej Trójcy [odsyłam do literatury]

@szpiegu
Ciekawe jest to co piszesz, dla mnie częściowo zaskakujace. Ja łowiąc na kije długie i krótkie doszedłem do nieco odmiennych wniosków.

Zgodzę się, że z dwóch kijów takiej samej długości, nad przynętą na dalszej odległości lepszą kontrolę będzie zapewniał kij sztywniejszy / szybszy. Jest to pewne uproszczenie i skrót myślowy, ale ogólnie pod takim stwierdzeniem się podpiszę.

Tyle że, z moich doświadczen wynika, że jeśli łowimy na większej odległości, zwłaszcza takie ryby jak okonie, to zamiast sięgnąć po kij sztywniejszy, jeszcze lepiej jest sięgnąć po kij dłuższy. Kontrola nad przynętą będzie jeszcze lepsza, a większa elastyczność dłuższej wędki pozwoli uniknąć okoniowych spadów, porozrywanych pyskow etc.

Oczywiście, ten pęd ku długości ma swoje ograniczenia, bo czym kij dłuższy tym cięższy, mniej poręczny, bardziej męczący dla wędkarze i mniej czuły. Dlatego, jako długi kij okoniowy nasi rodbuilderzy opisywali wędki z zakresu długości 8-9 stóp.

Przypomniałem sobie, że też mogę podać przykład ze zlotu nad Odrą na udowodnienie tej tezy - tyle ze ze zlotu jerkbaita w Górzycy. Pamiętam, że łowiliśmy z Kolegą w klatce na obrotówki Long 1+, akurat chodziło o to żeby zdjąc dyżurnego szczupaka. Kolega miał kijek chyba 7 stopowy, ja Talona 10'0MF2. Kolega wyrzucał przynetę na sporą odległość, jednakże mały kąt pomiędzy wędką a przynętą, elastycznosć żyłki, nie pozwalały na zabranie obrotówki z dna - po prostu ryła ona po dnie. Ja ze swoim długim kijem problemów takich nie miałem.

[Początek dygresji]
Ktoś może zauważyć: no dobrze, a co w takim razie z łowieniem na jerki (w wydaniu, nazwijmy to, europejskim)? Tutaj sytuacja jest trochę inna, powyżej pewnego ciężaru i gabarytu przynęty, rzucanie z długiego kija, zwłaszcza przy zestawie spinningowym, staje się dosyć uciążliwe, a nie mówiać juz o dynamicznym prowadzeniu takiej przynety długim kijem. Stąd i wyjaśnienie sztywnośći kijów jerkowych, zastosowania plecionek - bo to są na dużych odległościach elementy zapewniające konieczną kontrolę nad przynętą
[Koniec dygresji]

Moim zdaniem okon nie jest rybą ktora wymaga (*) sztywnego kija, plecionki, natychmiastowego ciecia, ani silowego holu. Takie zestawienie, oznaczać może wyrwanie rybie z pyska przynęty poprzez zbyt wczesne zaciecie, rozwerwanie pyska w czasie holu, spad przy zbyt plytkim zapieciu. Siegajac po kijek dłuższy mamy dobrą kontrolę nad przynęta i eliminujemy sztywnosć zestawy, przy okoniu zbędną a wręcz szkodliwą.

Oczywiscie, siegniece po dłuższy kij, nie będzie potrzebne jesli łowimy na mniejszym dystansie, z łodki, chcemy łowic bardzo precyzyjnie etc. Gdzie dla mnie jest granica zastosowania róznych długosci kija okoniowego? Dla mnie będzie to granica ok 25 metrów odległości rzutowej.

Do takich wniosków doszedłem ja. Nie znaczy to że są to wnioski lepsze bo są moje, oczywiście. Ale skoro mamy wielogłos w dyskusji, to warto przedstawić różne punkty widzenia.

@spigot, @szpiegu
na małe okonki mam od jakiegoś czasu awersję. Musi minąc trochę czasu zanim dojdę do siebie w tej kwestii. Wtedy pewnie złagodnieję :lol: ale jeszcze nie teraz lowienie małych okonków na małe obrotówki to nic nadzwyczajnego

Pozdrawiam

ps. (*) tu podkreślę to o czym wspominałem w jednym z poprzednich postów - za wyjątkiem kiedy taki zestaw dyktuje specyfika przynęty. Ale tam gdzie okonie łowimy na duże obrotówki czy gumy, z reguły używamy wędek szczupakowych / sandaczowych ktorych wybór - do połowu okonia - dyktuje przede wszystkim przyneta, a dopiero potem ryba



#28 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 02 wrzesień 2008 - 19:43

.. że kije typu hotshot bądź dropshot nie nadają się do łowienia małych ryb na małe przynęty ,FOTOGRAFIA TA MIAŁA UKAZAĆ ZE MOŻNA I SIĘ DA ŁOWIĆ W TAKI SPOSÓB TAKIMI A NIE INNYMI PRZYNĘTAMI BO CZASAMI JEST TAK, ŻE JAK KTOŚ NIE ZOBACZY TO NIE UWIERZY.



szpiegu z całym szacunkiem!! Ale gdzie w tej dyskusji zostało powiedziane i przez kogo, ze że kije typu hotshot bądź dropshot nie nadają się do łowienia małych ryb na małe przynęty

No gdzie?

:huh:

#29 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 postów
  • LokalizacjaKowary

Napisano 02 wrzesień 2008 - 20:02

Ale Jerzy na miłość Boską tu nie trzeba pisać że ktoś napisał że się nie da łowić , czuć niechęć i złe nastawienie Wasze do odmiennego zdania.

Nie będę krakał tak jak wszystkie Gwiazdy tego portalu jeśli mam odmienne zdanie. Nikt tutaj nie jest moim autorytetem i nikomu nie muszę wchodzić w duszę aby potwierdzać czyjąś głupią tezę.

A jeśli ktoś nie potrafi przyjąć do siebie czyjegoś wypracowanego zdania to sorki ale to nie amwey

#30 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 wrzesień 2008 - 20:06

@spigot

z całym szacunkiem, ale niechęć to czuć raczej z Twojej wypowiedzi, żeby nie powiedzieć że czuć więcej :wacko: to że ktoś Ci nie potakuje, nie daje Ci prawa do wypowiadania się w taki sposób jak to teraz zrobiłes :angry:

#31 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 02 wrzesień 2008 - 20:16

czizus chrajst pipul !! :o

Spigot, wątek dotyczy druguej częci artykułu o kijach na okonie. Kilku rodbuilderów przedstawiło swoje propozycje. Kilku z fotumowiczów przedstawiło swoje racje i swój punkt widzenia. Później wpadłeś Ty i w delikatnie pryncypialny sposób przedstawiłeś swoją opinię. Cały spór wg. mnie dotyczył tego, że ty lubisz X-szybkie kije na pasiaki a inni nie. Twierdzisz, zę szanujesz zdanie i doświadzcenie innych ale mimo to forujesz wypowiedziami typu cała rodzina w komplecie czy forumowe gwiazdy itd. Poco? W jakim celu? :(

Skoro skutecznie łowisz spore okonie na kije X-fast o wiekszej mocy to super!! Ja spędziłem z kijem MLXF na okoniach cały sezon i doszedłem do innych wniosków. Co w tym złego? Nie łowię na twoich łowiskach, ani ciebie nie widziałem w moich okolicach? Co zatem dziwnego w tym, że mamy inne zdanie na ten sam temat. :D

Co do sugerowania ( nie wprost), że wiekszość z nas łowi małe pasiaste rybki, a ty takie wielkie okonie jak na załaczonych zdjęciach to też nie do końca. Wspomniane przezemnie wcześniej wielkopolskie jeziorko obdarzyło mnie od 2004 roku kuilkima okoniami na medal w PZW. Były sztuki 52, 48, 46, 42 i kilka między 39 a 37 cm. Takich 35 do 25 było pewnie z kilkadziesiat rocznie. Na wszystkie te ryby wystarczył kij 8-10 lbs. Zdjeć nie mam bo na rybach nie jestem w pracy i aparatu nie biorę ( wyjątkiem jest Oman ).

Proponuję albo zakończyć dyskusję albo wrócić do polemiki na temat kijów przedstawionych w artykule..

Pozd JW :D




#32 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 postów
  • LokalizacjaKowary

Napisano 02 wrzesień 2008 - 20:22

:angry:

#33 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 wrzesień 2008 - 20:27

aż zaczynasz mi się śnić po nocach.


@Spigot
musisz znaleź sobie inny obiekt marzen sennych, u mnie nie masz szans :lol:

A poważnie, takie uwagi prosze kierować do zakładki Regulaminy, uwagi i spostrzeżenia nt jerkbai.pl albo na priv. Nie róby OFFTOPIC'u w tym wątku. Chłopaki napracowali się nad artykułami - niech dyskusja toczy się na odpowiednim poziomie, ok?

Pozdrawiam

#34 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 02 wrzesień 2008 - 20:50

Te kilka wypowiedzi powyżej ilustrują pewien stan umysłu właściwy dla lokalnej odmiany s&c , to znaczy dogmatu że tylko jedna metoda , jeden sposób , jeden kij ,jeden kołowrotek jest właściwy i godny uwagi .
A reszta won !
Ja uwielbiam mieć wielość mozliwości. Nie potrafiłbym się zamknąć w sprzętowej autarkii , samoograniczyć się do jedynej słusznej dróżki . Szukam ..
Przecież , młode wilki, nie urządzamy tutaj plebiscytu na to czyje racje wierzchem , ani kto komu zgrabniej dokopie . Tylko wymieniamy się wiedzą , poglądami , umiejetnościami i praktyką .
W czym problem ?


#35 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 07 wrzesień 2008 - 19:35

Taki malutki OT: fajnie jakby pojawił sie art o kijach sandaczowych.... :D

#36 OFFLINE   maniak

maniak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1127 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Maciej

Napisano 07 wrzesień 2008 - 20:28

Taki malutki OT: fajnie jakby pojawił sie art o kijach sandaczowych.... :D

Jestem jak najbardziej za, przede wszystkim metodą opadową :D
pozdrawiam

#37 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 wrzesień 2008 - 08:40

Pismo powiada: czekajcie a będzie wam dane.

#38 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 08 wrzesień 2008 - 08:57

I sumowych - o różnych zastosowaniach B)
I trollingowych B)

#39 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 wrzesień 2008 - 09:22

I, i, i.... i co jeszcze <_<
Panowie, spokojnie :D prośbę do naszych rodbuilderów o artykuł sandaczowy istotnie skierowałem, mam nadzieję że odzew będzie pozytywny :unsure: co będzie dalej, zobaczymy. Pokaże czas, jak zwykle :D


#40 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 08 wrzesień 2008 - 11:26

Nie no niech się chłopaki reklamują ;)





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: artykuł, blank, okoń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych