Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rodbuilderzy prezentują – wędki okoniowe (cz. II)

artykuł blank okoń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 11 wrzesień 2008 - 13:11

Witam,

czytajac ta druga czesc wedki okoniowe natknalem sie na samym poczatku na kije Sawala i bylem niezle zaskoczony, poniewaz mam w przygotowaniu dwa kijki o praktycznie takiej samej koncepcj, (pomijajac komponenty):
Pierwszy to blank to PacBay SP843-2, 7', opisany jako med-light, mod-fast, drugi to PacBay C721-1, 6', opisany jako light, fast
Niestety, w przeciwienstwie do wedek Sawala, moje znajduja sie dopiero na etapie spacingu (oba oczywiscie pod casting)...
Uzbrojenie pierwszego w mozliwie najmniejsza ilosc jednostopkowych przelotek (Hardloy BLVLG). Uzbrojenie drugiego: Spiralne, alconite dwu- + jednostopkowe.
Wstepny spacing w pierwszym juz dokonany (8+1), w miare zadawalajaco. Problem sprawia mi jedynie (na razie :mellow:) wystepujacy w niektorych pozycjach line scrub, w szczytowej partii kija, szczegolnie przy skrajnym obciazeniu. Wiem, ze jest to nie do wyeliminowania calkowicie, i tu pytanie: Zwiekszyc ilosc przelotek do 9+1, czy raczej pogodzic sie z ocieraniem linki o blank? Ile przelotek zostalo zastosowanych w Twoim kiju, Sawal?
Mozna by otrzymac jeszcze kilka detalicznych zdjec, ew. na priva?
Kilka ogolnych porad, szczegolnie odnosnie dwuskladu?
Co wy na zbrojenie spiralne tej 6' (moim zdaniem jedyne sensowne rozwiazanie, aby uniknac tarcia linki przy takim lekkim kiju)?

Dzieki za wszelkie sugestie!

PS: Beda to moje pierwsze arcydziela, sa to wiec kije eksperymentalne :mellow:

Pozdrawiam --Yacar--



#42 OFFLINE   sawal

sawal

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • LokalizacjaŻary, lubuskie

Napisano 11 wrzesień 2008 - 21:34

@jerzy
Czujne oko zawodowca :D Dolnik jest faktycznie o kilka cm dłuższy niż przewidują to podręcznikowo-katalogowe normy. Zamiarem moim było poprawienie wyważenia dość długiego, w dodatku 2-częściowego wędziska, bez zwiększania jego ciężaru. Wyważenie się poprawiło, ale efekt wizualny jest... hm...taki sobie.
A tak przy okazji kijek 10LB to tak nie całkiem ultra light casting, bardziej light niż ultra :D

#43 OFFLINE   sawal

sawal

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • LokalizacjaŻary, lubuskie

Napisano 11 wrzesień 2008 - 22:33

@yacare
Wywołałeś mnie do tablicy, więc spróbuję coś zdalnie pomóc.
Jeżeli, pomimo zastosowania dość wysokich przelotek LV masz problemy z line scrub, to spacing nie jest dobrze dobrany do charakterystyki tego blanku. Żeby nie zaśmiecać wątku moje uwagi i sugestie przekażę Ci jutro na priv. Co do zbrojenia spiralnego, w swoim artykuliku napisałem, że jest to rozwiązanie kontrowersyjne. A to dlatego, że jego zastosowanie (lub nie) zależy od przyjętych wstępnych założeń. Jeżeli np. za najważniejsze uznasz: zlikwidowanie line scrub przy holu, zminimalizowanie skręcania szczytówki przy holu plus zmniejszenie liczby przelotek na szczytówce (praktycznie o 1, ale to tez coś) to zastosuj spiral wrap. Nie ma nic cenniejszego, niż własne doświadczenia.

#44 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 12 wrzesień 2008 - 05:59

@jerzy
Czujne oko zawodowca :D Dolnik jest faktycznie o kilka cm dłuższy niż przewidują to podręcznikowo-katalogowe normy. Zamiarem moim było poprawienie wyważenia dość długiego, w dodatku 2-częściowego wędziska, bez zwiększania jego ciężaru. Wyważenie się poprawiło, ale efekt wizualny jest... hm...taki sobie.
A tak przy okazji kijek 10LB to tak nie całkiem ultra light casting, bardziej light niż ultra :D


cześć

Akurat moje pytanie nie było zwiazane z estetyką kija, której braku Twoim wędkom zarzucić nie mozna. Pytanie było bardziej zwiazane z funkcjonalnoscią takiego wedziska. Zawsze jak próbuję ustalic z rodbulderem projekt lekkiego kijka na okonie, klenie czy pstrągi to w kwestii długosci dolnika dochodzi do dodatkowych dyskusji. Ja chce jaknajkrócej się da a rodbuilderzy sugerują dłuższy dolnik dzięki czemu kij będzie miał lepsze wyważenie. Łowię wyłącznie na casting. Kij w długosci od 6 do 7 8-10 lbs służy mi najczęściej do rzutu typowych okoniowych wabików jak 3-7 cm gumy na 4-8g głowkach. Rzucam jedna ręką. Kije o takiej mocy są wystarczajaco lekkie, zeby mankamenty zwiazane z niewyzwazeniem kija były w praktyce pomijalne. Miałem kiedyś okazje przetestować dwa kije okoniowe na tych samych blankach (SH III), uzbrojonych pod multiplikator w alconity. Rózniły się głownie długoscią dolnika. Ten z krótszą jednoręczną był rzutowo odczuwalnie lepszy, choć miał tendencje do delikatnego lecenia na pysk. Ten z dłuższym gripem rzucał gorzej choć wywazony był lepiej. Reasumujac czy nie lepiej zastosować krótszy dolnik do tak lekkiej wedki a wywarzenie poprawić np. dodajac jakieś obciążenie na końcu rękojeści?

pozd JW :D

#45 OFFLINE   sawal

sawal

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • LokalizacjaŻary, lubuskie

Napisano 12 wrzesień 2008 - 09:38

Trudno jakoś jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Nie istnieje bowiem jakiś obiektywny, matematycznie, technicznie itp. uzasadniony sposób na dokładne określenie długości dolnika. To parametr bardzo subiektywny. Ty wolisz mieć krótszy dolnik i większą długość czynną blanku kosztem wyważenia, ale innym bardziej pasuje zupełnie na odwrót. Dla mnie ważniejszym jest wyważenie kijka, niż jego nieco większy ciężar lub nieco mniejsza długość czynna, ale dla innych jest to nie do przyjęcia.
De gustibus.. itd






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: artykuł, blank, okoń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych