Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kormorany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
543 odpowiedzi w tym temacie

#521 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 27 styczeń 2024 - 09:07

"Ojciec Dyrektor" Okręgu Ciechanów czyli Adam Gierej (ten w czapeczce Simmsa)...
Ichtiolog z zawodu i dba, a przynajmniej się stara robić wszystko dla rzek i jezior w OC.
Nie ogląda się na ZG ani populizm... Po prostu działa.


I zdaje się, że jest też jednym z najbardziej merytorycznych uczestników forum j.pl. 😀
  • Darek P, Białek i Alexspin lubią to

#522 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1682 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 27 styczeń 2024 - 13:45

https://www.youtube....rts/StXO0Ei2oWQ

przekleiłem z innego wątku.



#523 OFFLINE   lamiglas

lamiglas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów
  • Imię:Antek

Napisano 31 styczeń 2024 - 19:17

Potwierdzam takie akcje  plynac lodka po Wisle bylem swiadkiem jak kormoran zezarl  szczupaka kolo 60 cm  i nie byl w stanie poderwac sie do lotu  uciekl odplywajac w zarosla .Lata temu w okolicach Pulaw i Deblina kormoran  byl ptakiem egzotycznym  w tej chwili sa cale kolonie pustoszace zimowiska  na Wisle  a znajduja  je bezblednie . Jesli  Wisla zamarznie lub plynie kra to przenosza sie na male rzeki gdzie sieja prawdziwe spustoszenie w tym sa to rzeki pstragowe .


  • Krzysiek P lubi to

#524 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 01 luty 2024 - 07:02

(...) bylem swiadkiem jak kormoran zezarl  szczupaka kolo 60 cm  i nie byl w stanie poderwac sie do lotu  uciekl odplywajac w zarosla.(...)

Przynajmniej, zgodnie z regulaminem, wymiarowego... ;) :D


  • Krzysiek P lubi to

#525 OFFLINE   Miro 85

Miro 85

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaPołudnie PL

Napisano 01 luty 2024 - 22:57

Dziś rozpoczęcie sezonu pstragowego ,czarnej zarazy koło 100szt naliczyłem, wyniki tragedia w porównaniu do zeszłego roku..
Każdy pstrąg dziabniety..
Jak bardzo mądre są te ptaki to dziś miałem okazję zobaczyć..
Jedzie sobie chłop co do nich może strzelać i na widok jego auta całe stado odbija od rzeki na kilometr.. mało tego.. przejechal i za 10 min były z powrotem..

#526 OFFLINE   Ardoro

Ardoro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaDolnośląskie

Napisano 01 luty 2024 - 23:18

Wniosek, że mógł podejść pieszo :) . Zapewne mają zdolność kojarzenia obiektów z niebezpieczeństwem, ale chyba nie sugerujesz że człowiek jest głupszy od Kormoranów  ;)


Użytkownik Ardoro edytował ten post 01 luty 2024 - 23:19


#527 OFFLINE   Miro 85

Miro 85

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaPołudnie PL

Napisano 01 luty 2024 - 23:29

Wniosek, że mógł podejść pieszo :) . Zapewne mają zdolność kojarzenia obiektów z niebezpieczeństwem, ale chyba nie sugerujesz że człowiek jest głupszy od Kormoranów ;)


Heh,ani trochę.. ubolewam tylko nad tym że nie może byc w kilku miejscach na raz..
Ale to i tak nic nie da jak kilka km dalej jest duze zamarzniete jezioro gdzie na stałe jest kilka tysięcy szt..

#528 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 03 luty 2024 - 15:27

Ludzie kto by poszedł na jabłka do sąsiada jakby wcześniej dostał śrutem  po nogach .

Zwierzęta też  myślą , mają  lepszy zmysł orientacji w terenie  od ludzi .

U mnie sroki  płoszyły wszystkie ptaki przy karmniku dostały raz popalić petardą  mam spokój .

Myślę że przyjdzie czas że hodowcy ryb złożą zbiorowy pozew do sądu o odszkodowania za szkody wyrządzone przez kormorany .

Nic tak do władzy nie przemawia jak zabrana kasa z ich koryta biurokratów ..

 

https://www.youtube....rts/u1MeHXGxiMY


Użytkownik Tabor edytował ten post 03 luty 2024 - 15:32


#529 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 03 luty 2024 - 15:49

Niby tak tylko że to koryto jest nasze a nie ich

#530 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 05 luty 2024 - 05:56

Niby tak tylko że to koryto jest nasze a nie ich

Konkretnie zawartość tego koryta tworzy się z naszych pieniędzy, a wyżerają nieroby i pasożyty. :angry:
 


  • marianosum lubi to

#531 OFFLINE   francisco scaramanga

francisco scaramanga

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1245 postów

Napisano 05 luty 2024 - 06:57

Zastanawiam się czy jest gatunek ryb, który skutecznie może zaszkodzić kormoranom ...

#532 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 05 luty 2024 - 08:46

 

Myślę że przyjdzie czas że hodowcy ryb złożą zbiorowy pozew do sądu o odszkodowania za szkody wyrządzone przez kormorany .

 

 

https://www.youtube....rts/u1MeHXGxiMY

Jest jedno ale. Za szkody wyrządzone przez zwierzynę leśną płacą koła łowieckie, czyli PZŁ. Więc......... :)



#533 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 05 luty 2024 - 09:00

Jest jedno ale. Za szkody wyrządzone przez zwierzynę leśną płacą koła łowieckie, czyli PZŁ. Więc......... :)


A jak jest w przypadku kiedy owa zwierzyna jest pod ochroną tzn nie jest zwierzyną łowną ?
Ps
Mogłem się nieprec6zyjnie wyrazić ale wiecie o co chodzi

#534 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 05 luty 2024 - 12:13

A jak jest w przypadku kiedy owa zwierzyna jest pod ochroną tzn nie jest zwierzyną łowną ?
Ps
Mogłem się nieprec6zyjnie wyrazić ale wiecie o co chodzi

Tu jest wszystko na ten temat: https://www.lasy.gov...y-lowieckie.pdf

Oszacować straty powodowane przez zwierzynę w obwodach łowieckich i poza nimi jest raczej łatwo. Problem jest z wodami. Bo jak realnie oszacować straty powodowane przez kormorany w jeziorach, rzekach i pozostałych wodach posiadających dzierżawców a w wielu przypadkach też właścicieli? Myślę, że nawet właściciel w pełni dającego się spuścić stawu miałby problem z udowodnieniem strat spowodowanych przez kormorany i pozostałe ptaki podlegające ochronie, które mu wyjadły ryby. 


  • Maciej_K i coma lubią to

#535 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 05 luty 2024 - 16:15

Tu jest wszystko na ten temat: https://www.lasy.gov...y-lowieckie.pdf

Oszacować straty powodowane przez zwierzynę w obwodach łowieckich i poza nimi jest raczej łatwo. Problem jest z wodami. Bo jak realnie oszacować straty powodowane przez kormorany w jeziorach, rzekach i pozostałych wodach posiadających dzierżawców a w wielu przypadkach też właścicieli? Myślę, że nawet właściciel w pełni dającego się spuścić stawu miałby problem z udowodnieniem strat spowodowanych przez kormorany i pozostałe ptaki podlegające ochronie, które mu wyjadły ryby. 

Znając kreatywność narodową - mogłoby okazać się, że kormorany wyjadły więcej ryb niż wynosi pojemność zbiornika :)



#536 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 05 luty 2024 - 16:31

Tu jest wszystko na ten temat: https://www.lasy.gov...y-lowieckie.pdf


Ale chyba Kormoran nie jest zwierzęciem lownym więc jako taki nie podlega tym przepisom ?

#537 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 05 luty 2024 - 19:57

Ale chyba Kormoran nie jest zwierzęciem lownym więc jako taki nie podlega tym przepisom ?

Czy ja gdzieś napisałem, że podlega? Pytałeś o przepisy dotyczące rekompensaty strat powodowanych przez zwierzynę i masz na nie odpowiedź w załączonym  linku. Żubr też nie jest zwierzęciem łownym, ale jak wędrujące stado stratuje Twoją uprawę, to ktoś to oszacuje i państwo, czyli również Ty i ja, solidarnie zapłacimy. Ale miało być o kormoranach. Masz jakiś pomysł na szacowanie przez nie strat? No i wprowadzenie przepisów analogicznych do tych dotyczących zwierzyny?


  • coma lubi to

#538 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 05 luty 2024 - 20:03

Już dawno pisałem chyba w tym wątku, że kormorany jak tylko jeziora są zamarznięte to pustoszą rzeki. Ponownie stało się to tej zimy. Na wszystkich rzekach, na których łowiłem od początku tego roku były kormorany. Ostatnio sporo wyjazdów bez brania. A kormorany ciągle na rzece lub przelatują nad głową.
Jestem ciekaw jak się zakończył trzyletni proces zarybiania Zatoki Gdańskiej szczupakiem, mamy "swoją Rugię"? Bo moim zdaniem raczej kormorany skutecznie zniweczyły to przedsięwzięcie. Jakoś morscy wędkarze się nie chwalą.
W zakresie kormoranów i ich ochronny trzeba silnego przebicia do rządu. Do puki my wędkarze płacimy za pozwolenie na wędkowanie to urzytkownicy rybaccy i PZW mają kasę i nic z tym nie robią.

#539 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 05 luty 2024 - 20:14

Została jeszcze Skandynawia, bo tam zimy w w miarę srogie i kormoranom zimno w pióra. Tylko nie wszystkich stać na tak drogie wyjady.

#540 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 05 luty 2024 - 20:40

Nie siedzę bardzo w temacie, ale wydaje mi się, że organizacje zrzeszające rybaków (przynajmniej te zrzeszające producentów karpia) mają znacznie lepsze kontakty z tzw. władzą, niż największe stowarzyszenie w Polsce. No i też niewiele mogą zrobić. To państwo stworzyło przepisy, to ono poprzez różne instytucje monitoruje problem i to ono powinno się sprawą zająć. Ale państwo umywa ręce, bo jak udowodnisz ile ryb zjadły w tych rzekach, które odwiedziłeś? No i druga sprawa - dopóki ryby pływające w obwodach rybackich i we wspomnianej Zatoce Gdańskiej są państwowe, bo tak prawo stanowi, dopóty jest jak jest. Przecież państwo nie wypłaci sobie odszkodowania. :) Dla władz kormoran nie stanowi jakiegoś wielkiego problemu, podobnie jak dla większości mieszkańców naszego kraju. Rybactwo jeziorowe od lat zamiera, rzeczne praktycznie nie istnieje, a kto by się przejmował tym, że wędkarze nie będą mieli czego łowić? 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych