Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kormorany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
543 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 02 marzec 2021 - 07:43

Zaokrąglając - jednego czarnucha mniej 180kg ryb rocznie więcej. W tym roku stanowią ogromny problem na małych rzekach bo czyszczą zimowiska do spodu. Myślę, że gdyby pojawiła się możliwość swobodniejszej redukcji to u nas gispodarstwa stawowe i urzytkownicy obwodów wzięli by na siebie znaczną część kosztów.
  • Darek P, coma i fox mulder lubią to

#82 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 02 marzec 2021 - 10:38

Zaokrąglając - jednego czarnucha mniej 180kg ryb rocznie więcej. (...)

To tak nie działa choć branża rybacka próbuje nam to wmówić...


  • pawelHERP lubi to

#83 ONLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 02 marzec 2021 - 13:10

To tak nie działa choć branża rybacka próbuje nam to wmówić...

 

Niestety tak to działa. Liczą ile ptaszysko zje, oraz  doliczają  straty w rybostanie wynikłe z "masowego" okaleczania populacji ryb.


  • fox mulder lubi to

#84 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 02 marzec 2021 - 17:20

Niestety tak to działa. Liczą ile ptaszysko zje, oraz doliczają straty w rybostanie wynikłe z "masowego" okaleczania populacji ryb.


Wzajemne oddziaływanie między populacją ryb i ichtofagów z uwzględnieniem obiektywnych warunków środowiska jest układem na tyle złożonym ze nie da się go opisać matematyką na poziomie podstawówki.
Na koniec jeszcze pozwolę sobie przypomnieć rzecz którą powtarzam przy każdej takiej dyskusji. Otóż musimy być świadomi że kormoran jest skutkiem, a nie przyczyną kondycji naszych wód.
  • DaMeK i pawelHERP lubią to

#85 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 02 marzec 2021 - 17:29

To tak nie działa choć branża rybacka próbuje nam to wmówić...


To jaka jest dzienna racja pokarmowa to powszechnie wiadomo - pomiędzy 400 a nawet 700g, szczególnie w okresie zimy gdy wydatek energetyczny na suszenie skrzydeł i ogrzanie organizmu jest zwiększony. Oczywiście nie wszystkie "zaoszczędzone" ryby, niezjedzone przez odstrzelonego kormorana dostępne będą dla człowieka bo kolejka rybojadów jest i bez kormorana dosyć długa. Dla mnie problemem jest obecność czarnuchów na małych rzekach i w akwakulturze tu moim zadaniem każdy, który siądzie na wodzie powinien być trupem. Na wodach morskich niech do woli żrą ciernika, babkę czy jazgarza. Skoncentrowane na zimowiskach prądolubne ryby są zbyt łatwym łupem dla tego, chronionego na wyrost drapieżnika. Jedna zima a straty będą odczuwalne przez kolejne lata.

Użytkownik rybarak edytował ten post 02 marzec 2021 - 17:33


#86 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 02 marzec 2021 - 17:37

Aaaa..  :) Toż to jest słynna i awangardowa teza pana Bzomy! To rozwinę tą przodująca logikę - przybliżę.. Otóż rozplenieni ponad wszelką miarę mięsiarze są skutkiem, a nie przyczyną nędznej kondycji naszych wód, a nadwodne flejtuchy są efektem, a nie przyczyną kiepskiej kondycji  naszej przyrody. Itd, etc.. 


  • S.N. lubi to

#87 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 02 marzec 2021 - 17:47

(...)Dla mnie problemem jest obecność czarnuchów na małych rzekach i w akwakulturze tu moim zadaniem każdy, który siądzie na wodzie powinien być trupem. Na wodach morskich niech do woli żrą ciernika, babkę czy jazgarza. Skoncentrowane na zimowiskach prądolubne ryby są zbyt łatwym łupem dla tego, chronionego na wyrost drapieżnika. Jedna zima a straty będą odczuwalne przez kolejne lata.


W matematykę nie będę już wnikał. Zrobili to już różni mądrzejsi od mnie i wnioski są generalnie takie że kormoran nie ma wpływu na sumaryczną śmiertelność ryb w akwenach naturalnych. Jednak co do małych rzek to osobiście też mnie kłuje w oczy widok tego ptaka, podobnie jak nurogęsi, czapli, itp. Chyba tylko zimorodki odbieram z sympatią. Jednak nie boję się o jakieś niesamowite straty w rybostanie. Bo gdyby to było takie proste to już by ryby dawno wyginęły. Niestety w tym temacie dyskusja zarówno za jak i przeciw takiej tezie jest raczej na poziomie "wydaje mi się" niż konkretów.

#88 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 02 marzec 2021 - 17:52

Aaaa.. :) Toż to jest słynna i awangardowa teza pana Bzomy! (...)


To nie jest autorska teza dr Bzomy, tylko wynik badań nad korelacją wielu czynników presji na ichtiofaune i wzajemnych odzialywań między "kaszubskim orłem" i środowiskiem.

#89 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 02 marzec 2021 - 19:04

....... Jednak nie boję się o jakieś niesamowite straty w rybostanie. Bo gdyby to było takie proste to już by ryby dawno wyginęły. Niestety w tym temacie dyskusja zarówno za jak i przeciw takiej tezie jest raczej na poziomie "wydaje mi się" niż konkretów.

Zobaczy się, gdy będziesz chciał połowić lipienia w Borach Tucholskich.   :wacko: :ph34r:



#90 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 02 marzec 2021 - 19:09

Zobaczy się, gdy będziesz chciał połowić lipienia w Borach Tucholskich. :wacko: :ph34r:


Lipienie w Borach mają tak wielu lokalnych wrogów że nie sposób będzie udowodnić udział kormorana w eksterminacji tego gatunku. Więc nadal pozostanie "wyda mi się"...

#91 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 02 marzec 2021 - 19:14

Prawdziwym problemem jest to,  że na każdym chyba polu jesteśmy blokowani przez zielonych frantów żyjących z grantów. Oraz stojących w kolejce z wyciągniętą ręką. Eko druidzi starzy i młodzi z koncesją na zamordyzm, różowe okulary oraz  intelekt wyzwolony z ludzkiej tradycji  :)  

 

Jak zwykle zapomniałeś w swojej wyliczance o wszelkiej maści poprawiaczach przyrody i ekspertach od "czynienia sobie Ziemi poddaną".


Użytkownik Krzysiek Rogalski edytował ten post 02 marzec 2021 - 19:15


#92 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 02 marzec 2021 - 19:25

Panie Tomku - jak wiemy, nauka często lubi jeździć bez trzymanki. I jestem do głębi przekonany, że niezależny badacz, wolny gretyn albo eko ekspert z naboru, są w stanie udowodnić każdą dowolną tezę. Nalot szarańczy również. Zgodnie z mądrością etapu, założeniami grantu.. surfując na pianie fali..

Szarlatani na posyłki  :)  


  • S.N. lubi to

#93 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 02 marzec 2021 - 19:36

Krzysztofie - bez jałowych słów, przejdź do czynu.. Porośnij sierścią.. :)  



#94 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 02 marzec 2021 - 21:31

Tak wygląda sytuacja na rzekach Podkarpacia i w Bieszczadach...

 



#95 OFFLINE   Szczepek2

Szczepek2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Szczepkowski

Napisano 02 marzec 2021 - 21:55

Ten temat nic nie wnosi.
Więc po co go drążyć???.

#96 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 03 marzec 2021 - 07:50

Mam dobrą i zła wiadomość. Dobra to ta, że czasem (tj. rzadko) kormorany są atakowane przez szczupaka. Zła to ta, że może się to skończyć fatalnie dla szczupaka. Cholmondeley-Pennell (1865) w dobrze znanej książce o szczupaku podał, że znane są przypadki uduszenia się kormoranem. Durae digestionis!



#97 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 marzec 2021 - 09:47

Żeby taki posiłek był dla szczupaka bezpieczny, musiałby on mieć przynajmniej około 20kg i pewnie ponad 135cm, więc w kraju kwitnącego ziemniaka raczej niewiele kormoranów ma się czego obawiać.
  • SzymusS lubi to

#98 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 03 marzec 2021 - 10:31

Mam dobrą i zła wiadomość. Dobra to ta, że czasem (tj. rzadko) kormorany są atakowane przez szczupaka. Zła to ta, że może się to skończyć fatalnie dla szczupaka. Cholmondeley-Pennell (1865) w dobrze znanej książce o szczupaku podał, że znane są przypadki uduszenia się kormoranem. Durae digestionis!

A głowacice/tajmienie?



#99 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 03 marzec 2021 - 10:57

Już szczupak ok. 1 m byłby w stanie połknąć dorosłego kormorana bez żadnego problemu. Nie takie ofiary są połykane przez esoxy. Skoro olbrzymie pytony są w stanie połknąć dorosłego człowieka (są takie udokumentowane przypadki, choć połknąć Gortata byłoby ciężko), więc kormoran to mały pikuś. Sam już dwukrotnie stwierdziłem młode kaczki w żołądkach szczupaków ok. 50 cm długości w jeziorze koło Helsinek.

Głowatka też byłaby w stanie to zrobić. Ma odpowiednio szeroki pysk i przełyk. Też już stwierdzono atakowanie i połykanie dużych zwierząt lądowych i wodnych (vide Głowacica wędkarza doskonałego lub Co zjada pstrąg).



#100 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 03 marzec 2021 - 11:20

Panie Tomku - jak wiemy, nauka często lubi jeździć bez trzymanki. I jestem do głębi przekonany, że niezależny badacz, wolny gretyn albo eko ekspert z naboru, są w stanie udowodnić każdą dowolną tezę. Nalot szarańczy również. Zgodnie z mądrością etapu, założeniami grantu.. surfując na pianie fali..

Szarlatani na posyłki  :)  

Są Naukowcy i "naukowcy", zresztą jak w każdej branży. Dlatego nie uważam za miarodajne opracowań które problem kormorana spłycają do prostej matematyki i nie odnoszą się do analizy krzyżowej innych czynników.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych