Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepszy kołowrotek muchowy - subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2012 odpowiedzi w tym temacie

#1341 OFFLINE   randomrodmaker

randomrodmaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Paweł

Napisano 16 grudzień 2017 - 16:47

Robert, gratulacje!


  • robert.bednarczyk lubi to

#1342 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 16 grudzień 2017 - 17:48

A teraz, ze szczególną dedykacją dla Grzesia (@Grzegorz78) obrazowe i opisowe zestawienie porównawcze Hatcha 3 Plus i Nautilusa X w rozmiarze s.
Hatch - waga z linką Rio Perception #4 - 169 g.
Nautilus X - waga z linką Rio Trout LT (DT) # 4 - 154 g.
Zakres regulacji hamulca:
Hatch - ok. 2,5 obrotu pokrętła od zera do maxa, 30 kliknięć punktów nastaw,
Nautilus - ok. 3,25 obrotu, ok. 90 kliknięć nastaw, ostatnie w okolicach maxa trudno zliczyć, bo są kiepsko wyczuwalna, co nie ma dla mnie żadnego znaczenia.
Hamulce w obydwu bardzo precyzyjne, bardzo płynnie oddające linkę.
Średnica szpuli:
Hatch - ok. 8,1 cm ( niestety nie mam bardzo precyzyjnego urządzenia pomiarowego),
Nautilus X - ok. 7,8 cm,
Szerokość szpuli - wewnętrzna:
Hatch - ok. 1,8 cm
Nautilus - ok. 2,3 cm.
Wykonanie obydwu kołowrotków bardzo dobre, no oczywiście spasowanie Hatch w tym swoim dwubarwnym „camo” wersji custom robi na oko lepsze wrażenie, ale oczywistym jest, że nie daje to wyższych walorów użytkowych. Spasowanie obydwu na najwyższym poziomie, po prostu nie ma się czego czepić. Mały minus dla Nautilusa X to, owiana już czarną legendą, niedoskonałość nakrętki szpuli. Nie wolno jej za mocno skręcić, bo później odkręcenie jest bardzo trudne. Mam jednak wrażenie, że po kilkunastu wymianach szpulki problem sukcesywnie zanika.
Który kołowrotek dziś mnie bardziej cieszy - to oczywiste - Hatch, bo jest nową zabaweczką.
Który wolę użytkowo - nie wiem, sądząc po moich wyborach, a mam już cztery Hatche, chyba właśnie one są dla mnie optymalnym wyborem.
Czy to znaczy, że Nautilus X jest w czymś gorszy - szczerze powiem nie umiem takiego elementu wskazać. Osobiście wolę krótszy skok pokrętła regulacji hamulca, a wiec taki jak w Hatchach, ale nie to moja, wysoce subiektywna opinia.

Załączone pliki


  • Paweł Bugajski, Andrzej Stanek, marian-56 i 2 innych osób lubią to

#1343 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 16 grudzień 2017 - 17:58

I jeszcze jedna ciekawostka. Na mojej kuchennej wadze Hatch Finatic 3 Plus gen. 2, na pusto waży 150 g., zatem jest cięższy o 10 g. niż Finatic gen. 1 ........ Sam już nie wiem co o tym sądzić - waga padła, czy producent lekko mija się z prawdą, czy customowe malowanie dokłada masy .......?????
Z drugiej jednak strony Hatch 3 Plus gen. 1 z linką Rio Gold waży 173 g., a gen. 2, jak wyżej pisałem 169 g., a na tym nowym jest więcej podkładu, bo linka znacznie wyżej nawinięta.

Użytkownik robert.bednarczyk edytował ten post 16 grudzień 2017 - 18:34

  • Grzegorz78 lubi to

#1344 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 16 grudzień 2017 - 18:24

Dziękuję Robert :good: 


  • robert.bednarczyk lubi to

#1345 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 16 grudzień 2017 - 19:27

Robercie, duża różnica jest w ilości podkładu pomiędzy tymi kolowrotkami? Tzn czy na Nautica wchodzi sporo więcej?

#1346 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 16 grudzień 2017 - 20:05

Robercie, duża różnica jest w ilości podkładu pomiędzy tymi kolowrotkami? Tzn czy na Nautica wchodzi sporo więcej?


Powiem Ci, źe nie za bardzo. Chyba Nautilus nieznacznie pojemniejszy, choć nie na tyle jakby z pozoru się wydawało. Szpula X - a od ok. 1/3 głębokości zwęża się stożkowo, co fajnie wygląda, ale zmniejsza pojemność.

#1347 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 16 grudzień 2017 - 20:33

Dla zainteresowanych:

Nautilus XM z nawiniętymi 100 m podkładu RIO plus linka Rio Trout LT DT 5 F:

 

IMG_2672.JPG?dl=0

 

Oraz  ten sam "Nautic" również ze 100m podkładu od RIO, ale z linką Royal Wulff WF4F

 

IMG_3712.jpg?dl=0

 

Oczywiście pamiętać należy że linka DT zabiera więcej miejsca. Na tym kołowrotku miałem także nawiniętą linkę WF6F Barrio z taką samą ilością podkładu, która zajmowała odrobinę mniej miejsca, niż DT5F.

Osobiście traktuję podkład (w tej klasie kołowrotków) jako wypełniacz szpuli- aby ładnie wyglądało :)  Jeżeli nie nastawiamy się na jeziorowe pstrągi w Islandii, to wystarczy go nam dosłownie  kilka-kilkanaście metrów. W realiach typowej pstrągowej rzeki odejście ryby za drugi zakręt, to jej strata.

Pozdrawiam


Użytkownik Grzegorz78 edytował ten post 16 grudzień 2017 - 20:34

  • marian-56, robert.bednarczyk i trout master lubią to

#1348 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 16 grudzień 2017 - 20:50

Grześ ma rację. Opisywane powyżej przeze mnie trzy kołowrotki - dwa Hatche 3 Plus i Nautilus XS przeznaczone są do wędki #4, a w tej klasie mam wrażenie, że drugie tyle podkładu co linki - czyli 25-30 metrów, spokojnie wystarczy. Wprawdzie jestem zaledwie po 5 muchowych sezonach i życiowy pstrąg jeszcze przede mną, mam nadzieje, ale pomimo złowienie niemałej ilości ryb, raz jedyny niezbyt długi (42 cm) lecz silny grubasek wybrał mi linkę do podkładu. Był to ewidentne mój błąd, bo miałem wyzerowany hamulec i przez chwilę zgłupiałem.
Nawet jednak w tej lekkiej klasie z reguły staram się ryby szacowane na 40+, holować z kołowrotka, choć oczywiście przy braniu na krótkim dystansie przekonałem się, że usilne dążenie do wybrania linki na kołowrotek miewa zgubne konsekwencje. Dobrze ustawiony hamulec dobrego kołowrotka pozwala mi łowić skutecznie na cieńsze przypony, dlatego ma on ma mnie znaczenie nawet w #4.
  • Grzegorz78 lubi to

#1349 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 16 grudzień 2017 - 21:33

Zapomniałem napisać o kompatybilności szpul Hatcha Finatica gen. 1 i 2. Oczywiście pasują idealnie, a skoro tak to pasują i te od modelu Monsoon.

#1350 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 16 grudzień 2017 - 21:54

Dla zainteresowanych:
Nautilus XM z nawiniętymi 100 m podkładu RIO plus linka Rio Trout LT DT 5 F:

Oraz ten sam "Nautic" również ze 100m podkładu od RIO, ale z linką Royal Wulff WF4F

Oczywiście pamiętać należy że linka DT zabiera więcej miejsca. Na tym kołowrotku miałem także nawiniętą linkę WF6F Barrio z taką samą ilością podkładu, która zajmowała odrobinę mniej miejsca, niż DT5F.
Osobiście traktuję podkład (w tej klasie kołowrotków) jako wypełniacz szpuli- aby ładnie wyglądało :) Jeżeli nie nastawiamy się na jeziorowe pstrągi w Islandii, to wystarczy go nam dosłownie kilka-kilkanaście metrów. W realiach typowej pstrągowej rzeki odejście ryby za drugi zakręt, to jej strata.
Pozdrawiam


Grzegorzu 78 wiem jak wygląda szpula w X mam takie, tyle że większe bo od M. Ale mi bardziej chodziło o porównanie względem hacza, bo na zdjęciach Roberta Nautic wygląda na dużo szerszy. Stąd pytanie i ilość podkładu i wyważenie względne.

#1351 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 16 grudzień 2017 - 22:18

Grzegorzu 78 wiem jak wygląda szpula w X mam takie, tyle że większe bo od M. Ale mi bardziej chodziło o porównanie względem hacza, bo na zdjęciach Roberta Nautic wygląda na dużo szerszy. Stąd pytanie i ilość podkładu i wyważenie względne.


Trzeba jednak pamiętać, że „rozmiarówka” Hatcha jest specyficzna i szeroka - wśród słodkowodnych kołowrotków mamy 2 Plus, 3 Plus, 4 Plus, 5 Plus i 7 Plus, przy czym owo „Plus” oznacza dedykowanie kołowrotka od klasy oznaczonej liczbowo do dwóch wyżej, zatem teoretycznie 3 Plus możesz stosować w klasach 3-5, 4 Plus - 4-6 itd. Podoba mi się to, bo daje szerokie spectrum wyboru wg indywidualnych preferencji. Trudno dać jednoznaczną odpowiedź który Hatch jest odpowiednikiem Nautilusa XS - może 3 Plus, a może 4 Plus. Podobnie pewnie jest z XM.

#1352 OFFLINE   Pendergrast

Pendergrast

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 376 postów
  • LokalizacjaBusko-Zdrój

Napisano 17 grudzień 2017 - 09:23

Obecnie można kupić trochę taniej pierwszą generację Hatcha, oprócz pokrętła szpuli, które ciężej chodzi w niskich temperaturach, ustępują w czymś generacji drugiej?



#1353 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 17 grudzień 2017 - 10:18

Obecnie można kupić trochę taniej pierwszą generację Hatcha, oprócz pokrętła szpuli, które ciężej chodzi w niskich temperaturach, ustępują w czymś generacji drugiej?


W moim przekonaniu, po kilkuletnim użytkowaniu trzech kołowrotków Hatch Finatic gen. 1, absolutnie w niczym one nie ustępują następcom. Zaznaczam jednak, źe dotyczy to rozmiaru 3 Plus, bo innych nowych nie mam. Wątpię jednak by w kategorii kołowrotków słodkowodnych, a więc od 2 Plus do 7 Plus gen. 2 wykazywała jakąś wyższość. Nie wypowiadam się natomiast o tych do grubych łowów, bo nie mam. Z opisów producenta wynika, że coś tam w systemie hamulca poprawiono. Kwestia owej rączki jest zdecydowanie przejaskrawiona. Chyba jako pierwszy o tym pisałem na naszym forum, ale dotyczyło to testów ogrodowych w bardzo niskich ujemnych temperaturach. Ilu z nas łowi na muchę przy -10 st. ? Ja nie. W takich warunkach przelotki po dwóch rzutach zmieniają się w sople lodu. Marzy mi się by gen.2 okazała się tak samo dobra jak poprzednik, bo różnie to bywa z udoskonalaniem czegoś co jest dobre.
Jeśli zatem Koledzy chcecie mieć dobre kołowrotki na lata, a cena jest atrakcyjna bierzcie Hatche gen. 1 póki są dostępne.
  • Pendergrast lubi to

#1354 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 08 styczeń 2018 - 00:18

czołem

czy któryś z Kolegów korzystał z programu "Waterworks-Lamson upgrade"?

 

mam Lamsona LP 3 i myślę o skorzystaniu

 

jak to w praktyce wygląda?



#1355 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 11 styczeń 2018 - 21:07

Dla Miłośników klasyki, potrzebujących informacji o masie kołowrotków w celu doboru do wędzisk prezentuję trzy kołowrotki klasyczne Hardy.

 

Załączony plik  Hardy's Reel Family - 1.jpg   55,81 KB   11 Ilość pobrań

 

Od lewej:

Hardy Marquis #6 LWT edycja 2017 - masa kołowrotka z linką WF5F to 158 g.

Hardy Princesse - masa kołowrotka z linką DT4F t0 158 g.

Hardy Duchess 3 - masa kołowrotka z linką WF3F to 136 g,

 

Pierwsze dwa są w stanie wyważyć  wędziska lekkie o długości 8 do 9 stóp.  Duchess to kołowrotek do bardzo lekkich wędzisk. U mnie zestawiony jest z Orvis Superfine Touch 8,6 w #3 klasie. Dobrze będzie wyważał wędziska  7 do 8,6 stopy.

Wszystkie pokazane kołowrotki to klasyczne clicki, bez hamulców tarczowych z niewielką regulacją naciągu sprężyny. Nie są to kołowrotki do wędzisk szybkich. Najlepiej współpracują z kijkami wolnymi. Funkcjonujący hamulec oraz podatność wędziska pozwalają na stworzenie bardzo dobrego i skutecznego zestawy amortyzującego odjazdy ryb. Reszta w palcach wędkarza.

 


  • Paweł Bugajski, Andrzej Stanek, marian-56 i 7 innych osób lubią to

#1356 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 11 styczeń 2018 - 21:36

Mariusz który z nich polecasz pod kijek #4/5 7'6" szklak. Chodzi mi taki zestaw po głowie na dwie rzeczki które okazały się kleniowo-pstrągowymi i mam je w zasięgu "chatki". Więcej tam flyji jak pstrągów ale to nic, liczy się zabawa...


Użytkownik Andrzej Stanek edytował ten post 11 styczeń 2018 - 21:42

  • Franc lubi to

#1357 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 11 styczeń 2018 - 21:55

Mariusz który z nich polecasz pod kijek #4/5 7'6" szklak. Chodzi mi taki zestaw po głowie na dwie rzeczki które okazały się kleniowo-pstrągowymi i mam je w zasięgu "chatki". Więcej tam flyji jak pstrągów ale to nic, liczy się zabawa...

 

Pod taki kijek praktycznie każdy z nich, z tym jednak że Duchess będzie delikatnie "niedoważał". Jeżeli uchwyt będzie miał jedno gniazdo osadzone na końcu kijka, będzie dobrze ale jeżeli od dołu będzie nakrętka mocująca kołowrotek, może być za lekki. Te dwa - trzy centymetry robią różnicę. Polecam Marquis bo to typowy klasyk z wąską szpulą. Pięknie wygląda taki zestaw. Ale najładniejszy jest zdecydowanie Duchess, a Ty lubisz bardzo estetyczne zestawy. Wówczas spokojnie przygarnij Duchess 3,1/4 i będzie cudo.


  • Paweł Bugajski lubi to

#1358 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 11 styczeń 2018 - 22:13

Byłem wczoraj w Tychach i miałem w ręce Marquis LWT #5 + kijek Sirrus Glass Sintrix 8'0" 5/6. Próbuję rozpoznać temat, niucham. Wiem na pewno, że 7'6" będzie optymalny, myślę bardziej o pracowni jak gotowcu i to przy rozsądnej kasie (szkło). Młynek Hardy - tylko który i za ile... Marquis LWT jest bardzo ładnie wykonany, pokrętło "niby" hamulca trochę razi, można się przyzwyczaić, decyzje wkrótce. 



#1359 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 11 styczeń 2018 - 22:20

Sirius Glass + Marquis LWT to pięknie skomponowany zestaw.  :)



#1360 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 13 styczeń 2018 - 23:26

Jeśli są tam klenie i chciałbyś je Andrzeju połowić to raczej sugerowałbym kołowrotek cichy.A to czy ładny to drugorzędna sprawa.