Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rzeka Bug


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7461 odpowiedzi w tym temacie

#2601 OFFLINE   misiek116p

misiek116p

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 553 postów
  • LokalizacjaBiłgoraj/Włodawa/Chełm
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Magdziak

Napisano 05 styczeń 2014 - 21:11

Przedwczorajszy wypad nad Bug, był całkiem udany, pogoganiałem trochę za pasiakami. Udało się oszukać kilka sztuk, niestety żadna nie była fotogeniczna, jeden 28 cm, reszta to przedszkolaki między 14 a 20 cm. I jeszcze jedno BOBRY!!! To co robią z drzewami i brzegami to jest coś strasznego, chyba pora żeby ktoś cos z tym zaczął robić, bo jeszcze kilka lat i nad Bugiem nie bedzie drzew.

#2602 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6304 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 05 styczeń 2014 - 22:45

Paweł, próbowaliśmy nad Liwcem podjąć walkę z bobrami. Udało się nawet dostać ustną zgodę od urzędników na odstrzał, był jednak haczyk. Pokrycie kosztów odstrzału i utylizacji martwych zwierząt. Zabicie jednej sztuki wraz ze wszystkimi kosztami to około 250-400 zł w zależności od miejsca i czasu. Oszacowaliśmy, że nad samym Liwcem trzeba by pozbyć się minimum 15-stu rodzin po 5-8 sztuk każda. 120 szt. x 300 zł = 36 tys. tak szacunkowo na początek. Żeby akcja miała sens należałoby powtarzać ją corocznie, zmniejszając ilość zabijanych zwierząt. Według fachowców nad Liwcem trzeba wydać blisko 200 tysięcy w 10 lat żeby skutecznie ograniczyć populację i odbudować początek drzewostanów nadrzecznych. 

Kolejny kłopot, to jak wydać te pieniądze. Statut nie dopuszcza takiej możliwości. Można szukać kasy w furtkach prawnych, ale to ryzykowne. Mógłby wojewoda, starosta, wójt dofinansować takie działania, ale mają to w ...........

Na dzień dzisiejszy nie widzę realnych szans na zapobieganie skutkom działalności bobrów. Nie mają naturalnych wrogów, nie są atrakcyjne gospodarczo i myśliwsko, będą mnożyć się dalej bezkarnie. Nad Liwcem zaczęły jeść drzewa iglaste, bo innych już nie ma.  :(

 

Niebawem Bug będzie płynął tylko w łąkach.  :blink:



#2603 OFFLINE   Maciek1

Maciek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaDublin

Napisano 05 styczeń 2014 - 23:04

Niestety problem ten dotyczy większości rzek wliczając w to górskie strumienie nawet w Bieszczadach jest z nimi coraz większy problem jeśli władza coś z tym nie zrobi to za kilkanaście lat większości naszych rzek będzie miała charakter łąkowy lub brzegi będzie porastała tylko wierzbą..



#2604 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 06 styczeń 2014 - 07:57

Niestety problem ten dotyczy większości rzek wliczając w to górskie strumienie nawet w Bieszczadach jest z nimi coraz większy problem jeśli władza coś z tym nie zrobi to za kilkanaście lat większości naszych rzek będzie miała charakter łąkowy lub brzegi będzie porastała tylko wierzbą..

Niedaleko Mielnika była wyspa porośnięta wierzbą, już nie jest a zostały poobgryzne pieńki. To że wycinają drzewa liściaste to wiadome bo tego używają do budowy żeremi i tym się żywią. 

Dziwi mnie jednak tak jak ostatnio widziałem nad żwirownią w Grudunkach czy wcześniej w okolicach Wizny nad Narwią wycięte przez bobry sosenki, wpierniczają z żywicą?



#2605 OFFLINE   misiek116p

misiek116p

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 553 postów
  • LokalizacjaBiłgoraj/Włodawa/Chełm
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Magdziak

Napisano 06 styczeń 2014 - 08:17

Niedaleko Mielnika była wyspa porośnięta wierzbą, już nie jest a zostały poobgryzne pieńki. To że wycinają drzewa liściaste to wiadome bo tego używają do budowy żeremi i tym się żywią. 
Dziwi mnie jednak tak jak ostatnio widziałem nad żwirownią w Grudunkach czy wcześniej w okolicach Wizny nad Narwią wycięte przez bobry sosenki, wpierniczają z żywicą?

Też mnie to dziwi, że już i iglaki są atakowane. Na granicznym trochę Ukraińcy ograniczają liczebność bobrów, urządzają polowania, ale są to nieliczne przypadki.

#2606 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 06 styczeń 2014 - 08:45

Też mnie to dziwi, że już i iglaki są atakowane. Na granicznym trochę Ukraińcy ograniczają liczebność bobrów, urządzają polowania, ale są to nieliczne przypadki.

Kilka lat temu leśnicy gdzieś na Suwalszczyźnie dostali pozwolenie na odłowienie i przesiedlenie w inne rejony 60 bobrów. Wyszło na to że bobry są mądrzejsze od leśników bo dały się nabrać tylko 2  :P .

Z tego co pamiętam na przełomie XIX/XX w. z bobrem było na terenach obecnej Polski bardzo marnie i chyba dopiero po II wojnie jakieś działania zostały podjęte. 

Polować dla futer na nie nie wolno bo ochrona, wrogów naturalnych (wilk, ryś, niedźwiedź) brak na zdecydowanej większości terenów to bobry się mnożą jak ... króliki.

I chyba przystosowują się do warunków bo przecież między mostami na warszawskiej Wiśle wieczorami mimo hałasu jadących samochodów, tramwajów i pociągów bobry się włóczą co pewnie nie tylko ja widziałem.



#2607 OFFLINE   sobol18

sobol18

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Adam

Napisano 06 styczeń 2014 - 10:06

Na moim odcinku Nurca gdzie jeszcze kilka lat wstecz było sporo drzewek, dzisiaj nie ma dosłownie nic... Na innym odcinku przy samej rzece był nieduży zagajnik drzew. Myślę że jeszcze rok lub 2 i tego zagajnika też już nie będzie bo już teraz prawie każde drzewo jest do połowy podgryzione i z czasem samo się zwali. Bobry, rowami melioracyjnymi doszły nawet do lasu który jest około 3-4 km od rzeki i tam niby też już sieją spustoszenie. To co się dzieje to jakaś plaga. Z jednej strony w zwaliskach tworzą się kapitalne miejscówki na wszelkiego rodzaju rybki ale ta naturalna samowolna wycinka przekroczyła już dawno dozwolony limit i niestety widzimy wszyscy tego efekty :(



#2608 OFFLINE   Parf

Parf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1013 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Paweł

Napisano 06 styczeń 2014 - 10:30

To prawda. Mnie przestraszyły ostatnio na bugu, nie zdziwię się jak zaczną atakować ludzi. Najbardziej szkoda drzew. Poryte brzegi też nie są przyjemne.

Osobiście często wykorzystuję bobrowe slipy do dojścia do wody. Na mniejszych uregulowanych rzekach (gdzie drzew już raczej nie ma) bobry jednak robią dobrą robotę niszcząc brzegi i rewitalizują ciek. Chociaż, to też może się wyrwać z pod kontroli. 



#2609 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 06 styczeń 2014 - 11:02

nie zdziwię się jak zaczną atakować ludzi. 

Tylko w wypadku jeśli tak jak pirat będziesz miał drewnianą protezę  :P


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#2610 OFFLINE   mag

mag

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 169 postów

Napisano 06 styczeń 2014 - 11:05

To prawda. Mnie przestraszyły ostatnio na bugu, nie zdziwię się jak zaczną atakować ludzi. 

Ten wpis zamieściłem w innym wątku,ale tu chyba też będzie pasował

 

http://www.youtube.c...h?v=3WKsJ_s2ADY

 

"Niepozorny bóbr zabił człowieka w okolicy białoruskiego jeziora Szestakow. Zwierzę zaatakowało wędkarza, który chciał zrobić zdjęcie napotkanego osobnika.

Zdenerwowany bóbr rzucił się na mężczyznę i przegryzł mu tętnicę udową. Dwóm towarzyszom pechowca nie udało się zatamować krwawienia. Zmarły wędkarz pochodził z Brześcia."



#2611 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1605 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 06 styczeń 2014 - 14:01

Szkoda że ludzie już zapomnieli jakie są smaczne...



#2612 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 06 styczeń 2014 - 14:11

Szkoda że ludzie już zapomnieli jakie są smaczne...

Wobi, a fuj :P z bobrami też chyba C&R ;) . 

Kilka lat temu pewien właściciel sklepu wędkarskiego po długiej walce wyholował bobra :rolleyes: podczas zasiadki na karpia . Jakoś zwierzynę uwolnił ale wieść rozeszła się po okolicy, mimo upływu kilku lat co poniektórzy w żartach pytają przy okazji wizyty w sklepie czy ma zanętę na bobry :P ?

Z tym smakiem to nie wiem jak jest. Kto z nas nie czytał książek historycznych gdzie na ucztach podawano niedźwiedzia? Gdzieś tak na początku lat 90 miałem okazję spróbować, faktem jest że nie naszego rodzimego misia ale czarnego. No i okazało się że żadna atrakcja :unsure: , każda nasza dziczyzna jest lepsza.  



#2613 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 07 styczeń 2014 - 17:52

Wytłumaczy mi ktoś, dlaczego po ścięciu przez bobra wierzba nie odrasta??. Uciąć nożem, czy siekierą wierzbę, to się rozrośnie i zakorzeni  jeszcze bardziej.



#2614 OFFLINE   Forecast

Forecast

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2009 postów
  • LokalizacjaZadupie
  • Imię:J
  • Nazwisko:P

Napisano 07 styczeń 2014 - 18:26

Wobi niektórzy pamiętają jak smakuje a nawet smakowali ;). W mych rodzinnych stronach jest jeden taki Dżasza co kiełbasę z nich robi gdy tylko jakiś mu tknie wierzbiny.

 

Na Lubelszczyźnie Rzekę Wieprz zmieniły nie do poznania. Wystarczyło 7 lat. Z rzeki zrobiły kanał bez zwalisk itp. Teraz mam wspomnienia gdzie kiedyś były wspaniałe miejsca. Ryby nie maja się gdzie zatrzymać u skryć więc nie bytuje ich zbyt wiele na takich odcinkach lub są tylko "przejazdem".

 

Problem jest złożony bo lokalni gumofilce i rolnicy też mają znaczacy udział w tym procederze znikania drzew.


  • Ide52 lubi to

#2615 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1605 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 07 styczeń 2014 - 18:39

Fakt,Ci co jedli kiełbę z berbusa lub nutrii  to wiedzą  jaki to rarytas ;) .

 

Co do zmian w ekosystemie to najwięcej ucierpiały  małe rzeczki (w tym pstrągowe),wiadomo zanik kryjówek i pogorszenie termiki wody to tylko najbardziej widoczne zmiany...

 

Sam od jakiegoś czasu noszę się z myślami żeby trochę zalesiać brzegi niektórych rzek i rzeczek tylko ciągle myślę nad jakimiś tanimi osłonkami na sadzonki przed gryzoniem żeby były skuteczne,tanie no i nie raziły w oczy mądrych przechodniów,bo to by była syzyfowa praca....



#2616 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 styczeń 2014 - 18:54

Fakt,Ci co jedli kiełbę z berbusa lub nutrii  to wiedzą  jaki to rarytas ;) .

 

Z nutrii jadłem, faktycznie pyszna, chociaż chyba każda by mi wtedy posmakowała, bo robiła za zagryzkę do samogonu. ;) 

To o czym piszecie ma miejsce chyba w całym kraju, ja niektórych odcinków Sanu czy Wisłoka nie poznaję, brzegi zmieniają się z roku na rok.

Bobry to sympatyczne zwierzęta, ale chyba najwyższy czas pomyśleć o regulacji populacji, inaczej czarno to widzę, a mam je już pod samym nosem w samym środku dużej warszawskiej dzielnicy.



#2617 OFFLINE   red_666

red_666

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaZamość

Napisano 07 styczeń 2014 - 23:53

U nas (zamojskie) bobry budują tamy już nawet na rowach melioracyjnych przy działkach, a na miejscowej rzeczce (3-4 m szerokości) wieczorem jeden się na mnie bezczelnie patrzył ;) jak stałem na moście ;) Powoli strach otworzyć lodówkę ;) 



#2618 OFFLINE   red_666

red_666

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaZamość

Napisano 08 styczeń 2014 - 00:04

Co do Wieprza, widać jak dokańczają robotę po debilach meliorantach. Czego nie zdążyli wyciąć ci niedorozwoje (np od Nielisza w dół), jest obiadkiem dla coraz liczniejszej populacji bobra. Swoja drogą, w okolicach w których wędkuję na zanikanie wydry też nie można narzekać. Sam już nie wiem, czy te sympatyczne zwierzątka należy dalej chronić czy wdrożyć jakąś strategię kontroli populacji. Przy braku naturalnych wrogów, efekty widać, jak czytam w całym kraju.



#2619 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 08 styczeń 2014 - 09:28

Skoro natura stworzyła te zwierzęta, to znaczy że w jakimś stopniu są potrzebne. Problemem jest ingerencja człowieka w ochronę tych zwierząt, i nieregulowanie-ba, nawet prawdopodobnie nikt nie liczy orientacyjnie populacji tych zwierzaków. Efekt jest jaki jest- nad granicznym przy samej wodzie zaczyna brakować drzew, a młode jesiony, wierzby, olchy są wycinane i nic nie może się przebić. 



#2620 OFFLINE   czocho

czocho

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Kamil

Napisano 08 styczeń 2014 - 15:16

Może firma z  Sokołowa powiększy swój asortyment....robili z psów to jaki problem z bobra ;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych