Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Bolenie 2015


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1857 odpowiedzi w tym temacie

#1741 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 13 grudzień 2015 - 21:23

Prawda jest taka, że tylko 74 cm, ale robił takie wrażenie, że kolega z wieloletnim doświadczeniem na Odrze był przekonany, że grubo przekroczył 80 cm. Zresztą znajomi wędkarze, którzy widzieli to zdjęcie również oceniali go na solidne 80+ :)  A nie było tu żadnego wpychania ryby w obiektyw.

 

Też przestrzeliłem - myślałem, że 77-78



#1742 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1590 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 13 grudzień 2015 - 21:38

Bolenie 85-88cm są już tak nabite że to już chyba szczyt możliwości wzrostowych tego gatunku. Te 90-tki które widziałem jakoś zawsze budziły wątpliwości. Też jak nie zobaczę to nie uwierzę, najlepiej na końcu własnej wędki :).

Ja widziałem w tym roku nad Wisłą foto mega kloca - nie wiem ile miał na pewno , nie powtarzam na ile ocenił go łowca - fakt , faktem rekordy pływają i nie wszyscy się nimi chwalą publicznie.


Użytkownik Szymon82 edytował ten post 13 grudzień 2015 - 21:39

  • Józef Lesniak lubi to

#1743 OFFLINE   Tomus

Tomus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Janik

Napisano 13 grudzień 2015 - 22:05

   Ja wierzę że są ryby ponad 90cm a nawet koło metra..... Kilka razy widziałem takie na zaporówce, szczególnie zapamiętałem sytuację jak w wodzie przejrzystej na 2m żerowały na jaziach +/- 25cm ..... Było je czasami całe widać jak płyną, znikają kilka sek i potężny atak, !!!! Ogromne wrażenie robiła ich wielkośc płetwy ogonowej oraz pyska....
   Co do osobistych sukcesów wiele juz 80+ było ale 9 z przodu brak :)



#1744 OFFLINE   K-Pon

K-Pon

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 1799 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:P.

Napisano 13 grudzień 2015 - 22:14

Ja mam 2 bolenie z 8 z przodu, pod 10 z 7, kilkanaście do 25 z 6 z przodu i reszta też niewiele...
Większych niż moje PB=82 widziałem kilka złowionych i pieczołowicie wypuszczonych. Ryb pod 90 widziałem kilka na niżówce ale okazały się poza moim zasięgiem.
Ryby powyżej 90cm nie widziałem nigdy ... i dobrze bo jest za czym łazić :)

#1745 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 13 grudzień 2015 - 23:46

..nikt nie kwestionuje istnienia takowych,ale potwierdzeń złowienia powyższych jak na lekarstwo...

#1746 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 14 grudzień 2015 - 00:10

Znam jeden przypadek zaporówkowego bolka wg łowcy 90cm. Ryba mierzona i wysyłana do jakiegoś czasopisma. Niestety to, jak została potraktowana razem z kilkunastoma (sic!) tego sezonu wielkimi boleniami jest na tyle smutne, że to przemilczę...

Na życzenie mogę podesłać linka do foty. Mam za mało doświadczenia żeby stwierdzić czy ta ryba na prawdę tyle miała, niemniej wędkarz nie jest bajkopisarzem i nie "podkręca" wyników.

Ja boleni praktycznie nie łowię, choć mam zamiar z uwagi na dostęp do rzecznych łowisk tej ryby. Woda stojąca to nie mój konik ;)



#1747 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 14 grudzień 2015 - 08:45

Tomus, ryba 85 to już potężny boleń, a w wodzie może wyglądać na jeszcze większą, więc trudno ocenić wielkość ryby tylko patrząc na nią. Sam już wiele razy się na tym złapałem. Z boleniami dziwiłem się często na plus bo dopiero po wyjęciu okazywało się że ryba jest większa niż myślałem, ale to było w trakcie holu. Myślę że ta sama ryba gdyby płynęła spokojnie w czystej wodzie mogłaby się wydawać sporo większa niż jest. U mnie też krążą opowieści o potężnych boleniach w kanale żerańskim, nawet słyszałem o dwóch 90-tkach złowionych na żywca, ale jak większość tylko słyszałem. Kilka osób mówiło że widziało bolenie 90 i więcej z mostu, ale prawda jest taka że każda duża ryba widziana w wodzie robi duże wrażenie i myślę że te wielkości są wyolbrzymiane. Statystyka jest nieubłagana, gdyby takie ryby były prędzej czy później byłyby łowione, one też coś muszą jeść. Owszem nie twierdzę że ich nie ma, ale nie sądzę że w takich ilościach jak się pisze i w każdej wodzie. Z opisów wynika że bolenie 90-100 są w każdej wodzie, Warcie, Wiśle, Odrze i Bugu, nie sądzę. Śmiem twierdzić że boleń z trudem osiąga 80cm, większość nie dorasta nawet do takiej wielkości. Tylko wyjątkowe warunki plus genetyka i cechy osobnicze (np. żarłoczność) ryby pozwala jej na osiągnięcie wyjątkowych na ten gatunek rozmiarów. 


Użytkownik wujek edytował ten post 14 grudzień 2015 - 08:49


#1748 OFFLINE   strumien

strumien

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaDaleko nad rzeką

Napisano 14 grudzień 2015 - 08:57

Swego czasu , w jednym z miesięczników wędkarskich znalazłem zdjęcie bolenia mającego ponad metr...O ile dobrze pamiętam 107cm , a w jego połów był zamieszany niejaki Janusz W. Może dobrze by było żeby się wypowiedział i skończył daremną dywagację na temat kto miał dłuższego . Pozdrawiam



#1749 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 14 grudzień 2015 - 09:03

Boleń Janusza miał 99cm i został złowiony w Dunajcu powyżej Jeziora Rożnowskiego. Była to ryba która weszła z jeziora w rzekę, więc boleń zaporówkowy. Kiedyś były tam potężne bolenie, nie wiem czy jeszcze są. Może Janusz coś napisze. O 107cm nie słyszałem, ale może właśnie w ten sposób rodzą się wędkarskie plotki, kiedy ryba rośnie wraz z kolejnymi opowieściami. Sądzę że jest to najszybszy sposób na osiągnięcie rekordowego rozmiaru przez bolenia :).


Użytkownik wujek edytował ten post 14 grudzień 2015 - 09:05

  • Guzu i maicke82 lubią to

#1750 OFFLINE   strumien

strumien

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaDaleko nad rzeką

Napisano 14 grudzień 2015 - 09:10

Czyli ryby ponad 90 cm istnieją ( trochę się sytuacja klaruje :D ). A tu rzutem na taśmę 90 cm miysa myk                                                                

Nie wklejamy takich linków,jest to nie zgodne z ideą naszego portalu.


Użytkownik Sebo0707 edytował ten post 14 grudzień 2015 - 09:33


#1751 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 14 grudzień 2015 - 09:30

Czyli ryby ponad 90 cm istnieją ( trochę się sytuacja klaruje :D ). A tu rzutem na taśmę 90 cm miysa myk                                                                             

 

 

Jak kazda dobrze napisana basn,  ta historyjka o pseudorekordowym boleniku zawiera ziarno prawdy.

Otoz rekord bolenia wynosi ponad 130 cm.

 

I tego bym sie trzymal :D


Użytkownik Sebo0707 edytował ten post 14 grudzień 2015 - 09:36

  • strumien i urasenty lubią to

#1752 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 14 grudzień 2015 - 09:30

Nikt nie mówi, że nie istnieją. Jak dla mnie 100% rybą 90+ pokazaną na JB jest ta złowiona przez Roberta. Zdjęć 90tek trochę w sieci jest. Celowo nie podaję linku, ale istnieje taka słowacka strona z rekordowymi boleniami. Kto poszpera ten znajdzie. Są tam ryby 9+ raczej nie budzące wątpliwości.

Zgadzam się też, że to jest top dla bolenia. 8+ osiąga niewiele osobników a przeciętnie dorastają do 7+ i stają. Na wiosnę obserwuję zawsze ciąg tarłowy, naoglądałem się już na prawdę dużej ilości boleni. Nigdy nie widziałem 90+. Pewnie pojedyńcze są ale szansa, że się je zobaczy jest taka sama, jak to że się je złowi.

Myślę, że o rybę 9+ łatwiej właśnie na Słowacji. Tam jest cieplej i bardziej optymalne warunki do wzrostu. 


  • Guzu lubi to

#1753 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 14 grudzień 2015 - 09:32

Istnieją, ale jak napisałem nie wszędzie i nie wszystkie osiągną taki rozmiar. Ten link co wstawiłeś to jeden z przykładów bolenia 90cm którego rozmiar budzi wątpliwości. 


Użytkownik wujek edytował ten post 14 grudzień 2015 - 09:33


#1754 OFFLINE   strumien

strumien

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaDaleko nad rzeką

Napisano 14 grudzień 2015 - 09:55

Korze się za ten dodany link , wybaczcie, ale to tylko dla celów poglądowych . Guzu , żarty na bok ,bolek 130 cm to tylko kwestia czasu hahahah :D . Słyszałem że taka ryba pływa w Zalewie Wiślanym i poluje na żurawie ... źródło informacji też raczej pewne, rybak z Krupówek...


  • slawito lubi to

#1755 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 14 grudzień 2015 - 13:07

Nie łowię boleni w celowy sposób i nigdy się na nie nie nastawiam.Wszystkie duże "bolki" zostały złowione na przestrzeni kilku lat jako przyłowy przy planowych połowach zupełnie innych ryb. Na przynęty średnie i duże (woblery i duże gumy mocno obciążone) i niestandardowe,jakie ogólnie są przyjęte do połowu tej ryby. Nie jeden "pismak" w gazecie napisałby że nie jest to dobry wybór do planowego połowu bolenia.  Dochodzę do wniosku że duże bolenie to są zupełnie inne ryby. Są to ryby "denne" ,samotniki, zamieszkujące inne partie rzeki jak "młodzież" i odżywiające się innymi rybami jak ukleja nie tracąc przy tym energii za uganianiem się za drobnicą. Chyba dlatego osiągają takie "przyrosty".I raczej nie pokazują się na powierzchni podczas polowania boleni średniaków.

 

Pozdrawiam


Użytkownik Józef Lesniak edytował ten post 14 grudzień 2015 - 13:16

  • Szymon82 i WHITE14 lubią to

#1756 OFFLINE   PePe.

PePe.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1361 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 grudzień 2015 - 13:28

 Dochodzę do wniosku że duże bolenie to są zupełnie inne ryby. Są to ryby "denne" ,samotniki, zamieszkujące inne partie rzeki jak "młodzież" i odżywiające się innymi rybami jak ukleja nie tracąc przy tym energii za uganianiem się za drobnicą. Chyba dlatego osiągają takie "przyrosty".I raczej nie pokazują się na powierzchni podczas polowania boleni średniaków.

 

Pozdrawiam

I tu się mylisz kolego ;) duże bolenie też polują pod powierzchnią na drobnice tak jak i te mniejsze, ale w innych godzinach i okolicznościach. Miałem takiego jednego w tym roku 90+ był na brzegu, ale nie dał sie sobie zdjęcia zrobic :(



#1757 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 14 grudzień 2015 - 13:28

Nie łowię boleni w celowy sposób i nigdy się na nie nie nastawiam.Wszystkie duże "bolki" zostały złowione na przestrzeni kilku lat jako przyłowy przy planowych połowach zupełnie innych ryb. Na przynęty średnie i duże (woblery i duże gumy mocno obciążone) i niestandardowe,jakie ogólnie są przyjęte do połowu tej ryby. Nie jeden "pismak" w gazecie napisałby że nie jest to dobry wybór do planowego połowu bolenia.  Dochodzę do wniosku że duże bolenie to są zupełnie inne ryby. Są to ryby "denne" ,samotniki, zamieszkujące inne partie rzeki jak "młodzież" i odżywiające się innymi rybami jak ukleja nie tracąc przy tym energii za uganianiem się za drobnicą. Chyba dlatego osiągają takie "przyrosty".I raczej nie pokazują się na powierzchni podczas polowania boleni średniaków.

 

Pozdrawiam

Każdy kto łowi bolenie o tym wie, było to już wielokrotnie pisane, a 90-tek jak nie było tak nie ma.

Ciekawe na ile by został oceniony ten boleń gdyby nie był podany rozmiar? W wodzie spokojnie bym mu dał 90+.

http://www.wedkuje.p...edkarska/128145

pozdrawiam


Użytkownik wujek edytował ten post 14 grudzień 2015 - 13:51


#1758 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 14 grudzień 2015 - 14:36

I tu się mylisz kolego ;) duże bolenie też polują pod powierzchnią na drobnice tak jak i te mniejsze, ale w innych godzinach i okolicznościach. Miałem takiego jednego w tym roku 90+ był na brzegu, ale nie dał sie sobie zdjęcia zrobic :(

Chwytasz mnie za słowa kolego.Napisałem że dochodzę do takiego wniosku,co wcale nie oznacza że może być inaczej. Każda woda jest inna.

 

A odnośnie Twojego bolenia 90+,nie za bardzo rozumiem.



#1759 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 14 grudzień 2015 - 14:43

Każdy kto łowi bolenie o tym wie, było to już wielokrotnie pisane, a 90-tek jak nie było tak nie ma.

Ciekawe na ile by został oceniony ten boleń gdyby nie był podany rozmiar? W wodzie spokojnie bym mu dał 90+.

http://www.wedkuje.p...edkarska/128145

pozdrawiam

 W wodzie nie robi się pomiarów,liczy się to co wyholowane i zmierzone. Moim zdaniem ten boleń wygląda na takiego jaki jest opisany.



#1760 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 14 grudzień 2015 - 14:48

Boleń Janusza miał 99cm i został złowiony w Dunajcu powyżej Jeziora Rożnowskiego. 

 

tego co ja wiem, to poniżej. To była ryba która spadła z Rożnowa i złowiona została koło mostu między Rożnowem a Czchowem.