Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Bolenie 2015


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1857 odpowiedzi w tym temacie

#1761 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 14 grudzień 2015 - 14:56

Odnośnie miejsca żerowania dużych ryb, to ja jestem zwolennikiem teorii, że skoro jest gdzieś dostępny pokarm, to czemu miały by skorzystać z niego tylko małe ryby? To trochę, jak z kleniami na smużaki. " Spece" pisali, że tą metodą nie złowi się duzego klenia. Uważam, że jest zupełnie inaczej.
  • coma lubi to

#1762 OFFLINE   PePe.

PePe.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1361 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 grudzień 2015 - 15:57

 To trochę, jak z kleniami na smużaki. " Spece" pisali, że tą metodą nie złowi się duzego klenia. Uważam, że jest zupełnie inaczej.

Bo masz racje :)



#1763 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 14 grudzień 2015 - 16:41

Znam jeden przypadek zaporówkowego bolka wg łowcy 90cm. Ryba mierzona i wysyłana do jakiegoś czasopisma. Niestety to, jak została potraktowana razem z kilkunastoma (sic!) tego sezonu wielkimi boleniami jest na tyle smutne, że to przemilczę...

Na życzenie mogę podesłać linka do foty. Mam za mało doświadczenia żeby stwierdzić czy ta ryba na prawdę tyle miała, niemniej wędkarz nie jest bajkopisarzem i nie "podkręca" wyników.

Ja boleni praktycznie nie łowię, choć mam zamiar z uwagi na dostęp do rzecznych łowisk tej ryby. Woda stojąca to nie mój konik ;)

Znam gościa w Toruniu który na Wiśle łapał bolków na pęczki. Miał do tego chyba jakiś talent. Niestety sporo z nich lądowało na patelni. Jako przyłów (akurat nie nastawiał się na bolki) mówił, że trafił metrówkę - bolenia. I nie jest to osoba, która jakoś obnosiła się ze swoimi sukcesami a raczej trzymała je dla niewielkiego grona znajomych. Na pewno nie wysyłał fotek do gazet. Tak więc to, że nie widzieliście zdjęć nie znaczy, że te ryby nie istnieją.

Aby nie było to było dobrych naście lat temu kiedy u nas przy każdej główce chlapał się przynajmniej jeden boleń. Obecnie sytuacja jest zupełnie odwrotna. Jak gdzieś chlapnie to już jest sukces. Nawet jakiś mały :(


Użytkownik PrzemekL edytował ten post 14 grudzień 2015 - 16:43


#1764 OFFLINE   Ricci

Ricci

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • LokalizacjaŻagań

Napisano 14 grudzień 2015 - 16:42

Mnie nurtuje inne pytanie..Jakie powinny być spełnione warunki(środowisko)aby boleń osiągnął 90+. Być może rzeka,to niekoniecznie najlepsze miejsce na tego typu efekty? Paradoksalnie do wiedzy,iż bolenie w takich warunkach czują się znakomicie.

Może zbiorniki z wodą stojącą są w jakimś sensie sprzyjające,żeby boleń urósł ponad miarę?W rzekach powiedzmy,że maksymalnym wymiarem jest 85cm,a ewentualne 85-89 to już wynaturzenia.

Nie chcę,być źle zrozumianym ale przeprowadziłem drobne badania wśród zaawansowanych "boleniarzy" łowiących na Odrze. I co ciekawe,żaden z nich nigdy nie złowił ryby większej jak 85cm. Mówię o ludziach ,którzy w sezonie spędzają po 500h nad wodą,oddając tysiące rzutów. Znają rzekę na wskroś,łowią na odcinku 20-30km kilkanaście lat. To już z czystej statystyki wynika,że w końcu taki boleń(90)powinien zostać złapany. Przynajmniej tak mi się wydaje...I nie mówię tu o jednym,czy też dwóch wędkarzach.W tym polowaniu udział bierze całe"stado" :D .

Każdy z nich słyszał o boleniach 90+ i zawsze okoliczności takiego spotkania były przy trollingu sumowym,aczkolwiek żaden z nich tego nie widział.


  • wujek lubi to

#1765 OFFLINE   Tomass

Tomass

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 166 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola

Napisano 14 grudzień 2015 - 16:50

Bolenie 90+ wystepuja na 100% i to w naszych polskich rzekach, tylko ludzie którzy je łapia nie chwalą się takowymi rybami by uniknąć niepotrzebnego tłoku na swoim łowisku. Fakt że nie są to ryby częste ale są


  • wildriver lubi to

#1766 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 14 grudzień 2015 - 18:28

Bo masz racje :)

Bo to może i proste (prostackie? ) rozumowanie, ale wynikające z praktyki i doświadczenia znad wody. Skoro gdzieś (lub okresowo) jest duża dostępność cennego (kalorycznego) pożywienia, to skupia ona z reguły wszelkie roczniki zainteresowanych nim ryb. Fakt, że może nie żerują w taki sam sposób, czy o tych samych porach, lub te największe nie są tak zachłanne i np. Nie zapuszczają się na największe płycizny, ale...są tam i żerują ;)
Patrz: np. Majowy wylot jętki i muchowe żniwa w tym okresie :)
  • Tomus lubi to

#1767 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 14 grudzień 2015 - 19:17

Przemek, na 100 procent nie piszemy o tym samym człowieku :) Choć sposób traktowania ryb niestety zbieżny :(

 

Co do miejsc, w których bolki mogą dorastać do wymiarów 90+ to raczej zaporówki (Solina, kiedyś Rożnów i kilka innych zapewne) ale i niemieckie rzeki typu Ren czy Łaba mogą kryć przepotwory...



#1768 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 14 grudzień 2015 - 19:58

 W wodzie nie robi się pomiarów,liczy się to co wyholowane i zmierzone. Moim zdaniem ten boleń wygląda na takiego jaki jest opisany.

Ja bym jeszcze dodał że sfotografowane, tak mam że jak nie zobaczę to nie uwierzę.



#1769 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 14 grudzień 2015 - 20:00

 Tak więc to, że nie widzieliście zdjęć nie znaczy, że te ryby nie istnieją.

 

Dziwne że jak ktoś złowi 80-tkę to od razu wstawia i nie ma oporów, a jak złowi 90-tkę to się kryje :).



#1770 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 14 grudzień 2015 - 20:01

Niewierny wujek :D


  • wujek lubi to

#1771 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 14 grudzień 2015 - 20:01

W ODRZE i WIŚLE też takie pływają nie na 100% tylko na 200%



#1772 OFFLINE   klim

klim

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjamultikonto: darek1,

Napisano 14 grudzień 2015 - 20:03

Przemek, na 100 procent nie piszemy o tym samym człowieku :) Choć sposób traktowania ryb niestety zbieżny :(

 

Co do miejsc, w których bolki mogą dorastać do wymiarów 90+ to raczej zaporówki (Solina, kiedyś Rożnów i kilka innych zapewne) ale i niemieckie rzeki typu Ren czy Łaba mogą kryć przepotwory...

I jeszcze strefa przy ujściu rzek do morza...


  • mifek i DanekM lubią to

#1773 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 14 grudzień 2015 - 20:05

tego co ja wiem, to poniżej. To była ryba która spadła z Rożnowa i złowiona została koło mostu między Rożnowem a Czchowem.

Możliwe. Niekoniecznie musiał spaść, Dunajec powyżej Czchowa ma trochę inny charakter niż reszta rzeki.



#1774 OFFLINE   Tom@son

Tom@son

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 412 postów
  • Lokalizacja麻疹の近くの町

Napisano 14 grudzień 2015 - 20:09

Z tymi boleniami 90+ i więcej, to jak z Bogiem.

Niby istnieje, ale dowodów na poparcie tej tezy brak.

 

No ale wiara ponoć czyni cuda i trzeba wierzyć, że te bolki 90+ skrywają się przed nami w czeluściach naszych wód i bedzie nam kiedyś dane wyholowanie takiego rekordowego.

Takie podejście, tylko napędza do jeszcze większego działania.

 

Bo jak to mawiają, nawiększe ryby to te, których nie udało nam się jeszcze wyjąć i żyją tylko w naszej wyobrazni.



#1775 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 14 grudzień 2015 - 20:21

Nie demonizujcie, że boleń 90+ to już sprawa BOSKA  :) . Widziałem  już ładnych kilka sztuk powyżej tego magicznego wymiaru  ;) . Toż to ryba jak każda inna, nie ma ich na pęczki i nie łowi się na kilogramy , ale jeszcze SĄ !!!


Użytkownik miramar69 edytował ten post 14 grudzień 2015 - 20:22

  • Negra lubi to

#1776 OFFLINE   Tom@son

Tom@son

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 412 postów
  • Lokalizacja麻疹の近くの町

Napisano 14 grudzień 2015 - 20:28

Nie demonizujcie, że boleń 90+ to już sprawa BOSKA  :) . Widziałem  już ładnych kilka sztuk powyżej tego magicznego wymiaru  ;) . Toż to ryba jak każda inna, nie ma ich na pęczki i nie łowi się na kilogramy , ale jeszcze SĄ !!!

 

Mój wpis jest z przymrużeniem oka.

Trwa tu batalia te bolki 90+ i wielu twierdzi, że takowe pływają, ale na poparcie swoich tez dowodów brak.

 

Pewnie im bardziej wstecz, tym były większe szanse na złowienie takiego okaza.

W obecnych czasach to trzeba troche kilometrów pokonać, przynęt pourywać i jest szansa , że człowiek zbliży się do tego magicznego wymiaru, choć wcale nie jest to takie oczywiste.



#1777 OFFLINE   loko

loko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 116 postów
  • LokalizacjaGorzów WLKP

Napisano 14 grudzień 2015 - 20:57

Z tymi bolkami 90 jest tak, że wszyscy wiedzą że takowe są ale nikt ich nie widział :)

Nawet jak ktoś zrobi fotkę wielkiego bolenia, to też naprawdę ciężko jest zweryfikować jego rzeczywisty wymiar.

 



#1778 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1590 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 14 grudzień 2015 - 20:59

To jak z tymi zapomnianymi dołkami lub stawikami miejskimi i szczupakami - niby bezrybie a po spuszczeniu wody okazuje się, że metrówki siedziały...

Ja tam wiem , że i kilka 100 + pływa w naszych wodach , może jestem szalony, może łatwowierny - możecie się śmiać :)


Użytkownik Szymon82 edytował ten post 14 grudzień 2015 - 21:02


#1779 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 14 grudzień 2015 - 21:07

Dziwne że jak ktoś złowi 80-tkę to od razu wstawia i nie ma oporów, a jak złowi 90-tkę to się kryje :).

Akurat osoba o której piszę nie udzielała się na żadnym forum. Co więcej większość ryb lądowała na patelni celem podratowania budżetu więc i na aparat nie stać go było. Niemniej jednak zdziwilibyście się ile rybek nie trafia do internetu bo nie wszyscy widzą taka potrzebę



#1780 OFFLINE   ORKA

ORKA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów
  • Lokalizacjasarnów
  • Imię:grzegorz

Napisano 14 grudzień 2015 - 21:08

https://m.youtube.co...h?v=xxO0vxb_Q2o