Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Puszcza oporówka... na mrozie

łożyska kołowrotek

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
159 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 16 listopad 2013 - 19:03

A, i zapomniałeś jeszcze dodać że wszystkie stelle są do dupy ;)



#22 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1648 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 16 luty 2015 - 21:59

Witam 

Pierwszy raz w tym roku w niedziele wyskoczylem na rybki miało byc tak jak w sobote cieplutko a tak naprawdę zamarzały przelotki :(  i w Daiwie Infinity zauważyłem ze  puszcza łożysko oporowe. A co dziwne w domu jak wróciłem wszystko OK

Co poradzicie ?

.

 



#23 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 16 luty 2015 - 22:02

Normalna to rzecz, trzeba wyjąć oporówkę i wyczyścić w benzynce. Potem pozostaje poskładać i na rybki  ;) .


  • Kamil Z. i Mariano Mariano lubią to

#24 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 16 luty 2015 - 22:09

Dokładnie, ja tak miałem w kilku kołowrotkach i to po serwisie u doświadczonej osoby.



#25 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1648 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 16 luty 2015 - 22:25

Ok dam radę. Ale  mam po prostu włożyć (oporówke :lol: )w bęzynę i nic śię nie stanie złego  ^_^



#26 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 16 luty 2015 - 22:33

Ok dam radę. Ale  mam po prostu włożyć (oporówke :lol: )w bęzynę i nic śię nie stanie złego  ^_^


wypedzlowac , poruszac , potrzachac , wydmuchac powietrzem do sucha i instalowac w maszynke, benzynol oczywiście ekstrakcyjny ;)
  • platynowłosy lubi to

#27 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1648 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 16 luty 2015 - 22:40

Dzięki jutro trzącham ,  pędzluje a i jeszcze potarmoszę  :P


Użytkownik jacekp29 edytował ten post 16 luty 2015 - 22:41

  • jankrobath lubi to

#28 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 16 luty 2015 - 22:49

Jak nie będzie mocno zapackana to często wystarcza jedynie wsuniecie walka z papieru toaletowego i pokrecenie minutke w te i we wte ;) a i szumy poczatkowe mniejsze będą jak po ekstraktorze, najważniejsza jest odpowiedź na pytanie w jakich temperaturach będziemy używać maszyny, bo czasem to i kompletnie sucha oporowka nie wystarczy ;)

#29 OFFLINE   Dżek

Dżek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów
  • Lokalizacjakujawsko-pomorskie

Napisano 16 luty 2015 - 22:54

W mojej  przy włączonej blokadzie działa ale trochę chałasuje a gdy zwolnię to się zacina.Mycie nic nie dało. Zamówilem nowe.



#30 OFFLINE   5384

5384

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1838 postów
  • LokalizacjaBug graniczny
  • Imię:Sebastian

Napisano 16 luty 2015 - 23:39

Że się tak zapytam ;) to koledzy nie smarują łożyska oporowego tylko je czyścicie? :D



#31 OFFLINE   beton007

beton007

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 471 postów
  • LokalizacjaBielsk
  • Imię:Andrzej

Napisano 17 luty 2015 - 03:12

Oporówka musi być sucha :-) Jeżeli puszcza na mrozie to znaczy, że jej żywotność dobiega końca. W 100% sprawnej oporówce nie ma mowy żeby puszczała na mrozie.



#32 OFFLINE   maicke82

maicke82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1020 postów
  • Lokalizacjapałownia na Szuminie

Napisano 17 luty 2015 - 08:11

Są dwie szkoły: oporówka lata całkowicie na sucho i szumi- szkoła rzemieślników polskich ;)  ;) , oporówka lata cichutko z delikatnym filmem z nielepkiej oliwki-szkoła serwisów japońskich.Uwaga, szkoła japońska wymaga oporówki w przyzwoitym stanie  i dokładnego wyczyszczenia i odtłuszczenia wszystkich elementów łozyska przed aplikacją dobrej oliwki.  W wyeksploatowanych oporówkach czasem pomaga na trochę szkoła polska,jednak to odwlekanie nieuniknionego,czyli agonii oporówki albo  pierscienia, tym bardziej ,że będzie latało to na sucho.  :)



#33 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 17 luty 2015 - 08:44

Dokladnie jak wyżej, kolega ujął .

#34 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 17 luty 2015 - 09:14

Są dwie szkoły: oporówka lata całkowicie na sucho i szumi- szkoła rzemieślników polskich ;)  ;) , oporówka lata cichutko z delikatnym filmem z nielepkiej oliwki-szkoła serwisów japońskich.Uwaga, szkoła japońska wymaga oporówki w przyzwoitym stanie  i dokładnego wyczyszczenia i odtłuszczenia wszystkich elementów łozyska przed aplikacją dobrej oliwki.  W wyeksploatowanych oporówkach czasem pomaga na trochę szkoła polska,jednak to odwlekanie nieuniknionego,czyli agonii oporówki albo  pierscienia, tym bardziej ,że będzie latało to na sucho.  :)


To prawda, lecz nie do końca, co do tej "polskiej" szkoły, to sucha oporowka i tak po kilku godzinach posiada już film olejowy z oliwki którą smaruje się oś, a w niektórych konstrukcjach z łożyska pod oporowka gdy jest otwarte obustronnie, spokojnie można to zaobserwować przy użyciu kolorowej oliwki, co do wyeksploatowanych oporowek masz rację w 100% z tym że jest sporo metod na dodanie oporowce kilku lat świeżości. W daiwie można doginac blaszke w oporowce ale to najtrudniejsze i najmniej opłacalne, w shimano są sprężyny które można doginac i oporowka jest praktycznie wieczna , można też kombinować z cieniutkimi podkladkami pod tuleje oporowki aby uniosla się nieco wyżej , lub próbować ja opuścić w oporowce tak żeby powierzchnia styku była inna , często kawałeczkiem "nie zużyta"

#35 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 17 luty 2015 - 09:33

Czasem wystarczy wymiana samej tulejki, która znajduje się wewnątrz oporówki. W każdym razie w jednej z moich daiw tak zrobiłem i działa.



#36 OFFLINE   maicke82

maicke82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1020 postów
  • Lokalizacjapałownia na Szuminie

Napisano 17 luty 2015 - 09:40

Łukasz dobrze  wiesz jak wygląda film na pierścieniu z odpowiedniej oliwki jest krystalicznie czysty jak woda nawet po sezonie. Z osi nic nie powinno przedostawać się do oporówki bo za chwilę robi się tam czarnidło. Jeśli tak się dzieje to za bogato smarujemy, oliwimy oś. Łożsyka obustronnie otwarte jak w starszych daiwach się trafiały  nie chlapią spod oporówki jeśli nie są naoliwione tylko delitkanie nasmarowane.Nawet jak w zamkniete łozyska pod oporówką ktoś ładuje bez pojęcia oliwkę to niech się nie dziwi ,że później wszytko zachlapane. Oszczędność w smarowaniu przynosi więcej korzysci niż  nadmiernne upaćkanie. pzdr



#37 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 17 luty 2015 - 09:45

E e e e e ;) ja daje 2-3 krople oliwki na oś i zawsze troszkę wlezie w oporowke, pozatym zawsze staram się składać oporowke z łapami leTKo tłustymi od oliwki ;)

nie pisałem że łożyska chlapia, ale w różnych płaszczyznach trzymania młynka podczas pracy zawsze kropelka czegoś pod oporowke się dostanie ;) zwróć też uwagę że zawsze przy kręceniu mlynkiem do przodu minimalny nawet nadmiar smaru zawsze będzie się odkładać właśnie na gorze piniona pod lozyskiem.

#38 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 17 luty 2015 - 09:47

I jeszcze jedno, niby mamy sporą wiedzę w tym temacie, a ja dalej nie umiem pojąć momentami jak oporowka nie puszcza gdy rozbieram jakiś tani młynek zauberopodobny czy inny i w oporowce jest gęsto od smaru :) zdarza się to często.
  • homax lubi to

#39 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 17 luty 2015 - 10:25

Dodam że w turkowatych też to zjawisko występuje, może dlatego że dokładniesza robota????? ; a wnowych wystarczy czasami troszkę"rosy" z oliwki i trzeba uważać na paluchy ;)


Użytkownik miramar69 edytował ten post 17 luty 2015 - 10:26

  • jankrobath lubi to

#40 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 luty 2015 - 10:35

I jeszcze jedno, niby mamy sporą wiedzę w tym temacie, a ja dalej nie umiem pojąć momentami jak oporowka nie puszcza gdy rozbieram jakiś tani młynek zauberopodobny czy inny i w oporowce jest gęsto od smaru :) zdarza się to często.

Faktycznie. Miałem morskiego kongera i oporówka zawalona smarem działała. Bez smaru nie. W multikach też na gęsto niektórych mam zasmarowane i działa.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: łożyska, kołowrotek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych