Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Instalacja elektryczna w łodzi wędkarskiej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
670 odpowiedzi w tym temacie

#641 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 30 wrzesień 2023 - 19:19

Zainstaluj ładowarkę dc/dc victrona lub coś podobnego i będziesz mógł podładować . Tylko czy pływasz na tyle
Dużo aby to
Miało jakieś wymierne korzyści przy tak małej prądnicy ?

Coś w ten deseń napisałem.

Wysłane z mojego SM-G990B2 przy użyciu Tapatalka

#642 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4823 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 30 wrzesień 2023 - 23:11

Głupoty pisałem na podstawie moich doświadczeń z lp4 ładowanego z Yamahy 6A. Nie wiem jak naładować lp4 jeżeli napięcie wyjsciwe z alternatora to maksymalnie 13V.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Niskie apięcie akurat nie zawsze świadczy o obecności lub braku ładowania. Takie może być jeżeli podłączysz aku mocno rozładowane i bęziesz ładował małym prądem, a taki jest przy silniku 6km. W LFP jest dosyć płaska charakterystyka napięciowa ładowania i niska rezystancja. Przy małym prądzie napięcie nie będzie jakoś specjalnie rosło prawie do samego końca, może być też prawie takie samo jak akumulatora bez ładowania, co nie znaczy, że ładowania nie ma. Zmierzyłeś to cęgami albo spojrzałeś na BMS czy jakiś prąd dostaje?

Wysłane z mojego motorola edge 40 pro przy użyciu Tapatalka

#643 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4823 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 30 wrzesień 2023 - 23:18

Dziękuję.
Nałożyć na przykręcone klemy czy przed przykręceniem, czy bez znaczenia?

Ja pryskam na słupki, zakładam klemy i zapryskuję całość. Polecam wziąć sobie kartkę i osłaniać kierunek gdzie się pryska za elementem, bo barwnik w tym wredny. U mnie aku już dwa i pół roku stoi w takich warunkach jak u Ciebie i nic się nie dzieje. Jeszcze zapryskałem przewody na klemach ( tak od serca, żeby wsiąkło porządnie między żyły)

Wysłane z mojego motorola edge 40 pro przy użyciu Tapatalka

#644 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 01 październik 2023 - 05:03

Niskie apięcie akurat nie zawsze świadczy o obecności lub braku ładowania. Takie może być jeżeli podłączysz aku mocno rozładowane i bęziesz ładował małym prądem, a taki jest przy silniku 6km. W LFP jest dosyć płaska charakterystyka napięciowa ładowania i niska rezystancja. Przy małym prądzie napięcie nie będzie jakoś specjalnie rosło prawie do samego końca, może być też prawie takie samo jak akumulatora bez ładowania, co nie znaczy, że ładowania nie ma. Zmierzyłeś to cęgami albo spojrzałeś na BMS czy jakiś prąd dostaje?

Wysłane z mojego motorola edge 40 pro przy użyciu Tapatalka

Tak wygląda to w instrukcji serwisowej Yamahy. Wyższe napięcie raczej nie wystąpi.

Załączone pliki

  • Załączony plik  2.pdf   435,22 KB   26 Ilość pobrań


#645 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4823 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 01 październik 2023 - 10:53

Tak wygląda to w instrukcji serwisowej Yamahy. Wyższe napięcie raczej nie wystąpi.


Szczerze powiedziawszy, to jeżeli tak to wygląda, to się nie nadaje do ładowania niczego,nawet kwasa. Można sobie może coś zasilić. 20hp daje normalnie 14,4V i tym bez problemu się ładuje.

#646 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 705 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 01 październik 2023 - 17:40

Jak odpalam swoją Yamę to Vmierz pokazuje też 13,0V. 25HP.

Spokojnie doładowuje AGMa. Co więcej porządna domowa ładowarka ten sam aku ładuje ... 13,0V (Przynajmniej na początku  :D ).

 

Jak pływam po Odrze i mam 15km dolotu na spalinie, potem się kręcę cały dzień na elektryku od główki do główki plus kotwica i wracam na spalinie to nie mam praktycznie czego ładować w domu. Oczywiście oprócz aku do echa.

 

Może w starszych spalinach było 14,4V - które dziś połowie akumulatorów mogłoby zaszkodzić.


Użytkownik Qh_ edytował ten post 01 październik 2023 - 17:41


#647 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4823 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 01 październik 2023 - 17:58

Tohatsu 2013, Etec 2011 i Honda 2017 to raczej nie są starsze konstrukcje. Napięcie może mi spaść jak mocno zjadę aku, ale jak spływam na keję to zazwyczaj jest 14,4 - chyba że nie nadąży doładować. 14,4V jest standardowo w samochodzie i pozwala nabić Aku do pełna.

Wysłane z mojego motorola edge 40 pro przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 01 październik 2023 - 18:40


#648 OFFLINE   konrado

konrado

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 135 postów
  • LokalizacjaŚroda Wlkp
  • Imię:Konrad

Napisano 02 październik 2023 - 15:56

Witam z racji że próbuje sobie uszykować wszystko już na zimę i wtedy dłubać. To tak może ktoś polecić jakieś lampki do zamocowa ia na pokładzie? Oraz jakieś pomysły na unieszczenie mocowanie akumulatora? Łódź wigry 355.

#649 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 705 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 02 październik 2023 - 19:06

Jaką zimę? Sezon się zaczyna  :D.

 

Jak chcesz pływać nocą to powinieneś mieć światło nad pokładem 360*. Czyli taką 

f085a4424c351985med.jpg

ma tez zaletę, że sie składa.

oprócz tego mam szperacz led cree na kabelku i do gniazda zalaplniczki. (Trzeba uważać z mocą bo to jednak troche żłopie).

 

w ogóle polecam gniazdo zapalniczki założyć i USB. Lodówka, ładowarka, lampy … wszystko można wpiąć, a w dzień nie sterczy na łódce.



#650 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów

Napisano 08 październik 2023 - 13:24

A takie pytanie.

Mam podłączone razem dwa identyczne akumulatory 12V (100 Ah) i zrobioną instalację 24V do zasilania silnika dziobowego. Jeden z nich właśnie padł, drugi jest ok. Czy zamiast tego uszkodzonego mogę zainstalować inny akumulator 12V o pojemności 74 Ah i połączyć z tym, który działa? Na łodzi mam zainstalowaną automatyczną ładowarkę 24V. Czy ładowanie takiego zestawu będzie przebiegało w prawidłowy sposób?

Ww. rozwiązanie byłoby awaryjne/krótkotrwałe- do końca sezonu. W zimę planuję montaż nowego akumulatora 24V LiFePo.

Dzięki wszystkim za odpowiedź.



#651 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4823 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 08 październik 2023 - 14:53

Działać będzie, ale użytkowanie może nastręczać pewnych problemów.

1. W czasie ładowania jeden Aku dobije się szybciej i będzie gazował, zanim drugi się nie naładuje. Lepiej byłoby je ładować osobno.
2. W czasie rozładowania napięcie będzie spadać różnie na każdej baterii, np założysz sobie, że napięcie graniczne to 22v - po 11 na Aku, w rzeczywistości może to być 12 na jednym i 10 na drugim. Trzeba by monitorować napięcie każdej baterii.



Wysłane z mojego motorola edge 40 pro przy użyciu Tapatalka

#652 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 08 październik 2023 - 18:07

Ja pryskam na słupki, zakładam klemy i zapryskuję całość. Polecam wziąć sobie kartkę i osłaniać kierunek gdzie się pryska za elementem, bo barwnik w tym wredny. U mnie aku już dwa i pół roku stoi w takich warunkach jak u Ciebie i nic się nie dzieje. Jeszcze zapryskałem przewody na klemach ( tak od serca, żeby wsiąkło porządnie między żyły)

Wysłane z mojego motorola edge 40 pro przy użyciu Tapatalka

Tak też można :P

Załączone pliki



#653 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 705 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 08 październik 2023 - 18:27

Trytka jest w złym miejscu. Poza tym petarda.



#654 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 08 październik 2023 - 18:57

Sztuka improwizacji nie raz ratuje skore z opresji :)

#655 OFFLINE   fario

fario

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 październik 2023 - 07:04

Cześć,

zabieram się za projekt instalacji i mam pewne rzeczy do doprecyzowania.

Dwa niezależne (połączone na wszelki wypadek przełącznikiem) układy elektryczne:

- dziobowy (2xLiFePO4 100 Ah, połączone równolegle), odcięty heblem, ładowany z ładowarki, do zasilania:

   - dziobówki - zabezpieczenie 60A, na przewodach 16 mm2

   - kotwicy - zabezpieczenie 15A, na przewodach 10 mm2

   - USB/zapalniczka - zabezpieczenie 10A, na przewodach 4 mm2

   - przyszłościowo drugie echo - zabezpieczenie 5A, na przewodach 2,5 mm2

   - od aku przez hebel do listwy przewody 25 mm2

- rufowy (kwas 100 Ah), ładowany z alternatora, odcięty heblem, do zasilania:

   - silnika - na przewodach 25 mm2 (bez zabezpieczenia???)

   - zagarów - zabezpieczenie po 5A(???), na przewodach 2,5 mm2

   - pompy zęzowej - zabezpieczenie 5A, na przewodach 2,5 mm2, wpiętej przed heblem

   - oświetlenia wewnętrznego LED - osobno prawo, lewo, rufa, dziób - zabezpieczonych po 5A, na przewodach 2,5 mm2

   - oświetlenia białego nawigacyjnego - zabezpieczenie 5A, na przewodach 2,5 mm2

   - oświetlenia czerwono/zielonego nawi - zabezpieczenie 5A, na przewodach 2,5 mm2

   - echa - zabezpieczenie 5A, na przewodach 2,5 mm2

   - USB/zapalniczka - zabezpieczenie 10A, na przewodach 4 mm2

   - od aku przez hebel do listwy przewody 25 mm2

   - od listwy do puszek wyłączników przewody 16 mm2

 

I tu pojawia się kilka pytań:

- czy zabezpieczenia i grubości przewodów są OK?

- czy jeśli pompę wepnę przed heblem w trybie auto, a dodatkowo podłączę ją z listwy (za heblem) w trybie manual to w przypadku włączenia na tablicy nie wyeliminuję hebla? Czy pociągnąć przewód 2,5 sprzed hebla na wyłącznik i do pompy?

- ładowanie z alternatora wpiąć dopiero za heblem, a ewentualne rezerwowe z gniazda przed?

- czy akumulatory podłączone równolegle można ładować jednocześnie?

- gdzieś spotkałem się z twierdzeniem, żeby "uziemienia na łódce alu nie podłączać do łódki, bo można jej zrobić kuku". Gdzie podłączyć uziemienie od zrywki silnika?

 

Pozdrawiam,

Paweł Kobyłecki



#656 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 705 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 15 październik 2023 - 09:28

Działać będzie, ale użytkowanie może nastręczać pewnych problemów.

1. W czasie ładowania jeden Aku dobije się szybciej i będzie gazował, zanim drugi się nie naładuje. Lepiej byłoby je ładować osobno.
2. W czasie rozładowania napięcie będzie spadać różnie na każdej baterii, np założysz sobie, że napięcie graniczne to 22v - po 11 na Aku, w rzeczywistości może to być 12 na jednym i 10 na drugim. Trzeba by monitorować napięcie każdej baterii.



Wysłane z mojego motorola edge 40 pro przy użyciu Tapatalka

Boby0404

Psulek ma rację. Ale skoro to ma być rozwiązanie tymczasowe - bym się nie przejmował - dużo zależy od stanu tego lepszego aku. Kwestię ładowania możesz łatwo ominąć rozpinając aku i ładując każdy osobno 12V.

Kwestia zużywania prądu ... no będziesz bardziej eksploatował lepsze aku. Tak miałeś też do tej pory zanim wymienisz.

 

Rozwiązanie:

Większość BMW ma dwa akumulatory. Zazwyczaj pada jeden (jak u Ciebie). BMWiarze prawidłowo wymieniają dwa. A ja już nie raz dojeżdżałem po kilka lat ten drugi w "normalnym aucie" albo jako prąd do TV i lampek w barakowozie. Ten drugi zazwyczaj ma ok. 90% sprawności.

 

I to Tobie polecam: odwiedź jakiś warsztat który naprawia BMW - kup u nich używkę tę lepszą po wymianie dwóch aku. Starczy spoko na kilka lat i będzie w podobnym stanie jak Twój lepszy. No i 1/3 ceny nowego. JA zazwyczaj dostawałem to aku za dobrą flaszkę.

 

I w ogóle to jest fajne rozwiązanie do łódki/pontonu jak ktoś nie ma kasy w nadmiarze ( a wiadomo ile przynęt się urywa biggrin.png ). To są zazwyczaj super, firmowe akumulatory - które po taniości wytyrzymują więcej katowania niż nowy bylejaki chińczyk.

Polecam wszystkim. Tylko trzeba mieć zaprzyjaźniony warsztat albo trafić uczciwego co da ten naprawdę lepszy aku i jeszcze go pomierzy. Ja zawsze tak kupowałem, widły do pomiaru pod obciążeniem i brałem naprawdę dobre, młode, aku za bezcen.

Szwagier ma warsztat i jego auta tylko na takich jeżdżą ;)


Użytkownik Qh_ edytował ten post 15 październik 2023 - 09:38


#657 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4823 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 15 październik 2023 - 14:39

@fario grubości przewodów masz raczej dobre, nawet lekka przesada dla USB, ale co do zabezpieczeń to posprawdzaj co każe producent pisze. U mnie wyciągarka ma wbudowane zabezpieczenie 20A. Co do podpięcia pompy to sprawa jest prosta - wyciągasz plus pomijając hebel na przełącznik ON-OFf-(ON) i to załatwia sprawę. Trzeba tylko zamontować bezpiecznik na przewodzie, zaraz przy Aku.

Co do uziemienia na kadłubie Alu, to nie do końca wiem, o co chodzi.

Instalacja DC jest uziemiona i tak przez zaczep silnika i ma przejście też do kadłuba. Jeżeli nie wierzysz, to możesz sprawdzić - jak przykręcisz silnik, to będziesz miał masę na kadłubie. Nie możesz jej pod żadnym pozorem używać jako masy przy zasilaniu urządzeń. Grozi to elektrolizą aluminium.

Instalacja AC musi być wykonana z uziomem (gniazdka/wtyczki z bolcem). Ryzyko jak wyżej. Wierz mi, że podpięcie ładowarki bez uziomu powoduje, że kadłub lekko "łaskocze" - wystarczy przyłożyć skórę wewnętrznej strony przedramienia. Przy ładowarce z uziomem nie. Dodatkowo ładując bez uziomu można uszkodzić metalowy osprzęt lub kadłub w okolicy (widziałem trymklapy od łodzi z laminatu przeżarte przez elektrolizę). Przy ładowaniu w garażu powyższe jest mało istotne - łódka stoi w suchym i na gumowych kołach. Prąd wtedy nie płynie.

Wysłane z mojego motorola edge 40 pro przy użyciu Tapatalka
  • fario i JarekCh lubią to

#658 OFFLINE   fario

fario

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 październik 2023 - 06:46

@psulek, dzięki za odpowiedź.

Pisząc o uziemieniu na kadłubie miałem na myśli właśnie tworzenie ogniwa prowadzące do elektrolizy. Ładowarka oczywiście na morskim złączu z bolcem.

 

Pozdrawiam,

Paweł



#659 ONLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 443 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 16 luty 2024 - 10:06

Napiszcie mi czy ktoś z Was stosował na łódce PRZEŁĄCZNIK DIODOWY AKUMULATORA ARGO BCD 802 Victron. Wpadł mi do głowy taki pomysł, żeby podłączyć dwa akumulatory do zasilania dziobówki i silnika powężowego z dwóch niezależnych źródeł. Dwa akumulatory po 100Ah podłączone do izolatora, następnie hebel główny i z niego rozprowadzenie na silniki. Miałoby to na celu uniknięcie przełączania aku oraz mógłbym używać te aku przez dwa-trzy dni pływania zamiast codziennie wyciągać je i ładować. Czy takie rozwiązanie ma sens? Jakieś doświadczenia z tym urządzeniem?

Wysłane z mojego SM-G998B przy użyciu Tapatalka
aef57950fdcec05b4a59157180b884e6.jpg

Użytkownik dante edytował ten post 16 luty 2024 - 10:09


#660 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1375 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 marzec 2024 - 13:40

Małe pytanie jako że z elektryki jestem noga.
Silnik podaję 5-6A z ładowania ile max W mogę podpiąć Leda żeby dobrze świecił? Nie bede miał akumulatora lampa bezpośrednio na silniku. Obecnie mam roboczą 30W ale chce coś na stałe najlepiej combo.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka