Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2281 odpowiedzi w tym temacie

#1081 OFFLINE   iREK

iREK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów

Napisano 13 sierpień 2014 - 21:28

występują takie głowice zintegrowane, czy klasycznie z runingiem?

występowały, mam nawet do sprzedania 450 i 475 grain, tyle że przy dużych muchach głowicę zakładasz na odwrót. Chociaż próbowałem tak i tak i też się da



#1082 OFFLINE   tomcat

tomcat

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów

Napisano 14 sierpień 2014 - 10:58

Dzięki za rzeczową odpowiedź , to utwierdza mnie w przekonaniu, że mam dobrą linkę i nie ma co szukać miodu, trzeba polepszyć muchy i technikę. Ciekawy jestem tematu odnośnie booster kontra gudeliny, może w ktoś coś jeszcze napisze. Odnośnie boostera mamy podobne doświadczenie przy pierwszym kontakcie za 4-5 rzutem linka leci prawie cała a przy BD inter motałem się dosyć długo i ciężko było rzucić więcej niż 15m.



#1083 ONLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 691 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 16 wrzesień 2014 - 19:59

To ja małe pytanlo do szanownego gremium: Snowbee Deep Blue v greys platinum xd który bedzie lepszy osobie mającej żadne pojęcie o szczupaku na muchę?


Użytkownik albercik2 edytował ten post 16 wrzesień 2014 - 20:01


#1084 OFFLINE   Maciej G.

Maciej G.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów
  • LokalizacjaUE
  • Imię:Maciej

Napisano 23 wrzesień 2014 - 00:09

Cześć.

Za bardzo się nie będę rozwodził, ale dołożę post do tematu który z zaciekawieniem śledzę od dawna.

Na "kurczaki" nie mam okazji łowić zbyt często, jednak ostatni wypad do Szwecji pozwolił na kilka dni treningu.

W ub. roku udało się skompletować odpowiedni zestaw więc "Cierpienia młodego Wertera" mam za sobą! Kilka zębatych udało mi się oszukać.

Jeden aspekt  dotyczący jednak bardziej taktyki i organizacji samego łowienia rzucił mi się w oczy szczególnie. Jako osoba która prowadziła i zarządzała trasą łodzi miałem mniejszy komfort niż wyluzowany z funkcji kolega posługujący się wędką zakończoną Sliderem. Na pewno posiadanie oddanego partnera na łodzi który poświęci się trochę i popływa w odpowiedni, cichy sposób ... przekłada się na wyniki. W wypadku kiedy musiałem ogarniać całe zamieszanie związane z obsługą silnika, napływaniem ,kontrolą dryfu lub ewentualnym kotwiczeniem psuło mi komfort łowienia. Łowiąc na spinning miałem większą kontrolę nad wszystkim. Być może to kwestia doświadczenia i wprawy.

Poniżej kilka zdjęć z ostatniego wypadu.

 

Pozdrawiam.

 

Maciej G.

 

15wcwuh.jpg

 

am9i7p.jpg

 

nf63r4.jpg

 

2uswnlz.jpg



#1085 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 23 wrzesień 2014 - 09:39

Możesz napisać coś o twoim zestawie, na który miachales swoimi kurczakami. Kijek, kręcioł itd. Bo jestem w trakcie kompletacji. Z góry dziękuję.

#1086 OFFLINE   Maciej G.

Maciej G.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów
  • LokalizacjaUE
  • Imię:Maciej

Napisano 23 wrzesień 2014 - 10:41

Cześć.

 

Nie ma sprawy ... będzie kolegium! ;-)

 

Kij w klasie #9 - Sage Xi2 990-4B

Kołowrotek  - Allen Kraken w rozmiarze 4,

Linka - Rio Outbound Short.

Sam składałem ten zestaw m.in. na podstawie informacji w tym wątku i nie mam porównania do innych szczupakowych konfiguracji.

Uprzedzam więc ew. pytania o porównania.

A tak krótko mówiąc w/w set spisuje się ok i zaspakaja moje obecne oczekiwania.

Nie wiem tylko co by się działo przy zdrowych i dynamicznych rybkach 100+ !? :-)

 

Pozdrawiam.

 

Maciej G.



#1087 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 23 wrzesień 2014 - 11:47

Widzę Maciej, że szwedzkie szczupaki gustują dokładnie w takich samych wzorach "kurczaków" jak moje - lubelskie. Seledynek z okoniowymi paskami, trochę czarnego i coś "migotliwego" w okolicach główki to był u mnie w tym sezonie wiosenno - letnim absolutny killer.

 

Pozdrawiam. Robert.



#1088 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 23 wrzesień 2014 - 16:59

Dzięki Maciej z szybką odpowiedź. 

 

Pozdrawiam. Waldek.



#1089 OFFLINE   mkuczara

mkuczara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Kuczara

Napisano 24 wrzesień 2014 - 07:54

+10 za kołowrotek :)



#1090 OFFLINE   Plecha

Plecha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 25 wrzesień 2014 - 08:42

+10 za kołowrotek :)

-15% za kołowrotek jak by co bo Allen daje teraz za zapisanie się do mailing list rabat :) a i wysyłka do Polandi jedyne 8$. Ja się skuszę na Alpha III 4 chyba . Sorki za Off top ale może komuś się przyda. Pozdrawiam



#1091 OFFLINE   Tomasz Dyduch

Tomasz Dyduch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaPolanka Wielka Oświęcim
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Dyduch

Napisano 13 październik 2014 - 07:45

Cześć

Ja robicie przepony z grubego fluorocarbonu na szczupaka?

Wiążecie krętlik + agrafkę normalnie czy są jakieś patenty?

Pytam bo wiązanie grubego FC jakoś nie idzie mi najlepiej.

pzdr

tomek



#1092 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 13 październik 2014 - 10:55

Cześć

Ja robicie przepony z grubego fluorocarbonu na szczupaka?

Wiążecie krętlik + agrafkę normalnie czy są jakieś patenty?

Pytam bo wiązanie grubego FC jakoś nie idzie mi najlepiej.

pzdr

tomek

 

Tomek - nie chcę Ci niczego na siłę sugerować, ale całkowicie zrezygnowałem z fluorocarbonu jako szczupakowego materiału przyponowego. Może miałem niefart i trafiłem na kiepski materiał, ale przez "fluo" straciłem w tym sezonie ze dwie ładne ryby, które mi się zerwały (prawdopodobnie jednak przypon został przecięty zębiskami), a także zauważyłem, że ten materiał ma tendencje do rozwarstwiania. Nie piszę tego ot tak sobie, ale opieram się na konkretnych doświadczeniach, głównie z tego sezonu wiosenno - letniego, w czasie którego złowiłem około 60 szczupaków, głównie w zakresie 65-79 cm (tak się złożyło, że mam szczęście wędkować na bardzo rybnej wodzie). Nie o przechwałki tu chodzi, ale wskazanie, że był to niezły poligon doświadczalny jeśli chodzi o technikę rzutów, skuteczność poszczególnych wzorów much, a przede wszystkim przetestowanie różnych przyponów.

Z czystym sumieniem mogę polecić linkę Visiona, z której przypony konstruuje się samodzielnie - o takie coś   http://www.salar.pl/...roducts_id/6566

Wiem, że nie jest to tanie, ale przypony nie skręcają się pod wpływem przeciążeń wywołanych rzutami, mają bardzo dużą trwałość i konkretną moc.  Producent daje bardzo jasną instrukcję jak się z tym obchodzić. Osobiście wybrałem metodę termiczną ich wiązania. Gwarantuję, że prawidłowo skonstruowany przypon z takiej linki nie zostanie przecięty przez rybę, nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne i pozwoli wyholować z pewnością ze 20 konkretnych szczupaków. Ważne by przypony przechowywać bez ich zwijania, np. w pudełku na spławiki. 

 

Pozdrawiam. Robert.



#1093 OFFLINE   costi

costi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 134 postów

Napisano 13 październik 2014 - 11:31

Nie do końca się zgodzę.

Dobrze, że dodałeś "pozwoli wyholować z pewnością ze 20 konkretnych szczupaków." Przy takiej ilości faktycznie zachowuje się przyzwoicie.

Po "oskórowaniu" przez szczupaki przyponu z powłoki  syntetycznej zostaje nam sam drut, który bardzo łatwo i szybko się poskręca.

Swoją drogą metoda podgrzewania w celu topienia powłoki  skręconego przyponu jest  bardzo nierozsądna :)

Co się dzieje z tą powłoką traktowaną szczupaczymi zębami? Znika w mgnieniu oka i przypon wzorcowo się rozkręci.

Wiązanie jak zwykłą żyłkę jest dosyć trudne. Najłatwiej było mi zrobić duże pętelki na końcach - na jeden koniec agrafka ( choć tu coraz bardziej przekonuję się do kółka łącznikowego ), drugi koniec do przyponu.

Można oczywiście wymieniać przypon po kilkunastu rybach, ale dalej skupiamy się wtedy na pierdołach zamiast na łowieniu.

Generalnie jest problem z kupieniem materiału, który w 100% nas zadowoli.



#1094 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4087 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 13 październik 2014 - 12:26

Promowałem FC markowych firm na forum, łowię nim od lat odcinek końcowy - streamer, wahadła. Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie jak Kolega post wyżej. Mnie ten materiał nie zawiódł, szczupaków zaliczyłem sporo (brak statystyki), jest uniwersalny w zastosowaniu i tani. Jedyny warunek to sprawdzona firma i odpowiednia dla metody średnica. Do muchy używam 0,33 do 0,6 mm. Ryby zróżnicowane, pistolety, średniaki +60/70, kilka większych. Zdarza się, że po holu końcowy odcinek usuwam ze względu na nacięcia, przetarcia, głównie przy mocnym kiju castingowym. Zestaw muchowy prowadzi hol spokojnie, uszkodzenia są mniejsze. Nie namawiam na FC, natomiast nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że to zawodny materiał (wnioskuję tekst wyżej). Wybrałem FC, mam dobre doświadczenia, jestem zadowolony, kilku znajomych również. Na fotce niżej ryba (88) sprzed trzech tygodni, wahadło MSz przypon FC DAIWA SALTIGA 0,5 mm. Fotka zrobiona przez małżonkę, na ogół ryb nie fotografuję, samemu też rzadko pcham się przed obiektyw.

 

 

pike-88-cm_zps07e28397.jpg


  • Kamil Z. lubi to

#1095 OFFLINE   covent

covent

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 13 październik 2014 - 15:59

@Andrzej jak Jezus- chodzi po wodzie:) Czy sprawdzałeś na szczupłych zębach FC SEAGUAR??



#1096 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4087 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 13 październik 2014 - 16:28

Czy sprawdzałeś na szczupłych zębach FC SEAGUAR??

 

Od chyba 2004/5 stosuję FC SUFIX i od chwili wprowadzenia na rynek krajowy (FM) DAIWA SALTIGA - też z 5/6 lat będzie. SEAGUAR nie miałem przyjemności poznać, nie było potrzeby szukać. FC to nie tylko zęby szczupaka, dobrze sprawdza się tam gdzie mamy kolonie racicznic. Wystarczy długi przypon 1,5-2 m i jest w miarę bezpiecznie. W tym jednym przypadku (larseny pokryte koloniami racicznic) zdarzyło mi się odciąć DT trolując wiosłami. Na tych małych muszelkach poległo wiele wynalazków, łącznie z moimi kaloszami... ;)



#1097 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 13 październik 2014 - 18:39

Andrzej - nie wykluczam, że kupiłem te przypony FC nie najwyższej próby.... nie pamiętam już co to było ostatnio, ale wcześniej używałem jeszcze innych i też bez szału.

 

Nie do końca się zgodzę.

Dobrze, że dodałeś "pozwoli wyholować z pewnością ze 20 konkretnych szczupaków." Przy takiej ilości faktycznie zachowuje się przyzwoicie.

Po "oskórowaniu" przez szczupaki przyponu z powłoki  syntetycznej zostaje nam sam drut, który bardzo łatwo i szybko się poskręca.

Swoją drogą metoda podgrzewania w celu topienia powłoki  skręconego przyponu jest  bardzo nierozsądna :)

Co się dzieje z tą powłoką traktowaną szczupaczymi zębami? Znika w mgnieniu oka i przypon wzorcowo się rozkręci.

Wiązanie jak zwykłą żyłkę jest dosyć trudne. Najłatwiej było mi zrobić duże pętelki na końcach - na jeden koniec agrafka ( choć tu coraz bardziej przekonuję się do kółka łącznikowego ), drugi koniec do przyponu.

Można oczywiście wymieniać przypon po kilkunastu rybach, ale dalej skupiamy się wtedy na pierdołach zamiast na łowieniu.

Generalnie jest problem z kupieniem materiału, który w 100% nas zadowoli.

 

Przyznam, że nie dostrzegłem problemu ze zdarciem powłoki z metalowej powierzchni przyponu. To jest możliwe tylko wtedy gdy uszkodzimy ją wcześniej zbyt długim podgrzaniem - faktycznie w ten sposób jeden odcinek zniszczyłem. Żaden zgrzany przypon mi się nie rozkręcił, a używam ich od ładnych kilku miesięcy. Raczej chyba pozostanę przy tej metodzie wiązania. Dla mnie tak wykonane przypony są najlepszymi spośród tych, których dotychczas używałem.



#1098 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1865 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 13 październik 2014 - 20:52

Robert, mówiłeś że ten przypon wychodzi drogo ;-)

Odkąd mi kolega pokazał że można tanio a dobrze- stosuję coś co na allegro funkcjonuje jako linka jubilerska, a jest własnie linką stalową w otulinie.

Stosowanie dokładnie takie samo, możesz wiązać, lub skręcić i podgrzać. Zachowuje się też identycznie. Dostepne średnice od 0,30 do 0,50, kolory do wyboru i cena około 7pln za szpulkę 100m (+ koszty wysyłki). W razie obaw o przetarcie otuliny na skrętce, można dac odcinek koszulki termokurczliwej niskotemperaturowej, takiej jak do zestawów karpiowych. 

BArdzo wiele produktów "wędkarskich" to cywilne produkty, tylko sprzedawane drogo w dedykowanym opakowaniu, tym droższe im bardziej renomowany sprzedawca ;-)



#1099 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 13 październik 2014 - 22:19

Robert, mówiłeś że ten przypon wychodzi drogo ;-)

Odkąd mi kolega pokazał że można tanio a dobrze- stosuję coś co na allegro funkcjonuje jako linka jubilerska, a jest własnie linką stalową w otulinie.

Stosowanie dokładnie takie samo, możesz wiązać, lub skręcić i podgrzać. Zachowuje się też identycznie. Dostepne średnice od 0,30 do 0,50, kolory do wyboru i cena około 7pln za szpulkę 100m (+ koszty wysyłki). W razie obaw o przetarcie otuliny na skrętce, można dac odcinek koszulki termokurczliwej niskotemperaturowej, takiej jak do zestawów karpiowych. 

BArdzo wiele produktów "wędkarskich" to cywilne produkty, tylko sprzedawane drogo w dedykowanym opakowaniu, tym droższe im bardziej renomowany sprzedawca ;-)

 

Kurczę ........ 7 zł. za 100 m ???? Cena rewelacja. Ja za 6 m zapłaciłem 55 zł. (ten Vision) Zaraz szukam tej linki jublilerskiej .



#1100 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1865 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 13 październik 2014 - 22:50

http://allegro.pl/li...v6-p-1-kol-0904 proszę bardzo ;) widzę że nawet setki są taniej ;)

A jesli drogo lub 100m niepotrzebne, to można wziąć kilka grubości i kolorów w krótszych odcinkach np. 10m za zeta ;-)


  • robert.bednarczyk lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych