Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Jaka 艂adowarka?


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
912 odpowiedzi w tym temacie

#301 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15634 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 czerwiec 2016 - 18:47

Jestem w trakcie testowania nowego Osapiana 55/60 lbs na zalewie Soli艅skim,do tego dwa aku Toyama 100 Ah 偶elowa, oraz druga setka Yusa Marine  i powiem tak na gor膮co,nie kupi艂bym ju偶 偶elowego aku,kwasowy g艂臋bokiego roz艂adowania jest du偶o ta艅szy ,du偶o l偶ejszy oraz nie ust臋puje moc膮 偶elowemu .... :huh:

Ju偶 kiedy艣 o tym pisa艂em bazuj膮c na swoich i koleg贸w do艣wiadczeniach. Je艣li 偶elowy/AGM to tylko topowe firmy jak Panasonic czy czerwona seria SSB.

Sam u偶ywam kwasiak贸w.



#302 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 post贸w
  • LokalizacjaRadom
  • Imi臋:Ryszard
  • Nazwisko:Przyby艂owski

Napisano 05 czerwiec 2016 - 19:07

Ju偶 kiedy艣 o tym pisa艂em bazuj膮c na swoich i koleg贸w do艣wiadczeniach. Je艣li 偶elowy/AGM to tylko topowe firmy jak Panasonic czy czerwona seria SSB.

Sam u偶ywam kwasiak贸w.

Po przygodzie z Toyam膮 , tez tylko kwasiaki , ale testuj臋 AGM i po 2 wyjazdach super zaskoczenie ( AGM bez rozruchu ). Wiem 2 wyjazdy to za ma艂o , ale jak na razie du偶o , du偶o lepiej ni偶 kwas , pojemno艣膰 ta sama , a p艂ywania du偶o wi臋cej.



#303 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1359 post贸w
  • LokalizacjaSuwa艂ki
  • Imi臋:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 06 czerwiec 2016 - 06:52

Akumulator po tygodniu od 艂adowania ma 12.6V. Pod艂膮czy艂em go jeszcze raz, niestety przy pr膮dzie 2A jest r贸偶nica 0.2V. 艁adowarka pokazuje 14.4V gdy na klemach jest 14.2V no i nie mam zielonego oczka co by wskazywa艂o ze nie jest on w pe艂ni na艂adowany. Nie wiem co robi膰...

Nic nie robi膰. Dwa tygodnie temu testowa艂em pi臋膰 miernik贸w. R贸偶nica we wskazaniach napi臋cia na ka偶dym inna. Je偶eli dobrze pami臋tam, to r贸偶nica napi臋cia  wynosi艂a 0,25V pomi臋dzy skrajnymi wskazaniami. To dotyczy pomiaru napi臋cia.

 

Je偶eli chodzi o akumulator, to mo偶e co艣 jest z g臋sto艣ci膮, albo ilo艣ci膮 elektrolitu. Jaki wiek tego akumulatora jest?


U偶ytkownik Janusszr edytowa艂 ten post 06 czerwiec 2016 - 06:55


#304 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1359 post贸w
  • LokalizacjaSuwa艂ki
  • Imi臋:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 06 czerwiec 2016 - 07:18

Po przygodzie z Toyam膮 , tez tylko kwasiaki , ale testuj臋 AGM i po 2 wyjazdach super zaskoczenie ( AGM bez rozruchu ). Wiem 2 wyjazdy to za ma艂o , ale jak na razie du偶o , du偶o lepiej ni偶 kwas , pojemno艣膰 ta sama , a p艂ywania du偶o wi臋cej.

Po kilku sezonach na kwasiakachTrojanach-130Ah,  przeszed艂em w tym roku na czerwone 偶ele SSB-120Ah. Mi艂e zaskoczenie.  Zrobi艂em test, tzn. powt贸rzy艂em tras臋 na kt贸rej nowiutkie Trojany  by艂y na granicy owych magicznych 10,5V pod minimalnym obci膮偶eniem. Takie rzeczy pami臋ta si臋, jak by艂a perspektywa powrotu na wios艂ach :). SSB pod maksymalnym obci膮偶eniem na koniec trasy nie zesz艂y poni偶ej 11,5V.

Mniejsza pojemno艣膰 SSB w por贸wnaniu do Trojan贸w, a p艂ywania faktycznie wi臋cej.

 

W ostatni膮 sobot臋 p艂ywa艂em 5 godzin tak na p贸艂 gwizdka. Po sko艅czonym p艂ywaniu na wska藕niku napi臋cia  silnika pali艂y si臋 wszystkie 4 diody, Miernik wskaza艂 12,7 V

Po godzinnym takim samym p艂ywaniu na Trojanach pali艂y mi si臋 zazwyczaj 3 diody. Zwala艂em to na kiepski wska藕nik napi臋cia przy silniku. Przy SSB naprawi艂 si臋 :)



#305 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1359 post贸w
  • LokalizacjaSuwa艂ki
  • Imi臋:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 06 czerwiec 2016 - 07:28

Jestem w trakcie testowania nowego Osapiana 55/60 lbs na zalewie Soli艅skim,do tego dwa aku Toyama 100 Ah 偶elowa, oraz druga setka Yusa Marine  i powiem tak na gor膮co,nie kupi艂bym ju偶 偶elowego aku,kwasowy g艂臋bokiego roz艂adowania jest du偶o ta艅szy ,du偶o l偶ejszy oraz nie ust臋puje moc膮 偶elowemu .... :huh:

Kupi艂em markowe SSB 偶ele o st贸w臋 taniej na sztuce ni偶 zap艂aci艂bym za kwasiaki Trojana o podobnych parametrach.

Pojemno艣膰 SSB 120Ah jest wg moich obserwacji wi臋ksza ni偶 Trojan贸w 130Ah. Oczywi艣cie faktyczna pojemno艣膰, a nie ta z reklam.

Toyama to chyba chi艅czyk, Yuasa japo艅czyk. Tak przynajmniej mi si臋 wydaje.



#306 OFFLINE   wasielewskis

wasielewskis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 post贸w
  • LokalizacjaWa-wa
  • Imi臋:S艂awomir
  • Nazwisko:Wasielewski

Napisano 06 czerwiec 2016 - 20:22

To jest normalne zjawisko. R贸偶nica potencja艂贸w pomiedzy aku, a 艂adowark膮. Gdy pr膮d 艂adowania w ko艅cowej fazie b臋dzi臋 minimalny to napi臋cia si臋 wyr贸wnaj膮.Nic nie r贸b.Wszystko gra.

Potwierdzam, faktycznie mia艂e艣 racj臋, przy p膮dzie poni偶ej 1A napi臋cia si臋 zgadzaj膮. Jednak 14.4V nie na艂aduje mojego aku ZAP Energy Plus do pojawienia si臋 zielonego oczka, gdy w mojej 艂adowarce (YATO YT-8303) ustawi臋 program WET dla kwasiak贸w. Pojawia si臋 dopiero, gdy w艂膮czy艂em program dla AGM i napi臋cie wskoczy艂o na 14.7V.
Tak si臋 zastanawiam, czy w moim aku wody destylowanej musz臋 dolewa膰 do ka偶dej z 6-ciu cell czy wystarczy do 1 a poziomy w pozosta艂ych 5-ciu si臋 wyr贸wnaj膮?
I jeszcze jedno, ma kto艣 ju偶 jakie艣 do艣wiadczenia z nowo艣ci膮 ZAP'a AGM EXPEDITION PLUS ?

#307 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15634 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 czerwiec 2016 - 20:25

Potwierdzam, faktycznie mia艂e艣 racj臋, przy p膮dzie poni偶ej 1A napi臋cia si臋 zgadzaj膮. Jednak 14.4V nie na艂aduje mojego aku ZAP Energy Plus do pojawienia si臋 zielonego oczka, gdy w mojej 艂adowarce (YATO YT-8303) ustawi臋 program WET dla kwasiak贸w. Pojawia si臋 dopiero, gdy w艂膮czy艂em program dla AGM i napi臋cie wskoczy艂o na 14.7V.
Tak si臋 zastanawiam, czy w moim aku wody destylowanej musz臋 dolewa膰 do ka偶dej z 6-ciu cell czy wystarczy do 1 a poziomy w pozosta艂ych 5-ciu si臋 wyr贸wnaj膮?
I jeszcze jedno, ma kto艣 ju偶 jakie艣 do艣wiadczenia z nowo艣ci膮 ZAP'a AGM EXPEDITION PLUS ?

Ka偶da cela oddzielnie!!!. Nie maj膮 po艂膮czenia.



#308 OFFLINE   michaex

michaex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 post贸w
  • Imi臋:Micha艂

Napisano 06 czerwiec 2016 - 22:10

Jestem zdecydowany na kt贸rego艣 cteka MXS 7.0 albo MXS 10.. tylko kt贸ry?

Obecnie 72ah - samochodowy , 80Ah do silnika , planuj臋 dokupi膰 jeszcze jeden jaki艣 wi臋kszy powiedzmy 100,110 Ah. 

Kt贸ry prostownik wybra膰 偶eby bezproblemowo na艂adowa膰 przez noc ( +/- 6h ) ten docelowy 100Ah+?

Aspekt cenowy, pomijamy.

 

Troch臋 p贸藕no, ale jest jeszcze ciekawy aspekt - gwarancja.

 

7.0 ma 5 lat.

10 ma 2 lata.

 

Nie 偶eby mia艂o to kluczowe znaczenie oczywi艣cie. M贸j 7A pracowa艂 pi臋knie 6 lat, a偶 do sprzeda偶y. Ale jak wiadomo r贸偶nie bywa.


U偶ytkownik michaex edytowa艂 ten post 06 czerwiec 2016 - 22:11


#309 OFFLINE   Jammaey

Jammaey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕
  • Imi臋:Radek

Napisano 06 czerwiec 2016 - 22:23

Dzi臋ki,kompletnie mi to umkn臋艂o..
Teraz jestem troch臋 zmartwiony i zaciekawiony zarazem..

U偶ytkownik Jammaey edytowa艂 ten post 06 czerwiec 2016 - 22:23


#310 OFFLINE   Jammaey

Jammaey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕
  • Imi臋:Radek

Napisano 07 czerwiec 2016 - 21:16

Kurcze co艣 musi by膰 na rzeczy 偶e z 5lat zmniejszyli na 2.. Troch臋 to martwi a ju偶 by艂em zdecydowany... A teraz zaczynam si臋 zastanawia膰 czy wzi膮膰 s艂abszy i mie膰 spok贸j czy zaryzykowa膰 i bra膰 mocniejszy..
Schumacher te偶 po g艂owie chodzi.. Ehh.. Nie wiem nie wiem, g艂upi ju偶 jestem ;-)

#311 OFFLINE   michaex

michaex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 post贸w
  • Imi臋:Micha艂

Napisano 07 czerwiec 2016 - 21:34

42% szybsze 艂adowanie. Jak 艂adujesz w nocy jedyny akumulator na rano, sprawa prosta. Jak pod艂膮czasz po powrocie aby u偶y膰 za tydzie艅, sprawa r贸wnie偶 prosta.

#312 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1359 post贸w
  • LokalizacjaSuwa艂ki
  • Imi臋:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 08 czerwiec 2016 - 06:23

Moja nowa "inteligentna" 艂adowarka z polskiej firmy Semielektronik 艂aduje dwa akumulatory 偶elowe 120Ahx2=240Ah przy maksymalnym ich roz艂adowaniu w 6 godzin. Zazwyczaj trwa to 4-5 godzin.



#313 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2120 post贸w
  • LokalizacjaPozna艅
  • Imi臋:Robert

Napisano 08 czerwiec 2016 - 15:16

przy kwasiaku 100ah -baner energy  bull , odkr臋ca膰 korki przy ka偶dym 艂adowaniu ? 艂adowarka automat 10a ,

 

#314 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1359 post贸w
  • LokalizacjaSuwa艂ki
  • Imi臋:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 08 czerwiec 2016 - 18:40

 

przy kwasiaku 100ah -baner energy  bull , odkr臋ca膰 korki przy ka偶dym 艂adowaniu ? 艂adowarka automat 10a ,

 

 

To zale偶y od konstrukcji kork贸w. Powinno o tym pisa膰 w instrukcji u偶ytkowania akumulatora. Je偶eli nie masz instrukcji, to dla bezpiecze艅stwa odkr臋caj, a przynajmniej poluzuj przy 艂adowaniu korki.



#315 OFFLINE   Rebus

Rebus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 post贸w
  • LokalizacjaWLKP
  • Imi臋:Waldek

Napisano 09 czerwiec 2016 - 08:10

Panowie, jestem zielony z pr膮dami wi臋c pytam: 

Kupi艂em nowy akumulator - taki : http://allegro.pl/ak...6139427702.html

Do tego mam prostownik - taki - http://www.e-commerc...1084,19100.html

Nowy akumulator nale偶y przed pierwszym u偶yciem na艂adowa膰 ? Jakim pr膮dem, je偶eli 艂adowarka ma wyb贸r 2 -6 -10A ? Co nale偶y wiedzie膰 podczas 艂adowania takiego akumulatora?  :unsure:

Z g贸ry dzi臋ki !  :good:



#316 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 post贸w
  • LokalizacjaW膮brze藕no
  • Imi臋:Krzysztof

Napisano 09 czerwiec 2016 - 10:38

Przeczytaj instrukcj臋 obs艂ugi akumulatora i prostownika. Masz tam opisane warunki bezpiecznej eksploatacji. Ustaw go na 6A i 艂aduj. To nic, 偶e nowy. Nie wiadomo, kiedy ostatnio by艂 艂adowany. Teoretycznie jest bezobs艂ugowy, ale zawsze mo偶esz dobra膰 si臋 do kork贸w.



#317 OFFLINE   Jammaey

Jammaey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕
  • Imi臋:Radek

Napisano 09 czerwiec 2016 - 21:40

Co s膮dzicie o 艂adowarce Schumacher 10A por贸wnuj膮c do Cteka MXS 10? Bo r贸偶nica w cenie jest kolosalna... obecnie 190 z艂 vs 570 z艂.. taniej Ctka nie znalaz艂em..  :unsure:



#318 OFFLINE   delux64

delux64

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 post贸w
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imi臋:delux

Napisano 10 czerwiec 2016 - 06:17

Szumacher jest o,k mam i teraz u偶ywam nad Solin膮 艂aduj臋 偶elow膮 Toyam臋 100ah..i zero problemu..i WCALE  nie musi by膰 ta 艂adowarka z WYSOKIEJ p贸艂ki,drugi kwasowy aku 艂aduj臋 艂adowark膮 automatyczn膮 za 150 z艂 i te偶 jest o,k..za t膮 kwot臋 kt贸ra Ci zostanie mo偶esz kupi膰 kwasow膮 setk臋  Marine,tzw g艂臋bokiego roz艂adowania..


U偶ytkownik delux64 edytowa艂 ten post 10 czerwiec 2016 - 06:43


#319 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1359 post贸w
  • LokalizacjaSuwa艂ki
  • Imi臋:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 10 czerwiec 2016 - 06:51

Je偶eli posiadasz jeden akumulator za 500z艂, czy ta艅szy, to bez wi臋kszego stresu mo偶na go 艂adowa膰 艂adowark膮 za 100z艂.

Je偶eli jednak zainwestowa艂e艣 w markowe, drogie akumulatory, to pomy艣l r贸wnie偶 o markowym sprz臋cie do 艂adowania.

Przyk艂adowo wracasz z ryb wieczorem, i rano chcesz znowu jecha膰. B臋dziesz w nocy wstawa艂 i sprawdza艂 parametry 艂adowania? Markowa 艂adowarka za艂atwi spraw臋 za Ciebie. "Pod艂膮cz akumulator i zapomnij. Ja zrobi臋 wszystko za Ciebie".

Maj膮c np. kiepski akumulator, b臋dziesz chcia艂 po jakim艣 czasie kupi膰 lepszy. I co? B臋dziesz robi艂 kolekcje prostownik贸w tak jak ja? W tej chwili mam trzy. Bester, Stefpol i ostatni nabytek Semielektronik.  A ile by艂o po drodze badziewia to ju偶 nawet nie pami臋tam, ale chyba r贸wnie偶 trzy.


  • Jammaey lubi to

#320 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 post贸w

Napisano 10 czerwiec 2016 - 07:11

Jedn膮 z cech dobrej 艂adowarki jest niski ko艅cowy pr膮d 艂adowania. Ctek ko艅czy 艂adowanie przy pr膮dzie oko艂o 0,4A, czyli aku jest naprawd臋 dobrze nabity. Mia艂em tanie 艂adowarki gdzie uznawa艂y na艂adowany aku ju偶 przy pr膮dzie ko艅cowym 1,5A, tak naprawd臋 by艂 na艂adowany dopiero w 80%. Po pod艂膮czeniu Cteka, ten jeszcze nabija艂 bateri臋 przez 2 godziny.Wniosek jest taki 偶e nie bez powodu p艂aci si臋 grub膮 kas臋 za dobr膮 艂adowark臋.


  • Pietruk i Jammaey lubi膮 to




U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 2

0 u偶ytkownik贸w, 2 go艣ci, 0 anonimowych