Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaka ładowarka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
912 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 luty 2015 - 23:45

Akumulator 120 przy podłączeniu na ładowanie pokazuje 12,6 Ah

To lux. Póżniej spadnie. Tylko pilnuj tego końcowego napięcia. Przynajmniej za pierwszym razem. Jak nie przekroczy to znaczy że to automat i odcina sam. Następnym razem pilnowanie możesz sobie odpuścić. Dobrze, żeby po naładowaniu ładowarka przechodziła w tryb ładowania spoczynkowego 13 V z hakiem. Jesli nie to nic się nie stanie ale nie powinieneś za długo trzymać podłączonej ładowarki przy napięciu prawie 15V.

To jest właśnie minus znanej ładowarki EST-516.


  • Jaroch lubi to

#182 OFFLINE   tom3

tom3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Tomek

Napisano 25 luty 2015 - 00:00

Ok .O to właśnie mi chodziło.


Użytkownik tom3 edytował ten post 25 luty 2015 - 00:04


#183 OFFLINE   karbusd

karbusd

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 179 postów
  • LokalizacjaLidzbark
  • Imię:Dawid
  • Nazwisko:Ka.

Napisano 25 luty 2015 - 19:42

Potrzebuję ładowarkę automatyczną do akumulatorów AGM 2x110ah, czyli na 24v.Zastanawiam się nad ctek 14 i moje pytanie- czy warto ją kupić? Może macie sprawdzone jakieś tańsze?

#184 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 26 luty 2015 - 03:02

Nie używałem ładowarek 24V, ale żeby było dobrze i nie drogo to użyłbym:

- albo jednej ładowarki Yato YT-8303 12V 15A i ładował aku spięte równolegle,

- albo 2 ładowarek Yato (jeśli ma być szybko) i ładował każdy aku osobno,

- albo jednej ładowarki Yato i 3 akumulatorów (w cenie 2 aku + ctek), z których jeden ładowałby się w czasie, gdy na 2 pozostałych pływasz i do następnego pływania wystarczyłoby doładować tylko jeden z 2, które przywiozłeś rozładowane. No i w razie padnięcia jednego z aku masz zapas.

 

Ten ctek pewnie jest dobry, ale kosztuje tyle co 5 szt. Yato, a zgaduję, że ani nie ładuje akumulatorów 5 razy lepiej niż yato, ani nie wydłuża ich żywotności choćby 2 razy w stosunku do niej i zapewne ryzyko jego awarii jest wyższe niż ryzyko awarii 5 ładowarek yato pod rząd.

 

To yato to pewnie chińszczyzna, ale działa i ładuje tak jak zalecają producenci akumulatorów i u mnie od roku i z 50 ładowań zepsuć się nie chce. Nie ma natomiast funkcji odsiarczania, ale mają ją amerykańskie ładowarki Schumachera trochę droższe od Yato, ale nadal ze 3 cz 4 razy tańsze od Cteka.

 

A jeżeli koniecznie chcesz ładować aku spięte szeregowo ładowarką 24V to nie doradzę.


Użytkownik SzymonK edytował ten post 26 luty 2015 - 03:27


#185 OFFLINE   dziadek71

dziadek71

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:N

Napisano 26 luty 2015 - 13:49

Witam...

 

 

podłączę się pod waszą dyskusję z zapytaniem...

 

Jakoś tak wykazałem się ogromną umiejętnością i spaliłem swój prostownik który kupiłem w zestawie z silnikiem osapian 45/50 i aku 110AH KM batery 

 

Potrzebując na szybko ładowarki, następnego dnia jechałem na 3 dniowy wyjazd wędkarski, kupiłem jakąś firmy chyba BLOW 12v 10a innych nie było w moim mieście niby do żelowych aku (tak w opisie było).

 

Teraz czytając wasze rozważania troszkę się przestraszyłem czy ww ładowarką nie popsuję sobie akumulatora i czy nie kupić innej.

Na innej ładowarce którą pożyczyłem od kumpla  wyświetlacz pokazuje 100% naładowania a woltommierz wskazuje 12,9... Ładowałem akumulator jakieś 3 miesiące temu. A no i dodam że ładowanie tą ładowarką jest dosć szybkie 3-5 godzin i się wyłącza tzn przestaje wentylator pracować, być może ma znaczenie to że rozładowywanie nigdy nie było strasznie duże. 

 

No i do meritum słyszał ktoś o ww sprzęcie ? czy wywalić do kosza? czy da radę tym ładować...

 

pozdrawiam



#186 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 26 luty 2015 - 14:08

Witam...

 

 

podłączę się pod waszą dyskusję z zapytaniem...

 

Jakoś tak wykazałem się ogromną umiejętnością i spaliłem swój prostownik który kupiłem w zestawie z silnikiem osapian 45/50 i aku 110AH KM batery 

 

Potrzebując na szybko ładowarki, następnego dnia jechałem na 3 dniowy wyjazd wędkarski, kupiłem jakąś firmy chyba BLOW 12v 10a innych nie było w moim mieście niby do żelowych aku (tak w opisie było).

 

Teraz czytając wasze rozważania troszkę się przestraszyłem czy ww ładowarką nie popsuję sobie akumulatora i czy nie kupić innej.

Na innej ładowarce którą pożyczyłem od kumpla  wyświetlacz pokazuje 100% naładowania a woltommierz wskazuje 12,9... Ładowałem akumulator jakieś 3 miesiące temu. A no i dodam że ładowanie tą ładowarką jest dosć szybkie 3-5 godzin i się wyłącza tzn przestaje wentylator pracować, być może ma znaczenie to że rozładowywanie nigdy nie było strasznie duże. 

 

No i do meritum słyszał ktoś o ww sprzęcie ? czy wywalić do kosza? czy da radę tym ładować...

 

pozdrawiam

 

Jeśli jest 12,9V na aku to znaczy, że ładowarka zakończyła ładowanie dobrych kilka godzin wcześniej i albo go nie doładowała, albo aku jest już w słabszej kondycji. A czy pokazuje 100% czy coś innego nie ma znaczenia (to kwestia oprogramowania ładowarki). Nowy aku w kilka godzin czy nawet dni po naładowaniu trzyma zazwyczaj napięcie powyżej 13,2V.

Nie znam ładowarki BLOW, ale bez pomiarów napięć w różnych fazach ładowania nic nie da się o niej powiedzieć. W niektórych jest tak, że wentylator zatrzymuje się jeszcze przed końcem ładowania, po prostu przy małym prądzie w końcowej fazie podzespoły ładowarki słabo się grzeją i praca wentylatora nie jest konieczna. Mierz napięcie co jakiś czas i jeśli przed końcem ładowania osiąga ono wartość 14,4-14,8V to raczej jest wszystko z nią OK.


Użytkownik SzymonK edytował ten post 26 luty 2015 - 14:12


#187 OFFLINE   dziadek71

dziadek71

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:N

Napisano 26 luty 2015 - 14:49

Dzięki za odpowiedź,

To wskazanie 12,9 to jest dziś a ostatnie ładowanie gdzieś na przełomie października-listopada było... ma to jakieś znaczenie ze te parę miesięcy temu ostatnio lądowałem ? czy raczej nie powinno tak nisko spaść zakładając że ładowanie było pełne tzn ładowarka działa poprawnie ?



#188 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 luty 2015 - 14:59

12,9 V to dora wartość po kilku miesiącach. Ale może o niczym nie świadczyć. Miałem przez 5 lat SBB AGM 120 Ah. Ładował się ładnie i długo trzymał 13,00 V podczas przechowywania. Ale jak go tylko podpiąłem pod silnik to chwila i kaput. 



#189 OFFLINE   dziadek71

dziadek71

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:N

Napisano 26 luty 2015 - 15:06

no mój był na jednym wyjeździe z nową ładowarka, i pływał normalnie tzn różnicy większej nie zauważyłem ale to tylko 3 ładowania były.



#190 OFFLINE   n15

n15

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów

Napisano 27 luty 2015 - 17:19

   Nie chcąc zaśmiecać sąsiedniego tematu Kol.SPIDERLING84: "Czy taka ładowarka jest odpowiednia do aku żel"? w którym było także o ładowarkach EST -516 i CTEK kieruję się do odpowiedniego wątku.

 

   Co do ładowarki EST-516 to podzielam słowa krytyki kolegów SzymonK i Kadet. "Automatyczna" to ona jest tylko z nazwy i w sferze pobożnych życzeń producenta, który olewa kierowane do niego pytania (czyżby oprócz kultury brakowało także wiedzy?). W porównaniu do uzyskiwanego u innych kolegów prądu ładowania wspomnę, że ładując akumulatory udało mi się uzyskać z jej pomocą max.prąd ładowania ok. 7,5-8A (według zamontowanego w niej wskaźnika). Być może przy innych aku, o większej pojemności czy stopniu rozładowania,udało by się uzyskać ten prąd większy. 

  Jest także kilka plusów o których wspomniał już Kol.godski - sprzęt jest dość solidny (u mnie 5 lat i zero awarii) i choć wymaga pewnej uwagi (ach ten automat!) raczej nie spali nam chałupy, a przy chwilowych brakach prądu w sieci, np. w wyniku burzy przy powrocie zasilania podejmie ponownie samoczynnie pracę (większość automatycznych ładowarek przy chwilowym braku napięcia się rozprogramowuje i przechodzi w stan czuwania, gdy coś takiego nastąpi nocą to rano nie mamy z czym wypłynąć).

   Biorąc powyższe pod uwagę nie wyrzucam EST na śmietnik ale zamierzam zainwestować w ładowarkę CTEK. Moje akumulatory to pojemności 100-130 Ah. Korzystając z EST- 516 ładowałem je zwykle prądem 5-6A. Pytanie do kolegów którzy już używają tego sprzętu: CTEK 5 czy 7? Różnica w ich cenie jest znaczna..Przynajmniej dla mnie.


  • thug lubi to

#191 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 28 luty 2015 - 10:31

Miałem 7 i kupiłem 10. Czasem zależy mi na szybszym naładowaniu aku. 5 do większych baterii imo bym odpuścił.

#192 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1120 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 luty 2015 - 10:33

Byłem szczęśliwym posiadaczem ładowarki EST, do momentu aż przeczytałem krytyczne o niej recenzje :D

Na śmietnik również jej nie wyrzucę, po prostu będę poświęcał więcej uwagi na odpowiednie czasy ładowania :) Ale szczerze mówiąc gdybym wiedział wcześniej, to co teraz o niej wiem, to wolałbym kupić coś innego, choćby o 50% droższego.



#193 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 09 marzec 2015 - 06:27

Akumulator 120 przy podłączeniu na ładowanie pokazuje 12,6 Ah


Ah ??????? :(
Może o Volty chodzi czyli napięcie?!?!?!?!

#194 OFFLINE   lopez77m

lopez77m

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 238 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 09 marzec 2015 - 18:12

Witam .

 

Takie krótkie pytanko do posiadaczy ładowarek Ctek , posiadam ładowarkę  mxs 10 i akumulator  żelowy 120 Ah i mam mały problem, którym programem go ładować AGM czy AUTO ?

 

Pozdrawiam



#195 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 10 marzec 2015 - 05:43

AGM to zapewne napięcie końcowe 14,7V. Natomiast opcja AUTO 14,4V. Wybrałbym to pierwsze.

#196 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 10 marzec 2015 - 20:32

Witam .

 

Takie krótkie pytanko do posiadaczy ładowarek Ctek , posiadam ładowarkę  mxs 10 i akumulator  żelowy 120 Ah i mam mały problem, którym programem go ładować AGM czy AUTO ?

 

Pozdrawiam

 

Ale podpiąć i zostawić ? Czy naładować i wyłączyć ?

Przy ładowaniu bez kontroli to lepiej 14.4 V na wyjściu.



#197 OFFLINE   lopez77m

lopez77m

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 238 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 10 marzec 2015 - 20:43

Ale podpiąć i zostawić ? Czy naładować i wyłączyć ?

Przy ładowaniu bez kontroli to lepiej 14.4 V na wyjściu.

Żartujesz ...prawda :blink:

 

Ctek Cyt .w pełni automatyczne: mikrokomputer steruje całym procesem ładowania, dzięki czemu użytkownik nie musi niczego nadzorować, ani być ekspertem od akumulatorów.

 

Nie po to kupowałem ładowarkę za ponad 500 zł żeby ją kontrolować!


  • Pietruk i Fiskare lubią to

#198 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2313 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 10 marzec 2015 - 21:54

 

Nie po to kupowałem ładowarkę za ponad 500 zł żeby ją kontrolować!

Dać mu piwa!!!



#199 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 10 marzec 2015 - 22:21

Żartujesz ...prawda :blink:

 

Ctek Cyt .w pełni automatyczne: mikrokomputer steruje całym procesem ładowania, dzięki czemu użytkownik nie musi niczego nadzorować, ani być ekspertem od akumulatorów.

 

Nie po to kupowałem ładowarkę za ponad 500 zł żeby ją kontrolować!

 

Pisać może wszystko i tak to teraz wygląda. Dźwignia handlu .... podobno. :(

Podpowiem więc tak: sprawdź ładowanie na jednej i drugiej funkcji. Przy naładowanym na maxa aku voltomierz w rękę i mierzysz co wpływa do aku z ładowarki. Jeżeli jest to 14.4V i ładowarka pokazuje stan naładowania akumulatora to nic się nie dzieje. Jeżeli 14.9V to nie za dobrze. Lepiej wyłączyć.  :mellow:

Chwilowo 14.9 V OKI ale nie na miesiące !!! 



#200 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 marzec 2015 - 22:33

Pisać może wszystko i tak to teraz wygląda. Dźwignia handlu .... podobno. :(

Podpowiem więc tak: sprawdź ładowanie na jednej i drugiej funkcji. Przy naładowanym na maxa aku voltomierz w rękę i mierzysz co wpływa do aku z ładowarki. Jeżeli jest to 14.4V i ładowarka pokazuje stan naładowania akumulatora to nic się nie dzieje. Jeżeli 14.9V to nie za dobrze. Lepiej wyłączyć.  :mellow:

Chwilowo 14.9 V OKI ale nie na miesiące !!! 

Po naładowaniu aku powinno być napięcie podtrzymujące 13V z hakiem coś mi się wydaje a nie 14,4V. Tak jest przynajmniej w dwóch automatach których używam. Yato 8303 i taka mała z Lidla.