Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nóż wędkarskosurvivalowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
801 odpowiedzi w tym temacie

#301 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 10 styczeń 2020 - 23:46



Pytanie zasadnicze: przede wszystkim do czego ma ten nóż służyć? Do szczenięcej zabawy w piasku albo ścinania grzybków w stylu Rambo ? Wtedy tak, polecę. Mało tego, podejrzewam, że mi ten ktoś podziękuje, że poleciłem mu sprzęt adekwatny do Jego potrzeb czyli zabawkę bo właśnie konkretnie tego potrzebował, a nie sprzętu z pracowni za kilkaset lub więcej złotych.


Kolejny błąd myślowy... Lubisz wędkę za 40 zł? Ja nie i pewnie ty też. Bo co? Bo to kupa, prawda? Tak samo jest z folderami.

#302 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 10 styczeń 2020 - 23:49

Ja tak, mogę śmiało każdemu polecić More za 40..a nawet za 32pln z Juli. W zupełności wystarczy - kija na kiełbasę utniesz, kiełbaskę natniesz, pomidora ukroisz, ba nawet chleb. Ostra jest, łatwo się ostrzy, a ja się zgubi to nie szkoda.
Tak śmiało mogę polecić taki nóż i wcale nie uważam go za gówniany. Może nie piękny jak castomy, ale funkcjonalny i pomimo taniości idealnie sprawdza sie w tym, do czego wg mnie służy nóż.
Amen

Bo Mora, to Mora. Ale tu trzeba się znać żeby polecać zauważ, że rozmowa zaczęła się od noży składanych

#303 OFFLINE   Seba89

Seba89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 10 styczeń 2020 - 23:53

Mora i Sanrenmu 710, klasyka gatunku. Każdy musi posiadać przynajmniej jedną sztukę z tych dwóch w swoich zbiorach.



#304 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 10 styczeń 2020 - 23:55

Mora i Sanrenmu 710, klasyka gatunku. Każdy musi posiadać przynajmniej jedną sztukę z tych dwóch w swoich zbiorach.

Sanremu 710 od czego pochodzi?

#305 OFFLINE   Seba89

Seba89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 11 styczeń 2020 - 00:02

Sanremu 710 od czego pochodzi?

Jest to chiński klon Sebenzy od Chrisa ;)



#306 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 11 styczeń 2020 - 00:06

Jest to chiński klon Sebenzy od Chrisa ;)

No jasne Wie to każdy człowiek... Pomijając wyroby CRK, poleciłbyś z czystym sumieniem model Sanrenmu 710 jako adekwatny zamiennik Mini Sebenzy?

#307 OFFLINE   Seba89

Seba89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 11 styczeń 2020 - 00:33

No jasne Wie to każdy człowiek... Pomijając wyroby CRK, poleciłbyś z czystym sumieniem model Sanrenmu 710 jako adekwatny zamiennik Mini Sebenzy?

Do oryginału nie ma co porównywać. Inna jakość użytych materiałów no i przede wszystkim cena 1900zł vs 50zł. Poleciłbym jego zakup w kategorii noża do 50zł.


  • count_martin3z lubi to

#308 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 11 styczeń 2020 - 00:37

Do oryginału nie ma co porównywać. Inna jakość użytych materiałów no i przede wszystkim cena 1900zł vs 50zł. Poleciłbym jego zakup w kategorii noża do 50zł.

Super! O to chodziło....
Ale POLECISZ wędkę do 50 zł?

#309 OFFLINE   Seba89

Seba89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 11 styczeń 2020 - 00:42

Super! O to chodziło....
Ale POLECISZ wędkę do 50 zł?

Nie mam styczności z kijami w takim przedziale cenowym do 50zł. Więc nie będę się wychylał z propozycjami. Ale Sanremnu 710 polecam!!! :D



#310 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 11 styczeń 2020 - 00:44

Nie mam styczności z kijami w takim przedziale cenowym do 50zł. Więc nie będę się wychylał z propozycjami. Ale Sanremnu 710 polecam!!! :D

Ok. Good luck

#311 OFFLINE   PaPaDaNcE

PaPaDaNcE

    kochający mąż

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 731 postów
  • LokalizacjaBiałystok/Wasilków
  • Imię:Maciej

Napisano 11 styczeń 2020 - 01:28

Prześledziwszy wszystkie powyższe posty.... Idzie zima... 😉
  • coma, Krzysiek P i S.N. lubią to

#312 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5369 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 11 styczeń 2020 - 08:08

Ja nie mam takiego wrazenia Macku, wydaje mi sie, ze po prostu trudno uchwycic nawet osobista granice pomiedzy tym co jest w poscie 289 i 290.

Obydwa posty zawieraja moim zdaniem nie wykluczajace sie "prawdy". Akceptowalnej/Slusznej/Optymalnej dla ogolu granicy nie da sie wogole okreslic. 

Rozumienia i niezrozumienia laduja na polu osobistych przekonan natury ogolnej i zbioru ich empirychnych potwierdzen a jak tego dolozyc powierzchownosc oczytywania cudzych mysli to juz mamy zupelny kociokwik...

PS

Pewnie, ze w zimie latwiej sie zacietrzewic, bo rzadziej wietrzymy nasze glowy....


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 11 styczeń 2020 - 08:11


#313 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 11 styczeń 2020 - 08:28

Jestem szczerze zdziwiony dyskusją. Głównie niezrozumieniem oczywistej kwestii, że są narzędzia tanie i do dupy w wielkiej liczbie, nieliczne w miarę tanie i dobrze spełniające swoje funkcje, potem coraz droższe jednocześnie coraz bardziej funkcjonalne, wyspecjalizowane i coraz ładniejsze, a na końcu dzieła sztuki użytkowej. Dotyczy to zarówno wędek jak i noży.


  • Rheinangler i S.N. lubią to

#314 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5369 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 11 styczeń 2020 - 08:33

Bo to co proste czesto jest najtrudniejsze zarazem ;)



#315 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9544 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 11 styczeń 2020 - 08:52

Mam 710. Nie przyrównuję go do niczego ale chwalę go sobie za parę cech użytkowych i.... o zgrozo, noszę na co dzień a  Spyderco leżą odłogiem czekając na lepsze czasy.

Nie, no, Marcin. To oczywiste nadużycie. I chyba nikt  tutaj niczego w ten sposób nie przyrównywał :huh: .

Te cechy, to: kształt ostrza, dla mnie bardzo użyteczny, rozmiar, waga (chociaż tu mogłoby być mniej), sprawny klips, i sprawność mechanizmu otwierania i blokady a przede wszystkim ostrze, które do stanu "cięcia papieru" doprowadzam w kilka chwil, bez konieczności korzystania z wyspecjalizowanych narzędzi.

Moim skromnym zdaniem stal ostrza nie gorsza, od tej w scyzorykach Victorinoxa.  Ale ja mało się znam, chociaż lubię poczytać treści, pisane przez pasjonatów, na https://forum.knives.pl/

 

Ta nawiasem, ciekawe, że nawet tam wielu poleca Morę a to przecież "taniocha" ;)

A wędki? Prócz tych "lepszych" mam też i https://photos.app.g...Hk4SQbgCFmoEmL6


Użytkownik popper edytował ten post 11 styczeń 2020 - 09:13


#316 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18660 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 styczeń 2020 - 09:05

...a ja mam zarówno wędki z pracowni na topowych komponentach jak i kijki z aliexpress za kilkadziesiąt złotych

Mam też nożyk customowy, wędkarski od @Kroko z pochewą od @koifshlesther jak i kilka Mor jak i Sanrenmu 710

Wszystkie z tych produktów moge polecić, każdy zakup uzasadnić bo uważam że do określonych zastosowań / założeń był i jest trafiony.

Oczywiście, wiele razy nie trafilem ale również nie wszystkie rozwiązania customowe muszą być z automatu lepsze od "produkcyjniaków" - rozwiązania typu custom zależą od świadomości klienta przede wszystkim, umiejętności zdefiniowania swoich potrzeb oraz znajomości tematu i/lub trafienia na biegłego rzemieślnika który będzie jeszcze potrafił otworzyć głowę klienta żeby trafić w oczekiwania mniej lub bardziej udolnie artykułowane.... bo w przeciwnym razie pozostaje giełda jerkbait.pl ;)

myślę że nie ma co ideologizować tematu, zarówno jeśli chodzi o wędki jak i o noże ;) cytując z pewnego polskiego filmu "ja i to i to lubie" ;)



#317 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3746 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 11 styczeń 2020 - 11:21

Taki kształt głowni z pewnością wpływa na dużą użyteczność ale wygląd mnie się kojarzy z typowym kuchenniakiem  :)

:doh:

Nie zdajesz sobie sprawy jak "Kuchenniak" zupełnie dobrze poradzi sobie w "dzikim" terenie, zwłaszcza u nas, gdzie odległość od najbliższej miejscowości 20km to już "dzicz", "buszu", "pustynia"... ;) :P

 

A dla koneserów polecam zapoznać się z twórczością jednego z najpopularniejszych polskich knifemakerów:

https://trollsky.com/

 

Tutaj dwa noże spod jego ręki: 

 

comment_VM7Wah8YgpeJMLLoETebZPoWRLEJaFLi

 

comment_K7vFXL9W83W53sBJV01aPyIElfZTAg7e

Miodzio!!! :clappinghands: :good:
 



#318 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 11 styczeń 2020 - 13:35

Dobrze Panowie... Tłumaczę w takim razie skąd moje wycieczki, bo widzę, że nie wszyscy mnie rozumieją. 

 

Zawsze z kumplami mamy ubaw, że na Jerku jak już się pyta o coś, coś poleca, to najczęściej nie są to sprzęty seryjne (jeśli mówimy o wędkach), albo są z górnej półki. Dalej tej myśli rozwijać nie zamierzam, bo zaraz zostanę dumnie okrzyknięty trollem, a nie chcę.

Czytać możemy dziesiątki stron wywodów o tym jak to blank jest lepszy jeden od drugiego, albo jak ktoś nie ma racji, bo wcale charakterystyka danego blanku nie jest taka jak opisuje. W porządku, nie ma sprawy, są tu pasjonaci i każdy to rozumie. Prawda? To był taki szybki prolog. 

 

Jeśli chodzi zaś o noże. No kurcze, nóż jak nóż. Proste narzędzie znane człowiekowi od epoki kamienia, a rozwinięty w epoce żelaza... Przecież każdy nóż coś utnie, prawda? Wystarczy naostrzyć i będzie ciął, czyli spełniał zadanie, do którego został wymyślony. 

Ale, jako pasjonat wędkarstwa od 30 lat, pasjonat noży również od ćwierć wieku, patrzę na to trochę z innej strony. Potrafię się jarać blankami customowymi, drogimi kołowrotami, doszukując się najmniejszych szczegółów czy detali. Dlatego z tej pozycji rozumiem, każdego tutaj wędkarza, który coś pisze. 

Natomiast, będąc miłośnikiem noży, nie jestem w stanie zrozumieć, jak można polecać nóż, który z odpowiednikiem dobrego sprzętu wędkarskiego nie ma nic wspólnego. Możecie się dziwić, ale kiedy patrzę na nóż (nie mówię o customach za 4-5 tysięcy), ale o produkcyjniakach, widzę w nim:

1. Z jakiej stali jest zrobiona głownia. 

2. Jaka huta stoi za hartowaniem stali. 

3. Z jakiego materiału są zrobione okładziny. 

4. Czy profil okładzin jest ok, czy np. za kwadratowy. 

5. Jaka jest blokada.

6. Czy np. blokada na listku jest pokryta węglikiem, czy nie. 

7. Z jakiego materiału jest blokada. 

8. Jaki jest szlif głowni. 

9. Czy podkładki są brązu czy na łożyskach.

.

.

.

.

.

 

i tak dalej i tak dalej. 

 

Dla was nóż, to tylko nóż, ale jeśli chodzi o sprzęt wędkarski, to sprawy mają się inaczej. Nie, nie poleciłbym noża za 40 zł,  bo wiem, że jest słaby, ale jeśli ktoś chce używać z różnych przyczyn, to niech go używa. 


  • mohave i Mik lubią to

#319 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 642 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 11 styczeń 2020 - 15:25

A co w takim razie Ty byś polecił ze składaków? Do codziennego noszenia i drobnych prac tak na rybach jak i wszędzie indziej? Budżet... różny, niekoniecznie nieograniczony.

Użytkownik morrum edytował ten post 11 styczeń 2020 - 15:25


#320 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 11 styczeń 2020 - 15:34

A co w takim razie Ty byś polecił ze składaków? Do codziennego noszenia i drobnych prac tak na rybach jak i wszędzie indziej? Budżet... różny, niekoniecznie nieograniczony.

Polecę folder od stali 154CM ciut wyżej, ale nie koniecznie proszkowe stałe z wyjebolitu. D2 dobrze zahartowana też może zjerzyć podczas ostrzenia. Nie lubię tej stali. Bez dobrej ostrzałki się umęczysz strasznie. Marka, blokada wedle uznania, gdyż to bardzo indywidualne podejście, tak samo jak sposób otwierania. Lata używałem kołka w Benchmade, a teraz odpalam z flipera, przyzwyczaić się można szybko. Skoncentrowałbym się na markach amerykańskich, chociaż są chińskie, dobre marki, ale to nie noże za 100 zł, tylko dorównują cenami amerykańskim.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych