Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nóż wędkarskosurvivalowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
801 odpowiedzi w tym temacie

#341 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 413 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 14 styczeń 2020 - 11:20

Jestem w stanie zrozumieć argument, że warto dopłacić do jakiejś blokady w nożu składanym, bo te chińskie mogą się złożyć i pokaleczyć. Każdy, kto przeżył jakiś mało przyjemny wypadek typu kotwica przeszywająca dłoń lub inne skaleczenie, będąc na łodzi albo ogólnie dosyć daleko od bezpośredniej pomocy wie, że to żadna przyjemność. Tylko jakoś mi się nie chce wierzyć, że te chińczyki są aż tak słabe, że przy naszych zastosowaniach się poskładają. Złożą się przy przycinaniu plecionki?Przy patroszeniu ryby ?

 

Nic się nie poskłada.



#342 OFFLINE   Jamjest

Jamjest

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 17 styczeń 2020 - 16:53

Korzystając z obecności tego tematu zapytam znawców, może ktoś pomoże. Chciałbym kupić sobie multitoola, ale tyle tego, że w oczach się roi. Czy kojarzycie może, który z lethermanów ma ostrze noża wykonane z lepszej stali niż normalnie stosowana?Najbardziej podoba mi się letherman, który ma uchwyt na brzeszczoty od wyrzynarek, ale nie jestem pewien czy to ten. 



#343 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 17 styczeń 2020 - 16:57

Korzystając z obecności tego tematu zapytam znawców, może ktoś pomoże. Chciałbym kupić sobie multitoola, ale tyle tego, że w oczach się roi. Czy kojarzycie może, który z lethermanów ma ostrze noża wykonane z lepszej stali niż normalnie stosowana?Najbardziej podoba mi się letherman, który ma uchwyt na brzeszczoty od wyrzynarek, ale nie jestem pewien czy to ten.

Są takie z s30V i tytanu, ale nie wiem czy w narzędziu do ciorania takie materiały są potrzebne. Osobiście kupiłem ileś c, asu temu Wave'a. Jak popsuje, to nie zaboli, a jak się zgubi, to też żadna wielka strata, ma to co potrzebuję.

Użytkownik count_martin3z edytował ten post 17 styczeń 2020 - 16:58

  • popper lubi to

#344 OFFLINE   Jamjest

Jamjest

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 17 styczeń 2020 - 17:15

Są takie z s30V i tytanu, ale nie wiem czy w narzędziu do ciorania takie materiały są potrzebne. Osobiście kupiłem ileś c, asu temu Wave'a. Jak popsuje, to nie zaboli, a jak się zgubi, to też żadna wielka strata, ma to co potrzebuję.

Pamiętasz może które to?



#345 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 17 styczeń 2020 - 17:21

Charge

#346 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5369 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 17 styczeń 2020 - 19:09

Moge sie mylic, ale chyba wymienne brzeszczoty ma tylko Surge.

Tytanowy Charge ma ostrze faktycznie z S30V ale zwykly Charge ma takze niezle ostrze z 154 CM co jak na multitoola  jest  tak czy owak na wyrost.

A jednak154CM jednak latwiej naostrzyc niz S30V.



#347 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 17 styczeń 2020 - 19:33

Osobiście byłoby mi szkoda siana na narzędzie w takiej cenie, szczególnie kiedy się je mocno nadużywa.

#348 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18660 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 styczeń 2020 - 23:52

Jak to jest z fińskimi puukko i krzesaniem ? Przeczytałem ze finki są hartowane selektywnie tj. że grzbietem nie da się krzesać iskier   - czy to jest reguła we wszystkich popularnych modelach czy są jakieś odstępstwa ?  Przez popularne modele mam na myśli np. dostępne w Lamni czy Laplanderze modele w cenie ok 250 - 300 zł



#349 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 18 styczeń 2020 - 01:53

Jak to jest z fińskimi puukko i krzesaniem ? Przeczytałem ze finki są hartowane selektywnie tj. że grzbietem nie da się krzesać iskier - czy to jest reguła we wszystkich popularnych modelach czy są jakieś odstępstwa ? Przez popularne modele mam na myśli np. dostępne w Lamni czy Laplanderze modele w cenie ok 250 - 300 zł

Puukko nie używałem i nie miałem, ale masz rację. Są hartowane selektywnie, w zależności od makera, modelu itp. Natomiast z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie idzie krzesać iskier na grzbiecie głowni, kiedy nie ma kantu. Nie ma znaczenia jaka stal, hartowanie etc. Musi być punkt zaczepienia, a zwykle knifemakerzy delikatnie fazują grzbiet głowni. Zawsze możesz odpalić od KT, ale ubędzie jej ostrości, chyba że masz serrated blade.

#350 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 18 styczeń 2020 - 06:37

Większość nie jest hartowana selektywnie, a jeśli któryś z noży jest tak hartowany to raczej producent czy sprzedawca nie omieszka się tym pochwalić, więc jeśli nie ma wzmianki w opisie noża, że jest hartowany selektywnie, to raczej można przyjąć, że nie jest.  :-) Nawet jak są hartowane selektywnie to grzbiet też nie jest zupełną plasteliną i twardość będzie miał podobną do siekiery.

Potwierdzam, że do krzesania iskier potrzebna jest ostra krawędź. Jeśli grzbiet nie jest wykończony tak, żeby miał ostre krawędzie, to można tak jak kolega wyżej radzi krzesać krawędzią tnącą (np. poświęcić centymetr od strony rękojeści, krzesać wygodnie, a zwykle i tak tym kawałkiem za wiele się nie pracuje), albo wykończyć grzbiet tak, żeby ostre krawędzie miał.



#351 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3746 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 18 styczeń 2020 - 07:24

(...) Osobiście kupiłem ileś c, asu temu Wave'a. Jak popsuje, to nie zaboli, a jak się zgubi, to też żadna wielka strata, ma to co potrzebuję.

Mam i używam Leatherman Wave już 9 lat. Dokupiłem do niego komplet dodatkowych końcówek (śrubokrętów). W pełni zabezpiecza moje potrzeby. Niestety, nożyczki i płaski śrubokręt już padły, ale to z mojej winy nieprawidłowego użycia. Uważam, że to dobry kompromis użytkowość/cena. :good:

Oczywiście nie ma się co spodziewać, że zastąpi skrzynkę narzędziową, ale w nagłych przypadkach i przy drobnych naprawach spełnia swoje zadanie.
 


Użytkownik Alexspin edytował ten post 18 styczeń 2020 - 07:36


#352 OFFLINE   Jamjest

Jamjest

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 18 styczeń 2020 - 11:06

https://www.youtube....h?v=kzBWRKL6Xhc

"ostrze rybaka"

i ciekawa przynęta

https://www.youtube....h?v=kzBWRKL6Xhc


Użytkownik Jamjest edytował ten post 18 styczeń 2020 - 11:09


#353 OFFLINE   hanz

hanz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • Lokalizacjamałopolskie
  • Imię:Marcin

Napisano 18 styczeń 2020 - 13:31

Mogę podpisac się pod Leatherman wave i tak jak Alexspin mam dodatkowy zestaw bitów - warto, choć trzeba przyznać że trochę plastelinowe są :)

aaGE270.jpg


  • thug i Alexspin lubią to

#354 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3746 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 18 styczeń 2020 - 18:18

(...) warto, choć trzeba przyznać że trochę plastelinowe są :)

Ale dają radę. Oczywiście do naprawy samochodu raczej się nie nadają ;) ale już roboty przy rowerze, drobnych naprawach domowych, sprzętu turystycznego, a tym bardziej sprzęcie wędkarskim sprawdzają się. :good:



#355 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 18 styczeń 2020 - 19:21

Panowie... Leatherman, to są narzędzia. Moim SUBIEKTYWNYM zdaniem, to nie jest nóż. Głownia tnąca jest tam tylko opcją...

#356 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 18 styczeń 2020 - 19:25



Większość nie jest hartowana selektywnie, a jeśli któryś z noży jest tak hartowany to raczej producent czy sprzedawca nie omieszka się tym pochwalić, więc jeśli nie ma wzmianki w opisie noża, że jest hartowany selektywnie, to raczej można przyjąć, że nie jest. :-) Nawet jak są hartowane selektywnie to grzbiet też nie jest zupełną plasteliną i twardość będzie miał podobną do siekiery.

Rzecz jasna. Odnosiłem się tylko i wyłącznie da głowni zgrzewanych z kilku rodzai stali.

#357 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:32

Kto wie co to jest? Już dawno discontinued, ale cały czas trzaska... 7c1a318855a993a5ae2560017e88fe5f.jpg
  • Alexspin lubi to

#358 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1865 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:37

Scyzoryk  :P  :D



#359 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:41

Ok, dodam że ma plung lock i jest rzadki

Użytkownik count_martin3z edytował ten post 18 styczeń 2020 - 21:54


#360 OFFLINE   hanz

hanz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • Lokalizacjamałopolskie
  • Imię:Marcin

Napisano 18 styczeń 2020 - 21:46

Ja wiem tylko że to pajonk :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych