Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nasze zestawy boleniowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
256 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3202 postów
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Napisano 27 grudzień 2015 - 22:11

To też kwestia używanych przynęt...nie każdą przynętę da się dobrze obsłużyć długim kijem i tutaj się zgodzę. Natomiast ja używam kijaszka o dł 2,95 i nie planuję zmieniać bo przy zacięciach na dużej odległości robi robotę :)



#102 OFFLINE   Remicki

Remicki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPomorze Zach.
  • Imię:Remigiusz

Napisano 27 grudzień 2015 - 22:15

... Nie zawsze długa wędka znaczy daleki rzut -w ten sposób chodzilibyśmy z batami na bolenie (:

Wędką która nam 'leży' -bez względu na to czy ma 30cm mniej niż klasyczne 3.0-2.9m można posyłać wabiki na zadowalający dystans.

Warto jednak wrócić do postu wyżej i jeszcze raz przeczytać co napisał kolega granvorka w sprawie zacinania z dystansu.

Dłuższym kijem, unosząc szczytówkę możemy również na większych dystansach, poprawniej prezentować przynęty powierzchniowe; np.typu Bromba jak również

lepiej poprowadzić poppera -dla mnie bezcennego w pewnych sytuacjach. Z tego powodu wybieram dłuższy zestaw.

U mnie to; 

 

 NFC st964-2(HM)  290cm /10-21g /6-12lb

 Daiwa Certate2500R

 plecionka PP 0,08-0,10

 żyłka 0,18-0,20 Owner albo Strofft


  • granvorka lubi to

#103 OFFLINE   Remicki

Remicki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPomorze Zach.
  • Imię:Remigiusz

Napisano 28 grudzień 2015 - 10:27

phenix M1 2-11    2,9m

kołowrotek daiwa certate 2510 pe-h

Zyłka o.16 obecnie trabuco xps ale szukam...juz ponad 8 lat dobrej zyłki i chyba jorka przeprosze...

Bardzo lekko chodzisz na bolesława... !!!? -jak ci się to sprawdza??? Napisz coś o miejscówce(uciąg rzeki),przynętach i o wielkościach ryb jakie holujesz???

...Baaardzo ciekawi mnie ten kijek, którego widziałbym bardziej jako klenio-jazia na moim łowisku.



#104 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3202 postów
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Napisano 28 grudzień 2015 - 11:06

O tym samym pomyślałem ale kijka dobrze nie znam więc szczerze to czekałem aż ktoś inny zapyta :D



#105 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 28 grudzień 2015 - 12:20

Kijek, jak kijek, bo długi zawsze ładnie odda przy braniu. Ale żyłka 0,16?

#106 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 28 grudzień 2015 - 12:22

Mam ten kij i rzeczywiście pod niewielkie przynęty boleniowe w ramach ciężaru wyrzutu zda egzamin. Kij pomimo że delikatny, ma zapas mocy w dolniku i myślę że na letnie ścigacze do 70 cm da radę. Na jesienne bolesławy to już bym go nie brał, bo i ryby silniejsze i częściej kabana można zapiąć. Moje obserwecje są teorią nie popartą doświadczeniem gdyż kijek mam od 2 tygodni. Jest jeszcze nie obłowiony i nie musi to być "prawda absolutna", to dopiero okaże się w nowym sezonie.    


  • Remicki lubi to

#107 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3202 postów
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Napisano 28 grudzień 2015 - 12:58

Myślę, że z jesiennym 70cm też miałby problemy bo jest kolosalna różnica w wadze ryb wiosennych i jesiennych :) Ale to tylko moje zdanie jako osoby nie znającej kija. A żyłka 0,16 to jakaś czarna magia dla mnie. Jesienią nie zakładam cieniej niż 0,20 a  w pozostałej części roku min 0,18...



#108 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 28 grudzień 2015 - 13:28

0,18 to ja na odrzańskie klenie nawijam i też w obawie o przyłów i dla zapewnienia sprawnego holu, niżej nie schodzę. Bolenie, jakie by nie były- 0,22mm.
  • Remicki lubi to

#109 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 28 grudzień 2015 - 15:28

Myślę, że z jesiennym 70cm też miałby problemy bo jest kolosalna różnica w wadze ryb wiosennych i jesiennych :) Ale to tylko moje zdanie jako osoby nie znającej kija. A żyłka 0,16 to jakaś czarna magia dla mnie. Jesienią nie zakładam cieniej niż 0,20 a  w pozostałej części roku min 0,18...

 

To tylko teoretyzowanie, ale też uważam że nie dałby rady z jesiennym, dlatego zaznaczyłem że do letnich ścigaczy. No i na pewno nie z żyłką 0,16 bo to jest katorga dla wędkarza i ryby. Jeśli taki zestaw to tylko z cienką plecionką 0,06/0,08, mają one podobną wytrzymałość jak żyłki 0,20/0,22.  

 

Sam mam dwa zestawy boleniowe, 12lb do 21g i 17lb do 28g. Po latach stosowania długich kiji minimum 2,90m, zacząłem "schodzić niżej" i na razie skończyło sie na 2,60m ale mogłoby być nawet 2,45m ale wędek o takiej długości jest bardzo mało na rynku. Krótszymi kijami jak dla mnie łowi sie zdecydowanie lepiej, są bardziej operatywne, wygodne i nie męczą tak ręki. Łowię i z łódki i z brzegu.  Jesienią łowiąc wsród kolegów którzy machali kijami trzymetrowymi dziwiłem się po co im takie luśnie :blink:.  Ale to tylko moja opinia i nie zamierzam nikomu jej wciskać. Co do totalnych króciaków typu 2,13m to już jest dla mnie za krótko, nawet na łódkę :).  


Użytkownik pawello edytował ten post 28 grudzień 2015 - 15:29


#110 OFFLINE   Remicki

Remicki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPomorze Zach.
  • Imię:Remigiusz

Napisano 28 grudzień 2015 - 17:32

Jak zwykle łowisko determinuje dobór sprzętu i przynęt. U mnie to rz.Peene(Piana) w Niemczech, 40km od Świnoujścia. Leniwy nurt i miejscówki z dogodnymi brzegami do lądowania ryb 'wyślizgiem'. Metrowy szczupak może wziąć przy każdym boleniu,okoniu czy jaziu. Ze względu na dogodny brzeg i brak nurtu nie muszę przesadzać ze wzmacnianiem sprzętu, zdarza się że przy połowie okoni na Lamiglasa XMG(LSJ781 2m/2-9g/6-10lb), wyląduję zębatego 90+. Oczywiście nie tędy droga ale jest to przykład że w pewnych warunkach, można pozwolić sobie, żeby to przynęta dyktowała dobór wędziska. Jedyny wymóg jaki narzuca mi ta rzeka przy połowie bolków, to długość -u mnie musi być długa, ze względu na to że rzucając wzdłuż brzegów długim kijem, mogę sprawniej prowadzić wabiki tak by omijać wystające cyple trzcin i traw. W ten sposób wykorzystuję miejscówkę bardziej niż jak bym miał kij ...np.2,6m. Jakkolwiek nie odważyłbym się założyć na tym łowisku żyłki poniżej 0,18 a na odrze minimum(!) 0,20

Kijek który kolega Forma zaraz opisze, wydaje mi się że jest tym czego szukam na lekkie łowienie na Peene i klenio-jaziowiec na Odrę.


Użytkownik Remicki edytował ten post 28 grudzień 2015 - 17:54

  • sajdol1 lubi to

#111 OFFLINE   sajdol1

sajdol1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaWawa

Napisano 28 grudzień 2015 - 20:46

Jak zwykle łowisko determinuje dobór sprzętu i przynęt. U mnie to rz.Peene(Piana) w Niemczech, 40km od Świnoujścia. Leniwy nurt i miejscówki z dogodnymi brzegami do lądowania ryb 'wyślizgiem'. Metrowy szczupak może wziąć przy każdym boleniu,okoniu czy jaziu. Ze względu na dogodny brzeg i brak nurtu nie muszę przesadzać ze wzmacnianiem sprzętu, zdarza się że przy połowie okoni na Lamiglasa XMG(LSJ781 2m/2-9g/6-10lb), wyląduję zębatego 90+. Oczywiście nie tędy droga ale jest to przykład że w pewnych warunkach, można pozwolić sobie, żeby to przynęta dyktowała dobór wędziska. Jedyny wymóg jaki narzuca mi ta rzeka przy połowie bolków, to długość -u mnie musi być długa, ze względu na to że rzucając wzdłuż brzegów długim kijem, mogę sprawniej prowadzić wabiki tak by omijać wystające cyple trzcin i traw. W ten sposób wykorzystuję miejscówkę bardziej niż jak bym miał kij ...np.2,6m. Jakkolwiek nie odważyłbym się założyć na tym łowisku żyłki poniżej 0,18 a na odrze minimum(!) 0,20

Kijek który kolega Forma zaraz opisze, wydaje mi się że jest tym czego szukam na lekkie łowienie na Peene i klenio-jaziowiec na Odrę.

 

A już myślałem, że o tym wszyscy zapomnieli bądź nie wiedzieli :)

 

Co do łódki to mi wystarczy 198cm.

Znajomy wyjął w tym roku bolka (przyłów) 76 na żyłkę 0,14 na Wiśle.

2 znajomy sandacza(przyłów) 90cm na żyłkę 0,12 na KŻ.

Nikt nie mówi, że się nie da ale po co zabijać rybę takim holem.


  • Remicki lubi to

#112 OFFLINE   Czerwc89

Czerwc89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 29 grudzień 2015 - 07:50

TD 260 5-18
Daiwa Bradia 3000
Żyłka 0,18-0,20

#113 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 29 grudzień 2015 - 20:36

Panowie szkoda nerwów :) Możecie polecić jakiś szybki młynek pod Bolki bo czasami mam wrażenie że mój "czarnuch" a dokładniej super X 4000GT jest deczko za wolny :) Oczywiście w rozsądnych pieniądzach. Może być używka powiedzmy do 500 pln.

Szukaj super x 4000GTM


  • Piotrek Milupa lubi to

#114 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3202 postów
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Napisano 29 grudzień 2015 - 20:38

Znalazłem 3000GTM 7:1 w fajnej kasie od sprzedawcy u którego nabyłem obecnego czarnego, więc raczej pewny ;) I tak się zastanawiam czy nie sprzedać obecnego i kupić szybszy ale jak to z "czarnuchami" ciężko się rozstać :D



#115 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 29 grudzień 2015 - 20:46

Jest chyba temat o daiwie lexa i legalis ? To chyba szybkie mlynki.



#116 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4991 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 29 grudzień 2015 - 20:46

Moim zdaniem GTM-y całkowicie nie nadają się do łowienia boleni.



#117 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3202 postów
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Napisano 29 grudzień 2015 - 23:59

Moim zdaniem GTM-y całkowicie nie nadają się do łowienia boleni.

Guciolucky mógłbyś rozwinąć temat??



#118 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 00:11

Te czarnuchy nie sa przystosowane do szybkiego prowadzenia przynety stawiającej jakikolwiek większy opór (nawet typowy boleniowy wobler w nurcie). Bardzo małe koło główne powoduje, ze przy szybkim prowadzeniu pod prąd mamy bardzo duży opór przy kręceniu. Z prądem lub na spokojnej wodzie problem jest zdecydowanie mniejszy.

Ja sie pozbyłem czarnuchow na rzecz TP4000 '11 XG. No ale to juz trochę wyższa cena niestety i cieżko dostać. Stad mój ma u mnie dożywocie.

Użytkownik Żbiku edytował ten post 30 grudzień 2015 - 00:11


#119 OFFLINE   leszczynski.bp

leszczynski.bp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 240 postów
  • LokalizacjaZąbki/Bielsk Podlaski
  • Imię:Łukasz

Napisano 30 grudzień 2015 - 02:29

W tym roku złowiłem swoje pierwsze bolenie (67cm i 75cm) na wędkę Konger Arcus 270 cm cw. 10-30g, a do tego Spro Passion i plecionka 0,18 Berkley ;) Tak, więc można na sprzęcie za niewielkie pieniądze.. Nie rozumiem tylko jak można bolenia zabić i zabrać do domu... Nie rozumiem też jak można łowić te ryby na żyłkę 0,14.. Dla mnie takie podejście jest na równi z Panami, którzy twierdzą, że "boleń to nawet lepszy od jazia". Nie wiem - nie jadłem. Wiem tylko, że rzeka bez bolenia, którego słychać ze 100 metrów to nie to;) Jako, że stary rok się kończy, w Nowym życzę Ci kolego Forma zmiany podejścia i tylu ryb wypuszczonych, co złowionych (chciałem napisać "więcej rozumu";). Chociaż, po sposobie pisania wydaje mi się, że powinienem Ci życzyć tego, by rodzice odłączyli Ci Internet i zamknęli w domu:) Pozdrawiam. 



#120 OFFLINE   Gofer2005

Gofer2005

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 961 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Łukasz

Napisano 30 grudzień 2015 - 05:59

Jak mawiała Zofia Naukowska w Medalionach, "...tyle o sobie wiemy,na ile nas sprawdzono..."

 

Nałkowska b***  :)

 

Proszę bez obrażania


Użytkownik milupa edytował ten post 30 grudzień 2015 - 11:56

  • Mr.Happy, TomaszKKK i leszczynski.bp lubią to