Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na klenie - jazie, jaki blank wybrać?

jaź kleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
939 odpowiedzi w tym temacie

#401 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5367 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 25 grudzień 2012 - 09:32

Blank który wybrałeś jest bardzo fajny i nie ma się do czego przyczepić,- poza tym kij zrobiony po swojemu to zawsze takie własne dziecko i cieszy podwójnie.

Ale jak Ci się nie pali to za tydzień (jak mi się pewnie zwolni rezerwacja) będę miał do sprzedania G.Loomis STR1141S IMX 1,7g-10g jeszcze z czasów gdy Loomis był produkowany w USA i Shimano nie maczało w tym paluchów. Wędka jest po tuningu, w tytanach i z uchwytem SKSS, co jest powodem tego iż kolekcjonerzy go nie chcą :lol:  :lol:  :lol: bo w oryginale miał jakieś Pacyfiki HLV i korkową rękojeść z Loomisowym uchwytem....

Jak mi podpowiecie jak wstawić filmik z pendraiwa to wstawię jak holuje bolka ok 70cm, na klenie i jazie moim zdaniem nie do pobicia.

Po tym tuningu powiedziałbym że cw nieco się zmienił i dolny to został ok 2g ale górny nieznacznie sie podniósł tak do 12g...


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 25 grudzień 2012 - 09:58


#402 OFFLINE   mateusz998

mateusz998

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 25 grudzień 2012 - 11:20

A może wybrałbyś się do Lublina do p.Kawalca i zobaczył Phenixa Pst 943. Blank troszkę cięższy od tego Lamiglasa, ale myślę, że spełniłby twoje wymagania :)



#403 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 25 grudzień 2012 - 11:36

Ostatnio rozmawiałem z Łukaszem Masiakiem międzyinnymi na temat PST943 ,jest to dość mocny blank ,raczej już pod bolenia ,brzanę ,szczupak na lekko,ma też swoją wagę,choć rzuty małymi wobkami nie powinny stanowić problemu..Tytuł wątku to "kij jaziowo-kleniowy z małą domieszką bolenia".I jest pytanie ,czy z domieszką przynęt boleniowych,a może typowe woblery jaziowo-kleniowe i boleń jako przyłów.Jeśl boleń jest przyłowem ,to te 8lb Lamiego 2.9m do 10g w z pewnością rozprawi się z bolkiem i 70-80cm .



#404 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 25 grudzień 2012 - 12:14

pablo208

Budowe kija faktycznie mozesz zlecic  jakiemus koledze z wawy. Mysle, ze to bylo by ciekawe doswiadczenie. Ale jesli ma byc w pelni profesjonalnie, bez fajerwerkow ale ladnie i schludnie, a jednoczesnie tanio to polecam wedki KS. Do Lodzi nie masz az tak daleko.


Użytkownik blackabyss edytował ten post 25 grudzień 2012 - 15:26


#405 OFFLINE   mateusz998

mateusz998

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 25 grudzień 2012 - 15:12

Ostatnio rozmawiałem z Łukaszem Masiakiem międzyinnymi na temat PST943 ,jest to dość mocny blank ,raczej już pod bolenia ,brzanę ,szczupak na lekko,ma też swoją wagę,choć rzuty małymi wobkami nie powinny stanowić problemu..Tytuł wątku to "kij jaziowo-kleniowy z małą domieszką bolenia".I jest pytanie ,czy z domieszką przynęt boleniowych,a może typowe woblery jaziowo-kleniowe i boleń jako przyłów.Jeśl boleń jest przyłowem ,to te 8lb Lamiego 2.9m do 10g w z pewnością rozprawi się z bolkiem i 70-80cm .

Ja mam tego Phenixa, ale nie niestety nie miałem okazji nim połowić na poważnej wodzie. Moze w przyszłym sezonie się uda, to coś o tym kijku napisze więcej :)



#406 OFFLINE   kubaS 1

kubaS 1

    ks-lurebaits

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3025 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Kuba

Napisano 25 grudzień 2012 - 17:04

Batson XST1142F, ale lekko uzbrojony na szczycie. Z tym, że to jest kij jaziokleniowy, a nie boleniowy. Ten kij (moim zdaniem) najlepiej współpracuje z kołowrotkiem wielkości Daiwy 1500-2000.

Ten blank jako dobra alternatywa, natomiast chyba przyjemniejszy byłby Lamiglas XMG 114 2L. Zapewne warte sprawdzenia są też St.Croix SCV i Phenix.

Pzdr,

Fatso

Tak, cała prawda. Świetny blank. Posiadam takiego tyle, że na starym, zielonym blanku. Myśle, że spokojnie i bolkowi da też radę ;)



#407 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 25 grudzień 2012 - 17:32

Witam.

 

Panowie  wybór padł na blank lamiglasa 10lb XMG 114 2L. I tego się trzymam :)

Natomiast nasuwa się kolejne pytanie jakiego uchwytu i rękojeści użyć tak aby troszkę odciążyć całość ? No i co będzie najwygodniejsze ? Moim zdaniem najzwyklejsza rękojeść korkowa bez żadnych fajerwerków ? Czy dzielona ?



#408 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 25 grudzień 2012 - 18:27

to jest 2,9m rękojeści nie należy odciążać, a nawet "dociążyć" ;) czyli pełna z kołowrotkiem w odpowiednim miejscu względem końca



#409 OFFLINE   Martin777

Martin777

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • Imię:Martin

Napisano 25 grudzień 2012 - 18:31

Rękojeść dzielona obniża dość bardzo ogólną wagę kija więc jeżeli ma być lekko to z pewnością dzielona. Jeśli chodzi o wage można pójść także w uchwyt skss.

Osobiście w swoim XMG 3,05 m do 21 g mam dzieloną rekojeść i troche krótszą nawet niż standardowe rękojeści tej długości i kij gdy dostanie kołowrotka wyważony jest idealnie i wszystko gra.


Użytkownik Martin777 edytował ten post 25 grudzień 2012 - 18:38


#410 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2677 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 25 grudzień 2012 - 18:34

Co kto lubi. Ja w swoim XST1142F (tzw. "zielona seria" Batsona, to RX7, a nie RX8) mam rękojeść pełną, uchwyt 17 Batsona z drewienkiem, SiC'i Fuji: normalne Y niżej i tytanowe L-ki na szczycie oraz takoż tytanowy tip top. Kij waży 140g i doskonale współgra z Bradią 1503. Korek poniżej uchwytu ma 25 cm i jest OK. Przy XMG może być podobnie, ale pewności nie mam.

Pzdr,

Fatso



#411 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 25 grudzień 2012 - 19:33

Pablo ,jaka rękojeść to już tylko zależy od twoich preferencji.Ważne aby kijek był wyważony pod konkretnym kołowrotkiem.Obecnie składacz wędek ,jest w stanie dopasować materiał do rodzaju rękojeści ,tak aby wędka była wyważona ,bez róznicy czy rękojeść ma być pełna czy dzielona.



#412 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 25 grudzień 2012 - 19:39

Rękojeść dzielona obniża dość bardzo ogólną wagę kija więc jeżeli ma być lekko to z pewnością dzielona. Jeśli chodzi o wage można pójść także w uchwyt skss.

Osobiście w swoim XMG 3,05 m do 21 g mam dzieloną rekojeść i troche krótszą nawet niż standardowe rękojeści tej długości i kij gdy dostanie kołowrotka wyważony jest idealnie i wszystko gra.

to ciekawe, a ile waży ten kołowrotek ?



#413 OFFLINE   Martin777

Martin777

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • Imię:Martin

Napisano 25 grudzień 2012 - 19:47

Powiem tak na początku użytkowałem ten kij z kołowrotkiem stradic 2500 fc wtedy faktycznie troszke leciał do przodu ale przy cięższym kołowrotku rozmiar 4000 już jest wszystko ok. Ogólnie rzecz biorąc kij powinien troche leciec do przodu ale nie za mocno bo ułatwia to rzuty. Inne kije mam z pełną rękojeścią i też sobie chwale takie rozwiązanie. Aktualnie zastanawiam sie nad zakupem nowego shimano z serii aero concept stąd też użytkowanie rozmiaru 4000 - jak największa odległość rzutu i próba od wiosny z nanofilem.;)



#414 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 25 grudzień 2012 - 20:03

czyli z kołowrotkiem 310g leciał na pysk .... :) , a nie leci pewnie z kołowrotkiem 360-370g :)

 

nie mam więcej pytań

 

"kij powinien troche leciec do przodu ale nie za mocno bo ułatwia to rzuty" - a to bez komentarza, sorrki, ale ....


Użytkownik bazyloss edytował ten post 25 grudzień 2012 - 20:18


#415 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 25 grudzień 2012 - 20:33

Przy kijach tej długości ,blanki mają już odpowiednią wagę i moim zdaniem zastosowanie rękojeści dzielonej w celu obniżenia wagi kija a jeszcze do tego skracanie jej długości celem dalszego zjechania z wagą nie ma uzasadnienia użytkowego.Wędka powinna być wyważona i tyle.Przy kiju 3m decydując sie na rekojeść dzieloną ,bo taka  się podoba ,trzeba sie liczyć z użyciem cięższego materiału ,czyli zamiast korka naturalnego np. pełny burnt, w przeciwnym razie pozostanie nam wydłużenie rękojeści i wykorzystanie masy blanku.Cały czas piszę o konkretnej wędce pod konkretny ,kołowrotek.W przeciwnym razie pozostanie nam podpinanie odpowiednio większych i cięższych maszynek ,ale to też wymusi odpowiednio większe przelotki ,przynajmniej wlotową np zamiast 25Y damy 30Y .



#416 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 25 grudzień 2012 - 20:42

dlatego zapytam : ilu z Was ma dzieloną rękojeść przy kiju ok 3m ?

 

bo zaczynamy chyba koledze mieszać w głowie i to całkiem nie potrzebnie

 

ps. a jeśli ktoś ma, to ilu nie boryka się z problemem prawidłowego wyważenia, czy choćby z podstawową niewygodą motoryczną obsługi takiego kija ?

 

Japan Style przyszedł z Japan i nie bez powodu większość wędek w JAPAN :) do 7" ma dzielone rękojeści, a potem nie (czasem nawet już 6'6")

 

Pablo jak Ci zależy na wyglądzie to wbrew pozorom pełna rękojeść Rodbuilderowi ze stylem da większe możliwości do popisu

 

ps2 dodatkowo waga za kołowrotkiem (korek) jest o niebo mniej odczuwalna niż przed (złe wyważenie)


Użytkownik bazyloss edytował ten post 25 grudzień 2012 - 20:45


#417 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 25 grudzień 2012 - 21:08

No wlasnie.. kij 3 metrowy i dzielona rekojesc ?  po co?  na co ?? jedyny jaki argument do mnie dociera w tym wypadku,to tylko taki, ze komus sie podoba i tyle.

Szukanie kilku gramow mniej  w rekojesci do 3 metrowego badyla mija sie z celem jakim jest przede wszystkim szeroko pojeta uzytecznosc.

Nie ma nic gorszego jak zle wywazony kij.. !! i ani kolowrotek 200 gr. ani 300gr, ani 500gr nie poprawi w zadowalajacym stopniu zle wywazonego kija - jedynie dodatkowo obciazy caly zestaw.

Mysle ze w kijach powiedzmy do 10 lb srodek ciezkosci z podpietym kolowrotkiem optymalnie moze wypadac 4-6 cm powyzej srodka stopki kolowrotka.

Natomiast w kijach o mocy do 20-25 lb ten srodek moze wypadac nieco dalej, mysle ze mozna uznac 4-8 cm

 

Naturalnie w dlugich kijach np trociowych ciezko jest uzyskac srodek nawet 8 cm od stopki kolowrotka, a nie jest sztuka walenie 50 gram olowiu w dolnik. Mysle ze to juz moze byc kwestia bardzo idywidualna i to czesto jest powodem, ze wielu z nas (zwlaszcza z wiekiem) nie lubi dlugich ciezkich patykow - bo nie sposob ich wywazyc, a przedluzanie w nieskonczonosc rekojesci, az nam przy rzucie zahaczy wacka nie jest milym doswiadczeniem.

 

Tu koledzy swietnie zauwazyli, ze prekursorami rekojesci dzielonych byli japonczycy.. ale ich kije nie maja 3 metry ;/


Użytkownik blackabyss edytował ten post 25 grudzień 2012 - 21:33


#418 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 25 grudzień 2012 - 21:13

Ja nie mam ,ale nie dlatego że się nie podoba.Jakoś w dłuższych wędkach mi się nie widzi ,za to w krótkich kijkach coraz bardziej .Co wcale nie znaczy ,że nie można ,na pewno waga kija nie powinna być priorytetem ,bo po co podpinać krecioł 4000,kiedy można 2500.

 

Nie wiem czy przekaz ,jest zrozumiały ,aby nie wyciągać wniosków ,że nie można .

 

Załóżmy taką ,sytuacje kijek boleniowy 3m do 21g ,przewidziany krecioł 2500-3000 pod średnie boleniowe wobki i wymarzyliśmy sobie rękojeść dzieloną.Niech w wersji standardowej, pełnej w korku czy piance długość reagripu ma od poczatku uchwytu do końca 30cm ,bo taka z powyższym kręciołem wyważa nam wedkę.Przy dzielonej ,musimy zastosować cięższy materiał aby zachować wyważenie wędki na tym samym poziomie.Używając takiego samego korka jak przy pełnej i jeszcze skracając długość reagripu , uzyskamy padyla którego nie wyważy nawet kręcioł 4000. Więc można kombinować ,tylko z głowa.


Użytkownik Dąbek 111 edytował ten post 25 grudzień 2012 - 21:27


#419 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2193 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 25 grudzień 2012 - 21:17

Mysle ze w kijach powiedzmy do 10 lb srodek ciezkosci z podpietym kolowrotkiem optymalnie moze wypadac 4-6 cm powyzej stopki kolowrotka.

Natomiast w kijach o mocy do 20-25 lb ten srodek moze wypadac nieco dalej, mysle ze mozna uznac 4-8 cm

A dlaczego tak daleko? To pod co wędki maja być wyważone? (no chyba, że trzymasz wędkę tyle powyżej stopki).



#420 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 25 grudzień 2012 - 21:28

krzuchu to nie jest jakos specjalnie daleko. To wedlug mnei takie optimum, co nie znaczy ze dla kogos te optimum ( zwlaszcza przy lekkim, krotkim blanku) srodek ciezkosci wypadnie np 2 cm powyzej srodka stopki kolowrotka.

Nie mozliwym jest wrecz uzyskac wywazenie kija w dlugosci 9 `tuz nad stopka kolowrotka ( zwlaszcza, ze dzisiejsze kolowrotki waza 200-300gr)

Ale jesli srodek faktycznei wypadnie tuz nad stopka kolowrotka i komus to bedzie passowalo to luuzz.


Użytkownik blackabyss edytował ten post 25 grudzień 2012 - 21:35






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: jaź, kleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych