Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na klenie - jazie, jaki blank wybrać?

jaź kleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
936 odpowiedzi w tym temacie

#441 OFFLINE   Martin777

Martin777

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • Imię:Martin

Napisano 29 grudzień 2012 - 20:12

XMG w porównaniu z certified pro jest nieco szybszy oraz troszke bardziej sprężysty. Nawet ten 8lb da rade sobie z bolkami po 70-80 cm. Te kije "uwielbiają" się giąć po sam dolnik i nie należy sie tego bać wystarczy dobrać linke pod funtarz wędki. Dlatego tak naprawde jeżeli kolega ma nadal dylemat który blank wybrać to wystarczy sobie odpowiedzieć w jakich gramaturach przynęty ma ten kij obsługiwać i to wszystko, o moc nie ma sie co bać. ;)



#442 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 29 grudzień 2012 - 20:21

@OloPe jakiej seri masz ten blank ?
?
Nie wiem czy o to pytasz, ale seria Certifidet Pro, blank 114 2L
Dlatego tak naprawde jeżeli kolega ma nadal dylemat który blank wybrać to wystarczy sobie odpowiedzieć w jakich gramaturach przynęty ma ten kij obsługiwać i to wszystko, o moc nie ma sie co bać. ;)

Bardzo fajnie to ująłeś :)
Tylko czy większe wabiki, powiedzmy wobki 5 cm, blaszki wirówki 2, w mocniejszym nurcie nie ugną blanku 8lb zbyt mocno?

Użytkownik OloPe edytował ten post 29 grudzień 2012 - 20:24


#443 OFFLINE   ŁukaszK

ŁukaszK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 488 postów
  • LokalizacjaKrK

Napisano 29 grudzień 2012 - 20:26

Witam

Zastanawiam się od pewnego czasu nad tym blankiem pod klenio-jazie. I czy da się nim machnąć komfortowo wobka smużaka 2cm oraz podobnych gabarytów przynęty?



#444 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 29 grudzień 2012 - 20:47

Witam

Zastanawiam się od pewnego czasu nad tym blankiem pod klenio-jazie. I czy da się nim machnąć komfortowo wobka smużaka 2cm oraz podobnych gabarytów przynęty?

 

pod takie przynęty to juz raczej 8lb



#445 OFFLINE   ŁukaszK

ŁukaszK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 488 postów
  • LokalizacjaKrK

Napisano 30 grudzień 2012 - 07:01

Dzięki. A ten 8lb jest podobny do 10lb i różni się tylko mocą? Czy to dosyć inny model?



#446 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1598 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 30 grudzień 2012 - 07:23

?
Nie wiem czy o to pytasz, ale seria Certifidet Pro, blank 114 2L

Bardzo fajnie to ująłeś :)
Tylko czy większe wabiki, powiedzmy wobki 5 cm, blaszki wirówki 2, w mocniejszym nurcie nie ugną blanku 8lb zbyt mocno?

No właśnie dobre pytanie.... czy to nie będzie wyglądało tak ,że kij bedzie giął sie w 1,3 pod tego rodzaju przynętami ? :) Oczywiście chodzi mi o 8lb XMG



#447 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 30 grudzień 2012 - 08:28

No właśnie dobre pytanie.... czy to nie będzie wyglądało tak ,że kij bedzie giął sie w 1,3 pod tego rodzaju przynętami ? :) Oczywiście chodzi mi o 8lb XMG

Z tego co pamiętam, to w średnim uciągu nawet bardziej i przy próbach szybszego szarpnięcia wszystko będzie się działo jak w zwolnionym tempie, ze sporym "lagiem".



#448 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 30 grudzień 2012 - 13:46

wobler np. typu minnow, a obrotówka 2 to dwie różne przynęty i przy obrotówce w ostrzejszym nurcie to raczej ten 10lb (mówię o XMG)

 

tak jak już kiedyś pisałem 8lb jest bardziej specjalistyczny i łowiąc średnimi przynętami (a wobler 5cm mocniej pracujący czy wirówka 2 na klenia to dla mnie już średnie przynęty) w ostrzejszym nurcie już troche za bardzo sie gnie i traci na czułości i szybkości w zacięciu. Woblery 2-4cm, wirówki 0-1, smużaki to przynęty dla tego 8lb, ewentualnie te "średnie", ale niekoniecznie juz prowadzone pod prąd w ostrzejszym nurcie, prowadzone w poprzek lub z prądem z kasowaniem luzu (na przelewach) to jeszcze jak najbardziej ok.

 

z drugiej strony ten 10lb radzi sobie z małymi przynetami, a pozwala na zastosowanie większego ich wachlarza, w tym boleniowych do 10g



#449 OFFLINE   Martin777

Martin777

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • Imię:Martin

Napisano 31 grudzień 2012 - 00:16

Z doświadczenia z tymi blankami moge powiedzieć, że XMG 8 lb to boleniówke do 10 g włącznie( o małej lub nikłej pracy) bez problemu pośle na bardzo fajne odległości i można to bez problemu poprowadzic. Oczywiście od pracy woblera będzie zależało jak mocno blank sie podda pod nurtem ale o zaciecie bym się nie bał. Warunek jest oczywiście taki aby używać żylki/plecionki o funtarzu chociaż troche większym niż minimalny zakres. Co do 10 lb blanku to tymi 12 g boleniówkami można spokojnie ładować kij bez większej obawy oraz prowadzic pod prąd. Te blanki są opisywane jako optimum jakie można na nich użyć a i tak najczęściej jak pewnie wielu kolegów wie posiadają troche mocy w zanadrzu na specjalne okazje  ;> 

P.S. może faktycznie lepiej zdecydować sie na troche mocniejszy kij (10lb) i mieć spokojne sumienie i głowe  ;>



#450 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 31 grudzień 2012 - 01:22

to ja chyba mam inny blank ;), bo pod woblerem sterowym 7cm (11g) już zdecydowanie sie gnie przy szybkim prowadzeniu (10lb) w ostrym nurcie

 

wahadłówki, bezsterowce czy twistery 10-12g jeszcze jest dobrze i jest jeszcze miejsce na zacięcie, przy przynętach stawiających najmniejszy opór, to może by dało i 15g

 

ale to jest bez sensu i jak łowię przynętami 15g i w górę, to do tego mam inny kij



#451 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1598 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 31 grudzień 2012 - 19:22

Hej.

 

Jedynym rozwiazaniem jest posiadanie min dwóch kijków , jeden do 10 lb na delikatniejsze lowy kleń jaz, drugi do 15-16lb pod rapke i ew sandaczyka z opasek .

 

Tak mi ktoś doradził i najwyrazniej miał rację :)

A tak w ogóle to najlepiej by było miec ich z 16 ale mnie na to nie stac :)

Narazie najprawdopodobniej skonczy sie na dwóch :)



#452 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 01 styczeń 2013 - 09:10

Albo jeden - mocne 10lb lub słabe 12 z delikatna szczytówka. Zawsze to mniej noszenia ;)



#453 OFFLINE   gringo

gringo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Grzegorz

Napisano 28 kwiecień 2013 - 10:33

Witam wszytskich serdecznie,

z góry przepraszam jeżeli napisałem w złym temacie  :)

Będzie to mój pierwszy kijek z pracowni więc potrzebuje porady co i jak. Łowię głównie na woblerki 1-2cm max 3 cm, wstępnie wybrałem MHX ST1141 tylko pytanie czy blank podoła zadaniu? No i oczywiście pytanie w co go ubrać? Myślałem nad przelotkami minima szcztowa sic, uchwyt DPS 16, korek  

z róry dziękuje za pomoc

Grzegorz



#454 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 28 kwiecień 2013 - 11:30

Witam wszytskich serdecznie,

z góry przepraszam jeżeli napisałem w złym temacie  :)

Będzie to mój pierwszy kijek z pracowni więc potrzebuje porady co i jak. Łowię głównie na woblerki 1-2cm max 3 cm, wstępnie wybrałem MHX ST1141 tylko pytanie czy blank podoła zadaniu? No i oczywiście pytanie w co go ubrać? Myślałem nad przelotkami minima szcztowa sic, uchwyt DPS 16, korek  

z róry dziękuje za pomoc

Grzegorz

Ja wczoraj łowiłem wędką na tym blanku i jest on w rzeczywistości dużo mocniejszy niz opisy podpowiadają.



#455 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 29 kwiecień 2013 - 11:33

Zadaniu podoła i mocy mu nie zabraknie na klenio/jazie i ewe. jakieś przyłowy w opstaci bolka czy szczupaka 2-3kg.



#456 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1598 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 10 styczeń 2014 - 08:14

Witam kolegów. 

 

 

Kolejna zima i kolejny dylemat , na temat wyboru nowego kija :) Proszę o opinie na temat 3 blanków jaziowo-kleniowych. 

 

 

Tak więc. 

 

Lamiglas 10lb  XMG 1142L

Batson  8lb  XST1141F

Blaas 10lb SLF10010-2 

 

 

Którys z kolegów lowił na kijki z tych blanków ? Można je w jakis sposób porównac ze sobą itp ?

 

 

Dodam , że najczęsciej  będe lowił na woblery od 2 do 5cm na przelweach i opaskach nad wisłą :) 

 

 

Z góry dziekuje za opinie .

 

Pozdrawiam Paweł

 

 

 



#457 OFFLINE   grzegorz88

grzegorz88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów

Napisano 10 styczeń 2014 - 10:46

Batson nie uciągnie 5cm poza Rapala Orginal(i innymi drobno pracujacymi) przy srednim uciągu.

Czasem agresywniejsze 4cm za dużo.

Witka co pod rybką 25cm pracuje już głęboko.

Uniwersalniejszy jest Xst1142.

 

Ty chyba miałeś już XMG1142L? Nie myślałeś o XMG1142LL?



#458 OFFLINE   Konrad-Northrods

Konrad-Northrods

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 226 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Konrad
  • Nazwisko:Wiśniewski

Napisano 10 styczeń 2014 - 14:34

Ósemka batsona to rzeczywiście trochę mało .

Sam łowię 10 RX7 i jestem mega zadowolony.

Cena też jest przyzwoita.



#459 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 10 styczeń 2014 - 14:50

Batson w nurcie klęka pod byle czym. Ale ja go bardzo lubię pod okonia w jeziorze. Jeśli już to raczej 1142.



#460 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 10 styczeń 2014 - 16:02

Z tych trzech to Lamiglas
  • krzychun i Maciek_7 lubią to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: jaź, kleń