Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na klenie - jazie, jaki blank wybrać?

jaź kleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
939 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 13 styczeń 2010 - 12:09

Kolega Wojtasz „na stronie” poprosił, żebym napisał trochę więcej o wspomnianym przeze mnie wcześniej odcinku Sanu i stosowanym tam sprzęcie; zgodnie z ideą forum odpowiadam w formie ogólnodostępnej. Robię to z ociąganiem, bo są zapewne na forum prawdziwi sanowi wymiatacze – ja tam tylko czasem wyskakuję na tydzień, najchętniej wczesną jesienią – ale i z nadzieją, że owi wymiatacze, choćby i zbulwersowani moją ignorancją, ujawnią się i celnymi uwagami ułatwią wybór sprzętu i taktyki łowienia nie tylko @Wojtaszowi, ale wszystkim zainteresowanym, w tym mnie.

San między Sanokiem i Przemyślem to dla mnie klenie i brzany. Tych pierwszych najwięcej złowiłem na złote i miedziane obrotówki w rozmiarze 0 i 1: niewielkich można latem nałowić niekiedy do wyrzygania brodząc po płytkich, wartko płynących płaniach i dość szybko ściągając obrotówkę rzuconą jak najdalej pod prąd (nierzadko trafiają się wtedy, niestety, bolenie… piętnastocentymetrowe!), większe czają się w swoich kryjówkach, które trzeba wytropić. Na brzany, jak na razie, najlepiej sprawdzały mi się 4-5 cm woblery Janusza Widła w trąconej wodzie, w czystej – ślizowate i pstrągowate Krakuski.

Sprzęt – to wspomniany Avid 96MLF2 na rekonesansy i całodniowe wędrówki po zróżnicowanych miejscówkach; kijem łowi się nieźle zarówno na kleniowe przynęty (raczej jedynki niż zerówki, i woblery powyżej 2 cm), jak i wymienione brzanowe wabiki. Ale obskoczyć cały San jedną wędką? Szkoda by było…
Na klenie, do obrotówek w rozmiarach 00, 0, 1, a także najmniejszych woblerków, jest Lamiglas Certified Pro 2,9, 8 lb, 3-10 g: wspaniała wędka do delikatnego łowienia, czuła i całkiem szybka, ale wciąż mięsista i na tyle, ile mi trzeba, ustępliwa, z odczuwalnym zapasem mocy na klenia-klocka, zaczajonego pod jakimś nawisem.
Na brzany próbowałem Wild Rivera i Avida 9’6”, 12 lb, do 21 g, ale żaden nie spełnił moich oczekiwań: łowię żyłką 0,18, 0,20 tylko przy trąconej wodzie, i linka o takiej mocy wydaje się zbyt słaba, żeby „włączyć do akcji” dolniki wymienionych wędek St. Croix. Na nadchodzący sezon obstalowałem zatem mocniejszego brata wspomnianego Certified Pro – model XSH 114 2M, 2,9 m, 12lb, 7-21 g; powinna być z tego wędka łagodniejsza od Avida, o cieplejszym, bardziej równomiernym ugięciu, a podobnej mocy, zdatniejsza w razie nieplanowanego przerzucenia się na kleniowanie.
Z tymi Certified’ami nie wychylałem się wcześniej, @Wojtasz kładł nacisk na wędkę super szybką, czułą i lekką – wypisz wymaluj XLS, polecany wcześniej przez kolegów; ja mam trochę inne upodobania, jestem spokojnym człowiekiem ale mam swoją godność i nie pozwolę, żeby moja wędka była szybsza ode mnie;) Innymi słowy – mam wrażenie, że przy gwałtownych braniach w wartkim nurcie czasem brakuje mi refleksu do błyskawicznego zacięcia, cieplejsza, ustępliwsza wędka trochę tu pomaga, a klenie często „przyklejają” się bez mojego udziału. A blanki ze wspomnianej serii Lamiglasa zapewniają, w moim odczuciu, optymalny – dla mnie - balans między czułością, ciętością i ustępliwością idącą w parze z płynnym przyrostem mocy.

W tamtych okolicach łowi się też podobno pstrągi… Ja złowiłem raptem dwa: potokowca w sierpniu i tęczaka w marcu, oba ok. 30 cm… Nie nastawiam się na nie, nie bardzo nawet wiem, jak się do tego wziąć, więc w tej sprawie głosu nie zabieram (może mi ktoś tu podrzuci podpowiedzi jakieś?). Kiedyś, gdy stałem po pas w wodzie, moimi stopami zainteresowała się niewielka głowatka: ot, z 50 cm. Jak szczury we śnie Horodniczego z „Rewizora”: „powąchała, powąchała – i poszła”.

  • Negra lubi to

#122 OFFLINE   steryd

steryd

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów
  • Lokalizacjałódż

Napisano 13 styczeń 2010 - 13:46

witaj
mam talona VI+ 10' do 14 uzbrojony w alko fuji +sic na szczycie
wczesniej lowilem avidem 9,6'do 17
na krotkich dystansach nie ma roznicy ale jak sie splawi wobek na 20 m i wiecej na avidzie martwy ciag
natomias talon nadal melduje
troche zaluje ze nie uzbroilem go na sic bo wtedy robi sie bardziej ociezaly ale nie traci na gadatliwosc(kolega ma takiego)i swietnie nadaje sie do malych woblerkow
ja tak najczesciej lowie
natomias moj jest szybszy przezco bardziej nadaje sie do obrotuwek i gumek jest poprostu bardziej uniwersalny
a jak cos jest do wszystkiego to do .........
moze kiedys go przezbroje
jak masz ochote pomachac to zapraszam na priv
co do st. to w lodzi jest zbik i ma te wedki
pozd

#123 OFFLINE   Wojtasz

Wojtasz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Szary

Napisano 19 styczeń 2010 - 22:32

W dlaszym ciągu jestem niezdecydowany i szukam złotego środka. Ten Talon VI bardzo fajny ale wydawało mi się,że leci troszkę na glebe.Odnośnie XLS-a dowiedziałem się,że jest to lekko parabolik a więc nie lubię zbytnio takich kijów.Koledzy a co sądzicie o blanka Pacyfic Bay a konkretnie o kijku z serii Rainforest II RF2SH993-2. Może ktoś używa tego blanku do łwienia??

#124 OFFLINE   Tomek TJ

Tomek TJ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 925 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:J

Napisano 20 styczeń 2010 - 09:04

XLS parabolik??Zupełna bzdura!ktos kto to powiedział nie miał chyba tych blanków w ręce..To super szybkie,lekkie i nowoczesne blanki z mocnym dolnikiem o akcji szczytowej.Ugiecie ma ładne ale do tego trzeba naprawde kawał ryby.I nigdy nie bedzie to parabola!sam dolnik to w rękach ciężko by było wygiąc.

#125 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 20 styczeń 2010 - 15:20

Tomku, trochę generalizujesz

Miałeś w ręku lub łowiłeś XLS'em 2,40 do 14 gr? A 2,15 do 14 gr? Każdy z nich jest zupełnie inny , inaczej pracuje i gdyby nie opis to trudno powiedzieć by było że to kije w zasadzie o tych samych parametrach (moc, cw ). Z nich najdelikatniejszy jest moim daniem 2,40 , jest w przeciwieństwie do 2,75 -który faktycznie ma mocny dolnik tak jak piszesz, kijem o dużo łagodniejszej pracy , prawie parabolicznej pod obciążeniem. Krótszy czy 2,15 sprawia wrażenie zdecydowanie mocniejszego od 2,40 , to bardzo lekki szybki blank o w miarę regularnej pracy pod rybą, bez zbytnio sztywnego dolnika. 3 kije niby takie same a zupełnie inne...

#126 OFFLINE   Tomek TJ

Tomek TJ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 925 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:J

Napisano 20 styczeń 2010 - 15:40

Daniel tak jak piszesz mam na myśli ten XLS 2,75m(bo taki mu proponowałem wcześniej) i chyba o takiej długości(jak nie dluższej) trzeba myślec chcąc wygodnie łowic w tak duzych rzekach jak San,Wisłok.Kijek o dł 2,15-2,40 na tak duzych rzekach to według mnie nieporozumienie i straszna niewygoda wiec nie biore nawet pod uwage tych blanków 2,15 i 2,40.Pozdrawiam

#127 OFFLINE   Wojtasz

Wojtasz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Szary

Napisano 20 styczeń 2010 - 16:16

Ojj Panowie teraz to ja już mam niezły mętlik w głowie :wacko: :wacko: Talon leci na pysk pozatym bomba, Avid za sztywny do Pacyfic Bay nie wiem ale nie jestem przekonany, nie mogę tego określić, XLS 2,75 niby najlepszy ale wciąż polemizuje. :mellow: :mellow: Zastanowię się jeszcze głęboko chyba ,że czas pozwoli (cieżko z tym egzaminy końcowe :( ) to skocze gdzieś do pracowni pomacać :mellow: qrde no ciężki wybór :wacko:

#128 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 20 styczeń 2010 - 16:28

Wiesz , mi chodziło tylko o to że nie wszystkie XLSy są o szczytowej akcji i mocnych dolnikach jak pisałeś wcześniej , nie sugeruję też bynajmniej iż kij 2,15 będzie odpowiedni dla kolegi Wojtasza do łowienia w tych rzekach

Jednak on sam zastanawiał się nad długścią 2,40-2,60 . Jeżeli jemu się dobrze łowi taka długością na przykład i do tego robi to skutecznie- to ja nie zaryzykuję powiedzenia że takiej dł kij się do łowienia nie nadaje i tylko 2,75 albo 3 metry jest jedynie słuszną długością. W wyborze wędki i jej skutecznym użyciu bardzo duże znaczenie mają indywidualne preferencje użytkownika i jego przyzwyczajenia - pozornie źle dobrany, tzn nie wg ogólnie przyjętych norm, kij może być niesamowicie skutecznym narzędziem u konkretnej osoby...

Pozdr

#129 OFFLINE   steryd

steryd

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów
  • Lokalizacjałódż

Napisano 22 styczeń 2010 - 10:11

Ojj Panowie teraz to ja już mam niezły mętlik w głowie :wacko: :wacko: Talon leci na pysk pozatym bomba, Avid za sztywny do Pacyfic Bay nie wiem ale nie jestem przekonany, nie mogę tego określić, XLS 2,75 niby najlepszy ale wciąż polemizuje. :mellow: :mellow: Zastanowię się jeszcze głęboko chyba ,że czas pozwoli (cieżko z tym egzaminy końcowe :( ) to skocze gdzieś do pracowni pomacać :mellow: qrde no ciężki wybór :wacko:


talon nie leci na pysk tylko ma troche nie dociazony dolnik
tak jak rozmawialismy
kijek jest 10 stopowy a dolnik jest stosunkowo krotki ,dostosowany do mojej reki
mozna tego lecenia uniknac przedluzajac nieznacznie dolnik
lub stosujac koncowke fuji z ciezarkami
jednak taka koncowka ma wplyw na gadanie kijka.
ja osiagnalem kompromis
dolnik nie zaczepia sie o ciuchy ,kijek gada jak najety,a lecenie jest tak male ze nie daje dyskonfortu przy lowieniu i po przyzwyczajeniu nie meczy nawet przy calodziennym lowieniu
ty planujesz kijek 9 stopowy co przy dlugosci dolnika takiego jak u mnie mysle ze wywazy ten kijek idealnie.
ot tyle
pozatym jak bedziesz juz go skladal to mysle ze w pracowni pozwola ci osiagnac zadany kompromis
mam jeszcze jedna teorie :kilami idealnie wywazonymi gozej sie wedkuje,taka wygoda usypia i czesto zaciecia sa spoznione.
bylem w posiadaniu takiego batsona no nic na niego nie moglem zaciac(oczywiscie juz go sprzedalem)
troche zajelo mi czasu dojcie do tego dlaczego tak sie dzieje,
dopiero rozmowy z bardziej doswiadczonymi kolegami i analiza przy wedkowaniu pomogla mi to zweryfikowac.
byc moze jest to kwestia przyzwyczajenia ,ale cos wtym jest.
pozd


#130 OFFLINE   dobry

dobry

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Danek

Napisano 16 luty 2010 - 11:03

Witam forumowiczów, chciałem sobie zmajstrować wędkę na nadchodzący sezon z ukierunkowaniem na klenie oraz jazie. Wiem że w rodmasie czy u innych rodbuilderów takie informacje są udzielane ale może ktoś z Was ma podobną wędeczkę i może coś na ten temat powiedzieć :D widziałem że w firmie KawaleC są ciekawe promocje blanków, interesowała by mnie wędka 240cm do 260cm taki uniwersał na średnie i większe rzeczki, oraz masa wyrzutu do 12gr, uchwyt i reszta standartowe chyba że macie jakieś spostrzerzenia. Słyszałem że nadają się tesh blanki muchowe, co o tym sądzicie?? Za info z góry thx :D pozdrawiam i połamania w 2010 :D

#131 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 luty 2010 - 11:12

Wiele nie powiem bo nie uzywam wedek stricte do polowu jazi, niech siw wypowiedza specjalisci gatunkowi...

Natomiast a propos wykorzystania blanku muchowego do spiningu - nie radze.

Gumo

#132 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2677 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 16 luty 2010 - 11:13

Jeżeli może być dłuższy (np. 2,75) to poczytaj na stronie głównej, w dziale Rodbuilding i na forum. Było o tym od groma i jeszcze trochę. Jeżeli musi być do 2,60, to są Talony tej długości 86MLXF2. Poza tym w Fishing Center są resztki blanków CD Sunrise 2,60 do 12 g.
Pzdr,
Fatso

#133 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 luty 2010 - 18:55

Prosze:
http://www.jerkbait.pl/?p=305

oto artykuł ze strony głownej w całości poświęcony temu zagadnieniu

#134 OFFLINE   Przemek Szymański

Przemek Szymański

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaWatford,ENG
  • Imię:Przemek
  • Nazwisko:Szymański

Napisano 27 luty 2010 - 21:36

Witam.
Chciałbym w tym roku ukręcić kilka wędek na klenie na różne wody począwszy od łowisk ze stojąca wodą kończąc na bystrych nizinnych rzekach.
Wiem , że są znaczące informacje na portalu odnośnie blanków , ale chciałbym poznać Wasze propozycje na takową wędkę.

Pozdrawiam Serdecznie.

#135 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 luty 2010 - 23:11

Rozumiem Przemku, że podstawowy materiał:

http://www.jerkbait.pl/?p=305

już przyswoiłeś?

#136 OFFLINE   Przemek Szymański

Przemek Szymański

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaWatford,ENG
  • Imię:Przemek
  • Nazwisko:Szymański

Napisano 27 luty 2010 - 23:39

Tak , tak Friko.
Ta prezentacja to dla mnie elementarz i traktuję go jako swoistą drogę jaką można najbardziej w świecie podążać.
Jednak mam nadzieję , że jest jeszcze wiele blanków , które spełnią takie wymagania.

#137 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 luty 2010 - 23:47

O, to z pewnością. Przede wszystkim kleń to dosyć wszędobylska ryba i kijki mogą się różnić w zależności od charakteru łowiska, co najczęściej pociąga za sobą różnice w przynętach, linkach, odległościach rzutowych itp itd

#138 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 28 luty 2010 - 12:56

chcesz konkretne modele czy moze raczej preferowane wlasciwosci? konkretnych model podawac nie bede, bo to wedlug mnie, mija sie z celem

na wode stojaca i bardzo leniwnie plynaca polecam generalnie cos w nizszym module, ja mam RX6 i nadal nie znalazlem nic lepszego, dlugosc 9', moc 10 lb przy cw. 1/2 oz, mozna to super delikatnie uzbroic i uzywac z cienutkimi zylkami, bez obawy, ze ryba spadnie lub odbije sie od wabika ... taka wedka to w zasadzie samolapka, na ktorej ryby same sie zawieszaja i pozwala uzywac najmniejszych wabikow na rzyczywiscie duzych (a nie wydumanych) odleglosciach

na wode szybka i wartka, ale z duza iloscia miejsca, czyli srednia i duza rzeka, szedlbym zdecydowanie w kierunku wyzszego modulu, powiedzmy RX7/RX8 lub SCIII (moze nawet wyzej), wedka mialby tez 9', bo uwazam, ze wiecej miec nie musi, moc blanku dobralbym pod uzywane wabiki, tak, zebym mogl je podawac na duze odleglosci i nadal czuc ich prace, z tym, ze taka wedka musi miec tez sile, zeby rybe zaciac i wyholowac z nurtu ... ergo ... trzeba duza uwage poswiecic szczytowce ... mysle, ze cos w kierunku 12 - 14 lb przy cw. 1/2 - 5/8 oz powinno byc odpowiednie

male rzeki, malo miejsca, duzo galezi ... czyli dzungla ... tutaj wchodzi w gre tylko relatywnie krotki kij, 7' moze troche dluzszy, powiedzmy 7'6, choc wedlug mnie 7' wystarcza w zupelnosci, takie cieki sa z reguly wartkie, wiec kijek powinien byc specyficzny, jezeli bedzie zbyt sztywny, to ryby beda sie odbijac od wabikow, jezeli bedzie zbyt miekki, to ew. nie zatniesz ryby lub nie bedziesz mogl przynety poprowadzic tak, jak bys tego chcial ... czesto zdarza sie ostra walka na krotkim dyszlu i to przy sporej ilosci zwalek, czyli cala wedkarska przyjemnosc ... tutaj tez bym celowal w wyzszy modul, cos w stylu SCIII, wybor takiego blanku jest jeszcze bardziej uzalezniony od gustu i upodoban, niz powyzej ... mysle, ze w zaleznosci od producenta, znajdziesz odpowiednie produkty w segmencie 10 - 12 lb przy cw. 3/8 - 5/8 oz



#139 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 28 luty 2010 - 14:20

Wiele nie powiem bo nie uzywam wedek stricte do polowu jazi, niech siw wypowiedza specjalisci gatunkowi...

Natomiast a propos wykorzystania blanku muchowego do spiningu - nie radze.

Gumo

Właśnie Pan Roman Pietrzak buduje spiningi na blankach muchowych i sprawdzają się znakomicie przy łowieniu kleniojazi oczywiście jest sporo blanków spinningowych nadających się do tego gatunku spory wybór ma CD jak i Talon,Batson to kwestia gustu co będzie ci odpowiadało ja osobiście łowie na CD i jestem bardzo zadowolony

#140 OFFLINE   steryd

steryd

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów
  • Lokalizacjałódż

Napisano 01 marzec 2010 - 09:10

witam
ja do tego celu znalazlem 10'talona VI+ do 1/2 oz
lowie praktycznie malymi wobkami(chociaz uzbrojony jest lekko i nadaje sie do obrotowek czy paprochow)

na srednich i duzych rzekach daje mozliwosc pelnej kontroli nad przyneta na duzych odleglosciach
na malych ciurkach czasami troche trzeba sie pomeczyc ze wzgledu na dlugosc patyka ,ale po malym treningu mozna sie przyzwyczaic

rowniez ten patyk sluzy mi do polowu pstragow
i tu sprawdza sie przy srednich woblerach chociaz czasami troche mu brakuje
gdybym byl w posiadaniu takiego samego tylko do 3/4oz spokojnie mozna oblowic wszystko ,praktycznie wszystkimi przynetami

wczesniej wedkowalem avidem 9'6 do 5/8 jednak przy sporych odleglosciach wystepowal martwy ciag
pozd






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: jaź, kleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych