Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na klenie - jazie, jaki blank wybrać?

jaź kleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
931 odpowiedzi w tym temacie

#601 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 24 listopad 2014 - 17:36

Do bardzo lekkich przynęt moim zdanie najlepszy jest spinning na blanku muchowym.Mi pasuje. Blank najtańszy w klasie 5 lub 6,uzbroić w alconite i pewnie w 500-600 zl się zmieścisz. Często widzę zmagania wędkarzy z wędką do 18 g z woblerkiem 3-4 cm,który waży 4g.I im nie leci.A nie daj boże takim mikro smużakiem.

Jak posłać na 30 m smużaka 20 cm od brzegu to muchowy blank.



#602 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 24 listopad 2014 - 17:49

Do bardzo lekkich przynęt moim zdanie najlepszy jest spinning na blanku muchowym.Mi pasuje. Blank najtańszy w klasie 5 lub 6,uzbroić w alconite i pewnie w 500-600 zl się zmieścisz. Często widzę zmagania wędkarzy z wędką do 18 g z woblerkiem 3-4 cm,który waży 4g.I im nie leci.A nie daj boże takim mikro smużakiem.

Jak posłać na 30 m smużaka 20 cm od brzegu to muchowy blank.

Takim blankiem jak mówisz jest phenix eliksir.To takie spinningo-muchówki.



#603 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 24 listopad 2014 - 18:18

Takim blankiem jak mówisz jest phenix eliksir.To takie spinningo-muchówki.

Dokładnie. W zeszłą zimę się bawiłem trochę za kleniem i na tą okoliczność zanabyłem fx902-2. Moim subiektywnym zdaniem nie znając blass'a to top użytkowy. Jednak istotne żeby go możliwie jak najlżej uzbroić, mądry stożek druciakami PB oraz na szczyt coś lekkiego z lepszym wkładem i patyk jak talala. Z tego co mi się kojarzy to szczyt był minimalnie cięty, aby zyskać szybkość.

Zapukaj do dąbka, mistrzowsko sobie radzi z phenixem.


  • Zwierzu lubi to

#604 OFFLINE   Łukasz W

Łukasz W

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaCzechowice - Dziedzice

Napisano 24 listopad 2014 - 20:53

A może Batson dss 1082-2.

#605 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1598 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 27 listopad 2014 - 21:55

Celuj w blaasa XF 9"6 6lb :)
Powinieneś zmieścić się w podanym budrzecie :)

Polecam , mam i wiem , że to kapitalne blanki ....


  • Jozi, kubaS 1 i pawello lubią to

#606 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 28 listopad 2014 - 06:14

Polecam , mam i wiem , że to kapitalne blanki ....

Zapewne tak, tylko wszystko zależy od preferowanej długości kija.


  • "Paweł" lubi to

#607 OFFLINE   Zwierzu

Zwierzu

    Nie wiem, nie znam się zarobiony jestem !

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 28 listopad 2014 - 08:22

... W zeszłą zimę się bawiłem trochę za kleniem i na tą okoliczność zanabyłem fx902-2. Moim subiektywnym zdaniem nie znając blass'a to top użytkowy. Jednak istotne żeby go możliwie jak najlżej uzbroić, mądry stożek druciakami PB oraz na szczyt coś lekkiego z lepszym wkładem i patyk jak talala. Z tego co mi się kojarzy to szczyt był minimalnie cięty, aby zyskać szybkość.
Zapukaj do dąbka, mistrzowsko sobie radzi z phenixem.


Popieram powyższe, łowię wspomnianym 902-2, świetny blank, piękne ugięcie, jest moc w dolniku, małe wobeczki przyzwoicie z tego latają, cena tyłka nie urywa - czego chcieć więcej ?
Łowię nim m.in na Odrze i nie zauważyłem aby blank nie dawał rady.
  • Tomek88 lubi to

#608 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 28 listopad 2014 - 09:09

Popieram powyższe, łowię wspomnianym 902-2, świetny blank, piękne ugięcie, jest moc w dolniku, małe wobeczki przyzwoicie z tego latają, cena tyłka nie urywa - czego chcieć więcej ?
Łowię nim m.in na Odrze i nie zauważyłem aby blank nie dawał rady.

To blank stworzony pod klenio-jaziowanie i nie nada się na nic innego teoretycznie tak jak 862-2 preferuje się do kręcenia pod okonie.

Nie ma strachu przed większym przyłowem chociaż na początku bałem się dawać mu większych obciążeń widząc jak to witka to potem mu zaufałem. Bolek albo szczupak 70-tka staje w miejscu i nie może uwierzyć, że taki marny UL sobie z nim radzi ;)



#609 OFFLINE   Zwierzu

Zwierzu

    Nie wiem, nie znam się zarobiony jestem !

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 28 listopad 2014 - 09:31

Miałem na nim przyłowy szczupakowe, jak i bolesławy.
Tomek zależy o jakim bolesławie mówimy (rozmiar) ?
Blank owszem poradzi sobie, ale w silniejszym nurcie miałem już wrażenie że bolesław robi co chce, do tego dochodził jeszcze dygot serducha czy żyłka wytrzyma - a i czas reanimacji wskazywał że hol silniejszym sprzętem byłby wskazany.
Na spokojnej wodzie to inaczej wygląda, ale zdecydowanie ten blank nie służy do świadomego połowu boleni czy szczupaków.
A że jak mówisz -poradzi sobie- potraktujmy to jedynie w ramach przyłowu :).



#610 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1598 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 28 listopad 2014 - 11:27

Zapewne tak, tylko wszystko zależy od preferowanej długości kija.

Podpisuję się pod tym w 100% :) Dlugość ma znaczenie  :)


  • Jozi lubi to

#611 OFFLINE   Fugazi

Fugazi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał

Napisano 28 listopad 2014 - 11:42

Troszkę poczytałem w necie na temat blanków pod klenio jazie smile.png i wychodzi mi, że bardzo dobrym wyborem pod te rybki i przynęty może być: -Batson xst 1141f RX8 lub -Batson ist 1141f RX7

Obydwa blanki mają długość 2,90m i cw. 2-10g . Który będzie lepszy pod klenio - jazie na Odre pod micro przynęty wobki 2-4cm i obrotówki 0-1???

Ktoś z Was użytkuję wędkę na jednym z tych dwóch powyżej wymienionych blanków smile.png i może się podzielić jak mu się sprawuje???

Mam tego z RX7. Bardzo dobra wędka na okonie w stojącej wodzie. W rzecznym nurcie pod byle wobkiem potrafi klęknąć. Myślę że na dojrzałe klenie lepszy byłby mocniejszy brat czyli 1142 do 15 gr chyba.



#612 OFFLINE   Spider1987

Spider1987

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaStrzegom
  • Imię:Ariel
  • Nazwisko:Stanulewicz

Napisano 28 listopad 2014 - 13:10

Mam tego z RX7. Bardzo dobra wędka na okonie w stojącej wodzie. W rzecznym nurcie pod byle wobkiem potrafi klęknąć. Myślę że na dojrzałe klenie lepszy byłby mocniejszy brat czyli 1142 do 15 gr chyba.

Myślę, że wybiore coś z Batsona o długości 2,9m: czyli model z RX7 IST 1141F LUB IST 1142F lub z RX8 XST 1141F LUB XST1142F :).

I tutaj moje pytanie, ponieważ te blanki mają taką samą długość 2,9m, a różnią się CW. modele 1141F = 2-10 g, a 1142F = 7-14 g ciężaru wyrzutowego.

Który z nich wybrać pod micro przynęty 2-4cm woblerki do 5g i obrotówki 0-1, jeśli łowie na rzece Odrze od Wrocławia do Ścinawy??? Zależy mi na oddawaniu dalekich rzutów powyżej wymienionymi micro przynętami :)!!! Jak to będzie wyglądało i się spisywało czy ten blank 1142F o CW. 7-14 obsłuży i naładuje pozwalając rzucać daleko takimi micro przynętami??? Za porady dziękuję!



#613 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2675 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 28 listopad 2014 - 15:43

1141F = 2-10 g,  1142F = 7-14 g

 micro przynęty 2-4cm woblerki do 5g i obrotówki 0-1,

:innocent: ....... :doh: ....... :clappinghands:


  • Tomek88 lubi to

#614 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 28 listopad 2014 - 15:49

Miałem na nim przyłowy szczupakowe, jak i bolesławy.
Tomek zależy o jakim bolesławie mówimy (rozmiar) ?
Blank owszem poradzi sobie, ale w silniejszym nurcie miałem już wrażenie że bolesław robi co chce, do tego dochodził jeszcze dygot serducha czy żyłka wytrzyma - a i czas reanimacji wskazywał że hol silniejszym sprzętem byłby wskazany.
Na spokojnej wodzie to inaczej wygląda, ale zdecydowanie ten blank nie służy do świadomego połowu boleni czy szczupaków.
A że jak mówisz -poradzi sobie- potraktujmy to jedynie w ramach przyłowu :).

Czytamy ze zrozumieniem, wszystko co poruszasz było zawarte w moim poście do którego nawiązałeś ;)



#615 OFFLINE   Spider1987

Spider1987

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaStrzegom
  • Imię:Ariel
  • Nazwisko:Stanulewicz

Napisano 29 listopad 2014 - 19:44

Myślę, że wybiore coś z Batsona o długości 2,9m RX8 XST 1141F LUB XST1142F.

Trzeba się w końcu zdecydować, także napisze do fc z zapytaniem:). Natomiast pytanie do Was czy do kija kleniowo - jaziowego opłaca się zastosować rękojeść z rezonansem, czy się sprawdzi, czy raczej jest to bajer raczej pod sandacze i blanki x-fast?


Użytkownik Spider1987 edytował ten post 29 listopad 2014 - 19:45


#616 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 29 listopad 2014 - 20:21

Myślę, że wybiore coś z Batsona o długości 2,9m RX8 XST 1141F LUB XST1142F.

Trzeba się w końcu zdecydować, także napisze do fc z zapytaniem:). Natomiast pytanie do Was czy do kija kleniowo - jaziowego opłaca się zastosować rękojeść z rezonansem, czy się sprawdzi, czy raczej jest to bajer raczej pod sandacze i blanki x-fast?

Rezonans to całkowicie zbędny bajer. Zarówno przy kleniówce jak i sandaczówce. Już lepiej te ok 3 stówki dorzucić do blanku i kupić coś naprawdę zajefajnego. Dobry blank wystarczająco mocno przekazuje drgania.



#617 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2675 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 29 listopad 2014 - 20:22

Pierwsze pytanie to , czy do wybranego blanku da się zastosować rękojeść rezonansową? -_-



#618 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 29 listopad 2014 - 20:26

Piotrku raczej do wszystkich bo to lekkie blanki o niewielkich średnicach. A jak mnie pamięć nie myli rezonans można zakładać do blanków o fi na butt mniejszym jak 13mm.


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#619 OFFLINE   lukanio

lukanio

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 58 postów

Napisano 29 listopad 2014 - 20:33

Troszkę poczytałem w necie na temat blanków pod klenio jazie smile.png i wychodzi mi, że bardzo dobrym wyborem pod te rybki i przynęty może być: -Batson xst 1141f RX8 lub -Batson ist 1141f RX7

Obydwa blanki mają długość 2,90m i cw. 2-10g . Który będzie lepszy pod klenio - jazie na Odre pod micro przynęty wobki 2-4cm i obrotówki 0-1???

Ktoś z Was użytkuję wędkę na jednym z tych dwóch powyżej wymienionych blanków smile.png i może się podzielić jak mu się sprawuje???

Hej,

Kolego jeśli chodzi o porównanie tych dwóch batsonów to zapukaj do kolegi @Skałek-77. Z tego co kojarzę zbroił oba te modele. Ja, pod wspomniane przez Ciebie przynęty celowałbym w RX8. Dodam, że RX7 nie widziałem, ale na pewno też byłby dobry i trochę tańszy. Tego RX8 macałem i "na bank" będzie ok pod takie wabiki, tylko czy na odrzańskie ryby nie za delikatny - tego nie wiem...

Pozdrawiam

 

Łukasz



#620 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2675 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 29 listopad 2014 - 20:47

Troszkę poczytałem w necie na temat blanków pod klenio jazie smile.png i wychodzi mi, że bardzo dobrym wyborem pod te rybki i przynęty może być: -Batson xst 1141f RX8 lub -Batson ist 1141f RX7

Obydwa blanki mają długość 2,90m i cw. 2-10g . Który będzie lepszy pod klenio - jazie na Odre pod micro przynęty wobki 2-4cm i obrotówki 0-1???

Ktoś z Was użytkuję wędkę na jednym z tych dwóch powyżej wymienionych blanków smile.png i może się podzielić jak mu się sprawuje???

Posiadam wędkę Batson 1141 robioną w FC z tym że RX6.  Rzucanie małymi przynętami z dużym komfortem, bez wysiłku by naładować kij :) . Trochę mało mocy w dolniku, hol większych i walecznych ryb pod dyktando ryby :( .Z tego co słyszałem i czytałem to RX7 jest najlepszym wyborem.Taki kompromis mocy i możliwości rzutowych.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: jaź, kleń