Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na klenie - jazie, jaki blank wybrać?

jaź kleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
931 odpowiedzi w tym temacie

#781 OFFLINE   Voiteh

Voiteh

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojtek

Napisano 22 wrzesień 2016 - 18:33

SLXF1006 poczytałem, pomyślałem... i kolejny BLAAS leci na PODLASIE, ale w wersi 312 cm do 12 g lekko wzmocniony...

 

jutro bedzie u mnie, wrażenia w poniedziałek

 

sam jestem ciekaw tego blanku  :)



#782 OFFLINE   Voiteh

Voiteh

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojtek

Napisano 01 październik 2016 - 10:17

adi203 jak wypadły testy tego Blaasa SLXF1006?możesz już coś o nim napisać?



#783 OFFLINE   adi203

adi203

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaBIałystok

Napisano 07 listopad 2016 - 15:48

kij miota mikrusami konkretnie ryby nie mialem porządnej (same puszczalskie) jeszcze. klenika i kilka okoni. jedno jest pewne zgubić ryby na nim się nie da wiec spełni swoja role.... ale myślałem że będzie sztywniejszy, czy jest możliwe zrobienie blanku powyżej 3 m delikatnego 1-12 g i sztywnego jak sandaczowa pała? czy to raczej nierealne? jaki znacie najbardziej sztywny blank ok 3m?


Użytkownik adi203 edytował ten post 07 listopad 2016 - 15:49


#784 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 08 listopad 2016 - 19:15

kij miota mikrusami konkretnie ryby nie mialem porządnej (same puszczalskie) jeszcze. klenika i kilka okoni. jedno jest pewne zgubić ryby na nim się nie da wiec spełni swoja role.... ale myślałem że będzie sztywniejszy, czy jest możliwe zrobienie blanku powyżej 3 m delikatnego 1-12 g i sztywnego jak sandaczowa pała? czy to raczej nierealne? jaki znacie najbardziej sztywny blank ok 3m?

Tego Blaasa XF masz w wersji zwykłej czy nano? Gdyż nano są jednak dużo sztywniejsze a jeśli taką masz to...niestety nie podpowiem :wacko:



#785 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 08 listopad 2016 - 20:18

kij miota mikrusami konkretnie ryby nie mialem porządnej (same puszczalskie) jeszcze. klenika i kilka okoni. jedno jest pewne zgubić ryby na nim się nie da wiec spełni swoja role.... ale myślałem że będzie sztywniejszy, czy jest możliwe zrobienie blanku powyżej 3 m delikatnego 1-12 g i sztywnego jak sandaczowa pała? czy to raczej nierealne? jaki znacie najbardziej sztywny blank ok 3m?

 

Miałem Blaasa 3,05 do 12g/6lb i też wydał mi się za mało "sztywny" i poszedł na giełdę. W jego miejsce wziąłem Phenix 962 XUL 2,90 8lb, ten jest delikatny i "sztywny". Czasami tylko drażni mnie zbyt uległa szczytówka, ale to jest mój błąd, gdyż zakładam zbyt duże przynęty na wiślany nurt.



#786 OFFLINE   tebe

tebe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 358 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 08 listopad 2016 - 20:33

ten ST1142-MHX jak daleko rzuca powiedzmy wobka, lub smużaka o wadze 1g?

Jak pracuje pod rybą? jakieś fotki ugięcia może?

Mam ten patyk i używam go na Wiśle, łowię nim klenie jazie i bolenie, miota wobkami 2 gr do 16 gr, bardzo dobrze trzyma rybę, niby delikatny ale moc swoją ma. Kilka razy przewróciłem się na kamienie i blank oprócz rysek nie ucierpiał, tak samo nie straszne mu wiślane chaszcze.



#787 OFFLINE   wislokowy88

wislokowy88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 20:36

A co sądzicie o  odchudzonej wersji SLS 9010-2 nano. Orginalny ma 10 lb i cw 2-14 gram, ale istnieją blanki 6 lub 8 lb o cw 1-8 lub 2 -10. Szczególną uwagę przykuwa ten ostatni. Ma Ktoś taką wędkę?


  • _hubercik_ lubi to

#788 OFFLINE   SpinDoktor

SpinDoktor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 styczeń 2017 - 16:23

Zgodnie z sugestiami Kolegi zadam pytanie w tym miejscu:

 

Potrzebuje info na temat blanku SLS9010-2N cw. 2-14g. Pytanie brzmi:

-czy dolna granica cw. czyli 2 gramy jest realna i wędka na tym blanku rzuci na przyzwoitą odległość wabik o wadze dwa gramy?

Mam w swoich pudełkach kleniowych sporo woblerków w przedziale wagowym 1,5 - 2 gramy i bardzo chciał bym z nich jeszcze skorzystać.

Byłem prawie przekonany do zbudowania wędki klenio/jaziowo/okoniowej na blanku Blaas-a SLXF906-2N ale boje się tych 6lb w realiach warszawskiej Wisły (choć nie tylko na Wisłę potrzebuje takiej wędki). Czy pomysł aby zastosować do wędki kleniowej zbrojenia typu Delfin + Delta ma sens? Czy pomoże to w znaczącym stopniu wykorzystać możliwości blanku? 



#789 OFFLINE   Maju91

Maju91

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaOkolice Rzeszowa
  • Imię:Rafał

Napisano 10 marzec 2017 - 23:38

Witam

Od jesieni planowałem uzbroić się w nową wędeczke pod kleniki na nowy rok i tak najpierw planowałem zakup "sklepowej" wędki z wyższej półki, jednak jakoś zawsze czegoś brakowało mi w każdej wędce i po  lekturze w postaci tego forum :D postanowiłem troszkę dozbierać i zakupić swoją pierwszą wędke z pracowni. Zdecydowałem, że chcę wędke na jednym z trzech blanków: SLF9610-2, SLF9610-2N, SLS9610-2N. Troszke już wyczytałem na forum na ich temat jednak jeszcze brak mi informacji i proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegów, którzy mieli z nimi kontakt a najlepiej jakby nimi łowili i holowali coś większego. Niestety jestem za młodym wędkarzem żeby kupić wędke strikte pod jeden gatunek rybki i jak to bywa z początkującymi( a widziałem tu pare takich tematów :D) chciałbym mięc wędecze troszkę uniwersalną. A dokładnie chciałbym wędke pod klenia-jazia(łowie dużymi smużakami od jakos 2-2.5g i małymi wobkami), która obsłuży lekkie przynęty boleniowe (max 10-11g) no i zdecydowałem, że będzie to jeden z powyższych blanków.

Chciałbym się głównie dowiedzieć czym się różni wersja SLF9610-2 od wersji nano(procz wytrzymałościa na uderzenia i podobno nano jest szybszy), czym się różni ich akcja i jak się różnia oba blanki przy wyrzucie przy dolnym cw. A do do blanku SLS9610-2N chciałbym się dowiedzieć jak się on spisuje przy wyrzucie dolnym cw. w porównaniu do SLF oraz jak bardzo różni się jego akcja od wersji SLF. Między SLF i SLS jest duża różnica ceny i jestem skłonny troszke bardziej pod SLF jednak jeżeli SLS dużo bardziej spełniałby moje oczekiwania to wole dołożyć i kupić wędeczke, która mi najbardziej pasuje niż wydac troszke mniej i później bić się w głowe :D

 

Wiem, że było już troche na temat tych blanków na forum i myślę, że przyczytałem juz wszystko w tym 80 stronnnicowy temat fishingart :P ale mam nadzieje na pomoc forumowiczów szczególnie, że mineło troche czasu i może, któś na nowe spostrzeżenia, którymi chciałby się podzielić na temat tych blanków.

 

Podrawiam i życzę udanych łowów :D



#790 OFFLINE   Łukasz 24

Łukasz 24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • Lokalizacjaz nad Wisły
  • Imię:Łukasz

Napisano 11 marzec 2017 - 16:41

Byłem dziś w centrum wędkarstwa w Warszawie, stały tam spinningi na blankach phenixa, pomyśl nad sp 962xul.. Po obmachaniu go na sucho powinien podołać boleniowym wobkom w Twoim zakresie.
  • woblerek48 i Maju91 lubią to

#791 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4991 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 12 marzec 2017 - 23:02

Jeśli mogę doradzić to na lekki/średni uniwersał proponuję blank 8'6 - 9' będzie wygodniejszy, lżejszy, lepiej zbalansowany i manewrowy, pozwalający podawać z jednej ręki. Jeśli nie łowimy z zalegającej kry czy szerokiej linii roślin to nie ma sensu inwestować w zbyt długi blank. Mam w arsenale kije do długości 4m ale w 99% korzystam z długości 2,6m
  • Dawid.K i Maju91 lubią to

#792 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 12 marzec 2017 - 23:53

Posiadam takiego Phenixa (962XUL) od Rafała @Dąbka, mogę tylko potwierdzić, że jest rewelacyjny (tzn. są - Rafał i kijek :D). Z opisu 8 funtów, realnie 10. Przypisany zakres rzutowy (2-12 gramów) dość dobrze oddaje możliwości blanku, z zastrzeżeniem, że małe wobki zbliżone ciężarem do dolnego cw latają dość przeciętnie, ale może dlatego, że mój uzbrojony jest w lekkie przelotki.

 

Co do zasady zgadzam się z Kubą, ale dla tego akurat Phenixa robię wyjątek - jest wystarczająco lekki, nigdy mi ręki nie zmęczył, nigdy mi nie przeszkadzała jego długość. Czasami za to wykorzystywałem ją, bo moja rzeka latem bywa mocno zarośnięta. Czy nadaje się jako lekki uniwersał? Oczywiście, jak każdy kijek, różne konfiguracje widziałem nad wodą :rolleyes: Okonie bez problemu, jazio-klenie jak najbardziej, z zastrzeżeniem, że gramowe pestki daleko nie polecą, szczupak jako przyłów to śmiech, no chyba że powyżej 5 kilo, to wtedy kilka minut powalczy, boleń podobnie, te przeciętne do 70 cm wyjadą na brzeg dość szybko.

 

Świetnie łowi się ciężkimi (około 4 gramy) smużakami, takimi jak Bromba czy inny LilBug ;) Ale ludziska chyba za bardzo tego blanku nie lubią, zeszłej jesieni widziałem na tutejszej giełdzie kilka ogłoszeń w tak okazyjnych cenach, że aż chciałem sobie na zapas kupić. Cóż, nie jest to chyba typowa kleniówka, do tego jak to Phenix, dużo fajniej łowi się plecionką B)


Użytkownik cristovo edytował ten post 12 marzec 2017 - 23:57

  • TOMI803 i Maju91 lubią to

#793 OFFLINE   Maju91

Maju91

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaOkolice Rzeszowa
  • Imię:Rafał

Napisano 13 marzec 2017 - 16:33

Jeśli mogę doradzić to na lekki/średni uniwersał proponuję blank 8'6 - 9' będzie wygodniejszy, lżejszy, lepiej zbalansowany i manewrowy, pozwalający podawać z jednej ręki. Jeśli nie łowimy z zalegającej kry czy szerokiej linii roślin to nie ma sensu inwestować w zbyt długi blank. Mam w arsenale kije do długości 4m ale w 99% korzystam z długości 2,6m

Obecnie lowie na 2.7m i podoba mi sie ta długość chociaż czasem jak łowiłem mialem uczucie ze przydałby sie kijek leciutko dłuższy. Głównie łowię na nizinnym Sanie, a tam nieraz daleko do tego żeby sie wrzucić w miejsce gdzie stoją rybki. W każdym razie wybiore 9' lub 9'6, 15cm to nie jest jakas wielka roznica i myślę, że menewrowość będzie podobna, a czy bedzie zauważalna różnica w rzutach? nie wiem nigdy nie mialem okazji testowac pod tym względem a w sumie to jestem ciekawy.



#794 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 13 marzec 2017 - 16:59

Żadnej zauważalnej różnicy w długości rzutów nie będzie...dłuższe kijki są po to, aby odpowiednio prezentować przynętę czy manewrować między wodnym zielskiem. Można powiedzieć, że zasadą mogłoby być stwierdzenie - tak krótki jak to możliwe (z uwzględnieniem wszystkich zmiennych oraz własnych preferencji). Czasami po prostu okolice 3 metrów to świadomy i rozsądny wybór B)


Użytkownik cristovo edytował ten post 13 marzec 2017 - 16:59

  • Maju91 lubi to

#795 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4991 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 13 marzec 2017 - 17:37

Dobrze napisane Krzysiu, jeśli chodzi o blasiki to miałem 9'6 xf nano i jest to w swojej klasie naprawdę top, obecnie konstrukcja została jeszcze ulepszona ale nowy blank i kij macałem tylko w pracowni.
Gdybym miał okazję kupić blank Lamiego RR 2,6 do 14g to bym się cieszył nie mniej niż z niedawno kupionego RR 902MT :)

#796 OFFLINE   Maju91

Maju91

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaOkolice Rzeszowa
  • Imię:Rafał

Napisano 13 marzec 2017 - 21:13

W takim razie najprawdopodobniej wybór padnie na 9'. Zastanawiałem się nad xf-ka jednak 6lb wydaje sie za słaba a 10lb za mocna(dolne cw) do moich zastosowań. Dużo bardziej podoba mi się SLS9010-2N wydaje sie dla mnie idealna oraz czytałem duzo ciepłych opini o tym blanku. Ostatecznie wybór padnie w pracowni po ostatecznej rozmowie i pomacaniu blanku i najprawdopodobniej :D bedzie to SLS9010-2N lub jego kolega SLF nano o tych samych parametrach oczywiscie nieomieszkam takze poogladać xf-ke.

Pozdrawiam


Użytkownik Maju91 edytował ten post 13 marzec 2017 - 21:13


#797 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4991 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 13 marzec 2017 - 23:29

U Krzyśka 6lb to 9lb w mojej skali mocy...ale niech moc będzie z Tobą podczas walki.

#798 OFFLINE   Maju91

Maju91

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaOkolice Rzeszowa
  • Imię:Rafał

Napisano 14 marzec 2017 - 20:28

U Krzyśka 6lb to 9lb w mojej skali mocy...ale niech moc będzie z Tobą podczas walki.

 

ale czy ten 6lb da rade komfortowo lekkie boleniowe wobki? bo z tego co czytalem to niezbyt.

Edit: prosze o usuniecie ponizszego postu moj błąd :P źle klikłem


Użytkownik Maju91 edytował ten post 14 marzec 2017 - 21:13


#799 OFFLINE   Maju91

Maju91

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaOkolice Rzeszowa
  • Imię:Rafał

Napisano 14 marzec 2017 - 21:12

ale czy ten 6lb da rade komfortowo lekkie boleniowe wobki? bo z tego co czytalem to niezbyt.



#800 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4991 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 14 marzec 2017 - 21:58

Jeśli boleniówki mają się zamykać na 10-11g to da radę, lekkie zbrojenie np w seaguide i lepszej kosy nie znajdziesz. 







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: jaź, kleń