Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki skok śruby zastosować do silnika zaburtowego?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
407 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 23 lipiec 2018 - 11:02

Czołem Koledzy.
Mam do Was pytanie z dość trudną dla mnie sprawą.
Posiadam Łódź solar 430 Sport. Waga 230 kg masa własna plus graty, silnik, załogą to około 260-270 kg. Całość wychodzi 500 Kg.
Zamontowana jest Yamaha 20hp stopa L 2016. Kupiłem ja ze śruba 9 1/4 x 9 j1 i na tej Łódź rozpędza się do 25 km/h- nie wchodzi w ślizg. Kupiłem śrubę 9 1/4 x 11 j1 i na niej idzie 22 km/h. Moje pytanie jest nastepujace, jaka srube najlepiej kupic aby bylo trochę szybciej? Może x8? A może silnik jest zbyt słaby? Jeszcze jedno pytanie, pod trymem jest wkrecona śruba- ogranicznik, wykręcić ja aby silnik był jeszcze bliżej pawęży?
Dziękuję z góry za odpowiedź.


Widać, że silnik z tą śrubą nie ma mocy / prędkości aby wprowadzić łódź w ślizg
Gdy zwiększyłeś skok śruby - spadła max prędkość, czyli silnik najprawdopodobniej nie miał wystarczającej mocy, aby wykorzystać większy skok śruby (byłoby to bardzo dobrze widoczne, gdybyś zamontował sobie obrotomierz i sprawdził jakie udało się Tobie uzyskać max obroty)
Gdy dasz jeszcze mniejszy skok, to jest pewna szansa że wprowadzisz łódź w ślizg (silnik wykorzysta swoją moc przy takim skoku), ale znowuż w ślizgu pewnie przekroczy swoje max obroty i szybko też nie popłyniesz

W skrócie, tak jak Koledzy napisali:
- obniż trym jak jest to dopuszczalne
- ale niestety najprawdopodobniej masz za słaby silnik - będzie to dokładnie widać, gdybyś zamontował sobie obrotomierz (i od tego bym w Twoim wypadku zaczął)

Użytkownik SzymusS edytował ten post 23 lipiec 2018 - 11:04


#62 OFFLINE   volkswagen

volkswagen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaTam gdzie woda i przyroda

Napisano 25 lipiec 2018 - 22:58

Dziękuję za mega rzeczowy opis. W najbliższym czasie zakupie obrotomierz. Taka falę robi za sobą silnik.

Załączone pliki



#63 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 26 lipiec 2018 - 00:39

Tak na moją głowę, to łódka przy 25 to już powinna się właściwie ślizgać. Może trzeba się też pobawić z dystrybucją wagi. Warto się zastanowić nad śrubą czterołopatową o niezbyt dużym skoku. Jeżeli masz duży uślizg, to powinna pomóc. Ale tego dowiemy się dopiero, jak podasz obroty na obu śrubach. Chociaż na twoim miejscu szykował bym już dutki na 25-30hp - w ostatecznym rozrachunku może wyjść najtaniej i da najlepszy efekt.


Użytkownik psulek edytował ten post 26 lipiec 2018 - 00:39

  • sucks_one lubi to

#64 OFFLINE   sol321

sol321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 778 postów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S.

Napisano 01 sierpień 2018 - 19:10


Moja Skylla 370 z silnikiem mercury 4 stroke 10 hp odblpkowanym na 15 hp i wymienionym gaźnikiem na 20 hp z dołozonym pokladem slonecznym (łącznie okolo 150 kg) z dwoma osobami na pokladzie + aku 120 ah. plynela 36.5km/h. Oryginalna sruba to 3x9.25x9. Po zmianie śruby na 3x9.25x10.5 predkosc wzrosla do 38.2 km/h. A po zmianie na 3x9.25x12 predkosc 41km/h a samemu z aku + gratami 43km/h i chyba juz nie ma co kombinować. Maxymalne obroty uzyskiwane przeZ silnik na ostatniej śrubie spadly i prz wiekszej max predkosci pracuje ciszej, wczesniej "wyrczał".
  • szczupak1 lubi to

#65 OFFLINE   Łukasz.t

Łukasz.t

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 292 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Łukasz

Napisano 11 październik 2018 - 20:33

Panowie ktoś w jakimś wątku o śrubach podawał link do sprzedawcy u którego można kupić kilka śrub potestować i zostawić sobie najbardziej pasującą a resztę oddać . Podrzuci ktoś linka? Potrzebuje śruby do mercury 20efi łódź riverfox 405 uszkodziłem orginał i prędkość z 40km spadła mi do około 36-37km/h


Użytkownik Łukasz.t edytował ten post 11 październik 2018 - 20:33


#66 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 27 lipiec 2019 - 20:42

Witam Was,
Piszę do Was z zapytaniem o dobór skoku śruby do silnika Tohatsu 4 HP. Mam łódkę na kadłubie Romana, całość z rzeczami waży około 250-300kg. Dzisiaj pływałem po raz pierwszy na wspomnianym silniku. Prędkość jaką byłym w stanie osiągnąć to około 9 km/h. Po odkręceniu manetki powyżej 1/3 nie było wzrostu prędkości, silnik tak jakby mielił wodę. Skok śruby to 7,8x7. Pytanie do Was czy jest sens jej wymiany a jeżeli tak to na jaką?
Pozdrawiam,
Krzysieka22c063e1ea21dbb58c2e5776d99fe2f.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik -PYTOON- edytował ten post 27 lipiec 2019 - 20:42


#67 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 28 lipiec 2019 - 09:31

Z takim silnikiem Romany nie popchniesz szybciej.Zmiana śruby nic nie da.

#68 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 28 lipiec 2019 - 16:23

Jezeli ok 1/3 gazu osiongales maksymalne obroty zaznaczam obroty to jestes jeszcze cos w stanie cos zrobic ale pierwsze sprawdz obroty

#69 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 28 lipiec 2019 - 20:12

Jezeli ok 1/3 gazu osiongales maksymalne obroty zaznaczam obroty to jestes jeszcze cos w stanie cos zrobic ale pierwsze sprawdz obroty

Jesteś w stanie opisać na co mam zwrócić uwagę?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#70 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 28 lipiec 2019 - 20:52

Jesteś w stanie opisać na co mam zwrócić uwagę?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Krzysiek na moc patrz ,powieś tam ze 40 kucy i jak nie wyjdzie do ślizgu to wtedy zmiany śruby. A poważnie to bym sobie przy obecnym stanie rzeczy dupy nie zawracał.

#71 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 28 lipiec 2019 - 21:12

Tez bym sobie nie zawracal ale mozesz troche zejsc z obrotow i dodac ze 2 kilometry poprostu przy tej wielkosci lodzi i tak malym silniku na 1/3 wkrecasz sie na okolo 6k obrotow skok 9 zmniejszy obroty napewno i doda 1-2 na h ale na wiecej bym nie liczyl

#72 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 28 lipiec 2019 - 21:32

Tez bym sobie nie zawracal ale mozesz troche zejsc z obrotow i dodac ze 2 kilometry poprostu przy tej wielkosci lodzi i tak malym silniku na 1/3 wkrecasz sie na okolo 6k obrotow skok 9 zmniejszy obroty napewno i doda 1-2 na h ale na wiecej bym nie liczyl

Dzięki za wskazówki, różnica 1-2km to już sporo dla mnie. Paweł masz rację Póki co dojrzewam do zakupu większej spaliny. Wszędzie u mnie jest strefa ciszy i obecnie poznaję okoliczne wody spoza Śląska. Kiedy uznam, że jest to warte zachodu kupię większy silnik. Teraz chcę wyciągnąć ile się da z tego silnika.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#73 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 29 lipiec 2019 - 00:43

@ -PYTOON- zachowanie twojej łodzi jest normalne. Możesz sobie poczytać co to jest prędkość graniczna.

 

https://pl.wikipedia...iczna_(żegluga)

 

Powyżej tej wartości potrzeba dużej mocy, bo opory rosną gwałtownie, aż do wejścia w ślizg, a później spadają. Romana ma pewnie około 3,7m w linii wodnej, więc twój przypadek wpisuje się idealnie.



#74 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 29 lipiec 2019 - 00:58

Najwieksza srube jaka tohatsu przewiduje to 9 masz 7 i najprawdopodobniej 5500 obrotow teoretycznie zakladajac 9 obroty spadna do 5000-5100 i predkosc wzrosnie o 1-3 km ale to tylko czysta teoria w praktyce nawet nie mialem na zywo stycznosci z tak malym silnikiem nie liczac kosiarki do trawy a jedynie widzialem w sklepie

#75 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 29 lipiec 2019 - 09:31

@ -PYTOON- zachowanie twojej łodzi jest normalne. Możesz sobie poczytać co to jest prędkość graniczna.

 

https://pl.wikipedia...iczna_(żegluga)

 

Powyżej tej wartości potrzeba dużej mocy, bo opory rosną gwałtownie, aż do wejścia w ślizg, a później spadają. Romana ma pewnie około 3,7m w linii wodnej, więc twój przypadek wpisuje się idealnie.

Jak w mordę strzelił, GPS pokazuje około 8,9 km/h. Z wyliczeń wychodzi 8,6 km/h, także wstrzymam się z wymianą śruby.

Jaki silnik polecilibyście, żeby wejść w ślizg? Zależałoby mi na jak najmniejszej wadze całego zestawu.



#76 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 29 lipiec 2019 - 10:56

Zapytam Was jeszcze czy silnik może być transportowany na pawęży jak przedstawia zdjęcie? Pas transportowy zabezpiecza przed ruchem silnika do tyłu a sam silnik jest transportowany w pozycji w jakiej płynie. Naprężenie na pasie jest minimalne.ed0faebdb2aed81dd1048a677601e03a.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#77 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 29 lipiec 2019 - 17:29

Jak w mordę strzelił, GPS pokazuje około 8,9 km/h. Z wyliczeń wychodzi 8,6 km/h, także wstrzymam się z wymianą śruby.
Jaki silnik polecilibyście, żeby wejść w ślizg? Zależałoby mi na jak najmniejszej wadze całego zestawu.

Krzysztof już Tobie napisałem celuj w 40 koni,jak producent dopuszcza więcej to wieszaj więcej.
O cu..a producent dopuszcza tylko 15 koni także tak.

Użytkownik Paweł J edytował ten post 29 lipiec 2019 - 17:37


#78 OFFLINE   Barthez204

Barthez204

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaRadom/Warszawa
  • Imię:Bartek

Napisano 29 lipiec 2019 - 20:14

Witam. Podlącze się do tematu. Posiadam silnik Mercury Thunderbolt 9.8. Pływa z pontonem Bark 360 z kilem. Silnik waży ok 30 kg, ja 100 kg, ponton 70kg reszta gratow ok 20 kg. Sam w maxie pływam 25 km/h. W slizg wchodzi od ok 15 km/h. We 2 osoby, 20 w maxie. Założona jest śruba 7 coś tam. Nie mogę odczytać. Nie mam czy zmierzyć obrotów. Teraz pytanie. Jest sens zakładać śrubę o większym skoku żeby poprawić prędkość???

#79 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 30 lipiec 2019 - 06:42

Przy tak malych silnikach nie ma za duzego sensu poniewaz da ci to 1.5 per pitch czyli jak masz 7 na 8 ale musisz patrzec zeby nie udusic silnika bo wtedy moc spadnie

#80 OFFLINE   Barthez204

Barthez204

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaRadom/Warszawa
  • Imię:Bartek

Napisano 30 lipiec 2019 - 18:49

Czyli lepiej zrobić patent i przywalić że 20 koni




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych