Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mapy batymetryczne Humminbird Autochart WYMIANA MAP


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
442 odpowiedzi w tym temacie

#401 OFFLINE   Sil

Sil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów
  • Lokalizacjabydgoszcz

Napisano 20 sierpień 2021 - 06:15

Witam, dziś dostanę w swoje łapki nową kartę Zero Lines . Echo mam HB Helix 9” g4n i mam pytanie ponieważ czytałem parę stron tego wątku i się pogubiłem :) Wyczytałem z tego wątku ,że Potrzebne są dwie karty - jedna 32 GB sformatowana fat32 w jednym slocie a w drugim slocie karta ZL i tu rodzi się pytanie po co ta pierwsza karta ? A drugie pytanie odnośnie samej instalacji karty ZL w echo . Czy wystarczy ją wyjąc z opakowania i umieścić w echosondzie aby moc tworzyć mapę batymetryczną zbiornika ? O czym powinien wiedzieć taki początkujący laik jak ja aby czegoś nie popsuć :) ? Proszę o porady .

#402 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 20 sierpień 2021 - 06:17

Włóż i działa.
Druga do zbierania logów. Ale jako początkujący wystarczy Ci ZeroLine.

#403 OFFLINE   Sil

Sil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów
  • Lokalizacjabydgoszcz

Napisano 20 sierpień 2021 - 06:24

Dziś mam zamiar popływać i zobaczę jak działa. W echosondzie trzeba tylko włączyć funkcje Autochart czy coś jeszcze trzeba ustawiać?

#404 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 20 sierpień 2021 - 06:30

Do samego zapisu , nie trzeba nic więcej.

#405 OFFLINE   Sil

Sil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów
  • Lokalizacjabydgoszcz

Napisano 20 sierpień 2021 - 06:39

Dzięki za odp. Czyli nie taki diabeł straszny.

#406 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 20 sierpień 2021 - 08:26

Dokaldnie. Ladujesz kartę do slotu, odpalasz ACH i jazda. Warto co kilka h wyłączyć i włączyć żeby zrobiło ci zapis.
Powodzenia

#407 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 20 sierpień 2021 - 11:43

@sil
Pamiętaj , by użyć filtrów zakresu górnego i dolnego w menu LAC, byś nie był zaskoczony że coś jest niewidoczne lub nie mapuje niektórych głębokości

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka

#408 OFFLINE   Intro

Intro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 20 sierpień 2021 - 20:36

@sil
Pamiętaj , by użyć filtrów zakresu górnego i dolnego w menu LAC, byś nie był zaskoczony że coś jest niewidoczne lub nie mapuje niektórych głębokości

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka

Maciek możesz jaśniej.

#409 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 20 sierpień 2021 - 20:48

Górny zakres na 0, dolny na więcej niż jest orientacyjnej głębokości max danej wody. 

Po prostu będzie wyświetlać wszystko a jak górny zakres zwiększysz , to pomijasz to, co od 0 do wartości granicznej. 



#410 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 07 listopad 2021 - 07:53

Zabawy Autochartem w mapę sprzed zalania. Przy okazji widać jedną korzyść z użycia oprogramowania do tworzenia map na PC- mapa jest widoczna w całości, co dla nawigacji ma niebagatelne znaczenie. 

 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 07 listopad 2021 - 08:03


#411 OFFLINE   AngusCK

AngusCK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 116 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Paweł

Napisano 08 styczeń 2022 - 17:57

Witajcie dobrzy Ludzie.



Początkującym jestem użytkownikiem Helix 7 CHIRP MEGA DI GPS G3 więc proszę o wyrozumiałość.
Mam następujące pytanie:
- czy na efektywność (szerokość zapisanego obrazowania) tworzenia map na AC ma wpływ ustawienia echa?
A dokładnie, czy mają znaczenie/wpływ takie parametry:
​- ustawienia sonaru bocznego: zasięg, częstotliwość,
- inne ustawienia sonaru nie wymienione powyżej, 
- prędkość łodzi lub inne

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam Paweł

 
Połączone z istniejącym wątkiem

Użytkownik Jano edytował ten post 09 styczeń 2022 - 17:05


#412 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 08 styczeń 2022 - 19:35

 

Witajcie dobrzy Ludzie.



Początkującym jestem użytkownikiem Helix 7 CHIRP MEGA DI GPS G3 więc proszę o wyrozumiałość.
Mam następujące pytanie:
- czy na efektywność (szerokość zapisanego obrazowania) tworzenia map na AC ma wpływ ustawienia echa?
A dokładnie, czy mają znaczenie/wpływ takie parametry:
​- ustawienia sonaru bocznego: zasięg, częstotliwość,
- inne ustawienia sonaru nie wymienione powyżej, 
- prędkość łodzi lub inne

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam Paweł

 

 

Kolego, tu jest wątek o mapach w HB, pisz tutaj, nie rozdrabniaj postów. Mapy batymetryczne Humminbird Autochart WYMIANA MAP - Sprzęt motorowodny i elektronika wędkarska - jerkbait.pl - spinning, baitcasting, flyfishing

Na skróty- nie, nie mają nań wpływ nastawy - jeśli chodzi o interpolację na boki nakładki LiveAutochart , prędkość- wiadomo- jak pływasz w ślizgu, twoja mapa będzie mniej dokładna. W sumie, dla dokładności mapy ważne jest co innego- źródło danych GPS blisko przetwornika. 

Nie ma na rynku wędkarskim urządzeń, które tworzą mapy głębokości bazując na danych z sonaru bocznego. Jest jeden przetwornik, który to potrafi w teorii, ale to nie ten brand, i nie na wodzie a na komputerze z użyciem specjalistycznego oprogramowania, z zebranych danych uwzględniających wychyły jednostki( Pitch/Roll) i nie tylko te. Twój model ekranu to DI jest? Wtedy nie ma o co pytać @ sonar boczny...


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 08 styczeń 2022 - 19:36


#413 OFFLINE   AngusCK

AngusCK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 116 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Paweł

Napisano 08 styczeń 2022 - 20:15

Dziękuję za odpowiedz. 
Jeszcze tylko jedno wyjaśnienie,krótkie pytanie i dalej będę pytał na wskazanym przez Pana wątku.

Moje pytanie dotyczyło map tworzonych na echosondzie, a nie jak Pan mógł zrozumieć tych widocznych na oprogramowaniu Humminbird Autochart PRO.

"
Twój model ekranu to DI jest?" - nie rozumiem tego pytania.


Paweł



#414 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 08 styczeń 2022 - 20:25

Dziękuję za odpowiedz. 
Jeszcze tylko jedno wyjaśnienie,krótkie pytanie i dalej będę pytał na wskazanym przez Pana wątku.

Moje pytanie dotyczyło map tworzonych na echosondzie, a nie jak Pan mógł zrozumieć tych widocznych na oprogramowaniu Humminbird Autochart PRO.

"
Twój model ekranu to DI jest?" - nie rozumiem tego pytania.


Paweł

Nie wiem na ile wątek o Liveautochart jest potrzebny jako osobny, tam piszą koledzy, ja - także o liveautochart ,karcie zerolines, itp. 

Helix DI nie ma sonaru bocznego. W oznaczeniu modelu z takowym - jest SI, MSI, MSI+



#415 OFFLINE   AngusCK

AngusCK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 116 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Paweł

Napisano 08 styczeń 2022 - 20:35

 

 

Jestem początkujący użytkownikiem Helix-a CHIRP MEGA DI GPS G3 więc proszę o wyrozumiałość.

Powyżej został wskazany sposób na "zrobienie" linii  brzegowej przy użyciu jak dobrze zrozumiałem programu Humminbird AutoChart Pro i karty Zero Line. Nie mam takiego oprogramowania  (kartę ZL posiadam) i wyczytałem że są trudności z przeniesieniem utworzonych plików na kartę ZL, ale znalazłem w necie poniższy sposób na stworzenie linii brzegowej:

https://sonaryimapy....w-pomiedzy.html

 

i mam pytania dotyczące powyższej metody:

 

- Czy warto iść tą metodą dla sporządzenia własnych linii brzegowych,

- gdzie zostanie zapisana powstała w ten sposób ścieżka (linia brzegowa)? Czy w wewnętrznej pamieci Helix-a czy na karcie ZL.

 

Dzięki za wskazówki.  Pozdrawiam Paweł.
 



#416 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 08 styczeń 2022 - 20:42

 

Jestem początkujący użytkownikiem Helix-a CHIRP MEGA DI GPS G3 więc proszę o wyrozumiałość.

Powyżej został wskazany sposób na "zrobienie" linii  brzegowej przy użyciu jak dobrze zrozumiałem programu Humminbird AutoChart Pro i karty Zero Line. Nie mam takiego oprogramowania  (kartę ZL posiadam) i wyczytałem że są trudności z przeniesieniem utworzonych plików na kartę ZL, ale znalazłem w necie poniższy sposób na stworzenie linii brzegowej:

https://sonaryimapy....w-pomiedzy.html

 

i mam pytania dotyczące powyższej metody:

 

- Czy warto iść tą metodą dla sporządzenia własnych linii brzegowych,

- gdzie zostanie zapisana powstała w ten sposób ścieżka (linia brzegowa)? Czy w wewnętrznej pamieci Helix-a czy na karcie ZL.

 

Dzięki za wskazówki.  Pozdrawiam Paweł.
 

 

Czyli nie ma sensu wchodzić w temat sonaru bocznego, bo go nie masz u siebie. 

Jak nie masz linii brzegowej na swej karcie zerolines- to nie masz innego wyjścia, tylko narysować z ręki, z Earth, zapisać odpowiednio i wrzucić na kartę zero do utworzonego folderu MATRIX. Wtedy wkładasz kartę zero lub inną z tym MATRIX i shoreline do włączonego echa, następuje pytanie o zaimportowanie ścieżki, wtedy linia brzegowa, mająca postać tracka- zostaje zaimportowana do pamięci wewnętrznej echa. 

A co do bloga, to tak, zrobiłem ten materiał, bo pomagałem kilku forumowiczom w tej sprawie, ale wolę dać wędki do ręki, a nie rybę. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 08 styczeń 2022 - 20:43


#417 OFFLINE   AngusCK

AngusCK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 116 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Paweł

Napisano 08 styczeń 2022 - 21:06

Czyli nie ma sensu wchodzić w temat sonaru bocznego, bo go nie masz u siebie. 

Jak nie masz linii brzegowej na swej karcie zerolines- to nie masz innego wyjścia, tylko narysować z ręki, z Earth, zapisać odpowiednio i wrzucić na kartę zero do utworzonego folderu MATRIX. Wtedy wkładasz kartę zero lub inną z tym MATRIX i shoreline do włączonego echa, następuje pytanie o zaimportowanie ścieżki, wtedy linia brzegowa, mająca postać tracka- zostaje zaimportowana do pamięci wewnętrznej echa. 

A co do bloga, to tak, zrobiłem ten materiał, bo pomagałem kilku forumowiczom w tej sprawie, ale wolę dać wędki do ręki, a nie rybę. 

Przepraszam,  wskazałem niewłaściwy model jaki posiadam HB prawidłowa nazwa: HELIX 7 CHIRP MSI GPS G3

Dziękuje za wskazówki co do tworzenia linii bocznej. Jutro będę walczył z tematem. Z mojego pytania wynika podwójna korzyść: dostałem informacje i poznałem pana głos.  ;) 


Pozdrawiam Paweł



#418 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 08 styczeń 2022 - 21:25

Przepraszam,  wskazałem niewłaściwy model jaki posiadam HB prawidłowa nazwa: HELIX 7 CHIRP MSI GPS G3

Dziękuje za wskazówki co do tworzenia linii bocznej. Jutro będę walczył z tematem. Z mojego pytania wynika podwójna korzyść: dostałem informacje i poznałem pana głos.  ;) 


Pozdrawiam Paweł

No to masz normalne echo z sonarem bocznym, ale do map nie wniesie to za wiele overall. Pamiętaj, że można wyedytować sobie kolory i styl tej linii brzegowej w ekranie, tak jak to pokazałem w materiale. Kartę zerolines masz już?



#419 OFFLINE   AngusCK

AngusCK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 116 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Paweł

Napisano 09 styczeń 2022 - 20:43

No to masz normalne echo z sonarem bocznym, ale do map nie wniesie to za wiele overall. Pamiętaj, że można wyedytować sobie kolory i styl tej linii brzegowej w ekranie, tak jak to pokazałem w materiale. Kartę zerolines masz już?

 

Tak mam kartę ZL.
Dzięki Pana wskazówką zrobiłem dzisiaj z powodzeniem kilka shoreline zbiorników zaporowych w wojew. świętokrzyskim. Super sprawa.
​Dziękuję i pozdrawiam Paweł.
 



#420 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 styczeń 2022 - 21:09

Tak mam kartę ZL.
Dzięki Pana wskazówką zrobiłem dzisiaj z powodzeniem kilka shoreline zbiorników zaporowych w wojew. świętokrzyskim. Super sprawa.
​Dziękuję i pozdrawiam Paweł.
 

Czyli wędka działa ;)

Powodzenia, pływaj gęsto, wynik będą. w mapowaniu. Nagrywaj logi sonaru, można to robić w 7mce jednocześnie z mapowaniem live. Ja dziś pływałem, zrobiłem kolejną wodę mapą struktury dna jednego z niezamarzniętych jezior. 

Btw, tu sobie nie pan-ujemy. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 09 styczeń 2022 - 22:02





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych