Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Pomoc dla świeżaka


  • Please log in to reply
1839 replies to this topic

#181 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,395 posts
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Posted 02 April 2016 - 18:43

Ok, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, będę na spotkaniu w przyszłym tygodniu z PSR-ką to się dokładnie dopytam jak to jest z indykatorem i napisze na forum czego się dowiedziałem.

--------
Ich się lepiej nie pytaj. Wiedzą tyle co Policja czyli ... lepiej nie będę pisał.
Poza tym, wyjaśniając co nalezy do zadań PSR (Państwowej Straży Rybackiej), jest przestrzeganie Ustawy O Rybactwie Śródlądowym więc złamanie Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb ma się nijak do ich czynności. Jeżeli dzierżawca wody korzysta z ich "usług" mogą zgłosić mu ewentualnie "naruszenie zasad wędkowania" i delikwent naruszający je może być jedynie poddany pod Sąd Koleżeński (o ile jest członkiem PZW i jakiegoś Koła) lub Sąd Okręgowy.
  • sierżant likes this

#182 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,395 posts
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Posted 02 April 2016 - 18:47

Trout Master definicja sztucznej muchy musi być spełniona wyłącznie na wodzie, gdzie obowiązuje sztuczna mucha. Na innych wodach wykonanie muchy z np. jednego materiału jest dozwolone, a przynęta nie jest muchą ale przynętą sztuczną. Przynęta nie określa metody połowu. np. założenie "trupka" przy gruntówce i "trupka" do łowienia na spinning. Mucha przy muchówce i mucha na bocznym troku przy spinningu. Przynęty te same ale metody połowu różne.

-----------
RAPR dotyczy wszystkich wód i w przykładzie ktory podałem nie ma nic na temat "łowisko-sztuczna mucha".
A domyślać to się nie będziemy! Nie po to "ktoś" stworzył obowiązujący (choć często głupi i niejasny) Regulamin.
  • sierżant likes this

#183 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 posts
  • LokalizacjaWałcz

Posted 02 April 2016 - 19:53

-----------
RAPR dotyczy wszystkich wód i w przykładzie ktory podałem nie ma nic na temat "łowisko-sztuczna mucha".
A domyślać to się nie będziemy! Nie po to "ktoś" stworzył obowiązujący (choć często głupi i niejasny) Regulamin.

Chyba nie do końca. Dla każdego łowiska masz wymienione dopuszczalne metody połowu. Masz na przykład łowisko wód krainy pstrąga i lipienia na którym jest dopuszczona sztuczna mucha, spinning i przynęty roślinne. Oraz zakaz spinningowania od 1 września do 1 stycznia. Więc w okresie od stycznia do września możesz do muchówki założyć twistera i jest to przynęta sztuczana. Możesz do spinningu założyć muchę i nikomu nic do tego. Mało tego, do muchówski możesz założyć spławik i łowić na kukurydzę. W wykazie wód masz określone metody i ewentualne ograniczenia.



#184 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,395 posts
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Posted 02 April 2016 - 21:14

Co do "Wód KPiL" to trudno się z tym nie zgodzić
Jednak zakaz "stosowania kuli wodnej" która wg niektórych "etycznych" jest samołówką (totalna bzdura, lowilem za czasów świetności Sanu) dotyczy połowu przy użyciu sztucznej muchy. Definicję "sztucznej muchy" znamy (przedstawiłem wyżej) wiec jeżeli "farfocle" wabiące beda zrobione poza haczykiem a nie na nim (jak w definicji) to przynęta ta jest przynętą sztuczną. Tam zakazu obciążania przyponu nie ma (chyba że ktoś podciągnie to pod "dodatkowy wskaźnik brań") i zastosować ją (jak i pałeczkę tyrolską, oliwkę, boczny trok, itd, itp) można.
Co na to strażnicy? Odpowiedzcie sami. W każdym Sądzie sprawę raczej masz wygraną.
  • sierżant likes this

#185 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,892 posts
  • LokalizacjaWrocław

Posted 03 April 2016 - 20:03

dziś pierwsze dwie mikrorybki na muchę :)  - uklejki


  • Paweł Bugajski, Maciek Rożniata, Kamil Z. and 2 others like this

#186 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,317 posts
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Posted 03 April 2016 - 20:07

Pierwsze koty za płoty! Teraz będzie tylko lepiej ;)
  • analityk and ezehiel like this

#187 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,682 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Posted 03 April 2016 - 20:55

dziś pierwsze dwie mikrorybki na muchę :)  - uklejki

Ukleja to doskonała ryba do nauki zacinania ;)


  • analityk, Maciek Rożniata and ezehiel like this

#188 OFFLINE   chulo

chulo

    Forumowicz

  • TWÓRCY+
  • PipPip
  • 370 posts
  • Lokalizacjapwbaits.pl
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wasilewski

Posted 06 April 2016 - 15:36

Ukleje są fajne na początku. Później to dla mnie zmorą są. Mam fajnie łowisko z kleniami a te małe cholery ukleje non stop mi muchę przytapiają. Zmieniam muchę na większą a one i tak podskubują. Ba nawet na mokrą atakują... nie wiem jak się z nimi uporać. Mucha non stop obśliniona. Ale faktycznie do nauki są super. Tyle że do czasu.
  • analityk, Kamil Z., ezehiel and 1 other like this

#189 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,892 posts
  • LokalizacjaWrocław

Posted 28 April 2016 - 11:57

Spey casting i Role Cast - niepytam o technikę bo tego na necie jest dużo.

 

Zapytuję o osiągalne długości rzutu przy budżetowech wędkach za około 250-300 zł. Trenuje i trenuję i z trudem rzucam tymi technikami na powrót to co lezy w wodzie leży i zaledwie na odległość mniej wiecej długości głowicy (8-9 m) - Czy to jest max czy po prostu jeszcze długa droga do opanowania właściwej techniki?

 

(Dłuższe rzuty udaje sie zrobić na trawie a na wodzie linka tak mocno się klei do wody że trudno mi jest ją najpierw skutecznie oderwać a potem przeżucić dalej niż wspomniane 8-9m.)


  • Maciek Rożniata likes this

#190 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,591 posts
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Posted 28 April 2016 - 12:17

Jaka linka i kij #?

Raczej trening. Spróbuj mniej linki wyłożyć na wode

#191 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,395 posts
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Posted 28 April 2016 - 13:45

Tak jak napisał @ezehiel. Napisz jaki zestaw masz.
Normalnie 8-9m to powinieneś w powietrzu utrzymywać i dopiero z tego wykonać rzut.
Kij np. 9' czyli 3m w przelotkach i dwa razy tyle poza szczytową i ma frunąć min 12-15m bez nikakich. Przy DT trochę cięższa ta sztuczka. :)
Dystans (dlugosc linki poza szczytowką) zwiększasz zawsze stopniowo w miedzywymachach, wypuszczają z palców kolejne centymetry (-metry) linki. Przy ostatnim wyrzucie linka wybiera to co jest w stanie, z wody, spod nóg. Oczywiście na silnym prądzie sprawa trudniejsza im silniejszy nurt. Lepiej mieć kilka pętli (metrów) w palcach.

Pisz co i jak i podumamy.

#192 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,892 posts
  • LokalizacjaWrocław

Posted 28 April 2016 - 20:07

Wędka to Shakespeare Agility 9' AFTM-5, Fast Action; linka Ego Fighter FL-EF-WF5F, Head enght 38'

 

Przy czym nie pytam o tradycyjne rzuty przód-tył bo w większości miejsc gdzie łowię nie ma za bardzo jak machnąć do tyłu datego próbuję opanować Role Cast i Spey Cast,


Edited by analityk, 28 April 2016 - 20:09.


#193 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,682 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Posted 28 April 2016 - 20:31

Ta linka nie jest zbyt szczęśliwa pod rolkę ;P A także kijek z akcją Fast wymaga dużej wprawy :)


  • analityk likes this

#194 OFFLINE   Zack

Zack

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 posts
  • LokalizacjaTorun

Posted 28 April 2016 - 20:38

Też bawię się,spey jednoręczną,próbowałem 6 WF do kija 5,i było tak sobie, dostałem starą DT 5 obciąłem  na 7.5 m i połączyłem z rozbiegiem z żyłki 0.45,działa zdecydowanie lepiej,single spey( poganiam głowicę w końcowej fazie rzutu haulem) rzucam takim kombinowanym zestawem powtarzalnie  na 15 m,ale jeszcze jest za lekko (albo umiejętności nie te) i przymierzam się do docięcia takiej głowicy z DT 8, jak przy wszystkich speyach ważne jest wolne bez zrywów unoszenie głowicy, nad wodę no i przewaga mono rozbiegu nad plecionym w otulinie który jest ciężki  i skraca dystans,pozdrawiam


Edited by Zack, 28 April 2016 - 20:53.

  • analityk likes this

#195 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,682 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Posted 28 April 2016 - 20:43

Masz szklaka 8' #5/6 do tego linka WF6 z głowicą 15m inter, rolki wychodzą bardzo dobrze. Da się posłać strimka na jakieś 20m rolką, Więcej mi nie potrzeba.


  • analityk likes this

#196 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,395 posts
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Posted 28 April 2016 - 20:49

"Masz szklaka 8' #5/6 do tego linka WF6 z głowicą 15m inter, rolki wychodzą bardzo dobrze. Da się posłać strimka na jakieś 20m rolką, Więcej mi nie potrzeba."

----------
Ooooooooo!!!!
Nie mogę uwierzyć!

Co do problemu @analityka to wszystko za lekkie. Ogólnie nie rzuca się "rolkami" na takie odległości jakich oczekujesz krótkimi kijami (nie dotyczy pewnie @Tomek.M).
Jeżeli chcesz (musisz) rzucać głownie rolką to @Zack wyjaśnił jak mozna z tym pokombinować. Ja jednak nie kombinuje, mam wiekszą rzekę wiec w tym temacie nie doradzę. :(

Edited by trout master, 28 April 2016 - 20:55.

  • analityk likes this

#197 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,682 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Posted 28 April 2016 - 20:55

Zapraszam na weekend majowy, połowimy :)



#198 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,892 posts
  • LokalizacjaWrocław

Posted 29 April 2016 - 20:54

Dzięki Panowie za info i szacun za wiedze. Połamania życzę



#199 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,682 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Posted 29 April 2016 - 21:55

Ja takiej długiej rolki używam głównie na jeziorach w miejscach niedostępnych to rzutów znad głowy. Tam gdzie mogę, nie kombinuję ;)

#200 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,395 posts
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Posted 29 April 2016 - 22:15

Ja takiej długiej rolki używam głównie na jeziorach w miejscach niedostępnych to rzutów znad głowy. Tam gdzie mogę, nie kombinuję ;)

-----------
Albo przesadzasz Tomek albo lecisz tylko tą głowicą a z tyłu masz żyłkę lub inny cienki podkład.
Nie wyobrażam sobie rzutu rolowanego zwykłym sznurem WF na 20m!
Wiem co to za dystans i czym (jakim zestawem, metodami) można go osiągnąć. Zwłaszcza tak krótkim kijem i linką Intermedium!!! :huh:

Edited by trout master, 29 April 2016 - 22:19.