Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#201 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3682 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 30 kwiecień 2016 - 06:17

Taki dystans osiągałem z leciutkim wiatrem w plecy. Sama głowica w lince ma 15m i jest inter, reszta pływa. Linka jest normalna, cała, nie łączona. Z reguły posyłam całą głowice i jakieś 1-2m runningu poza szczytem, co daje ok 17 m  :) Oczywiście przynęta to nie wielkie strimki takie do 5-6cm, ale nie jednokrotnie z główkami wolframowymi 4-5mm. Zapraszam, pokarze, nie mam nic do ukrycia :) Zresztą linkę którą sprzedałem Loop'a miała 16,5m głowicy #5 i również rolki do tym max 20m dało się robić. Co prawda wędka 9' Echo i sporo szybsza bo to węgiel, ale jakoś szło :)


Użytkownik Tomek.M edytował ten post 30 kwiecień 2016 - 06:24


#202 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 30 kwiecień 2016 - 08:08

Hyyyyyyymmmmm.
Widocznie z tą linką (w sumie zestaw) musiałeś trafić idealnie. Nie bede już negował twoich wyników ale sprawdzę przy okazji co ja wyduszę z takiego rzutu. Z tego co pamietam to 9-12m szło, ale 20?!?!?!?!!! Takie odległości (21-23 max) osiągałem łowiąc kijami #8-9 i długimi dwuręcznym rzucając głowicami. #8-9 oczywiście z nad głowy. DH oczywiście "pętlą".

#203 OFFLINE   Graghowski

Graghowski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 106 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 04 maj 2016 - 16:25

Witam wszystkich, nie chciałem zakładać nowego tematu więc podpinam się do istniejącego ;)

Szukam kija w klasie 3/4 ( jeśli byłaby to #3 byłbym bardziej niż szczęśliwy ) najlepiej w 4 składzie, w długości do 2,4m i cenie do 300 zł. Czy jest coś godnego polecenia ? Miałby on służyć tylko do połowu na suchą muchę, płoci, wzdręg itp w jeziorach na sznur wf f .

Z internetowej oferty, jedynie widziałem Kije Szekspirowskie ;) i jakieś cudo Jaxona, może jest coś ciekawszego ?

Będę bardzo wdzięczny za kazdą radę.

 

Pozdrawiam.



#204 OFFLINE   franek88

franek88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 63 postów

Napisano 05 maj 2016 - 13:05

Jak jest to jaxon monolith to nie słyszałem żeby ktoś narzekał

#205 OFFLINE   daniel.

daniel.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaPrzedgórze sudeckie

Napisano 05 maj 2016 - 14:30

Witam Panowie jakie przynęty stosujecie do łowienia okoni w jeziorach?



#206 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 05 maj 2016 - 15:53

Wędka to Shakespeare Agility 9' AFTM-5, Fast Action; linka Ego Fighter FL-EF-WF5F, Head enght 38'

 

Przy czym nie pytam o tradycyjne rzuty przód-tył bo w większości miejsc gdzie łowię nie ma za bardzo jak machnąć do tyłu datego próbuję opanować Role Cast i Spey Cast,

Rolki i spey'e potrzebują linki nieco cięższej -by pętla przeniosła kotwicę z wabikiem.

Profil stożkowy(ew dociążony tył) ułatwia przekaz pędu.

Podstawa to zero luzu,jednostajne przyspieszenie i optymalny wkład siły przy lekkiej(wodnej lub powietrznej) kotwicy.


  • analityk lubi to

#207 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 05 maj 2016 - 15:56

Hyyyyyyymmmmm.
Widocznie z tą linką (w sumie zestaw) musiałeś trafić idealnie. Nie bede już negował twoich wyników ale sprawdzę przy okazji co ja wyduszę z takiego rzutu. Z tego co pamietam to 9-12m szło, ale 20?!?!?!?!!! Takie odległości (21-23 max) osiągałem łowiąc kijami #8-9 i długimi dwuręcznym rzucając głowicami. #8-9 oczywiście z nad głowy. DH oczywiście "pętlą".

Retorycznie,by uniknąć zbędnej awantury.

Ot ciekawe zagadnienie...krótka analiza.

Zwykłe rolki 49' WF6 intermedialem(SI 1"/FI 2" :całkiem kłopotliwe już w ustawieniu do podania) na wodzie stojącej(bez pomocy nurtu w odklejaniu i prostowaniu) 8' szklakiem...

dość trudne  <_< chyba ,że z wysokiej skarpy.

Co innego spey'e -choć przy proporcji 1:6 też niełatwe,zwłaszcza brodząc lub z pływadła. 

Wiatr w przypadku przeszkody za plecami wymuszającej podanie kotwiczone rzadko bywa pomocny.

W sumie te 20 m osiągalne: 8' przypon,8' wędka,3'ramię,49'głowica=68' czyli 20+ 

Do  zabaw wygodniejszy jest krótki spey n.p.

rio S7 lub rio switch 7/8 z jednoręcznego 10'-12' kijka,zwykła wf6 ma trochę mało siły w przestawianiu nawet małego strimka 

5-6cm z dociążeniem.



#208 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 12 czerwiec 2016 - 10:21

Siema,

 

Czy żyłki przyponowe muchowe (ze stoiska muchowego), które w sklepach wędkarskich są 3-4 razy droższe niż żyłki przyponowe na stoisku spławikowym warto kupować? Czym one istotnym różnią się aby to uzasadniało tak dużą różnicę w cenie?

 

(swoją drogą często mi się robią węzełki na przyponie zrobionym ze zwykłej zyłki 0,14-016cie i dlatego pytam jak wyżej).

 

Pozdrawiam



#209 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 12 czerwiec 2016 - 12:28

Każda żyłka jest dobra ktorą masz sprawdzoną. Te droższe to może fluorocarbon i dlatego taka cena.
Węzełki, guzki i pętelki to wina złego rzutu.
  • Darek P lubi to

#210 OFFLINE   Archanioł

Archanioł

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 481 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 13 czerwiec 2016 - 08:18

Szukam kija w klasie 3/4 ( jeśli byłaby to #3 byłbym bardziej niż szczęśliwy ) najlepiej w 4 składzie, w długości do 2,4m i cenie do 300 zł. Czy jest coś godnego polecenia ? Miałby on służyć tylko do połowu na suchą muchę, płoci, wzdręg itp w jeziorach na sznur wf f .

Całkiem fajny i niewiele droższy jest Snowbee Classic.

Miałem w rękach i jak za te pieniądze to całkiem ciekawa opcja - szczególnie 6' do #2/3

http://caddis.pl/pl/...bee-Classic/223

 

Siema,

 

Czy żyłki przyponowe muchowe (ze stoiska muchowego), które w sklepach wędkarskich są 3-4 razy droższe niż żyłki przyponowe na stoisku spławikowym warto kupować? Czym one istotnym różnią się aby to uzasadniało tak dużą różnicę w cenie?

Tak jak napisał Arek - oglądałeś pewnie fluorocarbon.

Ja bardzo często używam zwykłej żyłki Owner Broad na szpulkach po 25m i jestem z niej bardzo zadowolony, dużo ludzi używa strofta, a w sklepach muszkarskich możesz też kupić zwykła przyponówkę w normalnych cenach.

Fluorocarbonu używam tylko do małych nimfek i małych suchych. A jak wieszasz na żyłce sporych rozmiarów złotogłowke, strimera czy goddarda to fluorocarbon nie jest aż tak pomocny.

 

 

 
  • analityk lubi to

#211 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 13 czerwiec 2016 - 09:59

Zgadzam się z przedmówcami w 99 %, z jednym drobnym zastrzeżeniem. Nie używam do suchej muszki fluorocarbonu, zdecydowanie stawiając w tej metodzie na Orvis Super Strong http://salar.pl/prod...roducts_id/3025

Ostatnio trochę podrożała (niedawno była za 19 zł.), ale jestem przekonany, że raz na dwa sezony warto wydać te ok.100 zł. by skompletować "super strongi" w grubościach 0,10, 0,13, 0,15 i 0,17 mm. Ta żyłka jest absolutnie genialna.


  • analityk lubi to

#212 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 13 czerwiec 2016 - 10:45

Moje doświadczenie nie umywa się do powyżej wypowiadających się, ale ...

Staram się korzystać z doświadczenia "spławikowych wyczynowców" i używam żyłek, które oni sprawdzili i polecają. Przyponówki do 0,16 Fiume Premium, fluorocarbon Drenana, poniżej 0,15 nie schodzę. Przyponowe poniżej 0,16 stosuję Vision Extreme  http://hurch.pl/extr...t-50m-p205.html

Fiume jest delikatnie przegrubiona, poniżej 0,05 i to raczej te najniższe średnice, których i tak nie używam, ma za to ogromną zaletę, szpulka 30 m kosztuje poniżej 5 PLN 


  • analityk lubi to

#213 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 12 lipiec 2016 - 22:50

Siema

- czy (oczywiście w uproszczeniu) jest tak że im wyższa klasa wędki (np klasa 5 vs klasa 8) tym dłuższe rzuty muszką?

- czy też w klasach wędzisk chodzi bardziej o dostosowanie do wielkości potencjalnej ryby?



#214 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 12 lipiec 2016 - 22:58

W uproszczeniu im wyzsza klasa, tym wyzsza moc wedki i ciezsza linka pozwalajaca na rzucanie wiekszymi/ciezszymi muchami, a co za tym idzie wielkosc potencjalnej ryby na ktora polujemy. 

Klasa wedki nie koniecznie przeklada sie na dlugosc rzutu, ale np. latwiej jest przebic sie pod wiatr #8 niz #4.


  • analityk lubi to

#215 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 12 lipiec 2016 - 23:00

Łukasz wyjął mi to z ust :)
  • analityk lubi to

#216 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 lipiec 2016 - 09:25

Krótko i na temat - dzięki.



#217 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 17 lipiec 2016 - 21:14

Podepnę się pod ten temat aby nie zakładać nowego wątku.

Krótkie pytanie czy mając wędkę klasy 5/6 , kołowrotek 5/6 to czy linka WF bo taką chcę kupić lepiej żeby była 5 czy 6 ?



#218 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 17 lipiec 2016 - 21:21

A to już niestety w dużej mierze zależy od kija. Ale ogólna zasada jest taka, że do kija 5/6 stosuje się DT 5 lub WF 6. To jednak nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. 



#219 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 lipiec 2016 - 21:49

@krakus
Zastanów sie na jakich wodach na jakie przynęty i jakie ryby będziesz najcześciej na ten kijek łowił. Przy krótkich dystansach lecisz na DT (może nawet DT 6 o ile kij jest silny i szybki), na mała sucha muszkę w klasie #5, duża jętka, mokra, streamer #6. Duży streamer WF6. Długie dystanse na suchą, mokrą (streamer to też mokra mucha) czy nimfki (pedałki) na WF6. Niestety tylko #6 bo "piątka" raczej nie poleci za daleko.
Klasa kija 5/6 to taki uniwersał na wszystko. Czyli nie rzucisz tym streamerem 15-18cm za głową czy szczupakiem oraz łowiąc na dalekim dystansie na WF6 zerwiesz muszkę (np. pedałka czy suchą jęteczkę) lipieniową przy braniu. Ale mozesz łowić pomiędzy tymi zakresami wszystkie ryby a z przypadkami w/w czasami sie spotkasz. :)

#220 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 17 lipiec 2016 - 22:17

trout master

Wody na jakie jeżdzę to San, Dunajec, Raba itp. ale zdarza się polatać po sporo mniejszych siurkach :)

Wędki jakich używam to do mokrej, nimfy DRAGON TOURNAMENT HDC TROUT FLY dł. 3,00 - AFTMA #5/6

a do sucharka YAD ALPHA FLY dł. 2,55 AFTMA #5/6

Kołowrotek to OKUMA SLV 5/6

 

Zamierzam kupić linkę CORTLAND 444 WF6 ( ? )

 

chyba, że namieszacie mi w głowie to może zaryzykuje i wybiorę coś innego ;)

 

- uwielbiam łowić lipienie na ,, sieczkę ,,


Użytkownik krakus edytował ten post 17 lipiec 2016 - 22:18