Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 lipiec 2016 - 22:35

Hhhhhhhhhyyyyyyyymmmmm.
Na sieczkę to sobie na #6 nie połowisz.
Może poluj za kijem 9' #4 i bedzie gitos. :)

#222 OFFLINE   Henri

Henri

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • Imię:Darek

Napisano 18 lipiec 2016 - 14:02

Witam. Ja również chciałbym spróbować swoich sił w tej efektownej metodzie. Mieszkam w wielkopolsce, więc niestety typowo muchowych rybek u mnie nie ma. Od jakiegoś czasu łowię sobie wzdręgi ma mikrojigi parkinsonki i na wzdręgach chciałbym poprzestać na razie. Ewentualnie może jakieś płotki i okonie, jak coś się połakomi. Na chwilę obecną mam wędkę Shakespeare Sigma Fly 7' #3 i planuję do tego dobrać kołowrotek Shakespeare Sigma Fly Reel #3/4, ponieważ z tego co tutaj wyczytałem, kołowrotek nie będzie chyba potrzebny jakiś super ekstra klasa. Łowić zamierzam jak do tej pory, czyli jakiś parkinsonek, gdyż rybkom to pasuje. Łowię na zbiorniku zaporowym, brodząc i rzucając przy trzcinach. Co byście mi poradzili do skompletowania zestawu?

Użytkownik Henri edytował ten post 18 lipiec 2016 - 14:36

  • Zip lubi to

#223 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 18 lipiec 2016 - 14:16

Henri poszedł priv.
Myślę, że będziesz zadowolony
  • peekol lubi to

#224 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 18 lipiec 2016 - 14:53

Przecież masz kij i młynek. Do tego sznur, przypon koniczny do suchej i śmigać.
Jeżeli musisz daleko rzucać to sznur WF. Jeżeli muchy muszą iść głębiej (okonie na małe strimerki czy mokre na bialoryb) to albo przypon fluorocarbon ewent. polylider Intermedium lub tonący) albo sznur z tonąca końcówka np. WF6F/S
Przy próbie łowienia szczupaków sznur WF pływający na płytkie łowisko lub z tonąca końcówka lub tonący aby poprowadzić muchy w toni przy łowiskach do 3m.
Tyle. :)

#225 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 18 lipiec 2016 - 15:31

Hhhhhhhhhyyyyyyyymmmmm.
Na sieczkę to sobie na #6 nie połowisz.
Może poluj za kijem 9' #4 i bedzie gitos. :)

Wiem wiem że typowo na lipka 4 byłaby najlepsza ale póki co muszę się ograniczyć do tych 2 muchówek

Dziękuje Panowie za przekaz swojej wiedźy.

Pozdrawiam.



#226 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 18 lipiec 2016 - 15:50

Gdyby jednak udało się wyskrobać parę groszy to może;

 

http://allegro.pl/sh...6130620917.html

 

co prawda 8'6" ale kasa niewielka



#227 OFFLINE   Adi

Adi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaŻyrardow
  • Imię:Adrian

Napisano 18 lipiec 2016 - 16:46

A może taki zestaw??

http://olx.pl/oferta...67-IDgzbad.html



#228 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 18 lipiec 2016 - 17:30

A może taki zestaw??
http://olx.pl/oferta...67-IDgzbad.html


Zdecydowanie za drogo!!!! :)
Miałem ten kij i wolę Dragona Team Dragon niż tego Diaflexa.
  • ezehiel lubi to

#229 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 18 lipiec 2016 - 20:50

Gdyby jednak udało się wyskrobać parę groszy to może;

 

http://allegro.pl/sh...6130620917.html

 

co prawda 8'6" ale kasa niewielka

 

Możesz mnie Janusz zlinczować ale 4 składu nie kupie NIGDY i proszę nie pytaj dla czego :) (z transportem nie mam problemu) ;)

Ale na pewno  pomyśle na przyszły sezon o #4 strikte pod lipaska



#230 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 18 lipiec 2016 - 21:03

Teraz ciezko jest dostac wedke #4 w 2 składzie. A 8'6 w zupelności wystarcza do jesiennego lowienia lipieni na suchara :)



#231 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 18 lipiec 2016 - 21:31

Teraz ciezko jest dostac wedke #4 w 2 składzie. A 8'6 w zupelności wystarcza do jesiennego lowienia lipieni na suchara :)

 

Wiem bo byłem dzisiaj w sklepie za linkami popatrzeć i przy okazji oglądałem #4 w 3 i 4 kawałkach lekuśkie ale może coś używanego się trafi :)



#232 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 18 lipiec 2016 - 21:35

Zdecydowanie za drogo!!!! :)
Miałem ten kij i wolę Dragona Team Dragon niż tego Diaflexa.

 

Oczywiście, że drogo, kupiłem nie dawno zestaw Robinsona za 170 zł z przesyłką, kołowrotek ten sam, a wędzisko to fly master 9' i 4/5 w dwu składzie. I lepiej mi pasuje jak Keeper od Vision, którego tez mam. To wszystko kije budżetowe ale to nie znaczy, że nie można dopasować ich pod swoje preferencje. I co istotne, dopasowywanie metoda prób i błędów nie jest bardzo kosztowne  ;)



#233 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 18 lipiec 2016 - 21:51

Są, czasami sie trafiają.
Sam ostatnio sprzedałem Loomisa #4.
Reanimowalem Jaxona Odeona #4 a teraz robię dla siebie niby #5. Delikatne te kijki, świetne blanki. Ta #4 to fruwa z DT3 na susz. Oczywiscie dwuskłady.
Niedawno sprzedałem Diaflexa w #4 ktory nie podszedł mi mimomże tak zachwalany. Fajny był Loop Black Line 8'6" w #4. Wczesniej wspomniany Team Dragon tez jest świetny choć ma delikatne ścianki i trzeba uważać aby go nie połamać jak suchego patyka. Mi sie to nie udało. :)
Koledze oddałem odświeżonego przeze mnie starego Carlsona w niskim module grafitu. Miękki i wolny jak szklak. #4 w dlugosci 2.55m. (chyba o ile dobrze pamietam). Też dwuskład.

Jest troche tych ciekawych dwuskladow zwłaszcza u starych wedkarzy. Oni często już nie łowią ale fajne patyki leżą w piwnicach, za szafą czy strychach. Ojjjjj, ile ja takich znam.
Najwiecej w znanych muchowych miejscowościach np. Lesko-San, Sanok, Zagorz, Ustrzyki D. itd, itp. :)

#234 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 18 lipiec 2016 - 21:59

Mam swoich ludzi w Łączkach muszę ich popytać może faktycznie maja jakieś skarby w piwnicach, stodołach itp. :)



#235 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 19 lipiec 2016 - 08:45

O skarbach musisz mieć wiedzę wiec zanim cos kupisz pytaj.

Powodzenia. :)

#236 OFFLINE   Henri

Henri

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • Imię:Darek

Napisano 19 lipiec 2016 - 10:26

Przecież masz kij i młynek. Do tego sznur, przypon koniczny do suchej i śmigać.
Jeżeli musisz daleko rzucać to sznur WF. Jeżeli muchy muszą iść głębiej (okonie na małe strimerki czy mokre na bialoryb) to albo przypon fluorocarbon ewent. polylider Intermedium lub tonący) albo sznur z tonąca końcówka np. WF6F/S
Przy próbie łowienia szczupaków sznur WF pływający na płytkie łowisko lub z tonąca końcówka lub tonący aby poprowadzić muchy w toni przy łowiskach do 3m.
Tyle. :)

Pewnie dla Ciebie to wszystko proste, ale dla mnie to czarna magia i wczytuję się w temat... :)

Mam jednak trzy pytanka co do Twojej odpowiedzi:

1. WF pływający, czy tonący?

2. Mam wędkę w 3 klasie. Czy linka w 6 klasie nie będzie, ze tak powiem za ciężka i nie połamie kija?

3. Da radę rzucać za szczupakiem wędką w 3 klasie, skoro z tego co wyczytałem za szczupakiem zaleca się rzucać AFTM 7/8?



#237 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 19 lipiec 2016 - 11:23

Wyprzedzę trochę Arka w odpowiedzi, mam nadzieję że się nie obrazi ;)

 

1. To wszystko zależy jaką metodą chcesz łowić. W tak niskiej klasie (#3) linki tonące nie występują (może są jakieś wyjątki). Kup linkę pływającą, pozwoli Ci ona na łowienie suchą muchą, mokrą muchą oraz lekkimi nimfkami. 

2. Jeśli masz kij w klasie #3 to kup linkę w klasie #3. Sznur #6 nie nadaje się do wędki #3, jest za ciężki i owszem może spowodować złamanie kija. 

3. Nie da się, na szczupaki nadają się kije od #8 klasy. #7 klasa to już takie minimum, do niewielkich muszek. Docelowo #7 się nie nadaje. 


  • Henri lubi to

#238 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 19 lipiec 2016 - 11:43

Pewnie dla Ciebie to wszystko proste, ale dla mnie to czarna magia i wczytuję się w temat... :)

Mam jednak trzy pytanka co do Twojej odpowiedzi:

1. WF pływający, czy tonący?

2. Mam wędkę w 3 klasie. Czy linka w 6 klasie nie będzie, ze tak powiem za ciężka i nie połamie kija?

3. Da radę rzucać za szczupakiem wędką w 3 klasie, skoro z tego co wyczytałem za szczupakiem zaleca się rzucać AFTM 7/8?

 

1. Sznur WF pływający jest Ci potrzebny, bo dzięki niemu będziesz miał możliwość łowienia na sucha muszkę (czyli pływająca na powierzchni) i na nimfę , w tym także parkinsony, o których wyżej wspominałeś. Wydaje się, że wędzisko, które masz jest głównie przeznaczone do łowienia na sucha muszkę, ale z nimfami też ogarniesz., a nawet, jak sądzę, od biedy, delikatnymi okoniowymi streamerkami (bardzo delikatnymi). Na mniejsze rzeczki warto też mieć sznur DT, który daje możliwość dyskretnego- położenia przynęty na wodę, jednak ogranicza zasięg rzutu.

2. Linka klasy 6 absolutnie nie nadaje się do delikatnej wędki w klasie 3, bo ją połamiesz. Przeciążanie wędki sznurem cięższym niż o jedna klasę może okazać się zgubne, a najlepiej poruszać się w danej klasie, choć oczywiście jest to dość umowna konwencja. Wędka #3 to w istocie odpowiednik ultralekkich spinningów.

3. Wędzisko klasy 3 nie nadaje się do łowienia szczupaków - wg mnie 7 to minimum. Sam mam do tej metody #10 i wcale nie cierpię przy rzucaniu, a także ryby nie spadają w nadmiarze. Wolałbym na szczupaka #8 i być może kupię, ale tylko z uwagi na to, że "ósemka" znajdzie i inne zastosowania.   

 

Niestety wadą wędkarstwa muchowego jest bardzo ograniczona "uniwersalność" wędzisk. Są bardzo lekkie kije, z ogromnym zapasem mocy w #5-6 (raczej ze wskazaniem na 6), którymi mógłbyś skutecznie połowić wiosenne pstrągi na niemałe streamery, później na suche muszki, w tym także jętki majowe, a nawet jesienne lipienie na bardzo małe suche muszki, z których nie spadają 15 centymetrowe płoteczki i duuuuużo więsze ryby, które dadzą radę na Twoich wodach, a także w Sanie czy nawet bystrzach Dunajca. Tyle tylko, że są one koszmarnie drogie  i niestety bardzo trudne do "złowienia" na rynku wtórnym. Na początek, gdy jeszcze nie wiesz czy "muchowanie" Cię wciągnie nie warto sobie nimi zaprzątać uwagi. 

 

Proponuję Ci poczytać bardzo ciekawy wątek na naszym, forum "Najlepsze wędzisko muchowe - subiektywny ranking użytkowników".

 

Serdeczności. Robert.

 

Ps

 W razie dalszych pytań wal śmiało. Sam zacząłem zaledwie kilka lat temu i dobrze pamiętam jak z trudem kumałem tę "flyfishingową" nowomowę.


  • Janusz Wałaszewski, Kacper.K, trout master i 2 innych osób lubią to

#239 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 19 lipiec 2016 - 11:53

Nieeee Darku.
Podając WF6F/S podalem tylko przykład oznaczenia.
Do twojego kijka w 3 klasie pod żadnym względem nie zakładaj #6 i nie próbuj bić rekordów w dystansie!!!!! #6 mozesz założyć do tego kija łowiąc np. na suchą muszkę, np. jętka majowa, na (przez niektórych zwanych rzeką :D ) wodach lubelskich czy zamojskich szerokości mojego pokoju gdzie poza szczytówka wisi ci oprócz przyponu max 1.5-2m linki. :)
Na ten kijek niestety nawet nie sprubujesz łowić szczupaków bo tak jak napisał Kacper min to #6 (wg mnie) i na niej już można powiesić smukłego strimka 10-12 cm. Ja mocnym amerykańskim kijem #6 (podobno nie boją sie przeciążeń) rzucam linka #7 za szczupkiem, bolkiem i sandaczem czasami.
Do swojej #3 mozesz zastosować jedynie tonący koniczny przypon z fluorocarbonu lub zrobic sobie kawałek tonącego odcinka ze starego tonącego sznura. Głębiej na takie coś bedziesz mógł próbować łowić np. okonie. :)
Mozesz tez odciąć sobie ze starego tonącego sznura np. DT5lub 6 samą głowice, ktorej odcinek może ważyć max 6-7 g i połączysz to z żyłką lub podkładem i masz tonącą "głowicę rzutową". Tym połowisz już dużo głębiej. :)

Kombinuj lub poluj za kijem w klasie min 6-7 jak chcesz łowić większe ryby.
Hej. ;)
  • Henri lubi to

#240 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1299 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 03 sierpień 2016 - 20:48

Witam.

Henri ... jeżeli pozwolisz to dorzucę swoje własne, też początkującego, spostrzeżenia.

Mam ten sam kijek co Ty (Sigma 7'#3) i kręciołek, który planujesz jest do niego stanowczo za ciężki. Mnie udąło się znaleźć właściwie jeden, jedyny model w znośnej jeszcze cenie pasujący idealnie do tej wędki - Monolith XT #3/4 Jaxon'a, ważący 110 g.

Reszta pasujących wagowo - poza zasięgiem finansowym (500-600 zł wzwyż).

Próbowałem z kilkoma innymi #3/4, ważącymi ok. 140-150 g i wszystkie nienaturalnie przeważały kijek w ręce tak, że strasznie niewygodnie się cały zestaw trzymało, nie mówiąc już o rzutach. Owszem - pasują jak ulał do kijków #3, ale długości 8'6" albo 9'.

Przynajmniej ja miałem takie odczucie - ale bierz poprawkę że mam nijakie doświadczenie na razie.

Znalazłem w Taimen'iu mały kołowrotek, #2-3, ważacy poniżej 100 g - zakupiłem i ... okazało się że nie mieści się do niego nawet w 3/4 długości żadna linka DT#3, ni mówiąc już o WF.

Ja osobiśie tą Sigmę traktuję jako kij na delikatne, małe rzeczki i wyszedłem od razu z założenia że bez sensu jest zapodanie do niego sznurka WF. Nawet pomimo tego że dopiero się uczę prawidłowo rzucać. Zaplanowałem od razu z premedytacją że będę go używał z linką DT do jak najdelikatniejszej prezentacji muchy.

Dużo co prawda w tej kwestii zależy od treningu i wprawy, ale jest to dla mnie doskonały pretekst właśnie do nauki rzutów tym rodzajem linek :-)

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 03 sierpień 2016 - 20:55