Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#401 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 październik 2016 - 13:12

Nie wiem czemu myślicie że chce rzucać jak najdalej, wolę dobrze technicznie, odległość przyjdzie z czasem.

Dzięki za rady, muchy zaczynam dziś kręcić, wzory mam ogarniete. Z linka DT nie myślałem ale spróbuję.

#402 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 październik 2016 - 20:25

 Z linka DT nie myślałem ale spróbuję.

 

Linka DT jest najlepsza jeżeli chodzi o krótkie dystanse (max 12m). 

Ja do łowienia na Sanie, w rzece w której możesz do każdego"oczka" dojść, łowię DT. Odległość "robocza" to 6-9m. 

Przy małych rzeczkach i krótkich dystansach też zapewne jest lepsza. Jedynie "przeciążona", specjalistyczna linka z krótką głowicą 6.5m może z nią się równać. 

 

Jeżeli chodzi o łowienie odległościowe na suchą to duże stojące płanie na szerokich rzekach i jeziora w których żerują powierzchniowo ryby wymagają max rzutów.

Przy łowieniu (obławianiu) na mokrą czy strima odległości pomogą szybciej "obrobić swoją działkę". Ale czy po to idzie się na ryby żeby się śpieszyć?  :huh:


  • Sleepy Jeezy, robert.bednarczyk i sierżant lubią to

#403 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1850 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 02 październik 2016 - 07:11

Trochę Arku generalizujesz WF...
Wszystko zależy od profilu linki.
Może być prawie jak głowica scandi stożkowa, może być przeciążona z przodu jak big daddy, a może być i "zwykła" klasyczna WF, której profil nie różni się na długości głowicy od "zwykłej" DT i po prostu na 10m kończy się głowica i krótkim tylnym taperem przechodzi w running.
Do długości głowicy nie zauważysz różnicy w obsłudze...
WF z profilowanymi głowicami to już inna bajka, ale i w DT były perełki typu RIO Quit Double Taper (przeciążone przody i zwężający się do środka taper), czy inne firmy gdzie dawano np. bardzo długie tapery do delikatniejszej prezentacji i wtedy na krótkim dystansie było za lekko, ale rolki wychodzimy idealnie nawet na 10-15m.

#404 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 02 październik 2016 - 10:18

Tak jest Venom.

Trudno sie z tym nie zgodzić. Opisałem to w skrócie laikowi żeby nie mieszać mu za bardzo w głowie, ktora do do tej metody ma za mało doswiadczenia. :)

Przepraszam Jeffrey za "głowę" i za to sproszczenie.

#405 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 październik 2016 - 10:23

Nie ma sprawy, wszystkie Wasze rady są cenne i chętnie czytam, zarówno uproszczone jak i rozwinięte.



#406 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 02 październik 2016 - 19:11

a wydawało mi się ze muszka to taka mała rzecz, że jak tylko wpadnie do wody to ryba po prostu musi ją zjeść :)

(mowa o kleniach) Wczoraj brały a dziś dostałem wyraźny dowód dostałem z cyklu "są a nie biorą" - olewały wszystko co rzucałem z muchowego pudełka (od średnich piankowów po mikromuszki) - praktycznie zero reakcji kleni na to co wcześniej (jeszcze wczoraj) je interesowąło - piankowe: pajaczki, żuk, suche ćmy, chrusty itp. (jakieś pierwsze nieudolne próby na mokra muchę też nie pomogły).

Dziś tylko ukleje i mikrorybki się interesowały się mikro muszkami. Wszystko co nieco wieksze pozostawało bez reakcji kleni (spokojnie przepływały obok i poniżej muszek). Wczoraj wydawało mi się że klenie są wybradne bo często podnosiły się oglądały muszki, czasami stukały a brały rzadko ale jednak brały. Dziś to była olewka niemal na 100% (2 klenie przez 5h) a widziałem że są bo przepływały często obok - widziałem całe stada ryb w dołkach (ryby do 35 cm).

 

PO PROSTU CZASAMI NIE BIORĄ? - czy to już taka reakcja na jesień? Sucha już odchodzi i czeka do wiosny?

Proszę o komentarz.


Użytkownik analityk edytował ten post 02 październik 2016 - 19:12


#407 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 02 październik 2016 - 19:42

Trzeba było strimka spróbować, jakiś wooly buger czy inny zonker bardziej rybkę imitujący.


  • analityk lubi to

#408 OFFLINE   Kuballa44

Kuballa44

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 701 postów
  • Imię:K

Napisano 03 październik 2016 - 19:58

Koledzy, a nie zalega komus jakas uzywka linki #4 do oddania za nieduze kwoty? Moja obecna sprzed dwoch lat wyglada jak sznurek, a jesien to czas kiedy wracam do muchi bo lipaski ladne rybki. Pisze tu a nie na gieldzie bo tam niekoniecznie kazdy zaglada. Zdrowka, Kuba

#409 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 październik 2016 - 20:03

W złotym karasiu pozbywają się linek, nie ma ich już w ofercie ale stoją w koszu i jakieś 4 były w niskich cenach, możesz popytać.



#410 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 03 październik 2016 - 21:19

W komisie na FF jest SA WF4F za 80 zeta

 

http://www.flyfishin...=84823&offset=0


Użytkownik janusz.walaszewski edytował ten post 03 październik 2016 - 21:19


#411 OFFLINE   gringo

gringo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Grzegorz

Napisano 03 październik 2016 - 21:25

Koledzy, a nie zalega komus jakas uzywka linki #4 do oddania za nieduze kwoty? Moja obecna sprzed dwoch lat wyglada jak sznurek, a jesien to czas kiedy wracam do muchi bo lipaski ladne rybki. Pisze tu a nie na gieldzie bo tam niekoniecznie kazdy zaglada. Zdrowka, Kuba

Sprawdź w Tiger Trout, mają tam linkę WF4F za 60 PLN

http://tigertrout.eu...-Green-WF4F/152

Jednie nie podają jej pełnej specyfikacji (nie ma informacji o długość samej głowicy)



#412 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 październik 2016 - 10:33

Myślałem, że sam podołam wyzwaniu, niestety muszę to napisać: Koledzy, ratujcie!

Poszukuję kołowrotka #5 do wędziska tej samej klasy. Kij szklany do suchej/mokrej, 229cm, 135g. Niestety mam możliwość zakupu tylko przez internet, nie mam czasu na zwiedzanie sklepów wędkarskich. Czy możecie polecić kołowrotek, który dobrze wyważy kij? Budżetowo do 800zł. Z góry dziękuję za odpowiedzi! :)



#413 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1850 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 09 październik 2016 - 10:43

Podaj firmę i model kija, bedzie łatwiej.
Sama waga to nie wszystko...

#414 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 09 październik 2016 - 10:49

A masa wędki wynika z masy blanku czy podniesionej masy rękojeści?
Ma to znaczenie przy wyborze kołowrotka, tak z grubsza +/- 50 gram w zależności od wariantu.
Nie wiedząc nic o kiju, powiedziałbym że 180 gram powinno byc ok, co może zawęzić możliwości wyboru przy obecnej tendencji do zmniejszania wagi.
tomaszek11

#415 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 październik 2016 - 11:08

Podaj firmę i model kija, bedzie łatwiej.
Sama waga to nie wszystko...

Kij wykonany w pracowni Pstrągman, na blanku Green River.

 

A masa wędki wynika z masy blanku czy podniesionej masy rękojeści?

Nie wiem, rękojeść nie wygląda na specjalnie przeciążoną - korek + stabilizowane drewno. Kijek na sucho bardzo fajny, głównie dlatego nie mogłem się powstrzymać przed zakupem :)


Użytkownik Bułka edytował ten post 09 październik 2016 - 11:11


#416 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 09 październik 2016 - 11:29

Podepnij pod ten kij jakikolwiek muchowy młynek ze sznurem #5.
Odmierz 9m (głowica) sznura i ten odcinek przeciągnij poza przelotkę szczytową.
Wyważ sobie na palcu środek ciężkości zestawu i określ czy jest ok czy trzeba dociażać (np. tył, poza młynkiem). Jezeli musisz zastosować cięższy kołowrotek to dokładaj odpowiednie główki jigowe poza młynkiem. Wtedy określisz jaka masa jest ci jeszcze potrzebna aby kij leżał w ręce tak, jakbyś tego chciał.

Jezeli bedziesz łowił na krótszych dystansach niż 9m i na sznur z przeciążonymi (skróconymi) głowicami to przeciągnij poza szczyt 6m (powiedzmy).
Pamiętaj że waga młynka to: waga koła, sznura ktory pozostał na szpuli i backingu.
  • Bułka lubi to

#417 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 październik 2016 - 11:39

Podepnij pod ten kij jakikolwiek muchowy młynek ze sznurem #5.

Wydaje mi się, że to będzie najbardziej rozsądne rozwiązanie. Dziękuję! :)



#418 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 13 listopad 2016 - 14:48

Po pierwszym sezonie co nieco zrozumiałem z suchej muchi i wedką #5 coś tam wychodzi (trochę małych kleni udało sie połowić) ale wedka klasy 7/8 nadal mnie nie słucha.

Prosze o info (jako punkt odniesienia) czy wedką klasy #7/8 (linka pływająca klasy 8) powinno udać się kłaść muchy suche mniej wiecej tak samo delikatnie jak wędką klasy #5?



#419 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 13 listopad 2016 - 14:58

Analityku - do suchej muszki lepsze sa lżejsze wędziska, lżejsze wedzisko-lżejsza linka- lzejsza linka -mniej chlapania.!

Lżejsze wedzisko- mniejszy bol reki przy machaniu - wieksza przyjemność! :)

Prosto, mam nadzieję nie prostacko. :rolleyes:


  • analityk i marckus lubią to

#420 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 13 listopad 2016 - 20:03

Dzięki za odpowiedź.

 

Kupiłem cięższy kij do muchy szczupakowej ( na Szwcję gdzie pierwsze Esoxy wyjąłem) ale myślałem też że warto potrenować z suchą coby kiedyś na takim Dunajcu czy Sanie (albo za granicą gdzieś) na grubszego pstrąga zapolować.

 

Myslisz że nie warto z taka optyką trenować suchej na cięższym mocniejszym kiju? Taka piąteczka generalnie wystarczy?


Użytkownik analityk edytował ten post 13 listopad 2016 - 20:03

  • Paweł Bugajski lubi to