Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#1081 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 01 październik 2018 - 16:15

Ziemowit dobrze radzi, ta Leda jest faktycznie nie do pobicia - za 165 zeta kołowrotek i dwie szpule zapasowe, czyli razem trzy ;)



#1082 OFFLINE   rally

rally

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • Lokalizacjapiękne Podkarpacie :)
  • Imię:Wojtek
  • Nazwisko:K

Napisano 04 październik 2018 - 12:41

Jakim klejem wklejacie łącznik na końcówkę sznura ? 

Muszę wymienić końcówkę, mam jakieś łączniki ale nie wklejałem nigdy tego, więc nie wiem czy np. jakiś cjanoakryl (popularna kropelka) będzie ok ?

 

Cjanoakrylke są sztywne po związaniu, więc nie wiem czy to dobre rozwiązanie w tym przypadku, ale może ktoś ma coś sprawdzonego. Foto łacznika poniżej, bo może źle nazywam, ale chodzi o takie coś.

 

 

Załączony plik  pol_pl_Hends-Braided-Conectors-7934_1.jpg   68,07 KB   11 Ilość pobrań


Użytkownik rally edytował ten post 04 październik 2018 - 12:44


#1083 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 04 październik 2018 - 12:45

Klej uv.
Z kropelką uważaj bo uszkodzisz sznur.
Nie zwijaj po klejenie sznura, niech odleży parę h.

#1084 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 04 październik 2018 - 12:45

(...)

 

Cjanoakrylke są sztywne po związaniu, więc nie wiem czy to dobre rozwiązanie w tym przypadku, ale może ktoś ma coś sprawdzonego.

Są wersje elastyczne. Ja przez wiele lat, zamiast kleju, na końcówkę łącznika nasuwałem 1cm "koszulkę" z cieniutkiego wężyka gumowego. Zdarzało mi się też robić w tym miejscu opaskę z żyłki. Ale obecnie najczęściej robię zgrzewane pętle.


Użytkownik hi tower edytował ten post 04 październik 2018 - 12:45


#1085 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 04 październik 2018 - 14:01

Są wersje elastyczne. Ja przez wiele lat, zamiast kleju, na końcówkę łącznika nasuwałem 1cm "koszulkę" z cieniutkiego wężyka gumowego. Zdarzało mi się też robić w tym miejscu opaskę z żyłki. Ale obecnie najczęściej robię zgrzewane pętle.

 

A nie lepiej wpuścić przypon koniczny w rdzeń? Żadnych pętelek i innych zgrubień co tylko wkurzają jak to przeciągasz przez przelotki.

 

Filmik instruktażowy: 

https://youtu.be/BjSxn0O9qAk 


  • ezehiel lubi to

#1086 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 04 październik 2018 - 14:34

link nie działa... ;)



#1087 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 04 październik 2018 - 16:07

link nie działa... ;)


Może teraz: https://www.youtube....h?v=BjSxn0O9qAk
  • Bułka i rebeli lubią to

#1088 OFFLINE   rally

rally

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • Lokalizacjapiękne Podkarpacie :)
  • Imię:Wojtek
  • Nazwisko:K

Napisano 04 październik 2018 - 19:49

Ok,dziękuję za podpowiedź,w tym ostatnim filme jest dobre rozwiązanie.
Spróbuję takiego sposobu.

#1089 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 04 październik 2018 - 20:37

No i widzisz Marian, moszna bez toola Tiemco? Moszna. ;)  Ja jednak wolę zwykłą, cienką igłę wbijaną w kierunku końcówki linki. Szczególnie w przypadku niskich numeracji linki.



#1090 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 04 październik 2018 - 21:34

Ależ Janusz, ja używam właśnie zwykłej igły odpowiedniej grubości ;)

#1091 OFFLINE   DinekOracz

DinekOracz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaMałopolskie

Napisano 05 październik 2018 - 06:15

Igła przez rdzeń fajny patent. Ale jak np chodzi o szybką wymianę przyponu to pętla lepsza👍

#1092 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4365 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 05 październik 2018 - 07:24

"Ja jednak wolę zwykłą, cienką igłę wbijaną w kierunku końcówki linki".


A wtedy? Później co dalej?

#1093 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 05 październik 2018 - 16:01

Dokładnie Arek to samo. Cienki koniec konicznego w ucho igły, przeciąganie igły i wyciąganie przyponu przez przebity kawałek linki. Cała operacja trwa trzy minuty z klejeniem i to rozwiązanie (podobnie jak z igłą do maszyny do szycia lub z toolem Tiemco) dużo lepiej przenosi energię z linki na przypon niż każde rozwiązanie oparte o pętle. Kilka lat temu Łuki Ostafin w Wędkarzu Polskim pokazał jeszcze sposób z mocowaniem wystającego z otuliny linki kawałka przyponu wąską, zalakierowaną omotką z nitki. Ale to już raczej dla tych, którzy łowią smoki. Jak pozostaniesz Arek przy igle do maszyny, to nie zabieraj na ryby imadła. Można bez niego. ;) Nie bardzo kumam dlaczego gość na filmie robi to z imadłem? 

Nabijam się Marian. Z tych wszystkich gadgetów.


  • marian-56 lubi to

#1094 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 07 październik 2018 - 08:54

Wczoraj na Wdzie przy fatalnym zaczepie w koronie olchy wyrwałem przypon z rdzenia linki. Musiałem użyć bardzo dużej siły aby tego dokonać. Na brzegu przy pomocy agrafki bo nawet nie miałem igły i kleju Loon UV Knot ogarnąłem nowy zestaw. Jak widać można tego dokonać bez specjalnych narzędzi.

Załączone pliki



#1095 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 październik 2018 - 16:45

Nie umniejszając elegancji tego połączenia, jest to dla mnie rozwiązanie dobre do zestawów lekkich i bardzo lekkich. Chodzi o to, że obciążenia przejmuje w nim element konstrukcyjny linki, który zwyczajnie nie jest do tego przeznaczony - otulina. Na dodatek osłabiona w miejscu wyprowadzenia igły.

Biorąc pod uwagę, że w tym sezonie byłem w stanie urwać na zaczepie całą linkę (rdzeń + otulina) przy wykorzystaniu przyponu 0,28, moje zaufanie do wytrzymałości samej otuliny jest mocno ograniczone. Dlatego pozostanę przy nieeleganckim, ale sprawdzonym oskubaniu z otuliny kawałka rdzenia, zawiązaniu na nim perfection loop i zaprawieniu akłasiurem coby gładzej śmigał po przelotkach.
  • analityk i marian-56 lubią to

#1096 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 07 październik 2018 - 18:38

Nie umniejszając elegancji tego połączenia, jest to dla mnie rozwiązanie dobre do zestawów lekkich i bardzo lekkich. Chodzi o to, że obciążenia przejmuje w nim element konstrukcyjny linki, który zwyczajnie nie jest do tego przeznaczony - otulina. Na dodatek osłabiona w miejscu wyprowadzenia igły.

Biorąc pod uwagę, że w tym sezonie byłem w stanie urwać na zaczepie całą linkę (rdzeń + otulina) przy wykorzystaniu przyponu 0,28, moje zaufanie do wytrzymałości samej otuliny jest mocno ograniczone. Dlatego pozostanę przy nieeleganckim, ale sprawdzonym oskubaniu z otuliny kawałka rdzenia, zawiązaniu na nim perfection loop i zaprawieniu akłasiurem coby gładzej śmigał po przelotkach.

Adam Wnekowicz, który rekomendował mi takie łączenie linki z przyponem używa go od wielu lat (w tym na zawodach, których ma niezliczoną ilość a tam szczególnie liczy się niezawodność zestawu) Ja z powodzeniem używam tego połączenia od 2-ch sezonów. Największa ryba - szczupak 107cm... Twierdzę, że zerwanie takieg połączenia na kiju jest w praktyce niemożliwe.
Oczywiście przy kijkach powyżej #7 sam używam innych połączeń - czasami łącznik dodatkowo wzmocniony omotką i super glue (punktowo) czasami needle knot zalane UV i to tez działa.
Uważam, ze Twój sposób z rdzeniem i perfection loop jest bardzo dobry, niemniej nie dyskredytowałbym wklejania przyponu w rdzeń choćby z uwagi na najwyższy ze wszystkich powyższych metod komfort łowienia.

Użytkownik gladki edytował ten post 07 październik 2018 - 18:40

  • analityk lubi to

#1097 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 07 październik 2018 - 19:35

No cóż, otulina nic nie przejmuje, bo przecież przypon wciągnięty w rdzeń i w niego wklejony.

Ja jeśli juz stosuję taki wciągany, to robię myk, który wygląda może mniej elegancko, ale napewno wzmacnia polaczenie, otóż po wepchnięciu igły i wystawieniu jej na zewnątrz, wykonuję "węzeł na igle", czyli taki jakim wiąże się np. haczyk z łopatką. Koniec oczywiście przeciągam igłą przez rdzeń. Po mocnym zaciagnięciu i zalakierowaniu, mam na lince małe zgrubienie i przypon wychodzacy z rdzenia ;)


  • analityk lubi to

#1098 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4365 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 07 październik 2018 - 20:26

Nic nie kapuje z tego Waszego pisania.
A tego co zrobił @gladki za pomocą samej agrafki w ogole sobie nie wyobrażam. :(
Brak mi chyba wyobraźni lub jestem za bardzo zmęczony.

P.S.
@gladki, skoro ciągnąłeś koronę olchy to może sprawdziłabyś wytrzymałość tego co zerwałeś na wadze naciągowej. :)
_____

Użytkownik trout master edytował ten post 07 październik 2018 - 20:29

  • jachu lubi to

#1099 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 07 październik 2018 - 22:07

No sam też się zastanawiam jak można wpuścić przypon za pomocą samej agrafki.

#1100 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 07 październik 2018 - 22:43

Wszystko zależy od rdzenia.
Kolega ostatnio łączył głowice z rozbiegiem mono.
Grubą iglą zrobił "kanał" z dziurą w otulinie i wepchnął w to 0,55 wyprowadzając koniec około centymetra od końca. W wielu linkach rdzeń ma dość dużą średnicę z otworem w środku.
Da się to rozciągnąć i wepchnąć grubym końcem, to tym bardziej da się i cienkim.
No i Tomek powiedział tylko o agrafce, ale to nie musiała być agrafka do przynęt ☺
  • analityk lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych