Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

71 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
166 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 03 sierpień 2015 - 19:57

1,Gdyby Stalin nie zatrzymał ofensywy na linii Wisły, Powstanie zakończyłoby się inaczej. Ale to by było wbrew jego planom. Wiedział, i widział się w roli zwycięzcy nad faszyzmem, Alianci też nie chcieli zadzierać z sojusznikiem, który, coby nie mówić, wziął na siebie główny ciężar wojny

2,. Swoją drogą, Hitler był nieoczytany. Jak można prowadzić wojnę w całej niemalże Europie, i myśleć o zaatakowaniu ZSRR i marzyć. To nawet Napoleonowi udało się wkroczyć do Moskwy, co mu raczej w niczym nie pomogło. A ten austriacki malarz chciał rządzić Europą.

1.Dalsza letnia sowiecka ofensywa z 1944r. nie była możliwa ponieważ front się przesunął aż o 720km w ciągu 5 tygodni. Polecam zapoznać się z literaturą, a nie powtarzać jakieś frazesy. Stalin był świadom że Polacy nie wyzwolą sami swojego kraju i będą ,,zdani" na pomoc Armii Czerwonej. Nawet nie odbili miasta. Jestem pewny że ,,przyjaciele" z Zachodu postąpiliby podobnie. Zresztą Roosvelt i Churchill sprytnie ,,sprzedali" Polskę Stalinowi podczas Konferencji. 

2.Hitler uprzedził sowietów, którzy gromadzili siły przy granicy. Atak na III Rzeszę był tylko kwestią czasu(lipiec-sierpień).


Użytkownik Majo edytował ten post 03 sierpień 2015 - 19:58

  • Woytec lubi to

#22 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 03 sierpień 2015 - 20:05

"Co do AK to myślicie że wszyscy byli idealni??? Po tylu latach spędzonych w lesie, w ciągłym strachu, stresie-nic dziwnego że mogli popełniać zbrodnie"....

 

Znakomita większość powstańców to byli warszawicy.Młodzi ludzie, z dobrych domów....tylko drobna część była z "lasu"...Ale wszyscy żeby się najpierw znaleźć w konspiracji musieli być najpierw przez kogoś poleceni,musieli być prawi i byli obserwowani czy się nadają , a przede wszystkim przysięgali!!( wiem wiem, teraz słowo straciło na znaczeniu ale kiedyś ZOBOWIĄZYWAŁO!!! Zapytajcie swoich dziadków co kiedyś znaczyło" Dać słowo honoru") A zdanie że byli długo w lesie i mogli popełniać zbrodnie niesamowicie spłaszcza i robi krzywdę.....Tylko tyle i aż tyle....

Słyszałeś kiedykolwiek np.o masakrach w Chlebowicach,  Sahryniu czy w Strzelcach itd.??? 



#23 OFFLINE   grzesiekp.

grzesiekp.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Grzesiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 03 sierpień 2015 - 20:22

Piszemy o Powstaniu Warszawskim. Idąc tym tropem zajdziemy w ślepy zaułek....i się okaże że AK była najgorsza....historycy z prl-u byli by dumni no i ci z ul. Czerskiej. Koniec
  • Dienekes, giaur27 i coma lubią to

#24 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 03 sierpień 2015 - 20:32

Grzesiek, wiem o tym. Alianci nam chcieli pomóc. Ale, cóż, nawet oni nie przeskoczyli pewnych układów. Zresztą chyba nawet się nie wysilali. Karty już były rozdane.


  • Krzysiek P lubi to

#25 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15609 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 sierpień 2015 - 20:34

Faktycznie Panowie. Nie odbiegajcie od tematu bo się melanż zrobi (nie obrażając kolegi @Melanżyka  ;) ).



#26 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 03 sierpień 2015 - 20:42

Podoba mi się to, co pisze grzesiekre.

Co pawda miedzy warszawiakami a krakauerami istnieje odwieczny antagonizm, ale ja wyciągam rękę.



#27 OFFLINE   grzesiekp.

grzesiekp.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Grzesiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 03 sierpień 2015 - 20:53

Sierżant. Te antagonizmy były i są umiejętnie podsycane żebyśmy na siebie cały czas warczeli. ...Pozdrawiam
  • coma lubi to

#28 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 03 sierpień 2015 - 20:56

Piszemy o Powstaniu Warszawskim. Idąc tym tropem zajdziemy w ślepy zaułek....i się okaże że AK była najgorsza....historycy z prl-u byli by dumni no i ci z ul. Czerskiej. Koniec

No tak, skoro w Powstaniu żadnych cywilów nie rozstrzelali to jest cacy... Novis opisz konkretnie o co chodzi z układami których nie dało się przeskoczyć, i kartach które już były rozdane???



#29 OFFLINE   grzesiekp.

grzesiekp.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Grzesiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 03 sierpień 2015 - 21:08

Novis. Nie wiem czy nam chcieli pomóc. .w mojej ocenie jest za dużo wątpliwości. Przecież szkolenie Cichociemnych sfinansowali z naszego złota. ..nie przeskoczyli pewnych układów bo sami byli ich częścią. ..i maja na sumieniu Sikorskiego....
  • coma lubi to

#30 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 03 sierpień 2015 - 21:17

Jakże jacyś alianci mieliby, czy nawet chcieli pomóc skoro źródła ich finansowania były te same co Adolfa Hitlera.



#31 ONLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1584 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 03 sierpień 2015 - 21:26

@grzesiekre ja absolutnie nie mam tak bardzo odmiennego poglądu na te sprawy co Ty. Po prostu dodałem łyżkę dziegciu do beczki miodu opisując , że nie wszystko było takie czarne i białe.Tak jak historia do oceny jest niesamowicie trudna, tym bardziej samo Powstanie Warszawskie.

Wspominałeś coś o danym słowie honoru i tym co kiedyś znaczyło . Wiesz tylko na ilu konfidentów został wydany wtedy wyrok śmierci ? Odpowiem Ci , że nie była to mała liczba.Nie twierdzę oczywiście, że nie masz racji pisząc, że słowo ''Honor'' znaczyło wtedy znacznie więcej jak dziś.Tak samo patriotyzm nie ograniczał się do założenia koszulki PW.


Użytkownik Szymon82 edytował ten post 03 sierpień 2015 - 21:30


#32 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 03 sierpień 2015 - 21:50

Novis. Nie wiem czy nam chcieli pomóc. .w mojej ocenie jest za dużo wątpliwości. Przecież szkolenie Cichociemnych sfinansowali z naszego złota. ..nie przeskoczyli pewnych układów bo sami byli ich częścią. ..i maja na sumieniu Sikorskiego....

To polityka, Grześ. Bardzo brudna, na dodatek,sycąca się wojną. Nie wiem, czy ktokolwiek wyjaśni kulisy śmierci Sikorskiego. Było, minęło. Nigdy nie chciałbym, aby te fakty poróżniły Polaków. Np. Ciebie i mnie. Jestem za stary na manipulacje.


Użytkownik Novis edytował ten post 03 sierpień 2015 - 21:52

  • Szymon82 i grzesiekp. lubią to

#33 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 03 sierpień 2015 - 22:11

[quote name="Kokosz" post="1719450" timestamp="1438625177"]I dla tego Czesi mają całą Pragę, Pilzno, Czeski Krumlov, Karlove Wary, Marianskie Łaźnie, Brno, Kutną Horę i wiele, wiele innych ...A u nas: koń, szabelka i butelka. Tak wiem, że spłycam. I robię to celowo. Ile mamy całych miast rdzennie polskich, którymi możemy się pochwalić w porównaniu do tego co mają nasi południowi sąsiedzi?
 
A nie przyszło Ci przez chwilę do głowy, że motywacja do obrony własnego kraju może być powodowana tym by nigdy nie być obywatelem drugiej czy trzeciej kategorii, popychadłem nazistów, komunistów czy innej swołoczy ? Wybacz, ale takie, jak sam piszesz spłycanie spowodowane jest chyba całkowitą niewiedzą o tym jak traktowani byli Twoi przodkowie podcas okupacji niemieckiej i jak traktowani byli żołnierze podziemia przez wyzwolicieli ze wschodu. Przypatrując się dyskusji w temacie czekam gdy ktoś jasno postawi tezę, że nasz kraj nie został zrujnowany za sprawą Niemców, ale Armii Krajowej, Wielkiej Brytanii, USA ..... Przecież to jakiś obłęd. Koledze Majo uprzejmie wyjaśniam: pijane watahy ze wschodu do oddziały RONA - rosyjskiej armii sprzymierzonej z Niemcami, mającej nawet własne (rosyjskie dowództwo średniego szczebla), która aktywnie walczyły przeciwko Powstańcom dopuszczając się okrucieństw podobnych jak kryminaliści Dirlewangera. Cóż jest wreszcie dziwnego w niechęci wyrażanej niekiedy przyz ludność cywilną wobec Powstańców, zwłaszcza w okresie gdy śmierć wyzierała z ruin ich domów ? Ale o początkowym, niemal powszechnym entuzjaźmie ludności Warszawy jak rozumiem część Kolegów nigdy nie słyszała ? Naturalnym instynktem każdego jest pragnienie życia. Czy tak trudno pojąć, że Niemcy z rozmysłem stosowali taktykę totalnego zniszczenia by pozbawić Powstańców oparcia w ludności ich miasta ? I temu masowemu mordowaniu cywili też winni są Powstańcy ? Panowie przecież to jakiś obłęd, czy naprawdę tego nie dostrzegacie, to logika jakiegoś kompletnego absurdu ! Równie dobrze za Holocaust można winić Żydów, bo do kwietnia 1943 r. (Powstanie w Getcie Warszawskim) nie potrafili podjąć zbrojnego oporu przeciwko ich programowej eksterminacji. Za śmierć odpowiada morderca, za kradzież złodziej, za gwałt gwałciciel, za zniszczenie barbarzyńca i nie mieszajmy to tego ofiar. Wybaczcie nieco emocjonalny wpis, ale czasem ręce mi opadają i cholernie teraz żałuję, że w ogóle zainicjowałem ten temat. Proszę Koledzy byście nie traktowali tego nazbyt osobiście, ale wydaje mi się, iż wielu z Was, którzy głoszą dość radykalne poglądy najzwyczajniej nie ma dostatecznej wiedzy w temacie. Najgorsze jest to, że dla zdobycia podstawowego jej zakresu nie trzeba się przekopywać latami przez opasłe tomiska - ja akurat to lubię, ale nie każdy musi...... wystarczy wbić parę haseł w necie i zerknąć do "Wikipedii". Niezwykle też mi przykro, że nie potraficie tak po prostu wyrazić szacunku dla tych, których jedynym zmartwieniem nie było to, że ryby nie biorą, że kasy czasem brakuje, ......dla tych, którzy dorastając przez 5 lat musieli uważać by nie spojrzeć krzywo i zbyt śmiało na przedstawiciela rasy panów w mundurze SS, SD czy Gestapo, by nie wpaść w łapankę, dla tych, którym przeznaczony był los taniej siły roboczej (bo szkolnictwo na poziomie ponadzawodowym też nie istniało). Czy tak trudno zrozumieć co oni czuli 1 sierpnia 1944 r. gdy założyli biało czerwone opaski z nadrukiem WP, gdy do pieczołowicie przechowywanej wrześniowej furażerki przypięli orzełka z orłem w koronie ? Czy to naprawdę jest takie trudne ? Panowie, jeśli kogoś uraziłem z góry przepraszam, nie ukrywam, że jestem teraz rozemocjonowany, co nie sprzyja racjonalnemu podejściu do tematu. Robert.

#34 OFFLINE   grzesiekp.

grzesiekp.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Grzesiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 03 sierpień 2015 - 22:12

Piotrek nie do końca zgadzam się z było minęło bo gdyby brytole odtajnili archiwa a nie przedłużali ich tajnosc o kolejne 50lat (zdaje się) to dzisiaj byśmy wiedzieli kto jest kto a tak beda tą tajemnicą grali i manipulowali.....

#35 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 03 sierpień 2015 - 22:25

Niedawno czytałem wspomnienia oficera ze sztabu Andersa (wywiad) który przebył całą drogę od ZSRR przez Persję, Bliski Wschód, Włochy do Anglii i po wojnie przez Argentynę trafił do Kanady. Anders chciał postawić osoby odpowiedzialne za wybuch PW przed sądem wojskowym.

Moja matka miała w 1944 9 lat i mieszkała Śniegockiej róg Koźmińskiej, i wszystko pamięta. Koncertu czy obchodów nie ogląda bo wracają wspomnienia. Z tego co mówi i jej matka (co daję moją babkę :P ) i sąsiedzi nie byli zachwyceni ale nadzieja była. Tyle że jak nie wyszło przez pierwsze kilka dni to po co było kontynuować? U  nich na Powiślu operowały Ukraińskie Bataliony Pomocnicze

-swołocz pierwszej wody. I gdyby nie grupa żołnierzy niemieckich nie wiadomo czy mógłbym to pisać. Niemiec wytrzaskał dowódcę Ukraińców po pysku i pognał ich gdzie indziej. Tyle że kilka podwórek wcześniej Ukraińcy wymordowali ale przedtem torturowali i gwałcili. W czasie walk przesiedziała w piwnicy i na początku X wylądowały z babką w Pruszkowie. Do Warszawy wróciły następnego dnia po wyzwoleniu Warszawy i musiały mieszkać w ruinach. Ma być wdzięczna powstańcom?

Ja się jej nie dziwię że na temat konfliktu na Ukrainie ma inne zdanie niż nasi politycy, ja zresztą też.

O likwidację Żydów przez AK , cóż można się oburzać że absolutnie nie, że honorowy partyzant tylko "honor, Bóg i ojczyzna" i mieć dobre samopoczucie nie przyjmując niektórych zdarzeń do świadomości. Miały miejsce ale nie dlatego że ktoś był Żydem czy Pigmejem, dostawali za swoje a najczęściej za współpracę z komunistami czy za rabunki. Jakoś nie mogę się w tym dopatrzeć niczego złego, jak ktoś zasłużył to dostawał "czapę" i tyle.



#36 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 03 sierpień 2015 - 22:35

Robert, ja Ciebie rozumię, też czytam wiele na ten temat. To też mój konik. Bardzo emocjonalnie podchodzisz do tematu, co wcale mnie nie przeszkadza. Myślę, iż chodzi Ci o ożywienie słowa: Patriota. Czyż nie tak? Ale to już musiłaby być osobny wątek. Nie jestem pewien zasadności zakładania takowego.

Szanując Twoje poglądy wyrażam wolę spotkania się gdzieś nad wodą i pogadania na ten temat. Ryby, historia i muzyka, ot, co kocham. Wyznacz miejsce i termin spotkania. To oczywiście nie oznacza, iż, nie zgadzam się z Tobą. Po prostu, można się spotkać gdzieś nad wodą i pogaworzyć nieco, mając na dodatek szansę złowienia rybci.


  • robert.bednarczyk lubi to

#37 Guest_Kwinto_*

Guest_Kwinto_*
  • Guests

Napisano 03 sierpień 2015 - 22:47

Bardzo ciekawy watek. Bacznie go czytam. Wyjechalem z Polski jeszcze za komuny (siedemnastolatek- lata osiemdziesiate), wiec historie jaka znam z tamtych czasow mam lekko wypaczona. Teraz doksztalcam sie sam. O Powstaniu Warszawskim wiem bardzo malo, ale doczytuje. Natomisat delikatnie nawiazujac do ostatniego wpisu @sach moge powiedziec, ze kolega ma racje. To co sie dzialo na Kresach Wschodnich to byla tragedia. Znam to z opowiadan mojej SP babci. To co wyprawia polski rzad w kwesti Ukrainy wprowadza mnie w obrzydzenie. 

 

Ps. Przepraszam, ze lekko zszedlem z tematu. Piszcie dalej Panowie. Bardzo fajnie sie ten watek czyta. Tylko bez klotni, bo go nam zamnkna. :ph34r:  


  • robert.bednarczyk, coma i Woytec lubią to

#38 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 03 sierpień 2015 - 22:49

Piotrek nie do końca zgadzam się z było minęło bo gdyby brytole odtajnili archiwa a nie przedłużali ich tajnosc o kolejne 50lat (zdaje się) to dzisiaj byśmy wiedzieli kto jest kto a tak beda tą tajemnicą grali i manipulowali.....

I to jest właśnie ta brudna polityka, Grześ. Ty byś chciał wiedzieć, a oni wała.Angole, to bardzo specyficzny Naród. Uważają się za jakichś wyjątkowych. Bo Wyspiarze, bo kultura i historia. Zresztą, większość Europy przechwyciła ten przekaz.A jak jest w rzeczywistości? Niech sobie każdy sam odpowie, mając szwagra, brata, kumpla itp. na Wyspach. Wszyscy sobie chwalą zarobki, a jak z integracją z miejscowymi?



#39 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 03 sierpień 2015 - 23:02

Robert, ja Ciebie rozumię, też czytam wiele na ten temat. To też mój konik. Bardzo emocjonalnie podchodzisz do tematu, co wcale mnie nie przeszkadza. Myślę, iż chodzi Ci o ożywienie słowa: Patriota. Czyż nie tak? Ale to już musiłaby być osobny wątek. Nie jestem pewien zasadności zakładania takowego.
Szanując Twoje poglądy wyrażam wolę spotkania się gdzieś nad wodą i pogadania na ten temat. Ryby, historia i muzyka, ot, co kocham. Wyznacz miejsce i termin spotkania. To oczywiście nie oznacza, iż, nie zgadzam się z Tobą. Po prostu, można się spotkać gdzieś nad wodą i pogaworzyć nieco, mając na dodatek szansę złowienia rybci.

Koniecznie Piotrze, koniecznie. Zbyt żywe to dla mnie, by zachować całkiem chłodną głowę. Moja ŚP babcia (także weteran AK) każdego 1 sierpnia gdziś tam sobie w kąciku popłakiwała, ale dożyła wolnych obchodów rocznicowych, dziadek, przedwojenny policjant, żołnierz AK, któremu czerwoni odebrali tyle zdrowia, że tego nie doczekał (zmarł w 1974 r.)...... z pewnością oni mnie w ogromnej mierze ukształtowali, ale nie opieram się tylko na ich ustnych przekazach, czytam, szukam, staram się ciągle dowiedzieć czegoś nowego. Nie uznaję spiskowej teorii dziejów, jestem skłonny do dyskusji z każdym. Nie jestem bezkrytycznym wielbicielem AK i mam świadomość uczynków, które chwały im nie przyniosą, ale do diabła już starożytni wiedzieli, że "internet arma silenia leges" (w czasie wojny milczą prawa) i okrucieństwa bywałych udziałem każdej z walczących stron. Rozumiem ogrom cierpień ludności Warszawy w okresie wojny, a w szczególności Powstania, ale chyba nigdy nie zaakceptuję tezy, że winę za to ponosi dowództwo AK. Ale dość już tego, bo znowu nie ponosi......10 sierpnia zaczynam urlop - trzymajmy kontakt na P/W, może rzeczywiście zdołamy połowić, pogadać, posłuchać dobrej muzyki, skosztować dobrego trunku...
  • Paweł Bugajski, giaur27 i coma lubią to

#40 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 03 sierpień 2015 - 23:16

Gwarantuję Ci to. (Zajebiście, zrobiła się umawalnia) :D


  • Paweł Bugajski i robert.bednarczyk lubią to