Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ster "krzesełko" w woblerach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 02 sierpień 2015 - 19:16

Witam

 

Mam nadzieję, że zakładając nowy wątek tematyczny będzie on cieszył się zainteresowaniem wszystkich tych, którzy robią woblery.

Dlaczego ster "siodełkowy" ?, można powiedzieć, że przecież może być w kształcie klasycznym i będzie dobrze. Owszem i tak można, lecz jest także "ale".

Uzależnione jest to także tym jaką akcję i zanurzenie woblera zamierzamy uzyskać przy kształcie przynęty, jej wadze. 

Doskonałym w/g mnie kształtem steru w prezentowanym woblerze jest właśnie kształt "siodełka" Krótkie uszko mocujące-prowadzące na nosku i nieduży ster świetnie nadaje mu śliczną akcję brzuszną w linii prostej prowadzenia i bardzo głębokie zanurzenie bo do 7 m. oraz bardzo mały opór wody.

Wobler daje się prowadzić w trollingu bez zaburzania akcji w różnych prędkościach pływania.

Kształt steru oprócz punktów obciążenia woblera ma istoty wpływ na jego akcję i głębokość zanurzenia.

Wykonanie steru jest właściwie proste. Z wykonanego szablonu przenosi się obrys na poliwęglan, ( w tym przypadku o grub. 2 mm ), wycina kontur, obróbka ręczna, ( pilnik, papier ścierny ). Trudniejszym jest obróbka cieplna - profilowanie kształtu steru. Mając tzw. formę wyciskową kształt wychodzi idealny, bez formy z zastosowaniem narzędzi napewno widoczne będą ślady ich użycia.

Zaawansowanym służę radą ;)

 

Załączone pliki


Użytkownik Harjer edytował ten post 04 sierpień 2015 - 08:30

  • Hesher, @spius83 i thoffi lubią to

#2 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 02 sierpień 2015 - 19:32

Rapal i Salmo oraz inne mniej znane firmy  od dawna przecież to stosują 



#3 OFFLINE   sieko

sieko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 189 postów
  • LokalizacjaZwoleń

Napisano 02 sierpień 2015 - 20:35

ten co pokazujesz to nie jest ster siodełkowy raczej krzesełkowy  



#4 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6215 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 02 sierpień 2015 - 21:20

Rapal i Salmo oraz inne mniej znane firmy  od dawna przecież to stosują 

To dwa różne rodzaje sterów, w rapalach i salmo końcówka steru jest krótka i pracują płytko, a tutaj długa. Tak "uzbrojony" wobler jak zaprezentowany przez Jurka rzeczywiście jest stabilny, nawet bardzo i można powiedzieć, że ciężko "popsuć jego akcję", sprawić żeby nie pracował. Robiłem coś takiego z niedużych woblerach ale akcja średnio mi podchodziła, w większych konstrukcjach może to być całkiem sensowne rozwiązanie, nawet bardzo!



#5 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 02 sierpień 2015 - 21:55

Ster siodełkowy.

Hmm. 

Mam Jerzy wątpliwości natury semantycznej. Otóż znany jako "ster siodłowy", posiada całkowicie inną konstrukcję, a przy okazji powoduje całkowicie różną pracę. Pokrewieństwo obu wyrazów, ster "siodełkowy" i "siodłowy" może budzić nieporozumienia. Stery siodłowe stosuje Rapala, Salmo, są także bardzo popularne w Skandynawii. W swoim wątku jakiś czas temu opisał te stery dokładnie Paweł (wobler W1). Myślę, że powinieneś zmienić nazwę sterów i "krzesełkowe" wydają się dobrym tropem. 

Filmik Pawła:

Rapala:
rapala-scatter-countdown.jpg

 

 

Salmo:

salmo-sp-jpeg-300x200.jpg

 

A sam pomysł uważam za bardzo odświeżający. Tak wiele już woblerów widziałem, , ba, sam swego czasu "łamany" czy "krzesełkowy" ster robiłem do swoich wobków, a jakoś nigdy nie poszedłem (i nie widziałem, by ktoś poszedł), o krok dalej. Jerzy, wielkie :clappinghands:  :clappinghands:  :clappinghands:



#6 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 03 sierpień 2015 - 05:17

Jak zwał, tak zwał. Ja go zrobiłem i tak go nazwałem. To nie jest kopiowanie ! tylko moje poszukiwanie i satysfakcja osiągniętego celu.

Ameryki nie odkryłem. :D  Istotne jest to, że w tak dużym gabarycie woblera w końcu po wielu próbach, testach udało mi się osiągnąć zamierzony cel: akcję brzuszną w prostej, dużą głębokość zanurzenia, bez dużego oporu wody na ster. Bat nie trzeszczy od naprężeń i silnych drgań a i prędkość trollingu nie zaburza akcji - od min. do max.

5,5 km/h jaką wycisnąłem na elektryku :)

Ster "krzesełkowy", nazywają je także "łyżkami" i owszem stosuję takie. ;)

Jednakże różnica kształtów jest ogromna !

Załączone pliki


Użytkownik Harjer edytował ten post 03 sierpień 2015 - 05:24

  • thoffi lubi to

#7 OFFLINE   sieko

sieko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 189 postów
  • LokalizacjaZwoleń

Napisano 03 sierpień 2015 - 08:00

Ster siodełkowy.

Hmm. 

Mam Jerzy wątpliwości natury semantycznej. Otóż znany jako "ster siodłowy", posiada całkowicie inną konstrukcję, a przy okazji powoduje całkowicie różną pracę. Pokrewieństwo obu wyrazów, ster "siodełkowy" i "siodłowy" może budzić nieporozumienia. Stery siodłowe stosuje Rapala, Salmo, są także bardzo popularne w Skandynawii. W swoim wątku jakiś czas temu opisał te stery dokładnie Paweł (wobler W1). Myślę, że powinieneś zmienić nazwę sterów i "krzesełkowe" wydają się dobrym tropem. 

Filmik Pawła:

Rapala:
rapala-scatter-countdown.jpg

 

 

Salmo:

salmo-sp-jpeg-300x200.jpg

 

A sam pomysł uważam za bardzo odświeżający. Tak wiele już woblerów widziałem, , ba, sam swego czasu "łamany" czy "krzesełkowy" ster robiłem do swoich wobków, a jakoś nigdy nie poszedłem (i nie widziałem, by ktoś poszedł), o krok dalej. Jerzy, wielkie :clappinghands:  :clappinghands:  :clappinghands:

ja tych obydwu typów sterów używam od paru lat do woblerów które robię na Finlandię 



#8 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 03 sierpień 2015 - 11:11

5,5 km/h jaką wycisnąłem na elektryku :)

 

A po co taka duża prędkość trollingu? :) myślę, że 4km/h to już jest szybki troll na szczupaki :)

 

Pozdr

M



#9 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 03 sierpień 2015 - 11:11

Hm. Wiedziałem, że tak będzie i nie rozumiem tego, że może któryś z Was myśli, iż nie znam stosowanych kształtów sterów przez firmę Rapala, czy też Salmo. Bynajmniej tak to odbieram.

Ster, który w końcu okazał się trafnym w moim woblerze jest przecież nieporównywanie innym jak w prezentowanych powyżej zdjęciach woblerów firmowych.

Cały problem polegał na tym, by oś steru znalazła się maksymalnie poniżej osi poziomej woblera - karasia w optymalnie małym kącie ustawienia względem osi poziomej przynęty, tak, by uzyskać duże zanurzenie i to mi się udało. :)

Inaczej wygląda to ze zastosowaniem sterów siodłowych w woblerach o smukłych sylwetkach, jak np. na prezentowanym filmiku @Pawła ;)



#10 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 03 sierpień 2015 - 11:15

A po co taka duża prędkość trollingu? :) myślę, że 4km/h to już jest szybki troll na szczupaki :)

 

Pozdr

M

 

Mowa jest o testach woblera ze sterem, który zastosowałem do prezentowanej przynęty. 

Testy min. polegają na tym, by sprawdził wszystkie możliwości ! Czy ja mówię o tym, że tak się troluje  :D

Pozdrawiam :)



#11 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 03 sierpień 2015 - 19:01

Hm. Wiedziałem, że tak będzie i nie rozumiem tego, że może któryś z Was myśli, iż nie znam stosowanych kształtów sterów przez firmę Rapala, czy też Salmo. Bynajmniej tak to odbieram.

Ster, który w końcu okazał się trafnym w moim woblerze jest przecież nieporównywanie innym jak w prezentowanych powyżej zdjęciach woblerów firmowych.

Cały problem polegał na tym, by oś steru znalazła się maksymalnie poniżej osi poziomej woblera - karasia w optymalnie małym kącie ustawienia względem osi poziomej przynęty, tak, by uzyskać duże zanurzenie i to mi się udało. :)

Inaczej wygląda to ze zastosowaniem sterów siodłowych w woblerach o smukłych sylwetkach, jak np. na prezentowanym filmiku @Pawła ;)

Chyba każdy zrozumiał, że to, co proponujesz, jest nowatorskie i całkiem niepodobne do oferty innych producentów. Tak bardzo inne, że nazwa powinna być również inna i niepodobna. Tylko to, czyli zmianę nazwy, zbyt podobnej do CAŁKIEM INNEJ KONSTRUKCJI sugerowałem.

:)



#12 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 04 sierpień 2015 - 08:36

Chyba każdy zrozumiał, że to, co proponujesz, jest nowatorskie i całkiem niepodobne do oferty innych producentów. Tak bardzo inne, że nazwa powinna być również inna i niepodobna. Tylko to, czyli zmianę nazwy, zbyt podobnej do CAŁKIEM INNEJ KONSTRUKCJI sugerowałem.

:)

 

Witam Janusz :)

Niech się stanie !  W końcu każda rada jest dobra ;)  Nazwałem  go "krzesełko" i chyba tak będzie najlepiej.

Pozdrawiam :)


  • woblery z Bielska lubi to

#13 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 04 sierpień 2015 - 22:39

No i stało się ! :)

Dzisiaj uwieńczyłem sukcesem testy karasia na krzesełku. ;) W trollingu pływał tylko on, nie zakładałem żadnych innych. Chciałem wiedzieć czy praca woblera uczyni go łownym. Udało się ! :D

Pierwszy był sum 102 cm, następny nie miał wymiaru, dzieciuch. Oba pozowały do zdjęć i powróciły w swoje środowisko.

Prezentuję tylko tą "setkę", dzieciaki mają zakaz ;)

 

ps. jutro zamieszczę filmik

Załączone pliki


Użytkownik Harjer edytował ten post 04 sierpień 2015 - 22:42


#14 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6215 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 04 sierpień 2015 - 23:00

Jak to mawiają: "otwieramy usty niedowiarkom" Brawo  :clappinghands:



#15 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 05 sierpień 2015 - 03:33

Fajna bestia :D

Pozdr



#16 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 05 sierpień 2015 - 07:48

"Droga do celu jest długa i kręta..." ;)

Upór, próby w poszukiwaniu nowych rozwiązań wieńczy trudy sukcesem :D

 


  • woblery z Bielska lubi to

#17 OFFLINE   Miro 85

Miro 85

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaPołudnie PL

Napisano 07 sierpień 2015 - 20:59

Zrobiłem kiedyś 4 cm  głeboką boleniówke która ni cholere nie chciała chodzić, tak kombinowałem nad woda ze ster wygladał dokładnie tak samo jak kol. Harjera.  Wobek fajnie lusterkował tylko, wychodziły do niego czesto bolki. Niestety nie poradziłem sobie ze stabilnoscią w nurcie tej konstrkcji i zaniechałem. Ale praca mnie urzekła. Widać ze jednak warto podjac jeszcze raz temat..



#18 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1376 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 08 sierpień 2015 - 07:52

A po co taka duża prędkość trollingu? :) myślę, że 4km/h to już jest szybki troll na szczupaki :)

 

Pozdr

M

Na glebokich jeziorach przy toniowym trolu czesto plywam z predkoscia 5-6km i to przynosi efekty. Przy sandaczach bylo nawet szybciej



#19 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2778 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 sierpień 2015 - 09:03

@Harjer, fajnie że podjąłeś się zastosowania sterów giętych i do tego potwierdziłeś (sumek) trafność rozwiązania, gratuluję :) . Troszkę bawiłem się tymi sterami, ale w mniejszych wobkach i spostrzeżenia mam podobne. Praca wobka jest stabilna, o małej amplitudzie i do tego głęboko nurkuje. Tak sobie myślałem, że warto je zastosować w wobkach, gdzie trzeba głęboko zejść, ale o trollingu nie myślałem, gdyż jest mi obcy. Ponieważ mam naturę taką, że lubię analizować a potem dokonywać syntezy  ;) to stery podzieliłem sobie na dwie grupy: płaskie (powszechnie stosowane) i gięte (warto się nad nimi pochylić, gdyż dają dużo możliwości). Stery gięte mogą być gięte w dwóch różnych płaszczyznach, zatem są stery rynienkowe (Krakusy je mają) i łyżeczkowe (wklęśnięcie, zazwyczaj koliste) oraz stery gięte w płaszczyźnie przeciwnej do rynienkowych, są to stery jednokrotnie gięte (Salmo - Sting) oraz dwukrotnie gięte (Salmo - Executor, Rapala). Twój ster to ster dwukrotnie gięty. To oczywiście moje nazewnictwo i można z nim się zgadzać lub nie  :) . Krzesełkowy też fajnie brzmi  :) . Jednakże stery w woblerach Rapala i Salmo to całkiem inne stery (inne proporcje) dające inne rezultaty. Kwintesencją gięcia sterów to stery siodłowe (Rapala Scatter Rap, Salmo - Whacky) , które gięte są dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach. Nawiasem mówiąc kształt steru siodłowego można opisać wzorem matematycznym, szukajcie pod nazwą małpie siodło.

Fakt, jak sam napisałeś Ameryki nie odkryłeś , ale coś z tą Ameryką jest :) . Właśnie Amerykanie (wystarczy zaglądnąć na e-bay) je dawno temu stosowali oraz Finowie. Wówczas poliwęglan nie był tak powszechnie stosowany i robili je jako metalowe, co dodatkowo wpływało na pracę woblera. Żeby nie było przygnębiająco, fajnie że podjąłeś się wykonywania tych sterów  :) . I liczę na dalsze próby oraz opisanie ich rezultatu.


  • Harjer i G_rzegorz lubią to

#20 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 08 sierpień 2015 - 09:17

Brawa :clappinghands: za b. ładny, sensowny tekst :)

Tak noszę się zamiarem zastosowania "krzesełka" w moich woblerach szczupakowych "Extreme" Na sterze klasycznym mają śliczną akcję, lecz potrzebny jest model głęboko schodzący. Wierzę, że ze średniego zanurzenia osiągnę na Extreme z zastosowaniem "krzesełka" ok. 5,5 m. Jak wyjdzie zobaczymy, ale to dopiero we wrześniu. ;) 

@Miro85 nie porzucaj wiary, próbuj !  ;)  


  • Banjo lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych