Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ster "krzesełko" w woblerach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4996 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 09 sierpień 2015 - 09:35

Przeczytałem dokładnie topic ale nie rozumiem co w prezentowanym sterze krzesełkowym jest innowacyjnego? Czym różni się od podobnych sterów stosowanych w innych woblerach? Podobne stery widziałem w woblerach seryjnych jak i wielu woblerach HM, shad rap shallow dzięki takiemu rozwiązaniu bardzo przyjemnie prowadzić się w wodzie i jest wielce uniwersalną przynętą. 

Według mnie znacznie ciekawsze okazuje się testowanie tej konstrukcji pod kątem asymetrii części "siedzenia" krzesełka, daje to zupełnie inne możliwości charakterystyki toru poruszania się woblera, praca samego korpusu jest dość ograniczona, nieźle poznana i raczej nic nowego w tej materii zrobić się nie da. Dopiero połączenie wielopłaszczyznowej (zwykle dwupłaszczyznowej B)  ) akcji woblera i ciekawego toru po jakim się porusza nieco podnosi poprzeczkę i wyróżnia nowatorskie konstrukcje. 

Pisząc post nie chciałem nikomu zabierać ani nikomu dokładać, chciałem tylko zachęcić do poszukiwań czegoś co jeszcze jest w potencjale przynęty jaką jest wobler.


Użytkownik guciolucky edytował ten post 09 sierpień 2015 - 09:36


#22 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 09 sierpień 2015 - 11:04

Przeczytałem dokładnie topic ale nie rozumiem co w prezentowanym sterze krzesełkowym jest innowacyjnego? Czym różni się od podobnych sterów stosowanych w innych woblerach? Podobne stery widziałem w woblerach seryjnych jak i wielu woblerach HM, shad rap shallow dzięki takiemu rozwiązaniu bardzo przyjemnie prowadzić się w wodzie i jest wielce uniwersalną przynętą. 

Według mnie znacznie ciekawsze okazuje się testowanie tej konstrukcji pod kątem asymetrii części "siedzenia" krzesełka, daje to zupełnie inne możliwości charakterystyki toru poruszania się woblera, praca samego korpusu jest dość ograniczona, nieźle poznana i raczej nic nowego w tej materii zrobić się nie da. Dopiero połączenie wielopłaszczyznowej (zwykle dwupłaszczyznowej B)  ) akcji woblera i ciekawego toru po jakim się porusza nieco podnosi poprzeczkę i wyróżnia nowatorskie konstrukcje. 

Pisząc post nie chciałem nikomu zabierać ani nikomu dokładać, chciałem tylko zachęcić do poszukiwań czegoś co jeszcze jest w potencjale przynęty jaką jest wobler.

 

 Wyraźnie zaznaczyłem, że Ameryki nie odkryłem !, (piszesz, że dokładnie czytałeś), jednak nie dokładnie !

Jeżeli tak sądzisz, jak piszesz do gorąco zachęcam do poszukiwania, cyt. ..."czegoś co jeszcze jest w potencjale przynęty jaką jest wobler."  ;)

Spróbuj, a przekonasz się jakie to proste!  :D

A tak na marginesie to gorąco polecam opracowanie Kol. Sławka ! @Banjo na temat charakterystyki pracy woblerów i szczegółów technicznych decydujących o charakterystyce akcji określonego woblera. ;)


Użytkownik Harjer edytował ten post 09 sierpień 2015 - 11:08


#23 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 09 sierpień 2015 - 11:30

W rozszerzeniu tematu "ster krzesełko" prezentuję zasadnicze różnice uwidocznione na zdjęciach w technice wykonania sterów.

Do prób testowych zastosowałem woblera o kształcie podłużnym, smukłym 13 cm Extreme, (niebieska ukla), zanurz. <3m.

Zmieniłem miejsce mocowania "oczka" prowadzącego i wykonałem ster krzesełko. Obym się nie mylił, ale zakładam niezmienność charakterystyki pracy woblera, (brzuszna) kołysząca i zanurzenie do ok. 5<6 m. 

A miałem to zrobić dopiero we wrześniu. Nie, to mnie męczyło i jest ! :D

Testy na akwenie wodnym w trollingu pokażą co z tego wyjdzie ?

 

Załączone pliki



#24 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4996 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 09 sierpień 2015 - 14:00

 Wyraźnie zaznaczyłem, że Ameryki nie odkryłem !, (piszesz, że dokładnie czytałeś), jednak nie dokładnie !

Jeżeli tak sądzisz, jak piszesz do gorąco zachęcam do poszukiwania, cyt. ..."czegoś co jeszcze jest w potencjale przynęty jaką jest wobler."  ;)

Spróbuj, a przekonasz się jakie to proste!  :D

A tak na marginesie to gorąco polecam opracowanie Kol. Sławka ! @Banjo na temat charakterystyki pracy woblerów i szczegółów technicznych decydujących o charakterystyce akcji określonego woblera. ;)


Zupełnie nie rozumiem co masz na myśli?

Opracowań na temat pracy woblerów przeczytałem kilka co więc napisał @Banjo czego ja nie wiem? Dlaczego twierdzisz, że czytałem wątek niedokładnie? 


Użytkownik guciolucky edytował ten post 09 sierpień 2015 - 14:01


#25 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 08 wrzesień 2015 - 09:32

W końcu dowiodłem, że ster krzesełkowy zastosowany w klasycznym modelu woblera , ( w tym przypadku wobler Extreme) na krótkim oczku prowadzącym poprawia, zwiększając jego zanurzenie i to bardzo znacznie !

Dokonałem testów na Odrze. Na sterze krzesełkowym wobler zszedł do 6,5 m w rynnie rzeki. Obciążenie woblera testowego zrobione jest tak, by przynęta miała drobną chyboczącą akcję. Już od prędkości 2km/h na szczytówce wędziska widoczna i wyczuwalna jest drobna praca woblera. Amplituda drgań wzrasta w miarę zwiększania prędkości płynięcia, (prowadzenia przynęty).

Przy kolejnej wyprawie na Odrę, w sprzyjających warunkach zrobię filmik prezentujący pracę Extreme na sterze krzesełkowym.

 

Prezentuję zdjęcia porównawcze woblera, model Extreme z dwoma sterami: klasycznym o zanurzeniu <3   i  krzesełkowym na krótkim oczku prowadzącym o zanurzeniu < 7 m

 

Załączone pliki


  • stoner, Hesher i Tomek88 lubią to

#26 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 08 wrzesień 2015 - 19:29

Jurku,

fajnie, że się dalej bawisz tymi sterami  :) . Ale mam pytanie co do wielkości sterów, czy w obu przypadkach są identyczne oraz czy próbowałeś zastosować stery, które od oczka mają identyczną powierzchnię. Ze zdjęć wynika, że wobler z oczkiem w sterze posiada mniejszą powierzchnię patrząc od oczka mocującego linkę. Czy robiłeś też próby z płaskim sterem o powierzchni steru "krzesełkowego"?



#27 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 09 wrzesień 2015 - 09:54

Jurku,

fajnie, że się dalej bawisz tymi sterami  :) . Ale mam pytanie co do wielkości sterów, czy w obu przypadkach są identyczne oraz czy próbowałeś zastosować stery, które od oczka mają identyczną powierzchnię. Ze zdjęć wynika, że wobler z oczkiem w sterze posiada mniejszą powierzchnię patrząc od oczka mocującego linkę. Czy robiłeś też próby z płaskim sterem o powierzchni steru "krzesełkowego"?

 

Witam Sławku :)

Stery:  klasyczny i krzesełkowy są zasadniczo inne. Nie jest to ten sam profil i powierzchnia steru. Przyznam, że trochę nie rozumię ...cyt. ." Ze zdjęć wynika, że wobler z oczkiem w sterze posiada mniejszą powierzchnię patrząc od oczka mocującego linkę."

Czy masz na myśli sam kształt i powierzchnię woblera ? Bo wobler w żadnym detalu nie został zmieniony, jedynie oczko prowadzące,(krótkie) zostało umieszczone w "nosku".

Prób z płaskim sterem o profilu krzesełka  nie robiłem, gdyż wiem, że nie uzyskałbym pożądanego efektu, głębokiego zanurzenia przynęty !  Istotą steru krzesełkowego jak ustaliłem, jest to, że poprzez jego profilowanie obniża się zasadniczo oś poziomą, która względem przynęty schodzi pod oś poziomą woblera a tym samym powoduje jego głębokie zanurzenie bez zaburzania akcji.


Użytkownik Harjer edytował ten post 09 wrzesień 2015 - 09:54


#28 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 09 wrzesień 2015 - 14:53

Jurku,

postaram się to wytłumaczyć korzystając z poniższego rysunku. 

Załączony plik  tlumaczenie.jpg   35,53 KB   1 Ilość pobrań

Po lewej stronie jest wobler ze sterem krzesełkowym a po prawej wobler ze sterem płaskim, ale z oczkiem na sterze. Oba stery identycznie są pochylone względem osi poziomej woblera. Jeżeli wobler porusza się to na ster oddziałuje ciśnienie. Oddziałujące ciśnienie na powierzchnię steru można zastąpić siłą F. I tutaj ważne jest jak wyznacza się powierzchnię. Bardzo ważne jest w tym przypadku położenie oczka mocującego linkę. Powierzchnię steru, która generuje siłę F, wyznacza się na prawo od oczka. Zatem, aby siły F w obu woblerach były takie same to ich powierzchnie muszą być takie same. Widać, że nie są. Wobler po lewej stronie ma większą powierzchnię, więc siła F odpowiadająca za głębokość nurkowania jest większa. Wobec tego ten wobler głębiej nurkuje. 

Siłę F przykłada się do środka geometrycznego C powierzchni steru. Jego odległość od oczka wyznacza odcinek x. Jeżeli w obu przypadkach siły F są identyczne, to wobler po lewej stronie szybciej zanurkuje na daną głębokość, ponieważ odcinek x jest większy. 

 

To są moje przemyślenia. Może mylę się, to proszę wyprowadzić mnie z błędu. Chętnie poczytam innych rozważań  :) .

 

Pozdrawiam

 

Sławek


  • kefaspirit i Hesher lubią to

#29 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 09 wrzesień 2015 - 18:05

Wydaje mi się że parametr X powinienes mierzyć od prawej strony oczka a nie od geometrycznego środka.



#30 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 09 wrzesień 2015 - 18:30

Wydaje mi się że parametr X powinienes mierzyć od prawej strony oczka a nie od geometrycznego środka.

A dokładniej w miejscu styku agrafki z oczkiem  :) .



#31 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 10 wrzesień 2015 - 07:32

Sławek

W całej rozciągłości - masz rację, zgadzam się i jak zawsze w swoich tematach ślicznie i jasno to przedstawiasz :)

Mam tylko jedną uwagę: kształty obu sterów są podobne, a powierzchnie zbliżone do siebie. Krzesełkowy jest nieznacznie krótszy, lecz szerszy od klasyka i o bardziej "łopatkowym" kształcie. Ponadto podstawa steru krzesełkowego jest znacznie zwężona. I teraz sedno: odcinek X w woblerze ze sterem krzesełkowym jest znacznie dłuższy względem X w Extreme ze sterem klasycznym ;) 

Nadto uważam, że duży wpływ w tym przypadku ma obniżenie osi poziomej steru, ponad oś poziomą woblera, co dobrze widać na przedstawionych przez Ciebie rysunkach :)


Użytkownik Harjer edytował ten post 10 wrzesień 2015 - 07:34

  • Banjo lubi to

#32 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6254 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 10 wrzesień 2015 - 08:29

Chłopaki, mnie się wydaje, że

 

Jurku,

postaram się to wytłumaczyć korzystając z poniższego rysunku. 

attachicon.giftlumaczenie.jpg

Po lewej stronie jest wobler ze sterem krzesełkowym a po prawej wobler ze sterem płaskim, ale z oczkiem na sterze. Oba stery identycznie są pochylone względem osi poziomej woblera. Jeżeli wobler porusza się to na ster oddziałuje ciśnienie. Oddziałujące ciśnienie na powierzchnię steru można zastąpić siłą F. I tutaj ważne jest jak wyznacza się powierzchnię. Bardzo ważne jest w tym przypadku położenie oczka mocującego linkę. Powierzchnię steru, która generuje siłę F, wyznacza się na prawo od oczka. Zatem, aby siły F w obu woblerach były takie same to ich powierzchnie muszą być takie same. Widać, że nie są. Wobler po lewej stronie ma większą powierzchnię, więc siła F odpowiadająca za głębokość nurkowania jest większa. Wobec tego ten wobler głębiej nurkuje. 

Siłę F przykłada się do środka geometrycznego C powierzchni steru. Jego odległość od oczka wyznacza odcinek x. Jeżeli w obu przypadkach siły F są identyczne, to wobler po lewej stronie szybciej zanurkuje na daną głębokość, ponieważ odcinek x jest większy. 

 

To są moje przemyślenia. Może mylę się, to proszę wyprowadzić mnie z błędu. Chętnie poczytam innych rozważań  :) .

 

Pozdrawiam

 

Sławek

Mnie się wydaje, że pomijasz kwestię, której ja, ze względu na brak odpowiednich kwalifikacji, nie opiszę ani graficznie, ani analitycznie w sposób w jaki potrafisz to zrobić Ty, a mianowicie zagięcie na sterze. Przy podobnej, można by rzec bliźniaczej, konstrukcji oraz kilku innych wabikach (nieposiadających sterów) nauczyłem się, że właśnie skumulowany napór wody na te miejsca ma zasadnicze znaczenie dla głębokości, dynamiki zanużenia i charakterystyki pracy przynęty. Jak wyżej napisałem- nie mam wrodzonych zdolności do ubierania tematu w wektory i dane analityczne a jedynie mogę skonkludować moje pier....nie stwierdzeniem, że w odróżnieniu od steru krzesełkowego, po powierzchni steru prostego woda "się ślizga" ;)

Załączony plik  if-you-know-what-i-mean.jpg   105,37 KB   3 Ilość pobrań


  • Harjer i Banjo lubią to

#33 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 10 wrzesień 2015 - 08:49

Jurku,

lubię dyskutować w miłej atmosferze i tak jest, dziękuję  :) . Zacznę odpowiedź od ostatniej kwestii. Wydaje mi się, że obniżenie steru, a tym samym siła F działa niżej niż oś pozioma powoduje, że wobler delikatnie pracuje. Efekt podobny (gaszenie pracy) można uzyskać poprzez założenie na kotwicę brzuszną nieco ołowiu lub w umieszczenie w klasycznym sterze obciążenia w postaci kulki ołowianej. Należałoby zrobić wobler z klasycznym sterem osadzonym w korpusie pod takim samym kątem i na takim samym poziomie co w woblerze ze sterem krzesełkowym. Jestem ciekaw co wyjdzie. W każdym bądź razie temat warty poświęcenie więcej uwagi i myślę, że za jakiś czas zabiorę się za to. Jakbyś był w stanie mi w tym pomóc to byłoby mi niezmiernie miło. A co do pierwszej części Twojej odpowiedzi to poproszę o zdjęcie tych sterów (z oczkiem na sterze oraz krzesełkowym) w widoku z góry, ułożone obok siebie i na równi z końcem steru, który wchodzi w korpus.

Powtórzę się, ale na tle naszej dyskusji widać, że temat sterów nie został wyczerpany i warto tym się dalej zajmować i chciałbym w tym uczestniczyć  :) .



#34 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 10 wrzesień 2015 - 09:00

Chłopaki, mnie się wydaje, że

 

Mnie się wydaje, że pomijasz kwestię, której ja, ze względu na brak odpowiednich kwalifikacji, nie opiszę ani graficznie, ani analitycznie w sposób w jaki potrafisz to zrobić Ty, a mianowicie zagięcie na sterze. Przy podobnej, można by rzec bliźniaczej, konstrukcji oraz kilku innych wabikach (nieposiadających sterów) nauczyłem się, że właśnie skumulowany napór wody na te miejsca ma zasadnicze znaczenie dla głębokości, dynamiki zanużenia i charakterystyki pracy przynęty. Jak wyżej napisałem- nie mam wrodzonych zdolności do ubierania tematu w wektory i dane analityczne a jedynie mogę skonkludować moje pier....nie stwierdzeniem, że w odróżnieniu od steru krzesełkowego, po powierzchni steru prostego woda "się ślizga" ;)

 

Piotrze,

nie oceniaj swojej wypowiedzi tak nisko  :) . Chętnie czytam i piszesz ciekawe rzeczy. Czasami rysunek jest potrzebny, słowa nie zawsze wystarczą, stąd pozwoliłem sobie go narysować. Ów zagięcie, jak słusznie zauważasz, wpływa na charakter (amplituda) pracy wobka, gdyż stawia opór i może mieć wpływ na głębokość nurkowania, ale w negatywnym stopniu (zmniejsza głębokość nurkowania), zwłaszcza jeśli to zgięcie jest szersze od korpusu w tym miejscu. A Jurek zauważył, że wobler głębiej nurkuje. Więc próbuję to prawami fizyki wytłumaczyć. Po płaskim sterze woda ślizga się to prawda, ale napotyka korpus, a w przypadku steru krzesełkowego napotyka na zagięcie i część korpusu. Wystarczy ten sam ster inaczej zagiąć. Dolną część zrobić krótszą a ów zagięcie dłuższe. I mimo, że dolna półka steru będzie poniżej osi poziomej woblera, to większe (dłuższe) zagięcie powoduje, że amplituda pracy woblera gwałtownie wzrasta a wobler płycej nurkuje. Przerabiałem to.



#35 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6254 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 10 wrzesień 2015 - 09:33

Ów zagięcie, jak słusznie zauważasz, wpływa na charakter (amplituda) pracy wobka, gdyż stawia opór i może mieć wpływ na głębokość nurkowania, ale w negatywnym stopniu (zmniejsza głębokość nurkowania), zwłaszcza jeśli to zgięcie jest szersze od korpusu w tym miejscu.

A to już zależy :P między innymi od tego jak długi jest odcinek końcowy steru. Moim zdaniem działa to jak (znów opisowo i nieprecyzyjnie) turbo doładowanie- napór wody w głównej mierze wywiera wpływ na zagiętą cześć środkową (strzałka czarna) znajdującą się zaraz pod przednim oczkiem, ze względu na kształt konstrukcji oraz jej ustawienie napór jest dużo wyższy niż w sterze klasycznym i tą dodatkową siłę przekazuje w głównej mierze na cześć dolną (strzałka czerwona) . Kształt, wielkość i kąt nachylenia tej ostatniej decyduje o tym czy zrobimy shallow runnera (nieduża powierzchnia ostatniej części) czy deep runnera z tym mniemanym TD ;) Nadmiar wody napierającej na ster jest "odprowadzany" górą co sprawia, że wobler się nie wykłada i nie traci pracy (strzałka zielona).

Załączone pliki



#36 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 10 wrzesień 2015 - 10:04

A to już zależy :P między innymi od tego jak długi jest odcinek końcowy steru. Moim zdaniem działa to jak (znów opisowo i nieprecyzyjnie) turbo doładowanie- napór wody w głównej mierze wywiera wpływ na zagiętą cześć środkową (strzałka czarna) znajdującą się zaraz pod przednim oczkiem, ze względu na kształt konstrukcji oraz jej ustawienie napór jest dużo wyższy niż w sterze klasycznym i tą dodatkową siłę przekazuje w głównej mierze na cześć dolną (strzałka czerwona) . Kształt, wielkość i kąt nachylenia tej ostatniej decyduje o tym czy zrobimy shallow runnera (nieduża powierzchnia ostatniej części) czy deep runnera z tym mniemanym TD ;) Nadmiar wody napierającej na ster jest "odprowadzany" górą co sprawia, że wobler się nie wykłada i nie traci pracy (strzałka zielona).

Ee no Panie, piękny rysunek  :) . Tak, tak proporcje są ważne, jak zwykle zawsze i wszędzie  :) . Ale poczekajmy na eksperyment, o którym pisałem w odpowiedzi dla Jurka. To jest ciekawe zagadnienie i warto nad nim pochylić się. Myślę, że nasze rozumowanie jest zbieżne, różni się w małych szczególikach  :lol: .



#37 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6254 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 10 wrzesień 2015 - 10:09

Dziękuję, w paint-cie zrobiłem  :)



#38 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 10 wrzesień 2015 - 11:07

Dziękuję, w paint-cie zrobiłem  :)

Domyślałem się :lol: . Swoje koloruję w paint-cie :) . Znów zbieżność  :D


Użytkownik Banjo edytował ten post 16 wrzesień 2015 - 20:02


#39 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 10 wrzesień 2015 - 11:26

Jurku,

lubię dyskutować w miłej atmosferze i tak jest, dziękuję  :) . Zacznę odpowiedź od ostatniej kwestii. Wydaje mi się, że obniżenie steru, a tym samym siła F działa niżej niż oś pozioma powoduje, że wobler delikatnie pracuje. Efekt podobny (gaszenie pracy) można uzyskać poprzez założenie na kotwicę brzuszną nieco ołowiu lub w umieszczenie w klasycznym sterze obciążenia w postaci kulki ołowianej. Należałoby zrobić wobler z klasycznym sterem osadzonym w korpusie pod takim samym kątem i na takim samym poziomie co w woblerze ze sterem krzesełkowym. Jestem ciekaw co wyjdzie. W każdym bądź razie temat warty poświęcenie więcej uwagi i myślę, że za jakiś czas zabiorę się za to. Jakbyś był w stanie mi w tym pomóc to byłoby mi niezmiernie miło. A co do pierwszej części Twojej odpowiedzi to poproszę o zdjęcie tych sterów (z oczkiem na sterze oraz krzesełkowym) w widoku z góry, ułożone obok siebie i na równi z końcem steru, który wchodzi w korpus.

Powtórzę się, ale na tle naszej dyskusji widać, że temat sterów nie został wyczerpany i warto tym się dalej zajmować i chciałbym w tym uczestniczyć  :) .

Sławku

Właśnie popaćkałem odręcznie surówkę Extreme do kolejnych testów, oklejoną taśmą alu, (mam małą awarię aerografu). Skrócę ster i troszkę zmienię mu kąt, a to dlatego, że wobler ten posiada inne dociążenie. Zobaczę co z tego będzie. ;)

Co do Twojej propozycji. Oczywiście zrobię to, "kto szuka nie błądzi" a ja słucham dobrych rad :) Jednak muszę dokonać odlewów z pianki z umieszczeniem obciążenia woblerów tak jak już będą robione. Również jestem ciekawy efektu jaki będzie, gdy dam ster klasyczny pod osią woblera pod tym samym kątem, nacięcie na ster będzie nietypowe???

Zakładam, że w sposób znaczny wzrośnie akcja woblera, (przy kształcie obecnego klasyka w Extreme), obawiam się również o to, że może wystąpić zjawisko-wyrzucania przynęty z wody. Wykonam również drugi kształt steru o szerokości podstawy "krzesełkowego". Zobaczymy jakie będą wyniki. Może być tak ! :o  :)

Załączone pliki



#40 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 10 wrzesień 2015 - 11:54

Jurku,

fajnie, że chcesz temat ciągnąć dalej. Po prostu, aby wyciągać właściwe wnioski, ważne jest aby modele były zbliżone do siebie. Zatem eksperyment musi być wykonywany w porównywalnych warunkach. Inaczej to można tylko przypuszczać  :)

Teraz popatrz na zdjęcie poniżej i powiedz, w którym woblerze powierzchnia decydująca o głębokości nurkowania jest większa. O to mi chodziło.

 

Załączony plik  post-53112-0-92378900-1441880753.jpg   64,38 KB   2 Ilość pobrań

 

Trzeba albo skrócić krzesełkowy ster (najłatwiej) albo powiększyć ster z oczkiem na sterze.

To takie moje przemyślenia nie mające na celu Ciebie obrazić ani zniechęcić do dalszej pracy  :). Czasami potrafię być upierdliwy  :) .

Załączone pliki


Użytkownik Banjo edytował ten post 10 wrzesień 2015 - 13:45