Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Powiekszanie szklarni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
313 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 26 czerwiec 2010 - 20:26

Krążą opinie, że UV-ka pod słońce może powodować spadek jakości obrazu. Mieliście już takie przypadki?



Miałem taki przypadek z moją Sigmą 10-20, obraz wyglądał bardzoo kiepsko,można było zauważyć słabą ostrość,a na bokach kadru to już była tragedia. To jest mój powód dla którego nie zakładam filtrów uv na obiektyw.Wszystkie swoje uv'ki sprzedałem i jakoś moje szkła jeszcze żyją i mają się dobrze <_<

Pozdrawiam
Slider

#42 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 06 lipiec 2010 - 08:10

@Patu podziel sie wrazeniami z uzytkowania 24mm f2.8, bo widzialem fotki w wiesciach znad wody. Warto bylo sie przesiadac z Tamrona 17-50mm? Czytalem recenzje na optyczne.pl i jakos nie byli zachwyceni tym szklem.

#43 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 06 lipiec 2010 - 09:11

Recenzje, recenzjami, szczególnie na niektórych krajowych forach ( warto zapoznać sie z zagranicznymi opiniami). Generalnie szkło jest ostre od pełnej dziury ( moja sztuka wybierana była z 3-ech), małe i poręczne, posiada szybki i celny AF... no i srednica filtrów 52mm ( co wiąże się niższą ceną). Z trójki stałych ultrawide`ów Nikkora ( 20mm, 28mm) jest najbardziej zachwalane optycznie... Co do porównania z Tamronem, inna plastyka obrazka, inna rozdzielczość i ostrość na plus dla N.
Wada jest praca pod ostre światło, potrafi łapać bliki ( ale to chyba przypadłośc większości szkieł - nawet topowych). Narazie pstryknąłem kilkadziesiąt fotek, po sezonie będę mógł powiedzieć więcej.

P.S obejrzyj prace Jerzego, pstryka tym obiektywem ( bodajże przypiętym do analoga)

#44 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 06 lipiec 2010 - 10:05

No wlasnie cos tam pisali, ze pod analogiem to zupelnie inna sprawa. Bede trawil temat dalej, bo na razie sie nie spieszy.

#45 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 06 lipiec 2010 - 10:12

Recenzje, recenzjami, szczególnie na niektórych krajowych forach ( warto zapoznać sie z zagranicznymi opiniami). Generalnie szkło jest ostre od pełnej dziury ( moja sztuka wybierana była z 3-ech), małe i poręczne, posiada szybki i celny AF... no i srednica filtrów 52mm ( co wiąże się niższą ceną). Z trójki stałych ultrawide`ów Nikkora ( 20mm, 28mm) jest najbardziej zachwalane optycznie... Co do porównania z Tamronem, inna plastyka obrazka, inna rozdzielczość i ostrość na plus dla N.
Wada jest praca pod ostre światło, potrafi łapać bliki ( ale to chyba przypadłośc większości szkieł - nawet topowych). Narazie pstryknąłem kilkadziesiąt fotek, po sezonie będę mógł powiedzieć więcej.

P.S obejrzyj prace Jerzego, pstryka tym obiektywem ( bodajże przypiętym do analoga)


Może krótko jestem w temacie ale zdążyłem już się zorientować że testy na opacznych.pl są wyjątkowe :lol: .Wystarczy spojżeć na inne portale zagraniczne czy nawet na fotopolis.pl aby to dostrzec.Ja testów opacznych nie czytam(inna sprawa to komentarze użytkowników) i tyle,mam spokojne sumienie. :D

#46 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 06 lipiec 2010 - 10:22

[quote]
Recenzje, recenzjami, szczególnie na niektórych krajowych forach ( warto zapoznać sie z zagranicznymi opiniami). Generalnie szkło jest ostre od pełnej dziury ( moja sztuka wybierana była z 3-ech), małe i poręczne, posiada szybki i celny AF... no i srednica filtrów 52mm ( co wiąże się niższą ceną). Z trójki stałych ultrawide`ów Nikkora ( 20mm, 28mm) jest najbardziej zachwalane optycznie... Co do porównania z Tamronem, inna plastyka obrazka, inna rozdzielczość i ostrość na plus dla N.
Wada jest praca pod ostre światło, potrafi łapać bliki ( ale to chyba przypadłośc większości szkieł - nawet topowych). Narazie pstryknąłem kilkadziesiąt fotek, po sezonie będę mógł powiedzieć więcej.

P.S obejrzyj prace Jerzego, pstryka tym obiektywem ( bodajże przypiętym do analoga)
[/quote]

Może krótko jestem w temacie ale zdążyłem już się zorientować że testy na opacznych.pl są wyjątkowe :lol: .Wystarczy spojżeć na inne portale zagraniczne czy nawet na fotopolis.pl aby to dostrzec.Ja testów opacznych nie czytam(inna sprawa to komentarze użytkowników) i tyle,mam spokojne sumienie. :D
[/quote]
:lol: :lol: :mellow: ...dokładnie

#47 OFFLINE   czaro73

czaro73

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 362 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Czaro

Napisano 14 lipiec 2010 - 20:14

Hej
Ja od niedawna jestem w posiadaniu d5000 z kitowym 18-55, i chcę wymienić te szkło.
I pytanie do Was, lepiej wybrać 18-200, czy 18-105 i stałkę 50-kę albo 70-300.
Chcę robić fotki; rodzinka + przyroda i to co mi wpadnie w oko - szkło.
Szkiełka będę wybierał Nikona, bo z pewnością za pare latek będę chciał zmienić puszkę.

Pozdr

#48 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 22:54

Moim zdaniem najlepszym wyborem dla ciebie będzie Nikkor 18-200, z tego względu że posiada bardzo uniwersalną ogniskową. Obfocisz nim pomieszczenia, wspólne wypady z rodziną, przyrodę również.

Pozdrawiam
Slider

#49 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 15 lipiec 2010 - 19:19

Chyba też poszedłbym na początek w uniwersalizm. 18-200 będzie bardzo dobrym wyborem.

Pozdrawiam
Remek

#50 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 15 lipiec 2010 - 19:23

Chyba też poszedłbym na początek w uniwersalizm. 18-200 będzie bardzo dobrym wyborem.

Pozdrawiam
Remek

18-105 już sporo radochy daje a do 200mm ..........

#51 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 15 lipiec 2010 - 19:25

[quote]
Chyba też poszedłbym na początek w uniwersalizm. 18-200 będzie bardzo dobrym wyborem.

Pozdrawiam
Remek
[/quote]
18-105 już sporo radochy daje a do 200mm ..........
[/quote]

W sumie tak i w sumie nie :D 200mm zależy dla kogo. Ja po szale długich szieł ... nie mam już takiego - najdłużej w zestawie 70mm. Wolę podejść i robić bliżej zdjęcia - są ciekawsze, głębsze.

#52 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 15 lipiec 2010 - 19:35

No tak Remku. Ale Ty już sporo poznałeś.
Na początku (mimo, że kiedyś bawiłem się już dwusetkami w analogach) jest to całkiem interesujące.
Stalka (mam tylko 35/1.8 ), bywa jak kałasznikow, z jednym pociskiem w komorze i właśnie wówczas rodzi się najczęściej pytanie: co chcę uzyskać :D

#53 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 15 lipiec 2010 - 19:40

Stałki sąfajne, ale trzeba się do tego przyzwyczaić, później już patrzysz i myślisz jak stałka :D a wystarczą 3 ... i jak jest lekko!

#54 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 15 lipiec 2010 - 19:59

Szkła o dużej ogniskowej są fajnie lecz zależy dla kogo.
Ktoś kto sprzedał stałki i kupił zooma po jakimś czasie powróci do stałek :D Obiektywom stałoogniskowym nic raczej nie dorówna, są świetne :D

#55 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 15 lipiec 2010 - 20:20

Jako odmieniec systemowy mam chyba chlodniejsze spojrzenie na problem..
Mialem do czynienia ze wszystkimi wymienionymi szklami (koledzy moi maja system N.) i 18-105 robi najlepsze obrazki. Jest szybki, celny, ostry i fajnie rysuje, i chyba jednak najoptymalniejsze szklo w zakresie szerokopojetej uniwersalnosci.
Mialem przyjemnosc popracowac z D5000 wlasnie z 18-105 i dosyc komfortowa to praca byla. Do tego jeszcze jakas fajna jasna stalka i sadze ze wiecej do szczescia nie potrzeba.
pozdro

#56 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 15 lipiec 2010 - 20:47

No i stabilizacja w 105 jest na medal (moim zdaniem)
http://img138.images....us/i/2038.jpg/
i np. (też z ręki):
http://img20.imagesh.../dsc0021aq.jpg/

#57 OFFLINE   czaro73

czaro73

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 362 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Czaro

Napisano 16 lipiec 2010 - 16:53

Hej !
Wielkie dzięki za rady.
Szkło te - spacerowe ma być, tak naprawdę dla mojej Żonki, która nie chce zmieniać obiektywów ( dla mnie oczywiście też ).
Mam pytanie; z jak największej odległości zrobie fotkę dzieciakowi, powiedzmy twarzy, jednym i drugim szkłem.
Co do 18-200, to słyszałem, że mocno winietuje przy 200, a przy 18 z kolei robi bardzo słabe foty.
I jak z jakością tych fotek.
Widziałem na innych forach kilka fotek robionych jednym i drugim szkłem, ale one tak na dobrą sprawę wiele nie mówią.
Nie ma to jak spostrzeżenia użytkowników tych szkieł .

#58 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 17 lipiec 2010 - 00:48

Może komuś się przyda ta stronka - są wykresy ostrości i zniekształceń obiektywów...

http://www.slrgear.c...views/index.php

#59 OFFLINE   czaro73

czaro73

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 362 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Czaro

Napisano 22 lipiec 2010 - 22:23

Małe pytanko;
N 18-200 czy Sigma 18-250 ?

Pozdr

#60 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 23 lipiec 2010 - 19:39

N 18-200